سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » درخواست رفع حصر از موسوی و کروبی در دیدار احزاب سیاسی با رئیس‌جمهور...
» خروج اصولگرایان از جلسه؛ با هدف اعتراض یا تجدید وضو؟

درخواست رفع حصر از موسوی و کروبی در دیدار احزاب سیاسی با رئیس‌جمهور

چکیده :غلامحسین کرباسچی که از جمله سخنرانان برنامه افطار رئیس جمهوری با فعالان احزاب بود، با تاکید بر اینکه میرحسین موسوی و مهدی کروبی همواره از اصل نظام و انقلاب حمایت کرده اند، از میرحسین موسوی با عنوان "سید مظلوم" یاد کرد و خواستار پایان حصر شد....


کلمه – گروه خبر: برنامه افطار رئیس جمهوری با فعالان احزاب اصلاح طلب و اصولگرا، با تکرار مطالبه رفع حصر و باز شدن فضای سیاسی همراه بود.

به گزارش کلمه، عصر امروز فعالان سیاسی و اعضای احزاب و جناح های مختلف در محل نهاد ریاست جمهوری میهمان حسن روحانی بودند. جلسه ای که با تقاضای پایان حصر موسوی و کروبی و آرزوی سلامتی خاتمی همراه بود.

در این جلسه، غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران که از جمله سخنرانان بود، با تاکید بر اینکه میرحسین موسوی و مهدی کروبی همواره از اصل نظام و انقلاب حمایت می کرده اند و قصد سوء نداشته اند، خواستار پایان حصر آنها شد.

وی از میرحسین موسوی با عنوان “سید مظلوم” یاد کرد؛ تعبیری که عصبانیت برخی اصولگرایان حاضر در جلسه و تلاش برخی رسانه های وابسته به سپاه برای حاشیه سازی را برانگیخت.

به طوری که هنوز جلسه روحانی با فعالان احزاب به پایان نرسیده بود که خبرگزاری فارس ادعا کرد برخی شخصیت های سیاسی در اعتراض به سخنان کرباسچی و “حمایت وی از سران فتنه” جلسه را ترک کرده اند.

اما محسن رهامی در گفت و گو با ایلنا، این ادعا را تکذیب کرد و گفت: به طور علنی و محسوس کسی جلسه را ترک نکرد اما پیش از اینکه جلسه به اتمام برسد، گروهی برای وضو گرفتن جلسه را ترک و باز به جلسه بازگشتند.

با این حال ساعتی بعد، مصباحی مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز به فارس گفت: بنده ضیافت افطاری رئیس جمهور را به دلیل حمایت‌هایی که از سران فتنه در این جلسه مطرح شد ترک کردم.

وی ادامه داد: آقای کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران در این جلسه میرحسین موسوی را به سید مظلوم تعبیر کرد در حالیکه اگر بناست او سید مظلوم باشد لابد ظلم کننده به او نیز نظام است. این درحالی است که او ظلم بزرگی به نظام مرتکب شده و از این رو به نظر بنده نشستن در فضای این جلسه مشروعیت ندارد.

تسنیم، دیگر خبرگزاری وابسته به سپاه، هم از قول محسن کوهکن نایب رئیس جبهه پیروان امام و رهبری نوشت: تعدادی از افرادی که در جلسه بودند به بخشی از سخنان کرباسچی که در حمایت از سران فتنه بیان شده بود، معترض بودند و در حال آماده شدن برای عکس العمل نشان دادن به سخنان او بودند اما به علت فضای همدلی که عده‌ای تلاش داشتند در جلسه برقرار باشد، سکوت کردند.

کرباسچی در این جلسه، همچنین خواستار تشکیل یک مرکز گفت و گوی ملی با حضور نخبگان سیاسی هر دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب شد تا زمینه ساز وحدت و آشتی ملی شود و به تدوین منشور منافع ملی کشور بینجامد.

سخنان کرباسچی تنها قسمتی از این جلسه نبود که باعث ناراحتی مدعیان اصولگرایی شد. آنها زمانی دیگر هم عصبانی شدند که جواد امام، از زندانیان سیاسی سبز و اعضای سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران، خواستار صلوات حضار برای سلامتی سید محمد خاتمی شد.

در نشست احزاب سیاسی با رئیس جمهور که تعدادی از زندانیان سیاسی سال 88 و اعضای احزاب مشارکت و مجاهدین انقلاب نیز حضور داشتند، حداد عادل و کاظم جلالی و اسدالله بادامچیان از اصولگرایان و قدرت‌الله علیخانی و فاطمه راکعی و الهه کولایی از اصلاح طلبان نیز سخنرانی کردند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ها، حسن روحانی هم در این جلسه از احزاب و فعالان سیاسی خواست به جای اینکه به انحصار قدرت و حذف دیگری بیندیشند، به فکر رقابت و همکاری و گفت و گو باشند.

رئیس جمهوری با بیان اینکه در شرایط فعلی کشور تحمیل، تخریب و تفتیش در مسایل مختلف راه به جایی نمی‌برد، خاطر نشان کرد: باید شرایطی را برای جامعه ایجاد کنیم که فضا برای اقناع نسل جوان در مسیر آرمان‌ها ایجاد شود.

وی با یادآوری گفت و گوهایی که شهید بهشتی و شهید مطهری در دوران انقلاب اسلامی پایه گذاری کردند، معنای جمهوری اسلامی را حاکم شدن رأی مردم و صندوق‌های رأی در کنار ارزش‌ها و اصول اسلامی دانست و گفت: باید هدف ما در رقابت‌های سیاسی و حزبی، جلب مشارکت حداکثری مردم باشد. اگر در رقابت‌های سیاسی مشارکت حداکثری مردم و نشاط سیاسی ایجاد شود موجب غرور و افتخار همه ماست.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.