شما در حال بازدید از صفحه ساده شده سایت کلمه می باشید. برای دیدن نسخه اصلی اینجا را کلیک کنید.
» دو سال تعلل در ارائه گزارش تحقیق و تفحص از بنیاد شهید

» تکمیل پرونده اختلاس از پول ایثارگران با حضور متهم اصلی: زریبافان در مجلس

سه شنبه, ۲ تیر, ۱۳۹۴

چکیده : بعد از 2 سال تاخیر در پرونده اختلاس بنیاد شهید، کمیسیون اجتماعی مجلس متهم شماره یک این پرونده را برای نهایی کردن تفحص فراخوانده است. درست مانند اینکه متهمی در جهت تکمیل پرونده خود همکاری داشته باشد، کاری که تقریبا در هیچ تحقیق و تفحصی تا کنون سابقه نداشته است.


کلمه – گروه اجتماعی: بعد از 2 سال تاخیر در پرونده اختلاس بنیاد شهید، قرار است مسعود زریبافان یعنی متهم شماره اول پرونده در نشست امروز سه‌شنبه 2 تیر، کمیسیون اجتماعی مجلس درباره عملکردش در دوره ریاستش در بنیاد شهید و امور ایثارگران گزارشی به اعضای کمیسیون ارائه کند.

مسعود زریبافان از دوستان نزدیک محمود احمدی نژاد است که در دولت نهم و دهم پست های مهمی به عهده داشت. او پیش از آنکه محمود احمدی‌نژاد ریاست دولت را در دست بگیرد، عضو شورای شهر تهران بود و پیش از آن در سال ٨۴ عضو هسته مرکزی ستاد احمدی‌نژاد بود. پس از شکست در انتخابات دور سوم شوراها (که کاندیدای ائتلاف رایحه ‌خوش‌ خدمت بود)، ریاست مجمع باشگاه دولتی استقلال را در دست گرفت. زریبافان در دوران ریاست احمدی‌نژاد مدتی دبیر هیأت دولت بود و بعدا با مخالفت مجلس با حضور مدیران دولتی در چند پست از دبیری هیأت‌دولت به ریاست «بنیاد شهید» تغییر موقعیت داد.

در سال 92 پرونده فساد مالی 170 میلیارد تومانی در بنیاد شهید افشا شد. اکنون پس از دو سال تاخیر، کمیسیون اجتماعی مجلس متهم شماره یک این پرونده را برای نهایی کردن تفحص فراخوانده است. درست مانند اینکه متهمی در جهت تکمیل پرونده خود همکاری داشته باشد، کاری که تقریبا در هیچ تحقیق و تفحصی تا کنون سابقه نداشته است.

محمدسعید انصاری عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی دیروز در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به بررسی طرح تحقیق و تفحص از عملکرد بنیاد شهید و امور ایثارگران، گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، قرار است طرح تحقیق و تفحص از عملکرد بنیاد شهید و امور ایثارگران در روز سه‌شنبه این هفته با حضور زریبافان رئیس سابق بنیاد شهید و امور ایثارگران نهایی می‌شود.

قرار بود این گزارش اوایل خرداد ماه در کمیسیون اجتماعی مجلس قرائت شود، اما پس از طولانی شدن معنا دار روند بررسی گزارش تفحص در کمیسیون اجتماعی قرار است خود ظریبافان در جلسه نهایی این تفحص شرکت داشته باشد.

امیرخجسته، رئیس کمیته تفحص، چند هفته پیش در گفتگو با روزنامه شرق گفت: «برخی مدیران ارشد اقتصادی بنیاد شهید در تخلف‌ها دست داشته‌اند، تلاش شده تا با برخی مذاکره‌ها، بخشی از اموال به بنیاد بازگردد و بناست باقی موارد مجهول، در قوه‌قضائیه مورد رسیدگی قرار گیرد». او درباره اینکه چرا فرایند بررسی گزارش در کمیسیون اجتماعی طولانی شده، سکوت اختیار کرده و گفت: «اگر دوستان کمیسیون اجتماعی زودتر گزارش را بررسی کنند، کار ما برای درنوبت‌قرارگرفتن گزارش برای قرائت در صحن جلو خواهد افتاد».

سال ٩١ هنگامی که خبر کشف اختلاس ١۵میلیارد تومانی در بنیاد شهید افشا شد. زریبافان خونسردانه پاسخ می داد که رقم اختلاس نه ١۵میلیارد که شش ‌میلیارد بوده و کارمند خاطی از سازمان اخراج شده است، اما این‌همه داستان تخلف‌ها در این سازمان نبود. آن‌طور که امیر خجسته، رئیس کمیته تحقیق‌وتفحص از بنیاد شهید، گفته است در بسیاری از شرکت‌های تابعه این سازمان تخلف‌هایی ثبت شده که تمامی مستندات آن در گزارش نهایی درج شده است.

ماجرای اختلاس در بنیاد شهید از جایی آشکار شد که ماموران سازمان بازرسی کل کشور در جریان بررسی وضعیت مالی بنیاد شهید با مورد مشکوکی رو به رو شدند. بررسیهای اولیه نشان می داد در جریان پرداخت حق بیمه افراد تحت پوشش بنیاد به یکی از شرکت های بیمه، چندین میلیارد تومان به حساب دیگری واریز شده است. تحقیقات در این باره حاکی از آن بود که یکی از مسئولان باسابقه بخش تسهیلات پشت پرده این ماجرا حضور دارد که در جریان پرداخت حق بیمه افراد تحت پوشش این اختلاس کلان را رقم زده است.

اردیبهشت٩٢ مصطفی افضلی‌فرد، سخنگوی وقت کمیسیون اصل٩٠ مجلس خبر داد: تحقیق‌وتفحص از «بنیاد شهید و امور ایثارگران» با امضای ٩٠ نماینده کلید خورده و بنا شده است تا پاییز همان سال گزارش نهایی شود و به صحن علنی بیاید. اما حالا با گذشت دو ‌سال از آن تاریخ هنوز خوانده‌شدن گزارش در صحن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و مدام پیگیری ماجرا امروز و فردا می‌شود.

در حالی ابتدا این فرد مسئول اختلاس معرفی شد که بعد هاغلامعلی جعفرزاده ‌ایمن‌آبادی نماینده مجلس و عضو هیات رئیسه کمیته تحقیق و تفحص از بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: بر اساس مستنداتی که در تحقیق و تفحص از بنیاد شهید به دست آمده پای بسیاری از روسایی که در راس هرم بنیاد شهید و امور ایثارگران هستند درمیان است.

در شهریور 92 نیز جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده مجلس گفت که در جریان تحقیق و تفحص، یک پرونده جابه‌جایی مالی ۱۷۰ میلیارد تومانی کشف شده است که برخلاف ادعاهای موجود، این پول قابل بازگشت نیست چرا که از کشور خارج شده است.

ایلنا در گزارشی در این مورد نوشت، مجلس نهم٬ مجلسی بود که روز نخست آن با تحقیق و تفحص‌ آغاز شد؛ با اینهمه این شروع در سال‌های پایانی خیلی خوب پیش نرفت تا تحقیق و تفحص از بنیاد شهید و امور ایثارگران، صندوق فرهنگیان٬ بانک پاسارگاد، صنعت بیمه کشور، سازمان ثبت اسناد، سازمان جنگل‌‌ها و مراتع کشور ، بنیاد تعاون٬ مخابرات٬ هنوز در صحن علنی قرائت نشود؛ و بعید نیست با تغییر ترکیب مجلس این تحقیق‌ها و تفحص‌ها بی‌نتیجه بماند.

این در حالی است که بنا به گفته پورمختار هزینه هر تحقیق و تفحص بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان است و معمولا کمیته تحقیق و تفحص چندین ماه را برای روشن شدن ابعاد تخلفات سازمان، بنیاد‌ها٬ یا نهاد‌های متخلف صرف می‌کنند که توجه به این امر ضرورت و لزوم اثربخشی تحقیق و تفحص‌ها بیشتر نمایان می‌شود.

ظاهرا قرار است پرونده تحقیق و تفحص از بنیاد شهید و مستضعفان هم به سرنوشت تفحص از سازمان تامین اجتماعی انجام شد، دچار شود. در هر دو پرونده اعضای هیات تفحص از بیداد فساد در مجموعه‌های تفحص شده خبر دادند اما در نهایت هنوز تکلیف این پرونده ها مشخص نیست.