سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » جعل امضاهای ناشیانه پای بیانیه دلواپسان؛ از میرحسین موسوی و «سید محمود احمدی نژاد...

جعل امضاهای ناشیانه پای بیانیه دلواپسان؛ از میرحسین موسوی و «سید محمود احمدی نژاد» تا صدها اسم تکراری

چکیده : با انتشار اسامی این پنج هزار، کاربران تیزبین شبکه های اجتماعی موارد متعددی از جعل و تقلب های صورت گرفته در این فهرست اسامی را بیرون کشیدند تا مشخص شود که دلواپسان با وجود سازماندهی های گسترده در نیروهی شبه نظامی و بودجه های کلان، حتی برای جمع آوری چند هزار امضا نیز مجبورند به جعل اسامی و تقلب و تکرار متوسل شوند...


در ششمین سالگرد تقلب در انتخابات ریاست جمهوری، تقلب و جعل اسامی و امضا پای بیانیه ای که در رسانه های سپاه و بسیج منتشر شده، بار دیگر زمینه تمسخر دلواپسان از سوی کاربران شبکه های اجتماعی را فراهم کرد.

به گزارش کلمه، صبح امروز متنی با عنوان “گزاره برگ ملی هسته‌ای” در رسانه های وابسته به بسیج و سپاه منتشر شد که ادعا شده بود از سوی “بیش از پنج هزار فعال رسانه ای” امضا شده است.

اما با انتشار اسامی این پنج هزار، کاربران تیزبین شبکه های اجتماعی موارد متعددی از جعل و تقلب های صورت گرفته در این فهرست اسامی را بیرون کشیدند تا مشخص شود که دلواپسان با وجود سازماندهی های گسترده در نیروهی شبه نظامی و بودجه های کلان، حتی برای جمع آوری چند هزار امضا نیز مجبورند به جعل اسامی و تقلب و تکرار متوسل شوند.

تقلب در فهرست کردن اسامی چنان نمایان بود که بیشتر از خنده، تاسف به همراه داشت. تعدادی از اسامی در جاهای مختلف به تعداد تکرار شده و این کار چنان ناشیانه انجام شده بود که تنها با نگاهی گذرا به فهرست تکرار اسامی را می شد دید.
از آن گذشته مروری بر برخی از اسامی خالی از لطف نیست. در میان نام ها، اسم هایی همچون میرحسین موسوی، سیدمحمود احمدی نژاد، فائزه هاشمی، محمد ابراهیم همت، قاسم سلیمانی و … دیده می شود. همچنین اسامی برخی بازیگران سینما و تلویزیون از جمله: لاله اسکندری، امین حیایی، رابعه اسکویی.

این اسامی به نام فعالان رسانه ای منتشر شده بود اما معلوم نشد این افراد در کدام رسانه ها مشغول به فعالیت هستند که اسامی آن قدر ناآشنا است. البته جز معدودی از جمله حسین شریعتمداری که به عنوان اولین اسم در این فهرست نام برده شده بود.
اسم این یک نفر در صدر یک فهرست دروغین نیز به خوبی نشان می دهد که کیهانیان چقدر پیوند خود را با دروغ حفظ کرده اند.
نکته آن که این فهرست ادعایی که نام بیش از پنج هزار فعال رسانه ای را در خود جای داده بود با هیچ منطقی ردیف نشده بود. نه بر اساس نام و نه بر اساس نام خانوادگی. شاید برای اینکه راحت بتوانند اسامی را رج بزنند و بارها تکرار کنند.

از آن گذشته غلط های املایی و تایپی اسامی نکته ای بود که به وضوح دیده می شد.
یکی از کاربران گوگل پلاس در پستی به این غلط های املایی پرداخته و آورده بود:”
عامنه صالحی نیک” ?! منظورش آمنه بوده؟
“سحیلا قریشی”؟ منظورش سهیلا بوده؟
“الاه صالحی”؟ الهه؟
ملیه شریف خواه”؟ ملیحه؟
“مرزیه حسینی”؟ مرضیه؟
“قضه یوسفزاده ” ؟ فضه؟
“فاطمه بزر افشان”؟ بذر؟
“محدی ابو حکزه”؟ مهدی ابوحمزه؟
“محمدذین علی”؟ (خویش و قوم بن علی دیکتاتور نباشه یه وقت)
“ام البین زاطری”؟ ام‌البنین ذاکری؟
افسین مدادی؟ افشین؟
“مهیده ساداتن ایران پور”؟
“آرزو باریک سلخوری ها”؟ یعنی چی؟ فحش نباشه؟”

فضای مجازی که شروع به واکنش کرد متقلبان نیز به تکاپو افتادند تا شاید اندکی از دروغ خود را پنهان کنند. با توجه به ایراداتی که کاربران شبکه های اجتماعی از اسامی می گرفتند، فهرست هم دچار تغییرات اساسی می شد تا آنجا که تعداد پنج هزار فعال به چهار هزار تقلیل یافت.

حتی کار به جایی رسید که برخی سایت ها بعد از لو رفتن جعلی بودن امضاها، به کلی از خیر انتشار این مطلب گذشتند و از اساس خبر را حذفش کردند، از جمله خبرگزاری بسیج.

اما کاربران شبکه های اجتماعی رصدها را کرده بودند و فضای خنده و شوخی از دقایق اولیه انتشار خبر آغاز شده بود.
تعدادی از واکنش های کاربران فضای مجازی را بخوانید:

” جالب‌اش اینجاست که رجانیوز خودش حوصله ندارد از اول بنشیند ۵ هزارتا اسم جعل کند. صبر می‌کند گند هر کدام که درآمد می‌رود آن را توی فهرست خودش اصلاح می‌کند. اینجا دو لینک وجود دارد که هرکدام بخشی از گاف‌های خبر اولیه را تذکر داده‌اند و رجانیوز هم بلافاصله موارد را لحاظ و اسامی را ویرایش کرده است. انصافا اگر خوب بلد نیستند جعل کنند دست‌کم حرف شنوی خوبی دارند!”

” پنج هزار فعال رسانه ای؟ بقول یک عزیز ظریفی، یکی‌ از پیام های انتخابات ۲۲ خرداد ۸۸ این بود که آقایان حتا عرضه یک تقلب تر و تمیز هم ندارند.”

” الگوریتم برنامش همونه که توی شمارش آرای انتخابات ۸۸ استفاده شد :-)
اعلام آرای کامران دانشجو یادتونه؟”

” نامردا با پسوند فامیل من و اسم ولایت مان هم شوخی کردن”

” یادم افتاد به قبل از انتخابات 88،دور فلکه دوم صادقیه تجمع کرده بودیم.دارو دسته ی این مردک پیداشون شد اون ور میدون.دریغ از ذره ای خلاقیت.یعنی هر چی ما می گفتیم اینا اسم رو عوض می کردن همون رو تکرار می کردن.”

“حالا این‌ها به کنار، شیرین عبادی و فائزه هاشمی و امین حیایی و لاله اسکندری و قاسم سلیمانی و فاضل خداداد و… زیر این نامه را امضا کرده اند.”

” فارس داره سریعا اسم های جدید را جایگزین می کنه اما رجا و تابناک هنوز خواب‌اند. پرینت اسکرین بگیریم محض یادگاری :)”

” محسن سلگی” سه بار به میدان رفته، با شماره 319 ، 517، 4180
بیچاره خانم “یشما صمدپور” هم با این حالشون که یحتمل از اسم نامتعارف نشأت می‌گیره، هم نقش 314 را ایفا کردند هم ۴۱۷۵”

” اووه:
۳۵۳۳. عظیم اسنا عشری !! (اثنی عشری)
ولی خوبیش اینکه خود دکتر احمدی نژاد هم بلافاصله امضا کردن، منتها تو این دوسالی که رنیس جمهور نبودن، سید هم شدن:
۳۵۳۴. سید محمود احمدی نژاد”

” نوشتن اسامی رو کنتراتی دادن به چندتا مدرسه پیش‌دبستانی تا بچه‌های زیر شش هفت‌سال بنویسن هم برای کلاس اول آماده بشن هم لیست زودتر پر شه”

” از زمان اختراع الفبا و حتی قبل از آن، اختراع خط، متنی با این همه گاف نوشته نشده. حتی در میان مغولان صحراگرد.
حالا تازه اگر اینها درست هم بود، باید دید به جای 40–50 اسم اول متن که خبرنگار و مدیر رسانه ای مشهور اصولگرا هستند، بقیه در عمرشان یک خط وبلاگ نوشته اند که بعد بشوند فعال رسانه ای؟”

” کلا خواستن دور همی یه چیزی درست کنند دهن پر کردن بگن ما هم هستیم
با این همه سوتی فردا چه قمپزی در کنن”

” این قماش همون از طریق باتوم و چماق و آدم دزدی به مبارزه خودشون ادامه بدهند بهتره لااقل بیشتر از این مفتضح نمی شوند”

” من حدس می‌زنم یک تعداد اسم حقیقی از این فعالین قرارگاه عمار و امثالهم داشتن که بخاطر رونق بیزنس من از همه دلواپس ترم، از خداشون بوده بعنوان یک افتخار شخصی هم که شده پای یک برگه رو امضا کنن. (طرف توی حادثه رانندگی هم از بین می‌ره بهش میگن شهید!) اما انتشار یک جای اونها رو صلاح ندونستن. دوغ و دوشاب رو هم زدن دادن بره ”

” از ١٨١٦ تا ١٨٧٦ به ترتيب حروف الفبا پيش رفته يحتمل از دفترچه تلفن كپى شده. “

” یه سوال.
“عسی” اسمه؟ آخه سه نفر اسمشون عسی هست.
۵۹۶. عسی وحدت جوان
۱۲۳۱. عسی فتحی
۱۶۰۷. عسی آژ
“آژ” فامیله؟”


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.