سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » فساد در امپراتوری مالی بنیاد تعاون ناجا/ قصه پرغصه همنشینی قدرت و ثروت...
» گزارشی از ابعاد ثروت بنیادی که وقوع فساد در آن پنهان می شود

فساد در امپراتوری مالی بنیاد تعاون ناجا/ قصه پرغصه همنشینی قدرت و ثروت

چکیده :تلخی ماجرا آنجاست این فساد بزرگ در مجموعه ای اتفاق افتاده که قرار بوده ضابط قضایی برخورد با افراد فاسد و متخلف باشد و دزدها را بگیرد. و تلخ تر اینکه نفر اصلی شناخته شده این شبکه، درست از سالی مسئولیت بنیاد تعاون ناجا را برعهده گرفته است که حاکمیت، همین نیروهای پلیس را برای سرکوب اعتراضات حق طلبانه مردم به کار گرفته است؛ مردمی که اتفاقا به رسوخ همین گونه فسادها در دولت و حاکمیت اعتراض داشتند اما فتنه گر نامیده شدند....


کلمه – گروه اجتماعی: روز گذشته خبر وجود یک باند فساد مالی در بنیاد تعاون ناجا که تا فرمانده نیروی انتظامی و خانواده او و معاون شهردار و برخی سرداران سپاه را هم آلوده کرده بود، بعد از بررسی های کامل در کلمه منتشر شد. هنوز هیچ یک از مسئولان قضایی و امنیتی به این خبر واکنش نشان نداده اند و کسی از دولتمردان و نمایندگان مجلس نیز در حضور رسانه ها در این باره اظهارنظر نکرده اند.

به گزارش کلمه، قوه قضاییه که پیش از این هم سابقه سکوت و پنهان کاری درباره خبرهایی همچون شکنجه و قتل ستار بهشتی، حمله به بند 350 اوین، حکم پانزده سال حبس محمدرضا رحیمی و مرخصی زودهنگام او از زندان را در کارنامه خود دارد، ظاهرا این بار هم قصد دارد با ادامه سکوت و تعلل در اطلاع رسانی، راهی برای فرار از افشای ابعاد بزرگ فساد کشف شده پیدا کند و دست کم دامن مقام های عالی رتبه ای را که در این پرونده آلوده شده اند، از برملا شدن تخلفات پاک نگه دارد.

اما نه بازداشت سردار احمدی مقدم و پسر او قابل انکار است و نه حضور مدیرعامل سابق بنیاد تعاون ناجا و سرداران همدست او در زندان را برای همیشه می توان پنهان کرد. تخلفات ناجا در زمینه فروش نفت که محمود احمدی نژاد هم در آن متهم است، تنها فساد موجود در این پرونده نیست که با توجیه مصوبه ستاد تحریم بتوان پرونده آن را بست…

مسئولان قضایی بهتر از هرکسی می دانند صداقت و شفافیت در اینگونه پرونده ها تا چه حد از مشکلات بعدی جلوگیری خواهد کرد. آنچنان که در پرونده موسسه اعتباری میزان نیز اگر بموقع به تخلفات آن رسیدگی می شد و سفارش های افراد بانفوذ در نظر گرفته نمی شد، حالا حاکمیت با بحران درباره این موسسه و سرنوشت سپرده گذاران در آن رو به رو نبود؛ اتفاقی که ممکن است برای دهها موسسه غیرمجاز دیگر و فعالیت ها غیرقانونی و فسادآلود مشابه نیز رخ دهد.

هشدار سال گذشته رئیس جمهور که تجمیع ثروت و سلاح و رسانه و اطلاعات در یک جا را فسادآور می دانست، حالا یک مصداق عینی دیگر پیدا کرده است: پرونده تخلفات باند سردار ق. در بنیاد تعاون ناجا و زیرمجموعه های آن که هنوز ابعاد استفاده آنها از امکانات پلیس و دستبند و زندان و … برای پیشبرد سوءاستفاده های مالی خود روشن نیست، بلکه هنوز دستگاه قضایی به کشف این فساد و دستگیری متهمان آن هم اعتراف نکرده است.

اما مگر این بنیاد چه دارد که این فساد را حتی از پرونده اختلاس سه هزار میلیاردی هم بااهمیت تر می کند؟ و گذشته از اینکه یونیفرم و بازداشتگاه به خودی خود می تواند دارندگان قانون شکن آن را فاسد کند، حجم پولی که در این بنیاد وابسته به نیروی انتظامی وجود دارد، چقدر است که فساد در آن را خطرناک تر کند؟

بنیاد تعاون ناجا یکی از متمول ترین مجموعه های شبه دولتی در جمهوری اسلامی است. بانک قوامین که با سرمایه نیروهای پلیس و به بهانه خدمات رسانی به آنها تاسیس شده و از رانت انتساب خود به نیروی انتظامی تا حد ممکن استفاده می کند، از جمله زیرمجموعه های بنیاد تعاون ناجا است. این بانک که بیش از 800 شعبه در سراسر کشور دارد، سه سال پیش با مجوز دولت احمدی نژاد از یک موسسه قرض الحسنه به بانک تبدیل شد و گفته می شود که بخشی از فساد تازه کشف شده، در آن صورت گرفته است.

فروشگاه های مگامال، یاس، هایپرمی و … در تهران، هتل های ثامن الحجج، صدر، زمرد، نگین، باختر در مشهد، چندین هتل و مجموعه تجاری و تفریحی در تهران و مشهد و شیراز و آبادان و استان های شمالی کشور، سنگ آهن گل گهر، چند شرکت ساخت و ساز مسکن و .. بخشی از داشته های شرکت سرمایه گذاری مهرگان هستند که سرمایه کنونی آن نزدیک به سه هزار میلیارد تومان برآورد می شود. اما این شرکت تنها مجموعه ی متعلق به بنیاد تعاون ناجا نیست.

شرکت سازه پایدار قرن، که نزدیک به ۱۰۰ شرکت را در زیرمجموعه خود دارد (۶۰ شرکت در تهران و بیش از ۳۰ شرکت در شهرستان ها)، دیگر مجموعه تحت امر امپراتوری بنیاد تعاون ناجا است که در دولت احمدی نژاد بخش قابل توجهی از پروژه های مسکن مهر را در سراسر کشور در تیول خود درآورده است. در خصوص ابعاد این شرکت کافی است بدانیم که در سال ۱۳۹۳ بیش از ۷۰ پروژه مسکن سازی و پژوه تجاری و اداری را در اختیار داشته است.

شرکت مهندسی عمران و تولید نیرو با بیش از ۲۵۰ پروژه سدسازی، شرکت واردات خودرو که تنها در یک قلم بیش از ۱۰ هزار خودروی ون دلیکا را وارد کشور کرده است، شرکت لاله کامپیوتر که کارت های هوشمند ۱۰ بانک را تولید می کند، شرکت پژوهش و توسعه ناجی که خدمات انحصاری IT به دفاتر پلیس+۱۰ را در اختیار دارد، موسسه ناجی هنر که وزارت ارشاد دولت سابق و صداوسیما اکثر تهیه کنندگان تلویزیونی و سینمایی را به همکاری با آن اجبار می کردند و می کنند، شرکت نظارتی ناجی سازان امین، شرکت افق توسعه انرژی خلیج فارس که پروژه های نیروگاهی می گیرد، فولاد و سیم تاکستان، سیمان عرش نطنز، زاگرس نوش مهرگان، صنایع مفتولی تهران گستر، ناجی نشر، موسسه بیمه امید، ناجی پوشش، فروشگاه های نجم و چیت ری، راهگشا (پیمانکار پلیس راهور) و … از دیگر زیرمجموعه های بنیاد تعاون ناجا هستند که تنها نگاهی به فهرست آنها، ابعاد عظیم این بنیاد را به رخ می کشد.

با چنین ابعاد بزرگ و چنین ثروت هنگفتی، که هیچ نظارت موثری هم بر آن وجود نداشته است، می توان تصور کرد که وقوع سوء استفاده مالی در آن تا چه حد می تواند ابعاد کلانی داشته باشد. به خصوص وقتی مدیرعامل وقت بنیاد و مقام بالادست او نیز متهم به دست داشتن در تخلفات باشند.

تلخی ماجرا آنجاست این فساد بزرگ در مجموعه ای اتفاق افتاده که قرار بوده ضابط قضایی برخورد با افراد فاسد و متخلف باشد و دزدها را بگیرد. و تلخ تر اینکه نفر اصلی شناخته شده این شبکه، درست از سالی مسئولیت بنیاد تعاون ناجا را برعهده گرفته است که حاکمیت، همین نیروهای پلیس را برای سرکوب اعتراضات حق طلبانه مردم به کار گرفته است؛ مردمی که اتفاقا به رسوخ همین گونه فسادها در دولت و حاکمیت اعتراض داشتند اما فتنه گر نامیده شدند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.