سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » طباطبایی: اتهام فروختن کشور، یک رفتار کودکانه سیاسی است...

طباطبایی: اتهام فروختن کشور، یک رفتار کودکانه سیاسی است

چکیده : حجت الاسلام طباطبایی، استاد اخلاق معتقد است برخی آقایان استشمام سیاسی دارند و برخی دیگری بینش سیاسی دارند. حرف هایی نظیر فروختن و ضایع کردن کشور که خطاب به مذاکره کنندگان و دولت از سوی این افراد بکار برده می شود بد و نوعی رفتار کودکانه سیاسی است...


حجت الاسلام طباطبایی، استاد اخلاق معتقد است برخی آقایان استشمام سیاسی دارند و برخی دیگری بینش سیاسی دارند. حرف هایی نظیر فروختن و ضایع کردن کشور که خطاب به مذاکره کنندگان و دولت از سوی این افراد بکار برده می شود بد و نوعی رفتار کودکانه سیاسی است.

حجت‌الاسلام سیدمهدی طباطبایی، استاد اخلاق در گفتگو با نامه نیوز با اشاره به بیانیه تفاهم لوزان بین ایران و 5+1، عملکرد تیم مذاکره‌کننده ایرانی را در مقطع فعلی بی‌نظیر دانست و گفت: به عزیزان مذاکره‌کننده از وزیرخارجه، رییس سازمان انرژی اتمی و دیگر اعضای این تیم خسته‌نباشی می‌گویم. همانطور که در رسانه‌ها منعکس می‌شد مذاکره‌کنندگان روزها و ساعات طولانی را پشت میزمذاکرات گذراندند، حتی حضور طولانی مدت وزرای خارجه کشورهای 5+1 و پیگیری آنها برای این موضوع حائز اهمیت بود و نشان می داد که مساله مهمی در حال رخ دادن است.

وی با اشاره به اینکه بیانیه تفاهم لوزان مقدمه‌ای برای رسیدن به توافق نهایی است و هنوز کار تمام نشده است، افزود: مردم اعم از معترضین و موافقان مذاکرات هسته‌ای باید آگاه باشند که این تنها یک بیانیه مطبوعاتی است و هنوز به توافق نهایی نرسیده ایم و باید جلسات و مذاکرات در ماه‌های پیش رو دنبال شود تا کلیات و جزئیات آن شفاف شود.بنابراین در شرایط فعلی این متخصصین هستند که باید در اینباره اظهارنظر کنند و نباید عجولانه به مسايل پرداخت مخصوصا اگر نقدها احساسي و خارج از تحليل هاي علمي باشد.

منتقدان کم حوصله دولت از صدور بیانیه هول شده اند

نماینده سابق مجلس با اشاره به اینکه منتقدان کم حوصله دولت خود رانشان دادند و از صدور این بیانیه هول شده اند، اظهار داشت:  صدور این بیانیه در ايام سالروز رای دادن مردم به نظام جمهوری اسلامی  را به فال نیک می گیریم. این مذاکرات زیر سایه همین جمهوری اسلامی و با  حمايت هاي رهبر معظم انقلاب و پشتيباني و به كار گيري عقل، خرد، حكمت و مصلحت دنبال شده است نه نظامی استبدادی يا خشنوت و بي منطقي. این تقارن مهم است و باید با دید مثبت به آن نگاه کرد.

این استاد اخلاق در ادامه با اشاره به اینکه هر جکومتی چند دوره را باید پشت سر بگذارد، گفت: دوره سبابت یا همان طفوليت و نوپايي، دوره نوجوانی، جوانی و میانسالی . نمی توان انقلابی را پیدا کرد که در ابتدا درگیر احساسات و هیجان نباشد اما مهم این است که عقلا در آن زمان احساسی چگونه عمل کنند. خوشبختانه عقلای ما در ابتدای انقلاب به خوبی مردم را رهنمود می دادند و به مرور هم جکومت و مسئولان نظام پخته تر و ورزیده تر شد تا به این مقطع رسیدیم که توانایی حل و فصل و نشستن پای میز چنین مذاکراتی را داریم.

تیم مذاکره کننده در مقابل حملات گفتاری و نوشتاری صبور باشند

حجت الاسلام طباطبایی خطاب به تیم مذاکره کننده و مسئولان دولتی اظهار داشت: من به مذاکره کنندگان، دولتی ها و طرفداران مذاکرات چند تذکر و توصیه اخلاقی را می دهم، آقایان دقت کنند که مطمئنا از این پس حملات گفتاری و نوشتاری متوجه آنها خواهد شد که باید در مقابل آنها تحمل داشته و صبور باشند. چون این بیانیه چیزی نیست که افراد غیرمتخصص به سرعت قدرت فهم و درک آن را داشته باشند لذا ممکن است موضع گیری های تندی نسبت به آن بشود. از سوی دیگر این موضوع چیزی نیست که بشود همه چیز را درباره آن عمومی کرد و مصلحت ایجاب می کند برخی مسائل پیرامون آن محرمانه باقی بماند لذا مسئولان مذاکره کننده و دولت باید در مقابل حملات صبور باشند.هرچند شنيدن حرفاي عوامانه و  تخاصمانه در اين شرايط  انهم از داخل كشور با  توجه به اين تلاشهايي كه كرده اند بسيار دردناك است.

دولت در برابر منتقدان تحملی در حد حکمت داشته باشد

عضو جامعه روحانیت مبارز با اشاره به اینکه افراد عجول بالاخره متوجه اشتباهاتشان خواهند شد، گفت: مسئولان نقدها و حملات را به چشم ارزشی برای خود نگاه کنند چراکه هر کار پرثمری همواره با حملاتی روبرو است، مشهور است که می گویند درختی که میوه دارد سنگ می زنند، کسی به درخت چنار سنگ نمی زند. لذا تقاضا دارم که تحمل در حد حکمت داشته باشند تا این حملات خنثی شود.

وی با اشاره به اینکه تمرکز تیم مذاکره کننده باید بر روی مراحل بعدی مذاکرات باشد، خاطرنشان کرد: مراحل بعدی مطمئنا دشوارتر است و باید توانمندی و قدرت بیشتری در آن دور از مذاکرات داشته باشند.امیدواریم که با مدد از خداوند متعال مراحل بعدی هم با موفقیت پشت سر گذاشته شود.

دولت وقت خود را صرف پاسخگویی به انتقادات نکند

حجت الاسلام طباطبایی تاکید کرد: تیم مذاکره کننده و مسئولان دولت توجه داشته باشند که باری به هر جهت وقت خود را صرف پاسخگویی به مخالفان نکنند. البته باید از درون دولت افرادی مسئول پاسخگویی به سوالات و نقدها باشند و موقرانه و محترمانه و با صبر پاسخ دهند اما نباید کل دولت و تیم مذاکره کننده خود را با این نقدها و حملات خسته کنند.

این استاد اخلاق در ادامه گفتگوی خود با نامه نیوز چند توصیه اخلاقی نیز به مردم کرد و اظهار داشت: مردم بدانند که بیانیه تفاهم لوزان یک بحث تخصصی است و ممكن است اشكالهايي به ان بشود و نباید به هر اظهارنظر و صحبتی پیرامون آن اعتماد کنند. اگر به دنبال آگاهی هستند مخصوصا در مورد نيروگاهها از خبرگان و متخصيصين این موضوع کسب اطلاع کنند و تحت تاثیر هرنوع تحلیلی قرار نگیرند.مخصوصا اينكه رييس سازمان انرژي هسته اي هم كاملا بر مذاكرات اشراف داشته است.

منتقدان اگر به مرحله پشیمانی رسیدند اعتراف کنند

این چهره سیاسی اصولگرا در بخشی دیگر از اظهاراتش منتقدان دولت را خطاب قرار داد، گفت: من از موضع گیری و هوشیار بودن منتقدان تشکر می کنم اين نشان ميدهد انان بيدارند و به حيات سياسي خود فكر ميكنند ولی عرض من این است که تاکنون از این انتقادات نتیجه ای گرفته اند یا نه؟اگر نتیجه ای نگرفته اند باید بدانند که کارشان مفید نبوده است، اگر نتیجه گرفتند این نتیجه چقدر برای کشور و مردم ثمر داشته است؟  اميدوارم در نگرش خود به دولت ومسايل ومشكلات پيش روي مردم تغيير بدهندواگر به مرحله پشیمانی رسیدند اعتراف کنند نه اینکه آن را پنهان کنند و مسیر اشتباه گذشته را دنبال کنند. لااقل اگر اعتراف جمعی نمی کنید پیش وجدان خودتان معترف باشید

اینکه به مذاکره کنندگان بگویید کشور و مردم را فروختید نقد نیست، خصومت است

حجت الاسلام طباطبایی تصریح کرد: گاهی مطالب مربوط به اين  طیف را که می خوانی از نوع نقدهایشان اشتباه بودن مسیرشان معلوم می شود، نقد یا حالت خصومت دارد یا اعتراض. اینکه طوري تحليل كنيم و نتيجه ان اين باشد كه به مذاکره کنندگان بگوییم کشور و مردم را فروختید اعتراض نیست بلکه  خصومت است. برخی عزیزان نقدها و تفسیرهایی می کنند و که خیلی شاذ و بی ربط است. حیف است که افرادی که انقلابی هم گاها هستند اینگونه درگیر مسائل شوند.

منتقدان دولت استشمام سیاسی دارند نه بینش سیاسی

وی افزود: برخی آقایان استشمام سیاسی دارند و برخی دیگری بینش سیاسی دارند. حرف هایی نظیر فروختن و ضایع کردن کشور که خطاب به مذاکره کنندگان و دولت از سوی این افراد بکار برده می شود بد و نوعی رفتار کودکانه سیاسی است.

دلواپسان میوه چینان غیرفصلی هستند و رفتار کودکانه سیاسی دارند

عضو جامعه روحانیت مبارز این دسته از منتقدان و دلواپسان را میوه چینان غیرفصلی دانست و گفت: کسانی که میوه رسیده را می چینند میوه چین و باغبان هستند اما بچه ها برایشان فرقی ندارد سنگ را بر میدارند و به میوه می زنند. این افراد هم میوه چینان غیرفصل هستند و باید بدانند فعلا وقت چیدن میوه نیست، باید صبر کنند که میوه هسته ای به ثمر برسد و بعد آن را بچینند تا خجل نشوند. ما به فضل خدا اميدوار هستیم که انشاالله این میوه ثمر خواهد داد.و اين نظام اسلامي و مردم زحمتكش و سختي ديده و مريد و مدافع انقلاب از منافع ان بهره خواهند برد ان شاالله

جمهوری اسلامی در دوره میانسالی و حکمت است

این استاد اخلاق با اشاره به اینکه نظام جمهوری اسلامی در دوره میانسالی، عقلانیت و حکمت است، خاطرنشان کرد: در چنین حکومتی چنین تصمیماتی لازم است والا نشان دهنده آن است که کشورمان ناپخته است. ما نمی توانیم انتظار داشته باشیم کارهای اول انقلاب را الان بکنیم، رفتارهاي اول انقلاب را الان تکرار کنیم لازم است حرکتی نو و تازه ای صورت گیرد.يعني هدف تغييري نمي كند اما شيوه هاي ان بر اساس متد جديد و برنامه ريزي متناسب با روز انجام ميشود.

افراد متخصص و انقلابی پاسخگوی منتقدان باشند

وی با تاکید براینکه دلواپسان همان میوه چینان غیرفصل و سنگ اندازان کم حوصله و کم صبر هستند، گفت: این افراد باید خودشان را اصلاح كنند و كار سختي هم نيست . من از افراد متدین و انقلابی و متخصص خواهش می کنند که جوابگوی افراد دلواپس باشند و نگذارند که سروصدا بیش از این شود.و البته از اقايان دلواپس و منتقد هم تقاضا دارم  همچون گذشته به مسئولين دولت اعتماد كنند .

حجت الاسلام طباطبایی با اشاره به تاکیدات رهبری مبنی بر همدلی و همزمانی دولت و ملت در سال جاری، افزود:  رهبری سال جاری را سال همدلی و همزبانی نامگذاری کردند، ممکن است همزبانی همیشه راحت  باشد اما همدلی کار دشواری است. ولی حکومت به مرحله ای رسیده است که مردم درک می کنند که نیاز امروز کشور همدلی است. لذا دلواپسان هم باید پخته و آگاه شوند. باید بدانند که تندروی جواب خسارت باری دارد.

تندروی ها زمینه ساز صدور قطعنامه ها علیه ایران شد

نماینده سابق مجلس با تاکید براینکه همین تندروی ها زمینه ساز صدور قطعنامه ها علیه ایران شد، خاطرنشان کرد: نباید وارد فضای تندروی شد باید همدل و همزبان شد و فضا را آرام کرد. دلواپسان اجازه بدهند که گره هایی که روی هم زده شده باز شود. گره انداختن آسان است، گره باز کردن دشوار است. این گره هایی که با رفتارهاي نسنجيده بستند باید توسط داناهای زمان به مرور باز شود.

وی تاکید کرد: گره انداز همیشه سعی میکند که دیگران نفهمند گره ای هم وجود دارد لذا شعار ضدگره می دهد اما خوشبختانه افراد صالح و پخته درک می کنند گره کار کجاست و چرا اینگونه شده است و چطور باید آن را باز کرد. باید تلاش کرد نتیجه کار به مرحله ای برسد که نه تنها ملت که آیندگان ما نیز از آن راضی باشند.

منتقدان عجول و کم حوصله هستند

این چهره روحانی اصولگرا در ادامه گفتگوی خود با نامه نیوز با بیان اینکه منتقدان عجول و کم تجربه هستند، گفت: البته اینها بیم دارند از اینکه مساله هسته ای به سرانجام برسد و شرمنده موضع گیری های قبلی شان شوند، از صحبت های برخی از این افراد هم مشخص است که دنبال این هستند که گذشته شان رو نشود. البته من نمی گویم کسی نقد نکند اما با همدلی، دوستی و کارشناسانه نقد کنند تا مشکلات هم حل شود. فرق بین حکیم و غیرحکیم در همین نوع موضع گیری ها مشخص می شود.

این استاد اخلاق در پایان اظهاراتش با ابراز امیدواری نسبت به بهبود شرایط کشور گفت: انشاالله طی ماه های آینده گشایشی در حوزه های مختلف رخ خواهد داد. از آقای روحانی رییس جمهوری نیز می خواهیم که در این شرایط كه بستر در حال اماده شدن است و موانع كسب و كار در حال برطرف شدن است انشاالله فکری هم برای برخی از زندانیان که مبتلا به مسائل مالي ناشي از تحريمها ويا  بدهی به دولت هستند کنند. این افراد باید به کانون خانواده ها برگردند، این افراد توان بازپرداخت را ندارند و نگهداری آنها هم نفعی برای دولت ندارد. مردم خیر و متدین هم اگر می توانند که به افرادی که بخاطر دیه در زندان هستند کمک کنند تا انشاالله این مردم نیز به خانواده هایشان بازگردند.

در پايان اميدوارم انچه كه خير و صلاح مردم است بر زبانها جاري و تدبير و اميد و عقلانيت اثار مثبت خود را به زودي نشان دهد و اينبار سنگين اقتصادي بر دوش خانواده ها هرچه زودتر سبك و نتيجه ان تقويت  نظام انقلاب و اسلام باشد


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.