سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » پرسش و پاسخ فیس بوکی ظریف: آن روزی که تحریم می شدیم باید نگران می شدند نه الان که دار...

پرسش و پاسخ فیس بوکی ظریف: آن روزی که تحریم می شدیم باید نگران می شدند نه الان که داریم خارج می شویم

چکیده : برای اطلاع شما و دیگر هموطنان گرامی باید عرض کنم که رفع تحریم های شورای امنیت تنها از طریق یک قطعنامه دیگر شورای امنیت - تحت همان فصلی از منشور که تحریم ها سال ها قبل بر اساس آن وضع و بر مردم ما تحمیل شده - ممکن است. به عبارت دیگر مشکل این است که ما از حدود 8 سال پیش تحت ماده 41 از فصل هفت قرار داریم و بر همین اساس تحریم شده ایم و تنها با استناد به همان ماده از تحریم خارج می شویم. دوستانی که امروز اظهار نگرانی می کنند باید زمانی که وارد فصل هفتم شدیم نگران می شدند نه الآن که می خواهیم خارج شویم...


وزیر خارجه کشورمان در فیس بوک، به یکی از پرسش های مهم کاربران این شبکه اجتماعی پاسخ داده. پرسش و پاسخی که خواندنش جالب توجه است.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، متن پرسش و پاسخ فیس بوکی ظریف با یکی از دوستانش این چنین است:

سئوال: عیدتون مبارک آقای دکتر، واقعا از این همه تلاش ها و زحمت هایی ک واسه ما میکشید ممنونیم، فقط ی خواهش ازتون دارم، اگه فصل هفتم قانون سازمان ملل همون چیزی باشه ک همه میگن ( قبول کنیم ک برنامه هسته ای مون شفاف نبوده و احتمال تروریستی بودنش بسیار بالاس) قبولش نکنید، خواهش میکنم. ملت ما کشور، خاک و ناموسشون رو ب گوشت و برنج نمیفروشن، آقای دکتر ما همگی پشت شما هستیم

پاسخ ظریف:
این طور نیست دوست عزیز. البته همه که نمی گویند. چند نفرند. برای اطلاع شما و دیگر هموطنان گرامی باید عرض کنم که رفع تحریم های شورای امنیت تنها از طریق یک قطعنامه دیگر شورای امنیت – تحت همان فصلی از منشور که تحریم ها سال ها قبل بر اساس آن وضع و بر مردم ما تحمیل شده – ممکن است. به عبارت دیگر مشکل این است که ما از حدود 8 سال پیش تحت ماده 41 از فصل هفت قرار داریم و بر همین اساس تحریم شده ایم و تنها با استناد به همان ماده از تحریم خارج می شویم. دوستانی که امروز اظهار نگرانی می کنند باید زمانی که وارد فصل هفتم شدیم نگران می شدند نه الآن که می خواهیم خارج شویم.

چهارشنبه برای نهایی کردن جزئیات راه حل‌ها به ژنو بازمی‌گردیم
وزیر امور خارجه همچنین در یکی از شبکه های اجتماعی نوشت: راه حل های مناسب فنی و سیاسی برای موضوعاتی که غیرقابل حل می نمود، پیدا شده.
محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در یاداشتی به مناسب اغاز سال نو در صفحه شخصی خود در فیسبوک نوشت:
سلام دوستان
پارسال دوست، امسال آشنا!!!
به بزرگواری خودتان ببخشید.
تلاش می کنم در سال همدلی و همزبانی دولت و ملت، دست کم هر هفته یک گزارش کوتاه خدمت شما تقدیم کنم.
حدود یک ساعت قبل از تحویل سال همراه با همکاران خوبم وارد تهران شدیم. مذاکرات این دور، سخت و فشرده اما مفید و راهگشا بود. به لطف خدا و با تلاش، نوآوری و همفکری مسئولین و کارشناسانِ وزارت امور خارجه، سازمان انرژی اتمی و دیگر دستگاه ها، راه حل های مناسب فنی و سیاسی برای موضوعاتی که غیرقابل حل می نمود، پیدا شده است. اعضای هیئت مذاکره کننده آمادگی داشتند که حتی در روزهای تعطیلی نوروز نیز مذاکرات را برای نهایی کردن جزئیات راه حل ها ادامه دهند. ولی طرف های مذاکره ما به زمان بیشتری برای هماهنگی داخلی بین اعضای 1+5 نیاز داشتند که در برخی موارد به دلیل تنوع منافع و گرایش های سیاسی و یا مسایل فردی و شخصیتی حتی از مذاکرات اصلی نیز حساس تر می شود.
قرار است چهارشنبه برای ادامه و انشاءالله نهایی کردن جزئیات راه حل ها به ژنو بازگردیم.
به هر حال از محبت های شما سپاسگزاریم و بیش از هر چیز به دعا، همدلی و ژرف نگری شما نیازمندیم.
نوروزتان پیروز و بهار و سال و تمامی روزهای زندگی تان معطر به رایحه حیات بخش گل یاس پیامبر، حضرت زهرا سلام الله علیها

 


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.