سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » استخدام غیر قانونی نیم میلیون نفر در دولت احمدی‌نژاد!...
» چرا هیچ‌کس پاسخگوی فسادهای عظیم و بی‌سابقه در دولت قبل نیست؟

استخدام غیر قانونی نیم میلیون نفر در دولت احمدی‌نژاد!

چکیده :تعداد کل استخدام‌های انجام شده طی هشت سال دولت قبلی ۸۹۴ هزار نفر به صورت رسمی، پیمانی و قراردادی بوده که از این تعداد استخدام ۳۹۵ هزار نفر که ۴۴ درصد را شامل می‌شود، دارای مجوز قانونی بوده است. بنابراین ۴۹۹ هزار نفر بدون مجوز قانونی از سوی مجلس یا دولت در دستگاه‌های اجرایی کشور استخدام شده‌اند....


کلمه- گروه اجتماعی: دیگر کم‌تر هفته‌ای است که خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها خبری مبنی بر فسادهای مالی و اقتصادی و یا رانت‌های گسترده در دولت احمدی‌نژاد منتشر نکنند. هر هفته و هر روز اخبار جدیدتری از فسادهای دوران احمدی‌نژاد در غیاب و دستگاه نظارتی بی‌طرف و دستگاه قضایی عادل به چشم می‌خورد و هر روز پرده‌ای دیگر از داستان هشت‌ساله‌ای کنار می‌رود که کشور را به مرز ورشکستگی اقتصادی و اخلاقی کشاند.

فسادهایی که هرچند در آن ۸ سال ریاست جمهوری احمدی‌نژاد بسیاری از دلسوزان و بزرگان نظام و انقلاب نسبت به آن هشدار می‌دادند اما اینک پس از روی کار آمدن دولت روحانی، جنبه‌های گسترده‌تر و بیشتری از آن فاش می‌شود و جزییات بیشتری از تخلفات این دولت فاسد و بی‌اخلاق بروز و ظهور می‌کند.

از فسادهای اقتصادی با ارقام نجومی تا بورسیه‌های غیرقانونی برای چندین آقازاده و اینک هم استخدام‌های فراقانونی و بی‌رویه و بدون مجوز. تا کنون دستگاه قضایی تنها به فساد مالی محمدرضا رحیمی معاون اول احمدی‌نژاد رسیدگی کرده است و با وجود تایید فسادهای دیگر اقتصادی و رانتی، هنوز اقدامی از سوی دستگاه قضایی برای بررسی این پرونده‌های تایید شده و همچنین به مجازات رساندن عاملان آن دیده نشده است.

در یکی از تازه‌ترین این اقدامات غیرقانونی و فسادانگیز، مشاور هیئت عالی نظارت بر تخلفات اداری کشور خبر داده است که ۵۶ درصد استخدام‌های دولت قبلی بدون مجوز قانونی و آزمون عمومی انجام شده است.

بر اساس گزارش ایسنا، مختار محمدی در شورای اداری استان کهگیلویه و بویراحمد از رقم حدود نیم میلیون نفر سخن گفته و ادامه داده است: ۴۹۹هزار نفر بدون مجوز قانونی از سوی مجلس یا دولت در دستگاه‌های اجرایی کشور استخدام شدند.

وی توضیح داده: تعداد استخدام‌های انجام شده طی هشت سال دولت قبلی ۸۹۴ هزار نفر به صورت رسمی، پیمانی و قراردادی بود که از این تعداد ۳۹۵ هزار نفر که ۴۴ درصد را شامل می‌شود دارای مجوز قانونی بودند. از این تعداد استخدام شده تنها ۲۱۰ هزار نفر که ۲۳ درصد را شامل می‌شود از طریق آزمون جذب و بکارگیری شدند بنابراین ۴۹۹هزار نفر بدون مجوز قانونی از سوی مجلس یا دولت در دستگاه‌های اجرایی کشور استخدام شدند. ۶۸۴ نفر بدون برگزاری آزمون عمومی، استخدام و بکارگیری شدند.

محمدی در حالی این خبر را منتشر می‌کند که در زمان دولت احمدی‌نژاد بارها و بارها دلسوزان انقلاب و به ویژه مهندس موسوی و کروبی نسبت به رفتارها و اعمال غیرقانونی این دولت و وابستگان به آن هشدار داده بودند و حتی بسیاری از زندانیان جنبش سبز به جرم افشا کردن این فسادها به زندان‌های طولانی مدت محکوم شدند و هنوز هم در زندان هستند.

در خوشبینانه‌ترین حالت می‌توان گفت چنین فسادهایی دور از چشم دستگاه‌های نظارتی و قضایی انجام شده است اما آیا اکنون که دیگر مفسده‌های اخلاقی و اقتصادی دولتمردان نهم و دهم به صورت رسمی تایید شده است، زمان رسیدگی به این پرونده‌ها نرسیده است؟

محمدی اضافه کرده: با ایرادی که رییس مجلس شورای اسلامی نسبت به استخدام طرح مهرآفرین گرفتند، استخدام ۳۹۴ هزار نفر لغو شد. در صورتی که این تعداد استخدام که با شروع دولت یازدهم فرآیند جذب آنها متوقف شده، انجام می‌شد تعداد استخدام‌ها به یک میلیون و ۲۸۸ هزار نفر می‌رسید و سالانه ۸۰۰۰ میلیارد تومان بار مالی برای دولت داشت!

سخنان این مقام مسئول نشان می‌دهد که مجلس آن زمان از این رفتار خلاف قانون مطلع بوده اما تنها کاری که کرده، این بوده که مانع از استخدام‌های غیر قانونی بیشتر شود. حال سوال افکار عمومی با فاش شدن هرچه بیشتر زوایای پنهان این فسادها این است: درحالی که افراد بی‌گناه را به سرعت و بدون ادله‌های کافی تنها به بهانه‌های واهی و به اتهام‌های سیاسی و عقیدتی بازداشت، شکنجه و به مدت طولانی محکوم به زندان می‌کنند، اکنون که فسادهای دولتی و سازماندهی و مهندسی شده مورد تایید مجلس و نماینده‌ها و سایر ارگان‌ها قرار گرفته، چرا کسی و دستگاهی حاضر به رسیدگی به پرونده‌های فسادهای عظیم نیست؟

این نخستین بار نیست که صحبت از تخلف‌های گسترده در استخدام‌های دولت نهم و دهم می‌شود. پیش از این نیز غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، نماینده مجلس خبر داده بود که اطلاعات در این زمینه در یکی از جلسات غیرعلنی مجلس ارائه شده بود. بر پایه این اطلاعات در دولت پیشین ۲۰۰ هزار سازمان به‌صورت غیرقانونی تاسیس و۴۲۰ هزار نفر بر اساس رابطه‌ها در این سازمان‌ها به استخدام در آمده‌اند.

غلامعلی جعفرزاده گفته بود: متأسفانه در دولت گذشته عمده اطرافیان و خانواده‌های مسئولان، فرمانداران، استانداران و وزرا بدون هیچ ضابطه قانونی استخدام شدند، برای مثال دختر یکی از فرمانداران که الفبای زبان عربی را بلند نبود در آموزش و پرورش به‌عنوان معلم عربی استخدام شد و هم‌اکنون در حال تدریس درس جغرافیا است.

آیا تاکنون حتی در خصوص یک مورد از این تخلفات بزرگ و تکان‌دهنده، با متخلفان برخورد شده است؟


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.