سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » 300 بیمار در کشور نیازمند پیوند ریه هستند...

300 بیمار در کشور نیازمند پیوند ریه هستند

چکیده : به دلیل مراقبت نامناسب از بیماران در بخش ICU بیمارستان ها فقط چهار درصد از بیماران مرگ مغزی قادر به اهدای این عضو هستند...


رییس اداره پیوند و بیماران خاص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اکنون 300 بیمار در کشور نیازمند پیوند ریه هستند که 60 نفر آنان در فهرست انتظار پیوند قرار دارند.

‘کتایون نجفی زاده’ روز شنبه در گفت وگو با ایرنا درمورد کمبود عضو ریه برای پیوند؛ افزود: به دلیل مراقبت نامناسب از بیماران در بخش ICU بیمارستان ها فقط چهار درصد از بیماران مرگ مغزی قادر به اهدای این عضو هستند.

وی ادامه داد: ریه نخستین عضو بیمار مرگ مغزی است که از کار می افتد و این موضوع کاهش زمان اخذ رضایت از خانواده بیمار را ضروری می کند.

نجفی زاده گفت: به علت احتمال از بین رفتن برخی اعضای بیماران مرگ مغزی ، نبود شبکه فراهم آوری پیوند اعضا در برخی شهرها و کمبود بیمارستان های مجهز در نگهداری بیمار، استفاده از خطوط هوایی برای انتقال اعضای اهدایی ضروری است.

وی افزود: با ارتش و سایر ارگان های مرتبط مکاتباتی شده و بزودی اعضای بیماران مرگ مغزی به صورت هوایی جابه جا می شود.

وی با بیان اینکه شبکه فراهم آوری پیوند اعضا برای شناسایی بیماران مرگ مغزی در سال 81 تشکیل شد، گفت: ابتدا تنها 14 دانشگاه علوم پژشکی کشور از این شبکه برخورداربودند، اما اینک این تعداد به 53 شبکه رسیده است.

رییس اداره پیوند و بیماران خاص وزارت بهداشت تصریح کرد: وزارت بهداشت در حال بازرسی مراکز فراهم سازی اعضا است تا با رفع اشکالات موجود، این شبکه را در تمام دانشگاه های پزشکی کشور ایجاد کند.

نجفی زاده تشکیل شورای عالی پیوند از تیرماه سال جاری را از اقدامات بزرگ دولت یازدهم دانست و افزود: این شورا مدل ایرانی فراهم آوری اعضا را تصویب و وزیر بهداشت و درمان دستور اجرای سریع آن را صادر کرده است.

رییس اداره پیوند و بیماران خاص وزارت بهداشت با اشاره به کاهش اهدای اعضای بیماران مرگ مغزی در سال جاری گفت: از شهریور ماه با راه اندازی طرح مدل ایرانی شبکه فراهم آوری پیوند اعضا و برگزاری دوره های آموزشی شاهد افزایش پیوند در کشور بوده ایم.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.