سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » رفتار نابخردانه سنا روند مذاکرات هسته ای را به خطر می اندازد...

رفتار نابخردانه سنا روند مذاکرات هسته ای را به خطر می اندازد

چکیده :خبرگزاری رسمی چین روز شنبه در گزارشی نوشت: هر رفتار عجولانه و نابخردانه نمایندگان دمکرات و جمهوریخواه آمریکا، نتیجه مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 را به مخاطره می اندازد....


خبرگزاری رسمی چین روز شنبه در گزارشی نوشت: هر رفتار عجولانه و نابخردانه نمایندگان دمکرات و جمهوریخواه آمریکا، نتیجه مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 را به مخاطره می اندازد.

«شین هوا» در این گزارش نوشت: تعویق رای گیری لایحه تشدید تحریم ها علیه ایران در مجلس سنای آمریکا نشان دهنده اختلافات شدید میان نمایندگان دمکرات و جمهوریخواه است.

این رسانه چینی با اشاره به اینکه «تشدید اختلافات در مجلس سنا ممکن است روند مذاکرات را تغییر دهد»، نوشت: هر اقدام عجولانه موجب شکست مذاکرات هسته ای ایران و غرب خواهد شد.

«رابرت منندز» سناتور دمکرات ایالت «نیوجرسی» و یکی از طراحان لایحه تحریمی جدید علیه ایران که به لایحه «کرک – منندز» مشهور است، هفتم بهمن ماه جاری با ارسال نامه ای به «باراک اوباما» رییس جمهوری آمریکا نوشت: شماری از دمکرات ها از جمله خود من اعلام کردیم، لایحه کرک – منندز را تا 24 مارس (4 فروردین) به صحن مجلس سنا ارائه نمی دهیم، مگر بعد از 24 ماه مارس و فقط در صورتی که توافق سیاسی با ایران در قالب مذاکرات هسته ای حاصل نشود.

شین هوا، لایحه تحریمی «کرک – منندز» را اهرم فشاری علیه ایران دانست که تهیه کنندگان آن قصد دارند با استفاده از آن شرایط موجود را برای جمهوری اسلامی ایران سخت تر کنند.

خبرگزاری رسمی چین در عین حال به طرح تهیه شده در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد که بر مبنای آن و در صورت اعمال تحریم های تازه علیه ایران، توافق هسته ای ژنو ملغی خواهد شد.

این گزارش می افزاید: نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران نیز طرحی چون طرح سنای آمریکا ارائه کرده اند تا در صورت لزوم، پاسخ مناسبی به نمایندگان دمکرات بدهند.

شین هوا به نقل از «حسین نقوی حسینی» سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نوشت: «مجلس ایران در برابر تصمیم نسنجیده کنگره آمریکا مقابله به مثل خواهد کرد».

حسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین روز چهارشنبه گذشته گفته بود: جمعی از نمایندگان طرحی را تهیه و امضا کرده اند که براساس آن در صورتی که کنگره آمریکا تحریم جدیدی علیه ایران تصویب کند، توافق ژنو را ملغی و به راه خود ادامه خواهیم داد.

وی خاطرنشان کرد: این طرح هنوز به هیات رییسه مجلس شورای اسلامی ارایه نشده است.

ایران و گروه 1+5 ، نوامبر سال 2014 توافق کردند ضرب الاجل تعیین شده را برای دستیابی به یک موافقتنامه نهایی برای هفت ماه دیگر تمدید کنند.

شش کشور آمریکا، انگلیس، فرانسه، چین، روسیه و آلمان از یک طرف و جمهوری اسلامی ایران از طرف دیگر در تلاش برای دستیابی به موافقتنامه سیاسی پیش از پایان ماه مارس و دستیابی به یک موافقتنامه نهایی تا سی ام ژوئن (10تیرماه 94) هستند.

ایران و کشورهای 1+5 در ماه ژوییه توافق کردند که مذاکرات برای دستیابی به توافق جامع تا 31 مارس تمدید شود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.