سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » صادق لاریجانی: موسوی و کروبی را محاکمه نمی‌کنیم، چون می‌خواهند در دادگاه حرف خود ...
» همزمان با اعلام آمادگی دستگاه قضایی برای محاکمه پس از رفع حصر

صادق لاریجانی: موسوی و کروبی را محاکمه نمی‌کنیم، چون می‌خواهند در دادگاه حرف خود را بزنند!!

چکیده :رئیس قوه قضاییه می گوید اگر مصوبه شورای عالی امنیت ملی در خصوص حصر سران فتنه تغییر یابد، دستگاه قضایی آماده است موسوی و کروبی را محاکمه کند، به شرطی که آنها نخواهند در دادگاه حرف خود را بزنند و درد دل کنند و به تحریک عواطف مردم و سخن پراکنی بپردازند!!...


کلمه – گروه خبر: رئیس قوه قضاییه در اظهاراتی تعجب برانگیز و دور از الفبای حقوق مدنی، گفت دلیل برگزاری نشدن دادگاه موسوی و کروبی این است که آنها می خواهند از تریبون دادگاه حرف خود را بزنند!

به گزارش کلمه، اظهارات صادق لاریجانی درباره حصر که انتظار می رفت دست کم از آنچه امثال جلیلی و طائب و نقدی گفته اند رنگ و لعاب قانونی تری داشته باشد، به تنهایی نشان می دهد که دستگاهی که شهید بهشتی پایه گذاری کرده بود، پس از سی سال تا چه حد دچار انحطاط شده است.

رئیس دستگاه قضا که تصورش از محاکمه احتمالی سران جنبش سبز، حتی از آنچه در فیلم های سینمایی نشان داده می شود هم نمایشی تر است، گفته که قوه قضاییه آماده است موسوی و کروبی را محاکمه کند، به شرطی که آنها نخواهند در دادگاه حرف خود را بزنند و درد دل کنند و به تحریک عواطف مردم و سخن پراکنی بپردازند!!

دو روز قبل هم آقاتهرانی نماینده افراطی مجلس گفته بود موسوی و کروبی باید پیشاپیش تعهد بدهند که حکم اعدام را می پذیرند و به آن اعتراض نمی کنند!

عین جملات آملی لاریجانی درباره حصر و که در خبرگزاری مهر وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی منتشر شده، در زیر نقل می شود تا مشخص شود که وقتی میرحسین موسوی از بی تقوایی بهتان زنندگان و غرق شدن کشور و انقلاب در فسادهای عظیم سخن می گوید، دقیقا به کجاها اشاره می کند:

رئیس قوه قضاییه گفت: متاسفانه با وجود رافت نظام اسلامی اکنون می بینیم که برخی‌ها طلبکار نظام هم شده‌اند و می‌خواهند با طرح پاره‌اي ادعاها فتنه جدیدی راه بیندازند و در حالیکه خودشان در آن زمان در مسیر براندازی بودند ولی اکنون می‌خواهند جریان فتنه را کمرنگ کنند و آن را در حد یک بحث شخصی که مشمول مرور زمان شده و باید فراموش شود؛ پایین بیاورند.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه «فتنه گران به نظام اسلامی ایران، آرمان شهدا و امام راحل(ره) ظلم و خیانت کردند و تضمینی وجود ندارد که دوباره نخواهند روش خود را ادامه دهند» گفت: عده‌ای از فتنه گران در حالی مدعی اطاعت از آرمان‌های امام و انقلاب هستند و زیر پرچم حضرت امام (ره) سینه می زنند ولی گویا فراموش کرده اند حضرت امام(ره) گفته‌اند که ولایت فقیه دنباله ولایت ائمه اطهار و رشحه‌اي از رشحات آن است. چگونه مي‌توان فراموش كرد كه برخي از سران فتنه دختر فراري را شهيد جا زدند و در مراسم فوت وي شركت كردند و نظام را متهم به قتل وي كردند و موجبات وهن نظام اسلامي و انقلاب و خوراك تبليغاتي براي دشمنان فراهم آوردند و بعد همه فهميدند كه اين يك دروغ بزرگ است.

آیت الله آملی لاریجانی به تکرار برخی اظهارنظرها درباره غیرقانونی بودن حصر سران فتنه اشاره کرد و با غلط دانستن این موضوع که «حصر سران فتنه غیرقانونی است» گفت: حصر سران فتنه مصوبه شورای عالی امنیت ملی بوده است و براساس مصالح نظام تصویب شده و کسانی که می گویند حصر غیر قانونی و خلاف قانون اساسی است، تنها نیمی از قانون اساسی را قبول دارند در حالی که باید همه قانون اساسي را دید و دانست که بر حسب اصل 176 قانون اساسی شورای امنیت ملی وظایفی دارد و ساز و کار مصوبات آن و اعتبار و حجيت آن نیز کاملا مشخص و روشن است.

رئیس دستگاه قضا با اعلام اینکه «ما نمی گوییم در شورای عالی امنیت ملی تفهیم اتهامی صورت گرفته و یا در شورای امنیت ملی محکمه‌ای شکل گرفته است» افزود: شورای عالی امنیت ملی بر حسب وظایف خود و براساس مصالح نظام مصوبه داشته که کاملا درست و قانونی است و جلوی تحرک و تحریک فتنه گران برای فتنه های آینده را گرفت.

آیت الله آملی لاریجانی با تاکید مجدد بر اینکه در باره مسائل مختلف از جمله شرایط و دلائل حصر و یا موضوع ولایت فقیه و مسایل دیگر باید استناد به قانون اساسی استنادی همه جانبه و مبتنی بر تمامی اصول قانون اساسی باشد گفت: اصول قانون اساسی درباره حفظ حقوق شهروندان و عدم تعرض به جان و مال و حقوق و مسکن و شغل آنان کاملا واضح و مشخص است ولي در عين حال در اصل بيست و دوم قانون اساسي استثناء آن را نيز آورده است: «مگر در مواردي كه قانون تجويز كند». امنیت و مصالح ملی و نظام كه اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی است، مي‌تواند استثناء در قانون را تشكيل دهد.

رئیس دستگاه قضا با طرح این موضوع که «تکرار ادعای خلاف قانون بودن حصر سران فتنه و پاسخ ندادن به آن این گمان را در باور مدعیان به وجود آورده که حرفشان درست است» به ادعای تکراری دیگر عوامل فتنه درباره محاکمه نشدن سران فتنه و دلائل آن پرداخت واعلام کرد: عوامل فتنه و برخی حامیان آنان همواره می پرسند که چرا سران فتنه محاکمه نمی شوند؛ و حتی پا فراتر گذاشته و می گویند که نظام و دستگاه قضایی حرفی برای گفتن ندارد و جرات ندارد که سران فتنه را محاکمه کنند اما پاسخ ما این است که دستگاه قضایی بسيار مقتدرتر از اين است كه از محاكمه سران فتنه خوفي داشته باشد. كما اينكه با صلابت و اقتدار، توانایی خويش را در  رسیدگی به پرونده هایی به مراتب سنگین تر و پیچیده تر از اینها نشان داده است.

رئیس دستگاه قضا «مصوبه شورای عالی امنیت ملی درخصوص حصر سران فتنه» و «اظهار نظرهای صریح برخي عوامل فتنه درباره اینکه گفته‌اند اصلا نتیجه محاکمه برایشان مهم نیست و آنان تريبوني می‌خواهند که حرفهای خود را بزنند» را دو ملاحظه و دلیل دستگاه قضا برای برگزار نکردن دادگاه سران فتنه اعلام کرد.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اينكه هر گاه مصوبه شورای عالی امنیت ملی در خصوص حصر سران فتنه تغییر یابد، دستگاه قضایی آماده برگزاری دادگاه سران فتنه است، گفت: البته باید بگوییم دادگاه جای درد دل کردن سران فتنه و سخن پراکنی و تحريك عواطف مردم نخواهد بود و این افراد در دادگاه باید از خود و عملکردشان دفاع کنند و پرونده این افراد نیز به اندازه کافی مملو از موارد اتهامی است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.