سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش روی میز هیات رئیسه...

طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش روی میز هیات رئیسه

چکیده : طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش با نزدیک به 60 امضا بالاخره تقدیم هیات رئیسه شد. این خبر را حامد قادرمرزی، از نمایندگان اصلاح طلب مجلس در گفت و گو با خرداد تائید کرده است. نماینده‌ای که البته خود از امضا کنندگان این طرح استیضاح است. هر چند بهروز نعمتی، سخنگوی هیات رئیسه به خرداد می‌گوید که هنوز این طرح تحویل هیات رئیسه نشده اما عبدالوحید فیاضی، از اعضای منتقد دولت در فراکسیون آموزش و پرورش و دیگر نماینده امضا کننده این طرح توضیح می‌دهد که هیات رئیسه به طراحان این استیضاح گفته تا جای ممکن سعی کنند موضوع را با گفت و گو به سمت مصالحه پیش ببرند...


طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش با نزدیک به 60 امضا بالاخره تقدیم هیات رئیسه شد. این خبر را حامد قادرمرزی، از نمایندگان اصلاح طلب مجلس در گفت و گو با خرداد تائید کرده است. نماینده‌ای که البته خود از امضا کنندگان این طرح استیضاح است. هر چند بهروز نعمتی، سخنگوی هیات رئیسه به خرداد می‌گوید که هنوز این طرح تحویل هیات رئیسه نشده اما عبدالوحید فیاضی، از اعضای منتقد دولت در فراکسیون آموزش و پرورش و دیگر نماینده امضا کننده این طرح توضیح می‌دهد که هیات رئیسه به طراحان این استیضاح گفته تا جای ممکن سعی کنند موضوع را با گفت و گو به سمت مصالحه پیش ببرند.

تا پیش از این خبر امضای 60 نماینده زیر این طرح استیضاح تائید شده بود اما حالا با تحویل آن به هیات رئیسه به نظر می‌رسد استیضاح کنندگان یک قدم جلوتر رفته‌اند. تا پیش از این نمایندگان مجلس دو بار دیگر نیز طرحی برای استیضاح علی اصغر فانی تهیه کرده بودند که به سرانجام نرسید‌ه است. این بار اما موضوع جدی‌تر به نظر می‌رسد. چرا که نام برخی از هواداران دولت نیز در جمع امضا کنندگان آن دیده می‌شود. از جمله حامد قادرمرزی که معتقد است در صورت اعلام وصول این طرح و اجرای آن، علی اصغر فانی نیز باید با وزارت آموزش و پرورش خداحافظی کند.

او به خرداد می‌گوید: «من و برخی دیگر از دوستان و همکاران بیش از چهار ماه است که این طرح را امضا کرده‌ایم و دولت هم از آن خبر دارد. ولی در طول این مدت حتی یک تماس کوچک هم با ما گرفته نشده تا ببینند مشکل و انتقاد ما چیست و چه مسایلی را دنبال می‌کنیم.» او توضیح می‌دهد: «دولت در این زمینه هماهنگ نیست و شاید حتی دوست داشته باشند که چنین اتفاقی بیفتد.»

قادرمزی ادامه می‌دهد: «نارضایتی در بین فرهنگیان درباره مدیریت آقای فانی بسیار زیاد است و ایشان در خصوص وعده‌هایی که در زمان رای اعتماد داده‌اند، اقدامی نکرده‌اند.» قادرمرزی پیشتر از مخالفان سر سخت استیضاح فرجی‌دانا و از حامیان سیاست وزیر سابق علوم درباره بورسیه‌های غیر قانونی بود. او در پاسخ به این سوال که آیا این نگرانی وجود ندارد که با استیضاح فانی وزیری ضعیف‌تر از او بر سر کار بیاید و زمام امور را در دست بگیرد، می‌گوید: «وضعیت آقای فانی را نباید با آقای فرجی‌دانا مقایسه کرد. آقای فرجی‌دانا در مسیری می‌رفت که مورد حمایت جامعه دانشگاهی بود اما آقای فانی نتوانسته است جامعه فرهگیان کشور را راضی نگه دارد.»

در این میان هر چند موضوع تقدیم طرح استیضاح به هیات رئیسه توسط سخنگوی آنها یعنی بهروز نعمتی تائید نمی‌شود اما او هم اعتراف می‌کند که اصرار برای استیضاح وزیر آموزش و پرورش جدی است. عبدالوحید فیاضی، دیگر نماینده استیضاح کننده علی اصغرفانی در همین رابطه می‌گوید: «فعلا قرار شده تا باز هم با جلساتی موضوعات و محورهای استیضاح با وزیر آموزش و پرورش مطرح شود تا در صورت امکان از استیضاح جلوگیری شود، به همین دلیل هم هیات رئیسه قصدی ندارد موضوع تقدیم طرح استیضاح را تائید کند. چون در آن صورت بعد از مدتی مجبور به اعلام وصول آن خواهند شد.»

در همین رابطه موسی‌الرضا ثروتی هم به خرداد خبر داده که استیضاح‌کنندگان در دو جلسه با رئیس و نایب رئیس اول مجلس خواسته‌اند تا این طرح سریع‌تر اعلام وصول شود. به گفته ثروتی علی لاریجانی هم از این عده درخواست کرده تا در روزهای آینده باز هم با وزیر آموزش و پرورش حول محورهای استیضاح جلسه‌ای برگزار و مسایل خود را مطرح کنند. با این حال ثروتی معتقد است که چنین جلساتی نمی‌توانند تاثیر گذار باشند، چون در گذشته هم بارها تشکیل شده و نهایتا هیچ تاثیری نداشته‌اند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.