سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » چیزهایی برای کش ندادن، چیزهایی برای کش دادن...
» آقای تلویزیون! برنامه‌های این روزها را دوباره از اول پخش کن!

چیزهایی برای کش ندادن، چیزهایی برای کش دادن

چکیده :آقاى تلويزيون! "صدق، شمشير خدا در آسمان و زمين است". چرا خود را به آن مجهز نمى کنى؟ نگاه کن که چند جمله صادقانه از انسانی يک لاقبا که از پس ديوارهاى حصر به بيرون مى رسد، چگونه توپخانه هاى دروغ را تار و مار مى کند. اگر مى گويى تار و مار نمى کند، نترس و بگذار بيشتر سخن بگويد. پروردگارى که اين شمشير را در دست او گذاشت خداى تو هم هست. ولى مى گويى مجسمه صداقت که خود ماييم! منتهی تيغت نه در آسمان و نه در زمين، که احتمالأ حتى پيش گوينده اى که متن هاى فتنه را مى خواند هم نمى برد. آيا حديث نبوى (ص) - نعوذ باللّه - دروغ است يا تو دروغى؟...


کلمه – سید علیرضا بهشتی شیرازی:

بسم الله الرحمن الرحیم

مراسم بزرگداشت همايش عظيم اتوبوس ها در ٩ دى ١٣٨٨ امسال هم پر شکوه تر از هر سال ديگر در صدا و سيما برگزار شد، در حالى که همچنان براى ما و شايد بسيارى ديگر اين سوال باقى مانده است که چرا بايد ماجراى غارت هاى چند هزار ميليارد تومانى را “ديگر اين قدر کش ندهند” و آنچه را که فتنه مى خوانند اين قدر کش بدهند؟ به خاطر ضعف و بی تقوایی؛ مهندس میرحسین موسوی در پیام اخیر خود به این سوال دقیقترین پاسخ ها را می دهد. در کشورى که هواپرستی افراد بر منافع مردم ارجحیت داشته باشد، اولويت ها اين گونه تعيين مى شوند.

در اوايل انقلاب مدير پخش سيما يک بار به همراه هيئتى رسمى به ويتنام سفر کرده بود. سر ميز شام همتايش از او پرسيد شما در ايران مشکلى با مقاماتتان نداريد؟ پاسخ داده بود نه، مثلا چه مشکلى؟

– ما اينجا هر چند ماه يک فيلم سينمايى پخش مى کنيم. ۴٥ دقيقه از آن گذشته است که فلان ژنرال زنگ مى زند و می پرسد داستان فيلم چيست؟ آن را برايش توضيح مى دهم. بعد سوال می کند فيلم خوبى است؟ طبعأ تأييد مى کنم. بعد مى گويد پس آن را از اول پخش کن.

آقای تلویزیون! برنامه این روزها را دوباره و چند ده باره از اول پخش کن. مقامات می پسندند. ولی آیا جز جلب رضایت آنان اثر دیگری هم در آن بود؟ در پنج سال گذشته چند درصد از بینندگانت را به خاطر این دروغ ها از دست دادی، تا جایی که دیگر حاضر نیستند جز برای بازی های زنده فوتبال و مواقع استثنایی دیگر پنجره خانه هایشان را به رویت باز کنند؟ چند درصد دیگر هستند که وقتی نوبت به بخش های مهم خبری می رسد ترجیح می دهند در کانال های دیگر فیلم و سریال ببینند، تا جایی که برایشان شبکه اختصاصی تاسیس کرده ای؟ چند درصد دیگر هستند که وقتی حرف از فتنه می زنی از فرط تکرار احساس تهوع می کنند؟ اگر ما این درصدها را ندانیم خودت که می دانی. و بعد از انتخابات ۹۲ دیگر همه می دانند. دیگر برایتان باقی نمانده است جز جمعیتی از لحاظ کمیت اندک، که به قول بعضی از نظر کیفیت بالا هستند.

از میان این جمعیت بودند قریب به ۷۵۰ هزار نفری که به عنوان دست اندرکاران انتخابات مجلس در سال ۹۰ فعالیت می کردند. آنها دستچین شده ترین نیروها و درونی ترین و محکمترین دژ شما بودند؛ کسانی که وضعیت حضور مردم در شعبه ها را، نه از طریق جلوه های ویژه تلویزیونی، که با چشم خود دیدند و آن را با نوبت های پیشین مقایسه کردند. بعد از زبان بالاترین مقامات نظام شنیدند که بحمدالله ۶۴ درصد، یعنی حتی بیشتر از دوره های قبل، در انتخابات شرکت کرده اند. در گوش آنان اینک دیگر هرچه گفته شود همه از جنس همین جمله است.

آنها ممکن است بگويند که فعلا مصلحت در بيان آن چيزهايى است که اين روزها گفتید. اما آيا راست بودن آنها را هم باور خواهند کرد؟ بعيد مى دانم.

آقاى تلويزيون! “صدق، شمشير خدا در آسمان و زمين است”. چرا خود را به آن مجهز نمى کنى؟ نگاه کن که چند جمله صادقانه از انسانی يک لاقبا که از پس ديوارهاى حصر به بيرون مى رسد، چگونه توپخانه هاى دروغ را تار و مار مى کند. اگر مى گويى تار و مار نمى کند، نترس و بگذار بيشتر سخن بگويد. پروردگارى که اين شمشير را در دست او گذاشت خداى تو هم هست.

ولى مى گويى مجسمه صداقت که خود ماييم! منتهی تيغت نه در آسمان و نه در زمين، که احتمالأ حتى پيش گوينده اى که متن هاى فتنه را مى خواند هم نمى برد. آيا حديث نبوى (ص) – نعوذ باللّه – دروغ است يا تو دروغى؟

آقاى تلويزيون! بودجه کم جو، شبکه کم جو، برنامه کم جو، مخاطب آور به دست.

و به دست نمى آورى تا در شيوه ات تجديد نظر نکنى.

سید علیرضا بهشتی شیرازی *
دی ماه ۱۳۹۳- زندان اوین

‌ ‌

* مشاور عالی میرحسین موسوی


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.