شما در حال بازدید از صفحه ساده شده سایت کلمه می باشید. برای دیدن نسخه اصلی اینجا را کلیک کنید.
» افزایش امیدواری به پذیرش اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور

» انتقاد صریح همسر سهیل عربی از سوء‌استفاده سلطنت‌طلبان: دغدغه ما با هتاکان به مقدسات، یکی نیست

چهارشنبه, ۱۹ آذر, ۱۳۹۳

چکیده : پرونده سهیل عربی که به اتهام سب نبی(ص) به اعدام محکوم شده، هم اکنون در شعبه 34 دیوان عالی کشور در دست بررسی است و وکلای وی امیدوارند که دیوان با توجه به استدلال های آنها و لحاظ شرایط قانونی، اعاده دادرسی را تجویز کند و او را از خطر اعدام برهاند. همزمان، همسر وی در نامه ای به شدت از سوء استفاده جریانات سلطنت طلب و هتاکان به مقدسات از ماجرای حکم اعدام او انتقاد کرده است.


در حالی که با توجه به شرایط مندرج در ماده 263 قانون مجازات اسلامی، امیدواری به پذیرش درخواست اعاده دادرسی سهیل عربی در دیوان عالی کشور افزایش یافته، همسر این زندانی محکوم به اعدام در نامه ای به شدت از سوء استفاده جریانات سلطنت طلب و هتاکان به مقدسات انتقاد کرده است.

به گزارش کلمه، پرونده سهیل عربی که به اتهام سب نبی(ص) به اعدام محکوم شده، هم اکنون در شعبه 34 دیوان عالی کشور به ریاست قاضی اسلامی در دست بررسی است و وکلای وی امیدوارند که دیوان با توجه به استدلال های آنها و لحاظ شرایط قانونی، اعاده دادرسی را تجویز کند و او را از خطر اعدام برهاند.

سهیل عربی متهم شده که با نوشتن مطالبی در فیس بوک، مرتکب توهین به پیامبر اسلام شده است. اما وکلای وی معتقدند در صورتی که قضات به شرایط مندرج در ماده ۲۶۳ قانون مجازات اسلامی توجه کنند، این اتهام رد می شود و جلوی اعدام وی گرفته خواهد شد.

این ماده قانونی در مورد اتهام سب النبی تصریح می کند که “هرگاه متهم به سب، ادعا نماید که اظهارات وی از روی اکراه، غفلت، سهو یا در حالت مستی یا غضب یا سبق لسان یا بدون توجه به معانی کلمات و یا نقل قول از دیگری بوده است، ساب النبی محسوب نمی شود.”

سه وکیل سهیل عربی چند روز قبل در بیانیه ای با ناعادلانه خواندن حکم اعدام، یادآور شدند که طبق قانون، صرف ادعای متهم برای رفع این اتهام کافی است و حال آنکه موکل آنها از نوشته های خود ابراز پشیمانی کرده و آنها را نقل قول و ناشی از سهو و غضب توصیف کرده است.

سهیل عربی خود نیز چندی قبل در نامه ای خطاب به قاضی دیوان عالی کشور نوشته بود: «خداوند متعال آگاه است که من مسلمان زاده ای هستم که در تمام زندگی ام مسلمان بوده وبه خداوند یکتا اعتقاد کامل داشته ام و معاد را از اصول دینم می دانم و حضرت محمد(ص) را به عنوان خاتم انبیاء و امامت دوازده امام از خانواده نبوت را اعتقاد دارم.»

دوستان سهیل عربی هم با انتشار تصاویری در فیس بوک که او را در دسته عزاداری امام حسین(ع) با پیراهن مشکی و در حال نواختن طبل نشان می دهد، یادآور شده اند که برخلاف ادعای بازجویان سپاه، سهیل عنادی با دین و مذهب نداشته و ندارد.

همسر سهیل عربی نیز با انتشار متنی که در خبرگزاری ایلنا منعکس شده، به شدت به فرصت طلبی جریانات سلطنت طلب و سوء استفاده هتاکان از ماجرای صدور حکم اعدام برای سهیل عربی اعتراض کرده و نوشته است: اخیرا مطلع شده ام افرادی تحت عنوان دفاع از همسر من به شما نامه نوشته و درخواست کمک و حتی بسیج جهانی برای نجات جان او را کرده اند.

نسترن نعیمی که نامه اش را خطاب به دبیرکل سازمان ملل نگاشته، با اشاره به نامه رضا پهلوی که خود را رئیس شورای ایرانیان! می خواند و با این عنوان درباره سهیل عربی برای بان کی مون نامه نوشته، تصریح کرده است: اینان که خود سمبل نقض حقوق بشرند و به نام دفاع از حقوق بشر و آزادی عقیده نامه پراکنی می کنند، نه نمایندگی از ما و مردم ایران دارند و نه وجاهتی در مردم دارند.

وی چندی قبل هم در نامه ای نوشته بود: از آنان که در پی بهانه برای تسویه حساب های سیاسی خود با جمهوری اسلامی به بهای خون دیگران هستند، می خواهیم آب را گل آلود نکنند. ما پرونده سهیل را از طریق مراجع قانونی و قضایی تعقیب می کنیم و امید به احقاق حق خود داریم و نیازی به مداخله سوء استفاده گران نمی بینیم.

سهیل عربی هم اکنون در بند 350 زندان اوین به سر می برد. او که علاوه بر اعدام به سه سال حبس نیز محکوم شده است، در حال گذراندن این محکومیت خود است و امید دارد که دیوان عالی کشور با رفع ایرادهای قانونی حکم صادر شده، پرونده اش را به شعبه هم عرض تجدیدنظر بازگرداند؛ امیدی که با طی روند مشابه قانونی در خصوص پرونده امید کوکبی، تقویت شده و افکار عمومی را به رعایت هرچه بیشتر عدالت و انصاف در دستگاه قضایی خوشبین تر ساخته است.