سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » بازداشت فعالان سیاسی از سوی ماموران سپاه به نام وزارت اطلاعات!...
» ضعف مدیریت دولت و آشفته بازار نهادهای سلب امنیت از مردم

بازداشت فعالان سیاسی از سوی ماموران سپاه به نام وزارت اطلاعات!

چکیده :بر اساس گزارش های متعدد، ماموران امنیتی وابسته به سپاه تحرکات گسترده ای را در حوزه های خارج از مسئولیت خود انجام داده اند که یک نمونه از آنها بازداشت فعالان سیاسی و معرفی خود به عنوان مامور وزارت اطلاعات است! این موضوع پس از آن فاش شده که خانواده یکی از بازداشت شدگان در پیگیری های خود از دستگاه قضایی به جایی نمی رسند و وقتی خبر بازداشت فرد منتشر می شود، از سوی وزارت اطلاعات با آنها تماس می گیرند و ابراز بی اطلاعی و شگفتی می کنند! به طوری که در پیگیری های بعدی مشخص می شود عاملان واقعی بازداشت، از سپاه بوده اند و آن فرد نیز در بازداشتگاه این نیروی نظامی به سر می برد....


یک سال و نیم پس از روی کار آمدن دولت یازدهم، به نظر می رسد حسن روحانی و دولتمردانش که بسیاری از آنها سابقه امنیتی دارند، هنوز نتوانسته اند به این حوزه مسلط شوند. به طوری که بر اساس گزارش های متعدد، ماموران امنیتی وابسته به سپاه تحرکات گسترده ای را در حوزه های خارج از مسئولیت خود انجام داده اند که یک نمونه از آنها بازداشت فعالان سیاسی و معرفی خود به عنوان مامور وزارت اطلاعات است!

به گزارش کلمه، اطلاعات سپاه و قرارگاه ثارالله که قبل از بعد و سال 88 نقش قابل توجهی در پیشبرد اهداف سیاسی اقتدارگرایان و بگیر و ببندهای بی ضابطه و جناحی ایفا کرده اند، پس از روی کار آمدن دولت روحانی به بازوی اصلی محافل پنهان برای سرکوب و ایجاد انسداد سیاسی تبدیل شده اند. اما به علت ضعف عملکرد بزرگترین تشکیلات اطلاعات کشور یعنی وزارت اطلاعات، ماموران سپاه در مواردی بازداشت های بی رویه و دخالت های خود در کار اطلاعات را به نام این وزارتخانه صورت می دهند.

با آنکه قانون حکم کرده که همه ماموران و ضابطان قضایی در هنگام بازداشت افراد به آنها حکم و کارت شناسایی ارائه دهند، ماموران امنیتی وابسته به سپاه در غالب موارد از این کار خودداری می کنند و در چند مورد از بازداشت های اخیر، آنها خود را به دروغ مامور وزارت اطلاعات معرفی کرده اند.

این موضوع پس از آن فاش شده که خانواده یکی از بازداشت شدگان در پیگیری های خود از دستگاه قضایی به جایی نمی رسند و وقتی خبر بازداشت فرد منتشر می شود، از سوی وزارت اطلاعات با آنها تماس می گیرند و ابراز بی اطلاعی و شگفتی می کنند! به طوری که در پیگیری های بعدی مشخص می شود عاملان واقعی بازداشت، از سپاه بوده اند و آن فرد نیز در بازداشتگاه این نیروی نظامی به سر می برد.

تحلیلگران سیاسی معتقدند این اقدام سپاه نه فقط حاکی از بی مسئولیتی این نهاد است، بلکه نشان می دهد ماموران و مسئولان سپاه نیز از زشتی و غیرقانونی بودن اقدامات خود مطلع اند و بدین وسیله می خواهند از خود سلب مسئولیت کنند.

سنگ اندازی در روند دادرسی پرونده های سیاسی، مخالفت با مرخصی زندانیان سیاسی و نسبت دادن آن به مسئولان قضایی، پرونده سازی برای چهره های اصلاح طلب حاضر در دولت و تحریک نمایندگان تندرو مجلس برای طرح سوال های ایذای به منظور منفعل کردن بیش از پیش وزیر اطلاعات، از دیگر اقدامات مشابه اطلاعات سپاه و قرارگاه ثارالله است.

یا در موردی دیگر، اطلاعات سپاه در تلاش بوده تا با درآمیختن راست و دروغ و انتشار اطلاعات جنجالی اما پر از غلط، فضای خبری و رسانه ای را مغشوش سازد و نیز با متهم کردن وزارت اطلاعات به ناتوانی از حفاظت اطلاعات خود، دستگاه امنیتی دولت را به انفعال بیشتر وادارد.

اینگونه موارد، نشانه ای هشدارآمیز از ضعف وزارت اطلاعات در حفظ حریم و حوزه مسئولیت خود و جلوگیری از تخلفات دیگران و نسبت دادن آن به وزارت اطلاعات است. این در حالی است که بسیاری از مدیران رده اول دولت روحانی سابقه اطلاعاتی دارند و انتظار می رفت دست کم در این خصوص دولت با مشکل چندانی در مهار بی قانونی ها مواجه نباشد.

اما به نظر می رسد دولت یازدهم در حالی به نیمه عمر خود نزدیک می شود که هنوز موفق به مهار خودسری های بقایای وزارت اطلاعات دولت احمدی نژاد و به کارگیری نیروی این وزارتخانه در خدمت اهداف دولت و منافع ملی نشده است. تعدی و دخالت های مکرر سپاه در حوزه اطلاعاتی و امنیتی، تنها یکی از تبعات شوم این نقطه ضعف است، که اگر ادامه یابد و کنترل نشود، طبق تجربه دوره اصلاحات باید منتظر بحران سازی های بزرگتری برای دولت روحانی باشیم.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.