شما در حال بازدید از صفحه ساده شده سایت کلمه می باشید. برای دیدن نسخه اصلی اینجا را کلیک کنید.
» فرهاد ظریف: آرزویم این است که دخترم بازی‌هایم را از نزدیک ببیند

» تصمیم جدید وزارت ورزش: حضور زنان در ورزشگاه‌ها

پنج شنبه, ۲۲ آبان, ۱۳۹۳

چکیده : "جدیدترین تصمیم گرفته شده این است که قسمتی از سالن ورزشی در اختیار تماشاگران بانو باشد. " این آخرین تصمیمی است که درباره حضور زنان در استادیوم ها گرفته شده است. تصمیمی که به بهای گذاف از دست دادن میزبانی گرفته شد


کلمه – گروه ورزش: “جدیدترین تصمیم گرفته شده این است که قسمتی از سالن ورزشی در اختیار تماشاگران بانو باشد. ” این آخرین تصمیمی است که درباره حضور زنان در استادیوم ها گرفته شده است. تصمیمی که می توانست با توجه به خواست عمومی زنان علاقه مند اتخاذ شود اما آنقدر تاخیر شد که نهایتا تحت فشار و به بهای گزاف از دست دادن میزبانی گرفته شد.

به گزارش کلمه، پس از مدت ها کشمکش بر سر ادامه بازداشت غنچه قوامی و ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه ها که به برخورد سلبی فدراسیون جهانی والیبال با ایران انجامید، دیروز مسئولان دولتی اعلام کردند که در این زمینه موفق به تغییر نظر دیگران شده اند.

رباب شهریان، معاون ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان درباره حضور بانوان در سالن‌های ورزشی گفت: با آقای داورزنی صحبتی داشتیم و من گفتم که بحث حضور بانوان در ورزشگاه‌ها مطالبات بانوان ایران است. اکنون نیز فشاری به ایران درباره بحث میزبانی مطرح شده است که در نهایت قرار شد سازماندهی کنیم تا قسمتی از سالن‌ها را برای مسابقات در اختیار دختران قرار دهیم که مشکلی هم برای میزبانی ایران پیش نیاید. جدیدترین تصمیم گرفته شده این است که قسمتی از سالن ورزشی در اختیار تماشاگران بانو باشد.

او در ادامه گفت:” هم اکنون فشارهایی که وارد شده ورزشی نیست. وقتی در بازی‌های آسیایی ورزشکار ما برای کسب مدال طلا روی سکو می‌رود یعنی دختران ما برای ورزش و حضور در این عرصه محدودیتی ندارند. موضوع سیاسی است و ما به هر حال در حال مهیا کردن این بستر هستیم که طبق تصمیم جدید قرار شده این اتفاق بیافتد.”

معاون وزیر ورزش درباره نگاه وزارت ورزش و جوانان به دختران ورزشکار تصریح کرد:” بعد از بازی‌های آسیایی نگاه و زمینه برای حضور بانوان در ورزش بهتر شده است. مسیر ورزش بانوان تغییر کرده که این اندیشه و تفکر مناسب است.”

این در حالی است که پیش از این دولت اعلام کرده بود با حضور زنان در استادیوم ها مشکلی ندارد. اما مانند همیشه تندروها لگام این ماجرا را هم در دست گرفتند و تاختند، تا آنجا که به سد میادین بین المللی برخورد کردند.

البته در این میان بازداشت غنچه قوامی، کسی که برای دیدن مسابقه والیبال بین دو تیم ایران و ایتالیا به پشت درهای استادیوم محل برگزاری رفته بود، وضعیت را برای فدراسیون ایران سخت تر کرد.

تا اینکه هفته گذشته فدراسیون جهانی والیبال به فدراسیون والیبال ایران اعلام کرد که میزبانی بازی های جهانی نوجوانان را از ایران پس گرفته و بار دیگر به آرژانتین سپرده است. فدراسیون جهانی والیبال همچنین با ارسال نامه ای به حسن روحانی رئیس جمهور خواستار آزادی غنچه قوامی و حضور زنان در ورزشگاه ها شده و هشدار داده که در غیر این صورت ایران از میزبانی لیگ جهانی والیبال محروم شده است.

نامه رئیس فدراسیون جهانی به روحانی، پس از آن نوشته شد که شورای حقوق زنان اتحادیه اروپا از این فدراسیون خواست برای آزادی غنچه قوامی به ایران فشار بیاورد. همزمان برخی خبرها حاکی از آن است که در اعتراض به ادامه بازداشت غیرقانونی غنچه قوامی، ۲۱۰ امضا علیه میزبانی ایران جمع شده است. نامه ای نیز از سوی کمیته بین المللی المپیک به دست کیومرث هاشمی رئیس کمیته ملی المپیک ایران رسیده که در آن درخواست توضیح درباره بازداشت خانم قوامی و تلاش برای آزادی فوری وی مطرح شده است.

ورود زنان به استادیوم ها در دولت حسن روحانی تبدیل به یک چالش شد. چالشی که دولت ناخواسته در آن افتاد. در حالی که تا دو سال پیش زنان ایرانی بدون هیچ منع قانونی برای تماشای مسابقات والیبال و بسکتبال به ورزشگاه می رفتند ناگهان در دولت حسن روحانی از این کار منع شدند و این تصمیم در وزارت ورزش و دولت که متولیان این امر هستند بلکه توسط یگان ویژه گرفته شد. این در حالی بود که حتی حراست وزارت ورزش هم مشکلی در این خصوص ندارد، اما یگان ویژه هنگام برگزاری بازی حاضر شده و حضور بانوان را ممنوع کرد. هیچ دلیلی هم برای این مورد به ما ابلاغ نشد و این تنها دستوری است که لازم الاجرا است.

در این میان حرف های عضو تیم ملی والیبال خواندنی است. لیبروی تیم ملی والیبال با اشاره به حاشیه‌های به وجود آمده پیرامون میزبانی‌های ایران در مسابقه‌های جهانی گفت: این درست نیست که میزبانی‌ها را از ایران بگیرند و باید این موضوع حل شود.

فرهاد ظریف در گفت و گو با ایسنا ‌گفت: من به مسائل سیاسی کاری ندارم و علاقه‌ای هم ندارم به سیاست ورود کنم اما والیبال ایران این همه زحمت کشیده و پس از ده سال جزو قدرت‌های برتر جهان شده است. این درست نیست که حالا میزبانی‌ها را از ایران بگیرند. امیدوارم هر اتفاقی لازم است بیفتد تا دیگر میزبانی یک رویداد بین المللی را از والیبال ایران نگیرند.

وی افزود: فکر نمی‌کنم که کار سختی باشد. دولت ایران باید ورود کند و اجازه ندهد که به خاطر چنین مسائلی اعتبار والیبال ایران زیر سوال برود. بانوان هم می‌توانند در سالن‌ها حضور داشته باشند و با نهایت احترام بیایند و بازی‌ها را تماشا کنند.

وی افزود: آرزویم این است که دخترم بازی‌هایم را از نزدیک ببیند. او همیشه بازی‌های من را از تلویزیون تماشا می‌کند. در کره جنوبی این شانس را داشتیم که پس از پیروزی خوشحالی خود را با خانواده‌ها شریک شویم. مطمئن باشید از نظر روانی حضور خانواده ورزشکاران و همچنین تماشاگران علاقمند در سالن‌های والیبال خیلی به نفع تیم ملی است.

ظریف با اشاره به سفرهای طولانی تیم ملی و حضور در رویدادهای بین‌المللی گفت: ما مدت‌ها از خانواده خود دور هستیم. دوست داریم که در تهران و هنگامی که تیم ملی ایران میزبان است، شادی خود را با خانواده‌مان و همه خانواده‌هایی که به سالن می‌آیند تقسیم کنیم. باز هم می‌گویم اصلا این موضوع نباید این قدر بزرگ می‌شد. یک بار با یکی از مسئولان صحبت می‌کردم که می‌گفت می‌توان همان طور که تماشاگران فوتبال استقلال و پرسپولیس را در سالن 100 هزار نفری از هم جدا می‌کنند، در سالن دوازده هزار نفری والیبال هم جایگاه‌های تفکیک‌شده‌ای را برای آقایان و خانم‌ها در نظر بگیرند تا هیچ مشکلی پیش نیاید.

لیبروی تیم ملی والیبال ایران بار دیگر تاکید کرد: نباید اجازه دهیم بحث‌های سیاسی و اعمال قدرت‌ها به والیبال ایران ضربه بزند. خیلی ها تلاش می‌کنند تا والیبال ایران موفق نباشد. واقعا ناراحت شدم که میزبانی مسابقات نوجوانان جهان را از ایران گرفتند. این مساله یک اولتیماتوم مهم بود. شنیدم که ممکن است یک میزبانی دیگر را هم از ایران بگیرند و یا دیگر میزبانی مسابقات مهمی را به ایران ندهند. این واقعا جای تاسف دارد. میزبانی‌ها 50 درصد یک تیم را در پیروزی جلو می‌اندازد. شرایط طوری شده بود که هر تیم خارجی به ایران می‌آمد از بازی با ما هراس داشت. نباید این امتیاز بزرگ را از دست بدهیم.

ملی‌پوش والیبال ایران خاطرنشان کرد:‌ ما مردم بسیار بافرهنگی داریم. سالن‌های والیبال همیشه محیط‌های سالمی داشته و هیچ اتفاق خاصی نمی‌افتاده که جای نگرانی داشته باشد. می‌دانم که این موضوع به راحتی قابل حل است. امروز صحبت والیبال همه جا هست و مردم این رشته را دوست دارند. حیف است که فضای این ورزش در کشور به حاشیه برود. تیم ملی ایران یک باشگاه نیست که گروهی خاص طرفدارش باشند. همه مردم ایران طرفدار تیم ملی هستند و برای تشویق ملی‌پوشان همه اقفشار جامعه به سالن‌ها می‌آیند.