سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » عراقچی: پیشرفت‌های ایران در شرایط تحریم‌های ناعادلانه برخی قدرت‌ها حاصل شده است...

عراقچی: پیشرفت‌های ایران در شرایط تحریم‌های ناعادلانه برخی قدرت‌ها حاصل شده است

چکیده :مراسم بزرگذاشت روز سازمان ملل متحد صبح امروز چهارشنبه در دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه با حضور یان الیاسون، معاون دبیر کل سازمان ملل ، گری لوییس، هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل در تهران و عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه در امور حقوقی و بین‌المللی برگزار شد....


مراسم بزرگذاشت روز سازمان ملل متحد صبح امروز چهارشنبه در دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه با حضور یان الیاسون، معاون دبیر کل سازمان ملل ، گری لوییس، هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل در تهران و عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه در امور حقوقی و بین‌المللی برگزار شد.

به گزارش ایسنا، سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه کشورمان در این مراسم گفت: جهان ما هم چنان با منازعات تروریسم، تجاوزهای نظامی، نقض حاکمیت ملی کشورها، افراطی گری و اقدامات خشونت آمیز دست به گریبان است. فقر، نابرابری و تبعیض و تحقیر و بی عدالتی پدیده های مذموم هستند.

وی ادامه داد: امروز در مواجهه با چالش های جهانی، چندجانبه گرایی با آزمون واقعی مواجه است. واقعیت های جهان مرتبا این نکته را به ذهن متبادر می سازد که اقدامات جمعی و تلاش های جهانی مشارکت همه کشورها بیش از هر زمان دیگری را ضروری ساخته است. همکاری یک انتخاب نیست، بلکه الزامی است که باید در کارکرد نظام ملل متحد متجلی شود. بسیار مهم است که نظام ملل متحد برای افزایش کارآمدی ، نقش رو به افزون کشورهای در حال توسعه در فرایندهای سیاسی و اقتصادی بین المللی و حق بهره گیری آنها از فناوری های نوین را بیش از پیش مورد توجه قرار دهد.

عراقچی گفت: جمهوری اسلامی به عنوان یکی از اعضای موسس سازمان ملل اهتمام ویژه ای نسبت به عملکرد و کارآیی این سازمان در مواجهه با چالش‌های جهان در حال تغییر داشته است. ما فعالانه در سیاست‌گذاری‌های بین‌المللی و اجرای آنها مشارکت کرده ایم.

وی افزود: ما به عنوان یکی از قربانیان جنگ و خشونت و ترورسیم همواره خواستار جهانی سرشار از صلح و آرامش و توسعه بر اساس کرامت انسانی و اعتدال بوده‌ایم. از دیدگاه ما گفت‌وگو دریچه‌ای است به سوی صلح، همزیستی و اعتدال و معتقدیم نتیجه تبعیض نابرابری و اعمال سیاست های زورمدارانه در روابط بین الملل و به حاشیه راندن فرهنگ مفاهمه و نهایتا گسترش افراط گرایی است.

معاون وزیر خارجه کشورمان با اشاره به پیشرفت های قابل توجه ایران در تحقق اهداف توسعه ای گفت: این دستاوردها در شرایطی حاصل شده است که برخی قدرت ها با بهانه جویی های واهی با توسل به تحریم های ناعادلانه و ضد بشری به اشتباه راهبردی خود علیه ملت مستقل و مقاوم و پرتوان ایران اصرار می ورزند.

عراقچی اضافه کرد: ما برای فرایند تدوین دستور کار توسعه پس از 2015 که در حال حاضر در سازمان ملل در جریان است اهمیت زیادی قائلیم. انتظار ما این است که نه تنها آن دسته از اهداف توسعه هزاره که کماکان محقق نشده‌اند همچنان در دستور کار جامع بین‌المللی باقی بماند بلکه حاضر باشید گام‌های بزرگتری را برای ایجاد جهان عاری از فقر و نابرابری برداریم. اهداف توسعه پایدار در صورتی می‌تواند منشأ دستاوردهای قابل توجهی باشند که بتوانند مشارکت جهانی و تقویت ابزار اجرا را محقق سازند.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: دولت جمهوری اسلامی ایران برای استفاده از ظرفیت‌های سازمان ملل و در حمایت از اولویت‌های توسعه‌ای کشور طی یک فرایند مشارکتی با تیم کشوری سازمان ملل همکاری‌های فیمابین را در قالب سند چارچوب کمک‌های توسعه ملل متحد (آن دو فه) و اسناد برنامه‌های کشوری ارتقا داده است. اصل مالکیت کشوری مهمترین مولفه حاکم بر این اسناد است. تمامی این اسناد از برنامه پنج‌ساله توسعه جمهوری اسلامی ایران الهام می‌گیرند. اطمینان دارم که این رویکرد تعاملات مفید و درازمدت میان ایران و سازمان ملل را محکم‌تر خواهند کرد.

در پایان مراسم یان ال یاسون به همراه خزاعی نماینده پیشین ایران در سازمان ملل از نمایشگاه کارگزاری‌های مختلف سازمان ملل در تهران و فعالیت‌های آنها بازدید کرد.

همچنین در این مراسم سفرای کشورهای خارجی در تهران همچون رئیس دفتر حافظ منافع مصر، سفیر ارمنستان و نماینده‌های کشورهای خارجی حضور داشتند.

در حال حاضر دفتر سازمان ملل در تهران با 18 زیرمجموعه با بیش از 400 پرسنل فعالیت می‌کند که 90 درصد آنها ایرانی هستند. این کارگزاری‌ها در بخش‌های امور پناهندگان، محیط زیست، کودکان، بهداشت، برنامه غدایی جهان، توسعه و… فعالیت می‌کنند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.