سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » فتوای آیت‌الله وحید خراسانی: استفاده از ماهواره جایز است...

فتوای آیت‌الله وحید خراسانی: استفاده از ماهواره جایز است

چکیده :آیت الله حسین وحید خراسانی فتوا داد که استفاده از ماهواره به شرط رعایت مسائل شرعی و پرهیز از فعل حرام، جایز است. فتوای ایشان مبنی بر جواز مشروط استفاده از ماهواره، تلویحا ممنوعیت مطلق قانونی ماهواره را رد می کند و در آن اشاره ای به نقش دولت یا ماموران انتظامی نشده است. بعید نیست که فتوای آیت الله وحید خراسانی، تصمیم سازان و تصمیم گیران عرصه قانون گذاری را به تجدیدنظر در قانون ناکام ممنوعیت استفاده از ماهواره وادار کند....


کلمه – گروه خبر: آیت الله حسین وحید خراسانی فتوا به جایز بودن استفاده از ماهواره داد.

به گزارش کلمه، این مرجع تقلید فتوای خود را در پاسخ به استفتایی درباره “استفاده از ماهواره براي مقاصد مباح و شرعي” صادر کرده است. فتوای آیت الله وحید در این باره بدین شرح است: “در فرض سؤال در صورتي که خوف انحراف عقيده يا سستي در مسائل شرعي نباشد و يا ارتکاب حرام براي ديگران نيز پيش نبايد، اشکالي ندارد.”

هرچند این مرجع تقلید شیعیان، جایز بودن استفاده از ماهواره را مشروط به استفاده شرعی و پرهیز از فعل حرام کرده است، اما به نظر می رسد تشخیص این موارد به وضوح بر عهده مکلف گذاشته شده و اشاره ای به نقش دولت یا ماموران انتظامی نشده است.

فتوای ایشان مبنی بر جواز مشروط استفاده از ماهواره، تلویحا ممنوعیت مطلق قانونی ماهواره را نیز رد می کند و اجازه شرعی نصب و بهره گیری از تجهیزات دریافت امواج ماهواره ای را صادر می کند.

پیش از این هم سابقه داشته که در خصوص برخی موضوعات همچون ارث زن و دیه، فتوای مراجع بر محدودیت های قانونی غلبه کند و حتی زمینه ساز تغییر قوانین موجود شود.

اکنون بعید نیست که فتوای آیت الله وحید خراسانی نیز تصمیم سازان و تصمیم گیران عرصه قانون گذاری را به تجدیدنظر در قانون ممنوعیت استفاده از ماهواره وادار کند؛ قانونی که پس از دو دهه، عملی نبودن آن بر همه ثابت شده است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.