شما در حال بازدید از صفحه ساده شده سایت کلمه می باشید. برای دیدن نسخه اصلی اینجا را کلیک کنید.
» افشای مواردی از پولشویی و تخلفات انتخاباتی در وزارت علوم دولت دهم

» نام آقازاده های نمایندگان اصولگرا در فهرست بورسیه های غیرقانونی

پنج شنبه, ۲۳ مرداد, ۱۳۹۳

چکیده : افشا پرونده بورسیه های غیرقانونی چیزی نبود که نمایندگان مجلس اصولگرا راحت از کنار آن بگذرند. به خصوص آن که نام های خود و خانواده و برخی نزدیکان برخی از آنان میان آن فهرست بلند بود. خبرگزاری ایلنا، نوشته است که به اسنادی دست یافته است که نشان می‌دهد، اعضای خانواده برخی از طراحان استیضاح وزیر علوم در فهرست بورسیه‌های غیرقانونی دولت محمود احمدی‌نژاد هستند


کلمه – گروه اجتماعی: مجلس یک بار دیگر در معرض آزمون بزرگ دیگری قرار گرفت که نشان دهد که چقدر مردمی است. پس از یک ماه کش و قوس میان مجلس و دولت بالاخره نامه استیضاح وزیر علوم اعلام وصول شد و فرجی دانا وزیر علوم در یک قدمی استیضاح قرار گرفت.

اولین استیضاح وزیر کابینه حسن روحانی سراغ وزارتخانه ای آمد که از دولت پیشین پرونده ای در رابطه با پولشویی دارد. علاوه بر آن پرونده ای موجود است از اختلاس در وزارت علوم در زمان دولت دهم است که در زمان انتخابات دوم احمدی نژاد در سال 88 مسوولان وقت این وزارتخانه پول هایی را خرج انتخابات کرده اند. با همه اینها هنوز برخی نمایندگان مجلس اصرار بر استیضاح دارند.

استیضاحی که از همان ابتدا حرف و حدیث های زیادی به همراه داشت. افشا پرونده بورسیه های غیرقانونی چیزی نبود که نمایندگان مجلس اصولگرا راحت از کنار آن بگذرند. به خصوص آن که نام های خود و خانواده و برخی نزدیکان برخی از آنان میان آن فهرست بلند بود.

دولت، پیش از این اعلام کرده بود که اگر نمایندگان بر استیضاح اصرار کنند نام ها را منتشر خواهد کرد. حال در آستانه استیضاح برخی اسامی در خبرگزاری های کشور خودنمایی می کند.

خبرگزاری ایلنا، نوشته است که به اسنادی دست یافته است که نشان می‌دهد، اعضای خانواده برخی از طراحان استیضاح وزیر علوم در فهرست بورسیه‌های غیرقانونی دولت محمود احمدی‌نژاد هستند.

نام پسر و داماد محمد سلیمانی، وزیر ارتباطات دولت گذشته، نیز در این فهرست قرار دارد. آقای سلیمانی از طراحان اصلی استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری است.

این گزارش می‌افزاید که به داماد این نماینده مجلس بورسیه ادامه تحصیل در آمریکا و به پسر وی بورسیه ادامه تحصیل در کانادا داده شده است.

نام فرزند محمد مهدی زاهدی، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس که در دولت محمود احمدی‌نژاد، وزیر علوم بود نیز در فهرست بورسیه‌های غیرقانونی قرار دارد. آقای زاهدی نیز از طراحان اصلی استیضاح رضا فرجی دانا است.

این گزارش می افزاید که فرزند زاهدی با معدل ۱۳، از بورسیه نخبگان استفاده کرده و هم اکنون مشغول تحصیل در مقطع دکتراست.

البته که رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس روز چهارشنبه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس، گفته است نیمی از سه هزار مورد بورسیه‌ای که وزارت علوم آن‌ها را غیرقانونی می‌داند، بررسی شده و این بورسیه‌ها قانونی هستند. زاهدی در عین حال، هر گونه ارتباط میان استیضاح وزیر علوم و موضوع بورسیه‌ها را رد کرده است.

همچنین در گزارش دیگری آمده است که خواهرزاده و داماد خواهر محمد مهدی زاهدی، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نهم، نیز موفق به دریافت بورسیه شده‌اند.

«در همین حال مطابق اسناد موجود به همسر وی نیز مجوز فعالیت یک مرکز آموزش عالی ویژه زنان در تهران داده شده است که مطابق قوانین موجود این امر یک تخلف قانونی به شمار می‌آید».

بر اساس این گزارش، «نام یکی از مدیران رسانه‌ای منتسب به جریان اصولگرا که این روز‌ها با تمام توان پیگیر استیضاح وزیر علوم است، در این لیست وجود دارد».

خبرگزاری ایلنا حاضر به افشای نام این مدیر رسانه‌ای نشده است ولی گفته که «وی هم‌اکنون در حال تحصیل در مقطع دکترا در رشته مطالعات منطقه‌ای دانشگاه تهران است که به دلیل کبر سن طبق قانون شرایط استفاده از بورس را ندارد».

تخلفات دیگری هم در وزارت علوم دولت پیشین اتفاق افتاده است

شاید استیضاح وزیر علوم دولت حسن روحانی سرآغازی باشد برای افشای ابعاد فسادی که در وزارت علوم در دولت پیشین اتفاق افتاده است.

از همان زمان که پرونده بورسیه های غیرقانونی مطرح شد، اخبار دیگری هم مبنی بر تخلفات گسترده مالی در زمان انتخابات دور دوم احمدی نژاد در این وزارتخانه منتشر شد و هم اکنون این پرونده هم در حال بررسی است.

جمشید ایرانی فعال حزبی در همین زمینه می گوید: فرجی دانا و برخی وزرا با مخروبه هایی روبرو بوده اند و مخالفت برخی منتقدین دلایل گوناگونی دارد. پولهایی که به اسم بسته آموزشی در گذشته پرداخت می شد و برخی موضوعات دیگر در زمان استیضاح مشخص می شود و دوره مدیریتی قبل به خوبی برای همه بازگو می شود.

به گزارش ایرنا وی به وزارت علوم در گذشته و حال اشاره کرد و امی افزاید: قالب ستادهای مالی و پولشویی های گذشته با استفاده از ظرفیت ها آموزش عالی و به عنوان بسته آموزشی انجام می شد؛البته استفاده کردن از ظرفیت بورسیه نیز ابزاری از سوی وزارت علوم بود که به برخی نزدیکان افراد مدعی به طور غیر قانونی داده می شد.

این فعال حزبی ادامه می دهد: برخی از کسانی که امروز به دولت فشار می آورند بر خلاف قانون بورسیه گرفته ند و این جای تاسف دارد؛ قطعا فرجی دانا باید این موضوعات کشف شده را انعکاس دهد. ایرانی تصریح کرد: این موضوع استیضاح بهانه ای از سوی نگران ها است؛رای آوردن و یا نیاوردن و استیضاح فرجی دانا پاشنه آشیل مخالفان دولت است.

وی اضافه می کند: دکتر روحانی هیچ ترسی از این وضعیت ندارد چون می داند بهانه هایی که مخالفان تندرو درباره عملکرد فرجی دانا می گیرند بی دلیل است.

این راه برگشت ناپذیر است

این حرف را کسان دیگری هم زده اند، که این استیضاح چیزی نیست جز فشاری که تندروها می خواهند به دولت منتخب مردم بیاورند. اما دولت نیز بارها اعلام کرده است که این فشارها آنان را از راهی که می روند باز نخواهند داشت.

رئیس کمیته آموزش عالی مجلس٬ از اتمام بررسی پرونده بورسیه‌ها در تمامی دولت‌های پیشین خبر داد و گفت: طبق بررسی ها بیشترین تخلف در زمینه بورسیه‌ها مربوط به دولت دهم است که گزارش نهایی آن به زودی از سوی کمیته به کمیسیون آموزش مجلس ارجاع می‌شود.

جواد هروی نماینده مردم قائنات در مجلس در این باره تاکید می کند: به ثمر نشستن استیضاح وزیر علوم و روی کار آمدن وزیری دیگر تاثیری در پیگیری تخلف دانشجویان بورسیه نخواهد داشت.

این نماینده مردم در مجلس نهم٬ با بیان اینکه مختومه شدن طرح بررسی پرونده بورسیه‌ها در تمامی دولت‌ها با استیضاح وزیر علوم فرضی غیرممکن است٬ تصریح می کند: بررسی پرونده بورسیه‌ها تا حصول نتیجه ادامه خواهد داشت و هیچ موضوعی نمی تواند خللی در آن ایجاد کند. وی با تاکید بر اینکه طبق بررسی‌های انجام شده بیشترین تخلف در پرونده دانشجویان بورسیه دولت دهم مشاهده شده است٬ افزود: متاسفانه از سال 75 که بورسیه‌ها انجام شده مواردی از تخلف دیده می‌شود اما بیشترین آن در دولت دهم است.

هروی با بیان اینکه موضوع تخلف 3هزار دانشجوی بورسیه شده آن هم بدون آزمون بر همگان مشخص است٬ می افزاید: 731 نفر نیز آزمون بورس خارج از کشور هستند که بررسی پرونده این دانشجویان نیز تخلفاتی را نشان داده است.

رئیس کمیته آموزش عالی مجلس شورای اسلامی٬ با تاکید بر اینکه نداشتن آزمون برای پذیرش بورسیه دانشجویان تخلفی است که حق تحصیل و پس از آن اشتغال را از دیگر افراد جامعه سلب کرده است٬می گوید: برای احقاق حقوق جوانان و همچنین روشن‌ شدن تخلفات علمی این بررسی ها ادامه خواهد داشت.

دولت آماده است

وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری درباره وضعیت بورسیه های تحصیلی در سالهای اخیر به هیات دولت ارائه کرده است..

مجید انصاری معاون پارلمانی رییس‌جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا وزیر علوم می‌تواند پاسخ قانع‌کننده‌ای برای نمایندگان مجلس داشته باشد گفت: حتما پاسخ می‌دهد و پاسخ خوبی هم خواهد داد.

وی گفت:‌ ان‌شاالله وزیر علوم مجددا با رای نمایندگان به عنوان وزیر انتخاب خواهد شد.