سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » احضار نرگس محمدی به دادسرای انقلاب...

احضار نرگس محمدی به دادسرای انقلاب

چکیده :نرگس محمدی، نائب رییس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر به شعبه دوم بازپرسی دادسرای انقلاب مستقر در زندان اوین احضار شد....


کلمه – گروه خبر: نرگس محمدی، نائب رییس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر به شعبه دوم بازپرسی دادسرای انقلاب مستقر در زندان اوین احضار شد.

کانون مدافعان حقوق بشر اعلام کرده که نرگس محمدی بر اساس احضاریه ای که در روز هفتم خرداد ماه 1393 به او در منزلش ابلاغ شده باید تا روز یکشنبه 11 خرداد ماه در دادسرا حاضر شود. دلیل احضار او “اتهامات مندرج در پرونده” ذکر شده است.

این فعال حقوق بشر و همسر تقی رحمانی، پژوهشگر و فعال مدنی پیش از این به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور، فعالیت تبلیغی علیه نظام و عضویت در گروه ها یا جمعیت هایی که با هدف بر هم زدن امنیت کشور فعالیت می کنند، اتهاماتی است که به این فعال حقوق بشر نسبت داده شده و بر مبنای این اتهامات، حکم ۶ سال حبس تعزیری صادر شده است.

در متن اطلاعیه کانون مدافعان حقوق بشر که در تاریخ 9 خرداد ماه 1393 صادر شده آمده است:

نرگس محمدی سخنگو و نایب رئیس این کانون است که پس از محاکمه ای‌ غیر عادلانه به خاطر فعالیت‌های حقوق بشری به شش سال حبس محکوم و در سال ۱۳۹۱ برای تحمل کیفر به زندان اوین اعزام شد اما به طور غیرقانونی‌ به زندان زنجان منتقل شد. شرایط زندان آن چنان نامناسب و ناگوار بود که باعث شد تا نرگس محمدی به شدت بیمار و مبتلا به فلج ادواری عضلانی شود و چون شرایط معالجه در بهداری زندان فراهم نبود به وی برای درمان، ‌مرخصی‌ دادند که متاسفانه تاکنون نیز درمان نشده و بطور مرتب باید تحت نظارت پزشک، دارو مصرف کند.

در بخشی دیگر از این اطلاعیه تصریح شده است: در دوران معالجه، مأموران امنیتی بارها با تلفن و احضار شفاهی‌ او را از هر نوع فعالیت اجتماعی حتی دیدار دوستانش منع کرده و تهدید به بازداشت و ناتمام گذاشتن مراحل درمانش کرده اند اما نرگس محمدی در حد توان جسمی اندکی که برایش باقی‌ مانده بود، در چهارچوب قوانین موجود به فعالیت‌های حقوق بشری خود ادامه می‌‌داد که از آن جمله می‌‌توان به شرکت در کارزار لغو مجازات اعدام (لگام) و هم چنین ملاقات با کاترین اشتون- مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا- در روز هشتم مارس سال 2014 میلادی (روز زن) اشاره کرد. در این ملاقات که با اطلاع مقامات مسئول حکومتی صورت گرفته بود علاوه بر نرگس محمدی پنج زن دیگر از فعالان مدنی نیز شرکت داشتند ولی‌ خشم قانون گریزان فقط علیه او برانگیخته شد به گونه ای که در رسانه‌‌های خود سخنان ناروایی نثار این زن شجاع کردند ولی‌ نامی‌ از سایر زنان حاضر در جلسه نبردند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.