سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » واکنش مجلس به حادثه اوین؛ از متلک‌پراکنی کوچک‌زاده تا سؤال علنی از وزیر دادگستری...

واکنش مجلس به حادثه اوین؛ از متلک‌پراکنی کوچک‌زاده تا سؤال علنی از وزیر دادگستری

چکیده :تعداد قابل توجهی از نمایندگان وارد عرصه شده‌اند و هرکدام بنا به حساسیت ها و مرام و روش خود موضعی می‌گیرند. یکی از آنان مانند علی مطهری می‌نشیند به سخنان به‌حق خانواده‌ها گوش می‌دهد و دیگری مانند مهدی کوچک‌زاده خراشی به زخم‌های آنان اضافه می‌کند و با متلک‌پراکنی و حضور در بین معترضین سعی در مخدوش کردن روحیه خانواده‌ها دارد و نماینده‌ای دیگر مانند اسماعیل کوثری اساسا صحت و سقم حرف‌های خانواده‌ها و زندانیان را زیر سوال می‌برد....


کلمه – گروه خبر: نمایندگان مجلس هرچند به سختی و با اکراه اما به ماجرای اتفاقات و فاجعه رخ داده در بند ۳۵۰ اوین حساسیت نشان دادند. هرچند بسیاری از آنان مدام بر بازرسی عادی و حق مسئولین زندان برای بازرسی ماهانه زندان مانور می‌دهند و مدام بر روی وجود وسایل ممنوع تاکید می‌کنند.

به هرحال تعداد قابل توجهی از نمایندگان وارد عرصه شده‌اند و هرکدام بنا به حساسیت ها و مرام و روش خود موضعی می‌گیرند. یکی از آنان مانند علی مطهری می‌نشیند به سخنان به‌حق خانواده‌ها گوش می‌دهد و دیگری مانند مهدی کوچک‌زاده خراشی به زخم‌های آنان اضافه می‌کند و با متلک‌پراکنی و حضور در بین معترضین سعی در مخدوش کردن روحیه خانواده‌ها دارد و نماینده‌ای دیگر مانند اسماعیل کوثری اساسا صحت و سقم حرف‌های خانواده‌ها و زندانیان را زیر سوال می‌برد و معتقد است که تمام این برنامه‌ها از سوی رسانه‌های خارج از کشور ترتیب داده شده است.

با این حال پیگیری مدام رسانه‌ها و خانواده‌های زندانیان و نمایندگان را ملزم به موضع‌گیری کرده و باعث برانگیختن حساسیت برخی از نمایندگان شده است. به ویژه که ملاقات روز دوشنبه زندانیان هم نگرانی‌ها را بابت سلامتی مجروحان واقعه پنجشنبه خونین افزایش داد.

این ماجرا تا به جایی رسید که ۹ تن از نمایندگان به مصطفی پورمحمدی درخصوص ضرب و شتم زندانیان بند ۳۵۰ و همچنین ضرورت رسیدگی به این موضوع تذکر دادند و حتی خبرگزاری‌هایی مانند خانه ملت هم مجبور شد در سلسله گفت‌وگوهای کوتاهی، نظر نمایندگان را درباره این ماجرا جویا شود.

مهدی دواتگری عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس که روز شنبه با چهار تن از خانواده‌های این زندانیان دیداری داشت، نیز در گفت‌وگو با روزنامه «شرق» از اقدام مهدی کوچک‌زاده نماینده تهران گلایه می‌کند و ماجرای ملاقاتش با ۴ تن از خانواده‌ها را چنین توضیح می‌دهد: «با اصرار آقای تابش چهار خانواده به نمایندگی سایر خانواده‌های معترض، وارد مجلس شدند و تا پشت در کمیسیون هم آمدند اما بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس افراد نمی‌توانند وارد کمیسیون امنیت شوند به همین دلیل آقای بروجردی رییس کمیسیون به من گفتند که با آنها ملاقات کنم.»

وی با بیان اینکه با خانواده‌ها در فضایی آرام به گفت‌وگو نشسته‌ گفته است : «فضای ملاقات من با خانواده‌ها بسیار آرام بود و من گفته‌های خانواده‌ها را یادداشت می‌کردم اما حضور آقای کوچک‌زاده، فضا را ملتهب کرد و آرامش جلسه به هم خورد. اقدام آقای کوچک‌زاده غیراخلاقی بود چون هیچ مسئولیت یا ماموریتی برای حضور در جلسه نداشت و حتی عضو کمیسیون امنیت ملی هم نیست. در نهایت من سخنان تبیین شده خانواده‌ها را به کمیسیون تحویل دادم.»

به گزارش کلمه، به نظر می‌رسد دامنه واکنش‌ها نسبت به اتفاقات زندان اوین ادامه دارد. به خصوص که ملاقات روز دوشنبه خانواده‌های زندانیان با آنها موجب شد آنها بیش از پیش بر اخبار منتشره از اوین تاکید کنند و خواستار مشخص شدن وضعیت سلامتی زندانیان و همچنین برخورد با خاطیان شوند.

روز سه‌شنبه نیز این واکنش‌ها در مجلس ادامه داشت و بنابر برخی اخبار محمد‌رضا تابش نماینده اصلاح‌طلب مجلس همچنان پیگیر این ماجرا و خواستار روشن شدن ابعاد آن است. تابش به همراه علیرضا محجوب، علی مطهری، مسعود پزشکیان، جواد هروی، عبدالکریم حسین زاده و ایرج عبدی توانستند تذکر خود به وزیر دادگستری را در صحن علنی مجلس بخوانند و از او بخواهند که هرچه سریع‌تر به این قضیه رسیدگی کند. هرچند که پورمحمدی وزیر دادگستری در موضع‌گیری عجولانه اتفاقات و ضرب و شتم د بند ۳۵۰ را تکذیب کرده بود و تنها به «جراحات سطحی یکی دو نفر از زندانیان» اشاره کرد بود.

ورود نمایندگان هر دو طیف به ماجرای بند ۳۵۰ و برانگیخته شدن حساسیت آنان باعث روشن‌شدن ابعاد بیشتری از این فاجعه باشد چه آنکه اگر افراد مستقل و عادلی مانند مطهری بتوانند با اعمال فشار، از زندان اوین و زندانیان آسیب‌دیده دیدار داشته باشند، می‌توانند دروغ افرادی مانند اسماعیلی رییس سازمان زندان‌ها و پورمحمدی وزیر دادگستری را با اسناد و مدارک بیشتری برملا کند.

آرشیو اخبار حمله به بند ۳۵۰ زندان اوین


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.