سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اعتراض مردم شهرهای مختلف به پخش «سرزمین کهن» از صدا و سیما؛ پخش سریال متوقف شد...

اعتراض مردم شهرهای مختلف به پخش «سرزمین کهن» از صدا و سیما؛ پخش سریال متوقف شد

چکیده :پس از اعتراض های مردمی در برخی شهرهای کشورمان، پخش سریال تاریخی «سرزمین کهن» تا انجام تحقیقات متوقف شد. طی روزهای اخیر در اعتراض به پخش این سریال عده ای از بختیاری ها در چند شهر ایران دست به تظاهرات زدند....


کلمه- گروه خبر:

پس از اعتراض های مردمی در برخی شهرهای کشورمان، پخش سریال تاریخی «سرزمین کهن» تا انجام تحقیقات متوقف شد.

برنامه پخش این سریال روزهای پنجشنبه ساعت 22:30 از شبکه سه سیما با بازپخش ن ساعت 19:30 روزهای جمعه بود که تاکنون چهار قسمت آن پخش شده است.

ماموریت این گروه، گفت وگوی مستقیم با معترضین؛ منتقدین و همچنین مقامات محلی از جمله ائمه جمعه، نخبگان، مسئولان استان های و ارائه گزارش جامع به ضرغامی اعلام شده است.

«سرزمین کهن» کاری از گروه فیلم و سریال شبکه سه سیماست که به تهیه کنندگی محمد مسعود داستان زندگی کودکی به نام رهی را روایت می کند که به تاریخ سیاسی- اجتماعی ایران از سال 1320 تا پیروزی انقلاب اسلامی پیوند می خورد.

آغاز اعتراض بختیاری ها

طی روزهای اخیر در اعتراض به پخش سریال «سرزمین کهن» روز پنجشنبه ۲۴ بهمن ماه، عده ای از بختیاری ها در چند شهر ایران دست به تظاهرات زدند.

به گزارش ایبنا نیوز، که اخبار مربوط به بختیاری ها را پوشش می‌دهد، معترضان بخش‌هایی از این سریال تلویزیونی را «ضد ایرانی» و دارای محتوای توهین‌آمیز نسبت به بختیاری‌ها می‌دانند و خواستار توقف پخش این سریال شده‌اند.

ادامه اعتراض ها در دزفول و مسجدسلیمان

به گزارش شبکه های اجتماعی تظاهرات اعتراضي جلوی فرمانداری دزفول ادامه پیدا کرد. در اين راهپيمايي مردم شعار می دادند؛ ضرغامي استعفا استغا و پلاكاردهايي در دست دارند كه نوشته شده ضرغامي خجالت خجالت …

پنج شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۲ هزاران نفر از مردم دزفول در اعتراض به توهین به لرهای بختیاری در فیلم «سرزمین کهن» دست به تظاهرات زدند. بنا به گزارشهای رسیده این تظاهرات به درگیری هایی بین مردم و نیروهای سرکوبگر انتظامی انجامیده است. این تظاهراتهای اعتراضی (جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۲) نیز با شرکت هزاران نفر در مسجد سلیمان، لالی و فارسان نیز ادامه یافت.

در همین حال ایرنا هم گزارش داد که روز شنبه معترضان حوالی ساعت 10 حضور اعتراض آمیز خود را شروع کردند و خواستار توقف پخش سریال سرزمین کهن از سیمای جمهوری اسلامی ایران شدند.

حضور برخی از معترضان در مسیر حرکت خودروها به جایگاه سوخت ˈسی ان جیˈ در خیابان منتهی به شهرداری موجب بروز اختلال در عرضه سوخت در این جایگاه شد و در جریان آن یک سواری پراید متعلق به یک شهروند دچار خسارت شد.

تعدادی از افراد معترض به پخش سریال سرزمین کهن، در ادامه حرکت اعتراض آمیز خود قصد تجمع در مقابل ساختمان صدا و سیما (رادیو دزفول) را داشتند که با ممانعت نیروی انتظامی مواجه و متفرق شدند.

استاندار خوزستان معترضان «سرزمین کهن» را به آرامش دعوت کرد

استاندار خوزستان پیش از ظهر روز شنبه با حضور در جمع معترضان به پخش سریال «سرزمین کهن» در مقابل صدا و سیمای مرکز خوزستان، گفت: قوم بختیاری یکی از اقوام سرافراز و غیور کشورمان است و در طول تاریخ دلبری و شایستگی زنان و مردان آن همواره نمایان بوده است.

ایسنا گزارش داده که عبدالحسن مقتدایی معترضان را به حفظ آرامش و طرح انتقادشان از مجاری صحیح دعوت کرد و افزود: مطمئن باشید انتقادهای وارده توسط ما و سایر مسوولان مرتبط در استان پیگیری و گزارش خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: نباید به دست دشمن بهانه داد و نارضایتی ها باید به گونه ای درست و معقول مطرح شود.

استاندار خوزستان ابزار امیدواری کرد که پیگیری‌ها نتیجه‌بخش خواهند بود و هرجا که توهینی صورت گرفته باشد، عاملان ملزم به عذرخواهی خواهند بود.

مردم الیگودرز هم خواستار توقف سریال سرزمین کهن شدند

تاکنون تعداد زیادی از نمایندگان مجلس و مردم شهرهای بختیاری به سبب آنچه توهین به قوم بختیاری در این سریال عنوان شده است، به پخش آن اعتراض کرده‎اند.

روز شنبه نیز جمع زیادی از مردم الیگودرز مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کرده و خواستار عذرخواهی متولیان و توقف پخش آن شده‎اند.

در این تجمع اعتراض‎آمیز بنرها و پارچه‎های نوشته شده زیادی در دست مردم بود که اصالت قوم بختیاری را یادآوری کرده و خواستار شده‎اند که مسئولان مربوطه صدای آنها را گوش دهند. آنها برخی از سکانس‎های این سریال را بدنمایی علیه بختیاری‎ها دانسته‎اند.

فرماندار الیگودرز در گفت‌وگو با ایسنا تجمع را تأیید کرد اما گفت که در جلسه است و دیگر صحبت نکرد.

مردم اصفهان، اندیمشک، ایذه و شهرکرد هم به معترضان پیوستند

اعتراض‌های شهروندان بختیاری به پخش سریال «سرزمین کهن» در تلویزیون در روز شنبه ۲۶ بهمن ادامه داشت.

به گزارش رادیو فردا گزارش ها حاکی است که شهروندانِ بختیاری در شهرهای مختلف ایران از جمله در اصفهان، دزفول، اندیمشک، ایذه، شهرکرد و الیگودرز در اعتراض به پخش سریالِ «سرزمین کهن» از تلویزیون دولتی ایران تظاهرات اعتراضی برپا کردند.

معترضان که خواستار توقفِ پخش این سریال و استعفای رئیس سازمان صدا و سیما شده‌اند، راه‌پیمایی‌های اعتراضی خود را از روز پنج شنبه، بیست و چهارم بهمن ماه آغاز کرده و روز شنبه نیز ادامه دادند.

معترضان معتقدند در سریال تلویزیونی «کمال تبریزی» به بختیاری‌ها توهین شده و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران باید پاسخگو باشد.

5+1

تذکر وزیر کشور و صدا و سیما

به دنبال گسترش اعتراضات به پخش فيلم «سرزمين کهن» در شهرهای مختلف، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزير کشور، گفته است که این سریال مورد بازبينی قرار می گیرد. رييس سازمان صداوسيما نيز در خصوص اين سريال به معاون اين سازمان تذکر داده است.

در همین حال گزارش ها حاکی است که روز شنبه شهروندانِ بختیاری در شهرهای مختلف ایران از جمله در اصفهان، دزفول، اندیمشک، ایذه، شهرکرد و الیگودرز در اعتراض به پخش سریالِ «سرزمین کهن» از تلویزیون دولتی ایران تظاهرات اعتراضی برپا کردند.

به گزارش جمهوری اسلامی، ايرنا، آقای فضلی که عضو شورای نظارت بر صدا و سيما نیز است در ادامه گفته است:«ادامه پخش سريال سرزمين کهن که موجب رنجش خاطر قوم بختياری شد مورد بررسی و بازبينی قرار می گيرد و برای اين بررسی اگر نياز به توقف سريال باشد بايد اين کار صورت بگيرد.»

وزير کشور با بيان اينکه« اين موضوع بايد به گونه ای پيگيری شود که اين رنجش از محضر اين عزيزان زدوده شود»، اضافه کرده است: «رييس سازمان صدا و سيما نامه ای دراين خصوص نوشته و گفته است که اين سريال را مورد بازبينی و بررسی لازم قرار می دهد.»

کمال تبریزی: «سرزمین کهن» روایت مبارزه ملت ایران برای به بارنشستن انقلاب اسلامی است

در حالی اعتراض‌ها به سریال کمال تبریزی ادامه دارد که این کارگردان سینما و تلویزیون به تازگی در پاسخ به برخی تحلیل و ارزیابی‌ها درخصوص قسمت‌های پخش شده این سریال تاریخی گفت: «سرزمین کهن» روایت مبارزه ملت ایران برای به بارنشستن انقلاب اسلامی است.

کمال تبریزی با ابراز احترام به نقش همه‌ی اقوام کشور در مبارزات انقلاب اسلامی گفت: اسامی شخصیت‌های این سریال صرفا نام خانوادگی افراد است و اشاره‌ای به هیچ یک از اقوام غیور و دلاور کشور ندارد.

کارگردان «سرزمین کهن» با اشاره به وقایع آتی داستان این سریال گفت: قهرمان اصلی سریال که نقش مهم و موثری در نهضت خرداد و همراهی با روحانیت و امام دارد،‌ از همین خانواده بختیاری است و قضاوت درباره شخصیت‌های مثبت و منفی این سریال به صبر و حوصله بیشتری احتیاج دارد.

عوامل سریال توضیح می دهند

در همين حال، گزارش ها حاکی است که کارگردان، تهيه کننده، مدير گروه فيلم و سريال و ناظران مجموعه تلويزيونی سرزمين کهن گزارش در نامه ای خطاب به معاون صدا و سيما درباره برخی ابهامات پيش آمده در زمينه اين سريال توضيحاتی را ارائه کرده اند.

در بخشی از اين نامه آمده است:«بی ترديد دست اندرکاران اين سريال به هيچ وجه حتی در تصورات ذهنی خويش قصد کوچکترين بی احترامی به ساحت مردم شريف و پر افتخار بختياری را نداشته اند. مشاهده قسمت های آتی اين مجموعه تلويزيونی مويد اين واقعيت خواهد بود . با اين وجود چنانچه پخش قسمت های اوليه اين مجموعه موجب رنجش خاطر هموطنان عزيز بختياری شده است، مراتب عذرخواهی خود را اعلام می کنيم.»

محمودرضا تخشيد مدير گروه فيلم و سريال شبکه سه ،محمد مسعود تهيه کننده سريال، کمال تبريزی کارگردان سريال و عباس سليمی نمين مشاور تاريخی پروژه از جمله امضا کنندگان اين نامه هستند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.