سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی: امضای بیانیه و اظهار نظر سیاسی نباید مانع بازگشت ایرا...

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی: امضای بیانیه و اظهار نظر سیاسی نباید مانع بازگشت ایرانیان شود

چکیده :نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با استقبال از تشکیل کمیته بازگشت ایرانیان خارج از کشور در وزارت اطلاعات گفت: نمی‌شود ایرانیان را به صرف امضای یک بیانیه و اظهار نظر سیاسی از رفت و آمد به کشورشان محروم کرد....


نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با استقبال از تشکیل کمیته بازگشت ایرانیان خارج از کشور در وزارت اطلاعات گفت: نمی‌شود ایرانیان را به صرف امضای یک بیانیه و اظهار نظر سیاسی از رفت و آمد به کشورشان محروم کرد.

منصور حقیقت‌پور، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، درباره اظهار نظر اخیر «حسن قشقاوی»، معاون کنسولی و پارلمانی وزارت امورخارجه مبنی بر تشکیل کمیته بازگشت ایرانیان خارج از کشور در وزارت اطلاعات به فرارو گفت: آنهایی که به دلایل سیاسی از کشور خارج شده‌اند ولی در واقع جرمی را مرتکب نشده‌اند نباید ترس و نگرانی از بابت بازگشت به کشور داشته باشند.

وی افزود: امضای یک بیانه و اظهار نظر سیاسی هم نمی‌تواند جرم واقعا بزرگی محسوب شود که باعث شود ایرانیانی که از کشور خارج شده‌اند نتوانند به کشور رفت و آمد کنند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه کسانی خطایی مرتکب نشده‌اند نباید نگرانی از بابت رفت و آمد به ایران داشته باشند گفت: حکومت ایران بر اساس آموزه‌های دینی بنا نهاده شده است و بر پایه این آموزه‌ها عفو رحمت در درجه نخست حکومت داری قرار دارد.

وی افزود: باید زمینه بازگشت این افراد را به ایران فراهم کرد تا بتوانند آزادنه فعالیت اقتصادی داشته باشند و یا حتی بر اساس چارچوب‌های تعیین شده فعالیت سیاسی کنند.

حقیقت‌پور ادامه داد: بسیاری از کسانی که در سال‌های اخیر به دلایل سیاسی از ایران رفته‌اند، عموما دارای ثروت هستند که باید ثروت‌ها و سرمایه‌های آن‌ها به کشور بازگردد و وارد چرخه تولید و اقتصاد ایران شود. یا بسیاری از آن‌ها جزو قشر تحصیکرد هستند که می‌توان از فکر و توانمندی آن‌ها برای پیشرفت استفاده کرد.

وی با بیان اینکه نمی‌توانیم کشور را محروم از ثروت و اندیشه افراد خارج شده کرد گفت: نگرانی‌های بسیاری از آنهایی که از ایران خارج شده‌اند برای بازگشت به ایران بی‌مورد است و این اقدام مناسبی است که دولت به عنوان نهاد اجرایی پیش قدم شده است که ساز و کار رفع نگرانی آنهایی که جرم قابل توجه‌ای مرتکب نشده‌اند را رفع کند و امکان بازگشت آن‌ها به کشور را فراهم کند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: کسانی که قتل و دزدی نکرده‌اند، خود را به بیگانگان نفروخته‌اند و اطلاعاتی از کشور را در اختیار آن‌ها قرار نداده‌اند، جاسوسی نکرده‌اند، باب همکاری با اسرائیل باز نکرده‌اند واقعا مشکلی برای بازگشت به کشور ندارند.

وی ادامه ادامه داد: به هر حال در میان کسانی که طی سال‌های اخیر به دلیل سیاسی از کشور خارجی شده‌اند هستند افرادی که بی‌گناه نیستند. افرادی هستند که جرم‌های مورد اشاره را کم یا زیاد مرتکب شده‌اند که باید طبق قانون پاسخگوی جرم‌های مرتکب شده باشند و دستگاه قضایی به اتهامات آن‌ها به طور قانونی و عادلانه رسیدگی کند.

وی درباره اینکه آیا نیاز نیست مجلس هم در کمیته‌ای که وزارت اطلاعات تشکیل داده است نماینده داشته باشد تا با این حضور نگرانی نمایندگان در این باره رفع شود که اگر این کمیته و وزارت اطلاعات اقدام عملی را در دستور کار قرار داد انتقاد نمایندگان مجلس را به دنبال نداشته باشد، گفت: واقعا نیازی به حضور نمایندگان مجلس در چنین کمیته‌ای نیست. این یک کار اجرایی است که طبق قانون دولت موظف به انجام آن است.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه مجلس به دستگاه اجرایی اعتماد دارد، گفت: دستگاه‌های اجرایی و وزارت اطلاعات بالغ و عاقل هستند و اقدامات آن‌ها مورد تایید مجلس هم هست. در این مسیر هم اگر آن‌ها نیازمند تصویب قانون باشند مجلس آماده همکاری است. با این حال در حال حاضر ملاک برای ما قوانین موجود است و افرادی مطابق این قوانین جرمی را مرتکب نشده‌اند و قانون را زیر پا نگذاشته‌اند باید امکان بازگشت به کشور را داشته باشند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.