سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » جلال جلالی‌زاده: نگاه استبدادی مهمترین دلیل عدم موفقیت احزاب...

جلال جلالی‌زاده: نگاه استبدادی مهمترین دلیل عدم موفقیت احزاب

چکیده :مسئولان باید معتقد به کار تشکیلاتی و وجود نهادهای مقتدر و توانمند سیاسی باشند و روی نظر کار‌شناسی احزاب حساب کنند، هم چنین خود ملت هم باید به این نتیجه برسند که کار حزبی موجب دردسر برای آن‌ها نخواهد بود....


مسئولان باید معتقد به کار تشکیلاتی و وجود نهادهای مقتدر و توانمند سیاسی باشند و روی نظر کار‌شناسی احزاب حساب کنند، هم چنین خود ملت هم باید به این نتیجه برسند که کار حزبی موجب دردسر برای آن‌ها نخواهد بود.

جلال جلالی‌زاده در گفتگو با پویش اظهار داشت: ‌ همانگونه که امروز شناخته شده است، حزب پدیده‌ای مربوط به دوران مردن است و هر پدیده‌ای که در شرایط زمانی و مکانی خاصی به وجود بیاید، اقتضائات خاص خودش را دارد.

حزب در جامعهٔ مدنی یک دستگاه تشکیلاتی است، که افرادی هم فکر و هم نظر آن را تاسیس می‌کنند و تریبون بیان خواست‌ها و مطالباتشان قرار می‌دهند. کشور ما نیز مانند کشور‌ها و حکومت‌های دیگر جهان، برای سامان دهی امور و مسائل مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ناچار به هماهنگی و همدلی بیشتر با صاحب نظران در زمینه‌های مختلف است.

نماینده سابق مجلس افزود: در جامعهٔ امروز، حل مشکلات جامعه بدون وجود احزاب قدرتمند و به طور کلی تقویت پدیدهٔ تحزب ممکن نیست. از این رو ما هم مثل هر کشور دیگری ناچاریم که به این مسئله توجه خاصی داشته باشیم. ما هم برای ایجاد یک جامعهٔ مدنی مدرن، مناسب و قوی که افراد جامعه بتوانند از امکانات کشور به نحو احسن استفاده کنند و همچنین در مناسبات مختلف در ادارهٔ کشور سهیم باشند ناچاریم که این پدیده را در کشور خودمان تقویت کنیم.

وی ادامه داد: حزب در جوامع دموکرات و جوامعی که حقوق بشر و دموکراسی ارکان اساسی آن است، ایجاد می‌شود. بدون وجود حزب، مجلس و دولت مقتدر وجود کامل نخواهند داشت و حزب نماد مردم و نماد قدرت مردم است. نظارت احزاب بر دولت و طرح خواسته‌های مردم، از وظایف احزاب است. امروز ما نتایج ناگوار عدم حمایت از تحزب را می‌بینیم.

وی در ادامه با بیان موانع بر سر راه تحزب در ایران، اضافه کرد: مانعی که بر سر راه تحزب تاکنون در جامعهٔ ما وجود داشته این است که مسئولین چون خودشان از طریق حزب به قدرت نرسیده‌اند و حزب را به عنوان یک ناظر و رقیب می‌دانند پس علاقهٔ خاصی به تشکیل احزاب ندارند.

وقتی که یک دولت یا یک مجموعه یا مسئولین از وجود احزاب نگران و ناراضی باشند بنابراین نمی‌شود انتظار داشت که امکانات لازم را برای این مساله فراهم کنند. از اول انقلاب احزاب زیادی در ایران تشکیل شده ولی متاسفانه پایدار نبودند و گذرا و موقتی بودند. در جامعهٔ ما نه از طرف مردم و نه از طرف حکومت از احزاب پشتیبانی و حمایتی نمی‌شود.

وی تصریح کرد: حزب از نظر اقتصادی و سیاسی و منابع انسانی باید نیازمند دیگران نباشد و خود کفا باشد. از سوی دیگر اعضای حزب باید امنیت کامل داشته باشند. مثلا کسی که می‌خواهد عضو حزبی شود و بیم این را دارد که در آینده در پذیرش دانشگاه و استخدام ادارات دچار مشکل شود، جرات نمی‌کند که وارد حزب شود.

جلالی‌زاده با اشاره به حمایت مسئولان و مردم از کار حزبی، ادامه داد: تا زمانی که یک کار فرهنگی فراگیر و یک ارادهٔ قاطع و قوی از سوی مسئولین برای تشکیل احزاب نباشد و خود احزاب هم برآیند مثبت کاری خود را در جامعه نشان ندهند، هیچ حزبی در ایران نمی‌تواند به کار خودش ادامه دهد و پابرجا بماند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب خاطرنشان کرد:مسئولان باید معتقد به کار تشکیلاتی و وجود نهادهای مقتدر و توانمند سیاسی باشند و روی نظر کار‌شناسی احزاب حساب کنند، هم چنین خود ملت هم باید به این نتیجه برسند که کار حزبی موجب دردسر برای آن‌ها نخواهد بود.

وی با بهانه دانستن عدم ایجاد احزاب به دلیل سو استفاده از کار حزبی، افزود: مگر از دین در بعضی جوامع سو استفاده نمی‌شود؟ اگر قرار باشد ما به دلیل احتمال سو استفادهٔ برخی افراد از پدیده‌های مختلف،از به کار بستن درست آن پدیده خود داری کنیم پس بهتر است از دین هم هیچ استفاده‌ای نشود، چرا که سو استفاده‌های زیادی از پدیده می‌شود. به نظر من این بهانه‌ای است دست کسانی که کلا با پدیدهٔ تحزب مخالفند.

جلالی زاده در پایان ابراز داشت: کسانی که خوی استبدادی هنوز در وجودشان هست و عادت به تک گویی،تمامیت خواهی،اقتدار طلبی و همچنین کسانی که تاکید بر عدم شفافیت در مسائل دارند و زیر بار نظارت مردم نمی‌روند و معتقد به جابجایی قدرت نیستند تمایلی به وجود احزاب در کشور ندارند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.