سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » دیدگاه آیت الله دستغیب درباره اظهارات جنتی درباره موسوی و کروبی: باید توبه و اعاده ...

دیدگاه آیت الله دستغیب درباره اظهارات جنتی درباره موسوی و کروبی: باید توبه و اعاده حیثیت کند

چکیده :مرجع تقلید مقیم شیراز در پاسخ به سوال جمعی از شاگردان خود در خصوص اظهارات احمد جنتی در نماز جمعه هفته ی گذشته درباره ی همراهان در حصر جنبش سبز ایران گفت: از گناهان کبیره است،زیرا بفرموده قرآن کریم(سوره نور آیه نوزدهم)وعده عذاب بر آن داده شده است و راهی برای بخشش آن نیست مگر اینکه توبه کند و سپس از همان رسانه جبران و اعاده حیثیّت آن مؤمن انجام گردد....


آیت الله دستغیب در مورد اتهامات ایراد شده توسط دبیرشورای نگهبان از تریبون نمازجمعه گفت: پس از اینکه مجرم خواندن متّهم قبل از اثبات جرم جایز نیست، بنابراین اگر کسی شخص متّهم را به آن جرم خطاب کند از مصادیق تهمت و از عدالت ساقط است. زیرا طبق آیات قرآن و روایات اسلامی این عمل گناه و فسق و موجب از بین رفتن ایمان از قلب گوینده است و باید توبه کند.

به گزارش کلمه، مرجع تقلید مقیم شیراز در پاسخ به سوال جمعی از شاگردان خود در خصوص اظهارات احمد جنتی در نماز جمعه هفته ی گذشته درباره ی همراهان در حصر جنبش سبز ایران گفت: از گناهان کبیره است،زیرا بفرموده قرآن کریم(سوره نور آیه نوزدهم)وعده عذاب بر آن داده شده است و راهی برای بخشش آن نیست مگر اینکه توبه کند و سپس از همان رسانه جبران و اعاده حیثیّت آن مؤمن انجام گردد.

متن این سوال و جواب که در پایگاه اطلاع رسانی حدیث سرو منتشر شده به شرح زیر:

بسم الله الرحمن الرحیم

محضر مبارک حضرت آیة الله العظمی سید علی محمد دستغیب

اخیراً در خطبه های نماز جمعه اوّل آذر،دبیرشورای نگهبان از آن تریبون مقّدس که شایسته است طبق فرموده خداوند( سوره نحل آیه90) دعوت به توحید و عدل و احسان صورت گیرد.زیرا خطبه های نماز جمعه به مثابه رکعات نماز است . علی القاعده باید از حیث نورانیّت و ارزش مانند نماز باشد.مع الأسف گفتاری منکر و خلاف واقع مطرح و خاطر مردم مؤمن و خداجو بلکه هر صاحب وجدانی را مکدّر ساخت.

ایشان ناسزاهائی را به اشخاص مؤمن ومتّقی یعنی جناب آقای موسوی و همسرمحترمه شان و جناب حجة السلام والمسلمین کروبی نسبت دادند.

لهذا جمعی از شاگردان و ارادتمندان حضرتعالی بر آن شدند که مسائلی را مطرح کنند و نظر حضرتعالی را جویا گردند،از اینقرار:

1-آیا مجرم خواندن اشخاص به صرف اتهام و قبل از صدور حکم جایز است؟

2-در صورتی که گفته شود شخص گوینده خود مجتهد است و بر مجتهد اعتراضی نیست چه می فرمائید؟

3-در فرض مذکور حکم عدالت و تکلیف چنین شخصی از نظر قرآن و روایات چیست؟

4-گوش دادن به گفتاری که در باره متهم(قبل از اثبات جرم در محکمه) می شود شرعاً جایز است؟

5-ریختن آبروی مؤمن و اشاعه آن از رسانه چه حکمی دارد؟

با تشکر جمعی از شاگردان و ارادتمندان حضرتعالی

پاسخ به سؤالات:

1-حرام است و بفرموده حضرت امام صادق(ع) حتی اگر یقین هم داشته باشد از مصادیق کسانی است که دوست دارند مؤمنین را زشت جلوه دهند.

2-از این جهت فرقی بین مجتهد و غیر آن نیست و اگر فردی یقین به مجرم بودن دیگری داشته باشد در این فرض قبل از اثبات آن،حق اظهار ندارد،مگر اینکه در دادگاه صالح و پس از شنیدن سخن متـهم و بدون تجرید و تحدید و سایر شرایط و صدور حکم باشد.در غیر این صورت حکم بهتان را دارد.

3-پس از اینکه مجرم خواندن متّهم قبل از اثبات جرم جایز نیست، بنابراین اگر کسی شخص متّهم را به آن جرم خطاب کند از مصادیق تهمت و از عدالت ساقط است.زیرا طبق آیات قرآن و روایات اسلامی این عمل گناه و فسق و موجب از بین رفتن ایمان از قلب گوینده است و باید توبه کند.

4-اولاً همانطور که استماع غیبت حرام است به طریق اولویّت استماع تهمت نیز حرام است.ثانیاً روایات جداگانه به صراحت بر حرمت آن دلالت دارد مثل این حدیث شریف از حضرت امام صادق(ع) که فرموده اند:من دان الله بغیر سماع عن صادق الزمه الله التّیه الی الفناء(وسائل الشیعه جلد 18 ابواب صفات قاضی باب 10 حدیث 12)یعنی کسی که عبادت خدا را از راه گوش دادن به کلام غیر واقع و اشخاص غیر صادق انجام دهد خداوند او را تا هنگام مرگ سر گردان قرار می دهد. که عمومیّت آن شامل مورد سؤال می شود.

5-از گناهان کبیره است،زیرا بفرموده قرآن کریم(سوره نور آیه نوزدهم)وعده عذاب بر آن داده شده است و راهی برای بخشش آن نیست مگر اینکه توبه کند و سپس از همان رسانه جبران و اعاده حیثیّت آن مؤمن انجام گردد.

والسلام

سیدعلی محمد دستغیب

1392/9/8


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.