سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » صعود شاخص کل همه را به بازار سرمایه کشاند...

صعود شاخص کل همه را به بازار سرمایه کشاند

چکیده :اهالی بازار سرمایه با حصول توافق گروه 1+5 و امضای توافقنامه هسته‌ای، روزهای پرکاری داشتند چراکه لغو تحریم‌ها و تغییر سیاست‌های کلی دولت می‌تواند تاثیر بسزایی در بورس و شرکت‌های پذیرفته‌شده‌اش داشته باشد. در این بازار پرهیاهو، هر شرکتی مستقیم یا غیرمستقیم از این توافقنامه تاثیر می‌پذیرد. شرکت‌های تحریمی با سهولت در معاملاتشان، شاهد افزایش سودآوری خواهند بود. صادراتی‌ها، احتمال کاهش نرخ دلار را می‌دهند و اندکی کم رمق می‌شوند، در مقابل وارداتی‌ها رونق بیشتری می‌گیرند. ...


اهالی بازار سرمایه با حصول توافق گروه 1+5 و امضای توافقنامه هسته‌ای، روزهای پرکاری داشتند چراکه لغو تحریم‌ها و تغییر سیاست‌های کلی دولت می‌تواند تاثیر بسزایی در بورس و شرکت‌های پذیرفته‌شده‌اش داشته باشد. در این بازار پرهیاهو، هر شرکتی مستقیم یا غیرمستقیم از این توافقنامه تاثیر می‌پذیرد. شرکت‌های تحریمی با سهولت در معاملاتشان، شاهد افزایش سودآوری خواهند بود. صادراتی‌ها، احتمال کاهش نرخ دلار را می‌دهند و اندکی کم رمق می‌شوند، در مقابل وارداتی‌ها رونق بیشتری می‌گیرند.

برخی نیز که خودشان مستقیما از این تغییرات عایدی ندارند، به‌دلیل سرمایه‌گذاری‌هایشان یا حتی شرکت‌های وابسته‌شان بی‌بهره نخواهند ماند. همین امر سبب شد تا تحلیلگران بورسی، به بازنگری بپردازند و کارشناسان درباره تاثیرات این رویداد مهم سیاسی در اقتصاد، گمانه‌زنی کنند. بازیگران بازار هم با نگرشی جدید وارد معاملات شدند. حتی اندک ریسک‌گریزان اخراجی از بازار هم دوباره روی خوش نشان دادند و سرمایه‌شان را رهسپار بازار کردند.

اقبال بیشتر صنایع و شرکت‌ها هفته گذشته خوش بود. توافق بامدادی شنبه، به سرعت در معاملات 9صبح رخ‌نمایی کرد و دمیده‌شدن اخبار خوش، معامله‌گران بازار را با اشتیاق بیشتری به پای صحنه مبادلات کشانید. جلوه اعداد سبز به همراه طبل افزایش قیمت سهام، هر بورس‌بازی را برای سرمایه‌گذاری بیشتر وسوسه می‌کرد. آخر هفته هم که کم‌کم از هیجان این تحول سیاسی کاسته ‌شد، رییس‌جمهور با اعلام تغییر و تحولات بانکی و اشاره به پتانسیل بورس و برخی صنایع جان جدیدی به روح معاملات دمید و سرمایه‌گذاران را قبراق کرد. به‌نظر می‌رسد این هفته نیز معامله‌گران بازار روزهای سبزی را پیش‌رو داشته باشند.

خودرویی‌ها و پتروشیمی‌های پیشتاز

حمیدرضا امیریان، یکی از کارشناسان بازار سرمایه با اشاره به اینکه اخبار هفته گذشته شوکی به بازار سرمایه وارد کرد، توضیح داد: «به‌نظر می‌رسد با فروکش‌کردن تب اخبار جدید، روند بازار دوباره عقلایی‌ شود. در واقع از این پس باید در انتظار اخبار جزیی‌تری از توافقات باشیم تا سرمایه گذاران بتوانند تاثیر واقعی آن را در صنایع مختلف به‌صورت جزیی بررسی کنند. به‌عنوان مثال، یکی از مهم‌ترین تحریم‌ها، تحریم‌های بانکی است. با لغو تحریم‌های بانکی و سوییفت‌ها، تبادلات شرکت‌ها با سهولت بیشتری انجام خواهد شد و به‌دنبال آن، شاهد افزایش سودآوری‌شان نیز خواهیم بود. در واقع از این به بعد باید در تحلیل‌های داخلی، نقش پررنگ‌تری به تحولات خارجی و نحوه برخوردشان با تحریم‌های داخلی بدهیم.»

امیریان با اشاره به اینکه احتمالا هفته جاری شاهد روزهای خوشی برای خودرویی‌ها و پتروشیمی‌ها خواهیم بود، اذعان کرد: «در حال حاضر شرکت‌های خودرویی به‌دلیل تحریم‌های موجود مجبور به قطع ارتباط با شرکت‌های خارجی از جمله فرانسوی‌ها شده‌اند. حال با لغو این تحریم‌ها، صنایع خودرویی می‌توانند از فرصت استفاده کرده و با رویکرد تغییر در تکنولوژی در این صنعت دست خود را برای همکاری با سایر صنایع خودرویی جهان دراز کنند.

همین امر، سبب تقویت امید سرمایه‌گذاران به این صنعت شده و می‌تواند روزهای خوشی را برای سرمایه‌گذاران رقم زند.» این کارشناس بازار سرمایه به رشد احتمالی پتروشیمی‌ها نیز اشاره کرد و توضیح داد: «به‌نظر می‌رسد سیاست‌های دولت در خصوص نرخ ارز، به سوی نرخ ارز شناور مدیریت‌شده در حرکت باشد. همین امر سبب می‌شود تا ثبات اقتصادی حاکم شده و فضای تحلیل و سرمایه‌گذاری امن‌تر شود. در چنین فضایی حتی اگر شاهد کاهش نرخ دلار باشیم، به‌دلیل کاهش هزینه‌های جاری و مواد اولیه که به موازات این کاهش خواهد بود، حاشیه سودشان تغییر نمی‌کند.»

وی در ادامه با اشاره به روند فعالیت‌های صنعت بانکداری اذعان کرد: «صنایع بانکی هم باید تهدید را به فرصت بدل کنند و از وضعیت کنونی به سوی بانکداری واقعی حرکت کنند. در واقع بانک‌ها باید به جای بلوکه‌کردن دارایی‌ها و سرمایه‌گذاری در دارایی‌های ثابت مثل ساختمان، به سوی سرمایه‌گذاری در فرآیندهای تولیدی حر کت کنند. در واقع تحریم‌ها سبب شده تا ما بتوانیم توان و قدرتمان را در عرصه‌های مختلف تقویت کنیم و به نقاط‌ضعفمان آگاه شویم، همین امر می‌تواند ما را در بهبود شرایطمان یاری رساند.»

افزایش P/E بازار

فریدون زارعی، یکی دیگر از کارشناسان بازار سرمایه هم با اشاره به کاهش ریسک‌های سیستماتیک و غیر سیستماتیک و احتمال لغو تحریم‌ها خاطرنشان کرد: «با توجه به شرایط جدید به‌نظر می‌رسد برخی شرکت‌ها و صنایع افزایش تولید و فروش را داشته باشند که این امر سبب رشد مقداری و در نتیجه سودآوریشان خواهد شد. جملگی این عوامل سبب می‌شود تا بازار سرمایه بتواند P/E بالاتری بپذیرد و رشد مناسبی را در کارنامه‌اش به ثبت برساند.»

زارعی در ادامه با اظهار امیدواری به شرکت‌های پتروشیمی ابراز کرد: «اگر شرکت‌های پتروشیمی که دیر زمانی است در معرض تحریم هستند، بازار فروششان را به سوی کشورهای اروپایی سوق دهند، شاهد افزایش سودآوریشان خواهیم بود. حتی اگر در این خصوص شاهد کاهش نرخ دلار هم باشیم، شرکت‌های پتروشیمی با افزایش تولید قادر خواهند بود تا بخش بزرگی از این کاهش را جبران کنند.» از سوی دیگر می‌توان به رونق صنایع خدماتی هم امیدوار بود. مثلا بانکی‌ها با گشایش ال‌سی‌ها و لغو برخی تحریم‌ها می‌توانند خدمات بیشتری به مشتریانشان ارایه داده و از این راه سودشان را در مسیر صعود قرار دهند.

البته در این مسیر خودرویی‌ها نیز بی‌نصیب نمی‌مانند و احتمالا در مسیر صعود قرار می‌گیرند.» شاخص 82هزار واحدی هفته گذشته شش‌هزارو132میلیون سهم به ارزش بیش از 2هزارو823میلیاردریال در بازار سرمایه مورد دادوستد قرار گرفت که بر اساس این تبادلات شاخص کل با 4/7 درصد رشد از مرز 82هزارو129واحد نیز گذشت.

بانکی‌های پررمق

بانکی‌ها هفته گذشته بر کوس افزایش کوفتند و با رشد قیمتشان سرمایه‌گذارانشان را شاد کردند. معاملات ابتدای هفته شرکت‌های این گروه صعودی بود. اما با نزدیکی به روزهای انتهایی کم‌کم رونق از برخی شرکت‌های این گروه رخت بر بست و منفی شدند. اما نوید رییس‌جمهور درخصوص تحولات بانکی، رونق را به این گروه بازگرداند و آخرین روز هفته پاسارگاد، تجارت، انصار و کارآفرین مبادلاتشان را با صف‌های خرید طویل پایان دادند.

پتروشیمی

گروه پتروشیمی اول هفته پر جذبه‌ای داشتند و با اخبار جدید سرخوش بودند. اما در روزهای پایانی معاملات، تاپیکو، جم، شپدیس، شاراک و خارک تغییر رویه دادند و منفی شدند. البته پارسان، و زاگرس پنج‌روز معاملاتی‌شان سبز بود.

کانه‌های فلزی

شرکت‌های این گروه ابتدای هفته را منفی سپری کردند و در مسیر نزول گام برداشتند. اما از اواسط هفته، کچاد، ومعادن، کگل و کاما تصمیم گرفتند با قرار گرفتن در مسیر صعود، سرمایه‌گذارانشان را دلشاد کنند. کاما، ومعادن و کچاد با صف خرید به تبادلات خود پایان دادند


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.