سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » علی تاجرنیا: جریانی که اتفاقات ۸۸ را به وجود آورد امروز می‌خواهد جلوی رفع حصر را ب...
» انفعال دولت در تعویض تیم‌های اطلاعاتی و گشایش فضای کشور قابل قبول نیست

علی تاجرنیا: جریانی که اتفاقات ۸۸ را به وجود آورد امروز می‌خواهد جلوی رفع حصر را بگیرد

چکیده :اگرچه می‌دانیم دستور حصر از سوی مراجع دیگر صادر شده، اما شورای عالی امنیت ملی در ظاهر مسئول این اتفاق و شرایط معرفی شده است. توجه به این نکته ضروری است که برای حل مساله رفع حصر یک زمان مشخص و معقولی وجود دارد. در صورت بی‌توجهی و عبور ساده از کنار این مسئله، امکان بازگشت کشور به روزهای ملتهب و تنش زا بیشتر می‌شود....


علی تاجرنیا، نماینده ی مجلس ششم که در سرکوب های گس از 88 بازداشت شد و دوران حبس یک ساله ی خود را در زندان اوین سپری کرد می گوید: اگرچه می‌دانیم دستور حصر از سوی مراجع دیگر صادر شده، اما شورای عالی امنیت ملی در ظاهر مسئول این اتفاق و شرایط معرفی شده است. توجه به این نکته ضروری است که برای حل مساله رفع حصر یک زمان مشخص و معقولی وجود دارد. در صورت بی‌توجهی و عبور ساده از کنار این مسئله، امکان بازگشت کشور به روزهای ملتهب و تنش زا بیشتر می‌شود.

علی تاجرنیا در گفتگو با پویش در خصوص حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ اظهار داشت: در سال ۸۸ انتخاباتی برگزار شد که با ادوار گذشته انتخابات تفاوت داشت. در دوره‌های گذشته، رییس جمهور در دومین حضورش در عرصه انتخابات، با رای بالا و رقابتی آسان انتخاب می‌شد.

وی ادامه داد: اما در سال ۸۸ با وجود حضور احمدی‌نژاد در عرصه انتخابات، به دلیل عملکرد نه چندان خوب و رضایت بخش دولت نهم و همچنین حضور یک چهره قوی همچون میرحسین موسوی، تصورات و پیش بینی‌های جریان راست بهم خورد. تمامی نظرسنجی‌ها حکایت از رقابت تنگاتنگ این دو کاندیدا داشت.

این نماینده سابق مجلس تصریح کرد: صرف اعتراض مردم و بعضی از شخصیت‌های سیاسی به نتایج انتخابات به منزله عدم تمکین و گریز از قانون نبوده و نیست و سابقه اعتراض به نتایج انتخابات در کشور فقط محدود به اعتراضات ۸۸ نیست. در انتخابات مجلس ششم بیشترین اعتراض را از سمت جناح راست و اصولگرای کشور داشتیم یا طیف نزدیک به احمدی‌نژاد در انتخابات شورا‌ها به نتایج متعرض بوده‌اند.

تاجرنیا در ادامه با اشاره به حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد افزود: اگرچه می‌دانیم دستور حصر از سوی مراجع دیگر صادر شده، اما شورای عالی امنیت ملی در ظاهر مسئول این اتفاق و شرایط معرفی شده است.

وی در خصوص نقش دولت در رفع حصر این دو چهره اصلاح طلب گفت: انتظارات از دولت با توجه به صراحت آقای روحانی در ایام تبلیغات انتخابات برای رفع حصر بالاست.

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: اگرچه این اقدام برای دولت پر هزینه خواهد بود، اما قطعا انفعال دولت در تعویض تیم‌های اطلاعاتی و گشایش فضای سیاسی و امنیتی کشور قابل قبول نیست. زمان آن فرا رسیده است که دولت برخورد فعالی در برخورد با مساله رفع حصر و آزادی زندانیان سیاسی داشته باشد.

تاجرنیا رفع حصر را به منزله شکست تندرو‌ها دانست و اضافه کرد: رفع حصر طبعا بدین معناست که تبلیغات تندرو‌ها در چهار سال گذشته مبنی بر اینکه آقایان موسوی و کروبی در خلق اتفاقات سال ۸۸ مقصر‌اند بی‌حاصل بوده و به نوعی برای جناح مخالف اصلاحات به منزله شکست است.

این نماینده مجلس ششم عنوان کرد: مجموعه اتفاقات خرداد ۹۲ باید کشور را به سمت کاهش تنش و التهاب سوق دهد و حاکمیت نباید تسلیم خواسته جریان تندرو و آشوب طلب شود. ‌‌‌ همان جریانی که اتفاقات سال ۸۸ را به وجود آورد متاسفانه امروز جلوی رفع حصر را می‌گیرد.

وی تاکید کرد: توجه به این نکته ضروری است که برای حل مساله رفع حصر یک زمان مشخص و معقولی وجود دارد. در صورت بی‌توجهی و عبور ساده از کنار این مسئله، امکان بازگشت کشور به روزهای ملتهب و تنش زا بیشتر می‌شود.

این فعال سیاسی در پایان اظهار داشت: ابهاماتی که در سال ۸۸ به وجود امد باعث شد که چهرهای سیاسی زیادی به زندان بیافتند و احزاب بسته و منحل شوند و نارامی‌هایی در ایران به وجود بیاید. به هر حال در انتخابات گذشته مردم رویکرد جدیدی را پیدا کردند و گذر از بحران نیازمند رویکرد جدیدی هست. حمایت اصلاح طلبان از روحانی که یک چهره میانه رو بود مبین این موضوع است که اصلاح طلبان به دنبال ایجاد یک فضای آرام بودند. نگاه و حمایت اصلاح طلبان و همچنین آقایان موسوی و کروبی از دولت نیز نشانگر عقلانیت و تدبیر برای بهبود اوضاع و صیانت از رویکرد جدید جامعه است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.