سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » زیباکلام: آقای روحانی باید بداند موفقیت دولتش در گرو ایستادگی است نه عقب نشینی...

زیباکلام: آقای روحانی باید بداند موفقیت دولتش در گرو ایستادگی است نه عقب نشینی

چکیده :صادق زیباکلام استاد دانشگاه در گفتگو با فرارو با بیان اینکه رای عدم اعتماد مجلس به صالحی امیری پاسخی به یک گام عقب نشینی دولت بود گفت: دولت باید بداند که اگر در مقابل زیاده خواهی ها عقب نشینی های کند، نه تنها جناح راست به لاک مصالحه جویی نمی رود بلکه گارد حمله می گیرد. بنابراین آقای روحانی باید بداند موفقیت دولتش در گرو ایستادگی است نه عقب نشینی....


صادق زیباکلام معتقد است تقابل های اخیر با دولت حسن روحانی مشابه تقابل جناح موسوم به راست با دولت سید محمد خاتمی است. از سوی دیگر حمید رضا ترقی این دیدگاه را رد کرده و می‌گوید: «این تحلیل ها با واقعیت همخوانی ندارد.»

برخی تحلیلگران سیاسی انتقادات اخیر اصولگرایان به دولت درباره عملکرد دستگاه دیپلماسی و حمله به دولت به خاطر مذاکره با آمریکا را در راستا تقابل با دولت تفسیر می کنند و این رویکرد را همانند رویکرد جناح راست پس از انتخابات دوم خرداد 76 می دانند. این تحلیلگران عدم رای اعتماد مجلس اصولگرا به برخی وزرای کابینه روحانی را هم در این راستا می دانند.

زیباکلام: رای عدم اعتماد مجلس به صالحی پاسخی به یک گام عقب نشینی دولت بود

صادق زیباکلام استاد دانشگاه در گفتگو با فرارو با بیان اینکه رای عدم اعتماد مجلس به صالحی امیری پاسخی به یک گام عقب نشینی دولت بود گفت: دولت باید بداند که اگر در مقابل زیاده خواهی ها عقب نشینی های کند، نه تنها جناح راست به لاک مصالحه جویی نمی رود بلکه گارد حمله می گیرد. بنابراین آقای روحانی باید بداند موفقیت دولتش در گرو ایستادگی است نه عقب نشینی.

وی آغاز روند فشار بر دولت را مشابه فشارها در دوره پس از دوم خرداد ارزیابی کرد و گفت: اگر به عقب برگردیم یعنی به ماه های پس از دوم خرداد76، مشاهد می کنیم که تا چه اندازه فضایی که اکنون در آن به سر می بریم مشابهه آن فضا است.

وی افزود: در انتخابات ریاست جمهوری 2 خرداد 76 جناح راست، همچون انتخابات ریاست جمهوری 24 خرداد 92 غافل گیر شدند چرا که انتظار رای 22 میلیونی سید محمد خاتمی را نداشتند، کما اینکه انتطار پیروزی حسن روحانی در انتخابات 24 خرداد را نداشتند.

این تحلیل گر مسائل سیاسی تصریح کرد: بنابراین آن زمان جناح راست در پی شوکی که از این شکست دریافت کرده بود، در بهت و حیرت فرو رفته بود مدتی به لاک خودش رفت و تا مدتی صدای چندانی از آنها شنیده نمی شد، هر چند این سکوت موقتی بود آنها بعد از مدتی کم کم متوجه شدند که قدرتشان تنها متکی به رای مردم نیست پس بنابراین فارغ از رای و نظر مردم آنها هم چنان توان زورآزمایی دارند.

وی تاکید کرد: بنابراین از آن نقطه به بعد جناح راست از لاک دفاعی خود خارج شدند و پس از آن شاهد بروز بحران هایی در روند حرکتی دولت اصلاحات بودیم.

زیباکلام ادامه داد: بعد از آن هم شرایط را برای دولت آقای خاتمی آنقدر تنگ کردند که این دولت در تحقق همه وعده هایش ناکام ماند که همین امر موجی از ناامیدی در طبقه متوسط به پایین جامعه از توان اصلاح طلبان در عرصه حکومت داری به وجود آورد بنابراین شاید انتقال رای مردم از دولت اصلاحات به دولت مهروز احمدی نژاد ریشه در همین سنگ اندازی های جناح راست داشته باشد.

ترقی: این تحلیل ها جوسازی است

اما معاون امور بین الملل حزب موتلفه اسلامی در گفتگو با فرارو در مخالفت با این اظهار نظر و تحلیل هایی از این دست گفت: طرح موضوعاتی همچون تکرار تاریخ، یا آغاز تقابل با دولت همانند آنچه که دولت اصلاحات مدعی آن بود و آغاز مانع تراشی‌هایی منتقدان اصولگران در مسیر دولت را به هیچ وجه قبول ندارم و معتقدم از اصل تحلیل‌هایی این چنینی با واقعیت همخوانی ندارند.

حمید رضا ترقی، گفت: طرح تحلیل‌هایی از این دست جوسازی‌های بی‌جهتی است که از سوی جریانات تندروی اصلاح طلب مطرح می‌شود تا هر صدایی غیر از صدای دولت را خفه کنند.

وی افزود: طبیعتا تلاش برای ساکت کردن صدای منتقدان با طرح ادعای آغاز تقابل با دولت هم، با معیار‌ها و ارزش‌های حاکم بر نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مغایر است و هم، با شعارهای دولت آقای روحانی.

ترقی با بیان اینکه دولت آقای روحانی با شعار اعتدال سر کار آمد و انتظار می‌رود که به این شعار هم پایبند باشد و پایبندی خودرا در عمل نشان دهد گفت: یکی از شاخصه‌های اعتدال نقد پذیری و تحمل صدای منتقدان است. تلاش دولت و همراهانش برای ساکت کردن صدای منتقدان آن هم با جوسازی و طرح ادعای تقابل با دولت هیچ نسبتی با اعتدال ندارد.

این فعال سیاسی با تاکید بر اینکه تقابل با دولت با شاکله روحیه اصولگریان هم مغایرت دارد گفت: موضوعاتی از این دست با بزرگ نمایی کردن نقد‌ها و ایرادات به اشکالات دولت بیشتر توسط جریان‌های تندروی اصلاح طلب با هدف حذف رقیب از صحنه سیاسی و هموار کردن میدان را برای تاخت وتاز‌های بعدی مطرح می‌شود.

زیباکلام: تاریخ در حال تکرار شدن است!

زیباکلام در ادامه گفتگو با اشاره به فضای پس از انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری و فضای پس از آن گفت: نمی خواهم بگویم تاریخ در حال تکرار شدن است اما تشابه هایی زیادی وجود دارد که فضای پس از 24 خرداد 92 یادآور فضای پس 2 خرداد 76 می شود.

این استاد دانشگاه افزود: با این حال این دو فضا تفاوت های هم دارند از جمله آنکه جناح راست آن زمان و اصولگریان اکنون نسبت به گذشته خیلی ضعیف تر شده است و آن یکپارچگی سابق را به دلیل انشقاق ها و انشعاب ها ندارد. از سوی دیگر کشور با بحران هایی روبرو است مهمترین آن بحران اقتصادی، که این بحران در دوره پس از انتخابات ریاست جمهوری 2 خرداد وجود نداشت تورم آن زمان به 45 درصد نرسیده بود و دولت هزاران میلیارد تومان کسری بودجه نداشت.

وی ادامه داد: بنابراین اصولگریان اکنون پذیرفته اند که کشور با چنین بحران اقتصادی روبرو است از این رو باید به دولت فرصت داد که از این بحران برای آینده خود اصولگریان هم که شده عبور کنند. با این حال این اجازه اصولگریان در ایجاد تحول تنها محدود به عرصه اقتصادی می شود و آنها در ازای فراهم کردن این فرصت می خواهند عرصه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و… را تحت کنترل داشته باشند و مانع از تحقق شعارهای دولت در این حوزه ها شوند.

زیباکلام تصریح کرد: ممکن است که اکنون دولت این بده بستان اصولگرایان را درک کرده باشد اما یقینا باید به این درک هم برسد که نمی شود در عرصه اقتصادی موفق شود اما در عرصه سیاسی و اجتماعی نه و به طور کلی نمی شود موفقیت در یک عرصه را فدای عرصه دیگر کرد به این معنا که چون کشور در حوزه های اقتصادی و سیاست خارجی با بحران روبرو تمرکز دولت بر این دو عرصه باشد و موفقیت در این دو عرصه می تواند بر ناکامی ها در سایر حوزه ها سرپوش بگذارد.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: موفقیت دولت حسن روحانی در عرصه اقتصادی گره خورده است به موفقیت در عرصه سیاست داخلی و خارجی، گره خورده است به عرصه فرهنگی و اجتماعی و ناکامی در یک عرصه با ناکامی در عرصه های دیگر همراه خواهد بود.

وی گفت: آقای روحانی باید بداند دست روی دست گذاشتن هیچ کمکی به پیشرفت نمی کند. او باید بداند که اگر می خواهد شرایطی مشابه آقای خاتمی را پیدا نکند ضروری است با اتکا به آرای 19 میلیونی خود ارتباط بیشتری با مردم داشته باشد و از کلی گویی و در لفافه صحبت کردن پرهیز کند.

این تحلیل گر مسائل سیاسی افزود: روحانی نمی تواند گامی از پیش بردارد بدون آنکه اوضاع و احوال را آنطور که هست بگوید و اینکه تصور کند که اگر در مقابل خواسته های زیاده خواهانه مخالفان عقب نشینی کند آنها را به تعامل وامی دارد سخت در اشتباه است. این جناح بارها ثابت کرده است که در مقابل یک گام عقب نشینی رقیب دو گام پیش روی می کند.

ترقی: برخی فکر می‌کنند معنای تعامل با دولت سکوت در برابر همه اقدامات آن است

ترقی در ادامه درباره طرح انتقاداتی که به اصولگریان پیرامون تلاش دولت برای مذاکره با آمریکا و رفع تنش و اختلافات با این کشور در ماه‌های گذشته مطرح می‌شود نیز گفت: متاسفانه بعضی‌ها تصورشان این است که ما هیچ دشمنی با آمریکا نداشته و نداریم پس نباید بگوییم بالای چشم آمریکا ابرو است.

معاون امور بین الملل حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه این عده که معتقدند، معنای همراهی و تعامل با دولت سکوت در برابر تمامی اقدامات دولت است گفت: تاکید بر دشمنی میان ایران و آمریکا حرف دسته و گروه خاص نیستی، حرف ملت است. مردم ایران نمی‌توانند به سادگی جنایت‌های ۶۰ ساله گذشته آمریکا علیه کشورشان را فراموش کنند تا دولت‌های دو کشور بخواهند مذاکره‌ای با یکدیگر داشته باشند.

وی افزود: مگر می‌شود چون دولت تصمیم گرفته است با آمریکا مذاکره کند از مردم بخواهیم هر نوع واکنش قلبی و واقعی خود در قبال این کشور را متوقف کنند یا مثلا به سر دادن شعار مرگ بر آمریکا پایان دهند. اساسا با کدام مجوز می‌توان به مردم گفت که از ابراز احساسات علیه آمریکا منع شده‌اند.

ترقی ادامه داد: بنابراین در همین راستا ممکن است عده‌ای از مردم انتقاداتی را نسبت به سیاست‌های در پیش گرفته شده از سوی دولت به خصوص در قبال آمریکا مطرح کرده یا مطرح کنند که این انتقادات به هیچ وجه به معنای تقابل با دولت نیست. اتفاقا طرح این انتقادات به نفع دولت هم محسوب می‌شود و می‌توان قدرت چانه زنی دولت در مذاکرات را بالا ببرد.

وی با تاکید بر اینکه منتقدان به سیاست خارجی دولت با اصل مذاکره ایران و آمریکا مخالفتی ندارند گفت: مذاکراتی که میان ایران و آمریکا شکل گرفته است اساسا برای رفع دشمنی میان دو کشور نیست این مذاکرات تنها برای حل برخی سوء تفاهمات و منازعات است.

معاون امور بین الملل حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه حال چون مذاکراتی میان ایران و آمریکا شکل گرفته است باید تاریخ دشمنی‌های آمریکا با ملت ایران را به فراموشی سپرد یک اشتباه بزرگ است گفت: اصلا کسی چه کسی به دولت چنین اجازه‌ای را می‌دهد که دشمنی با آمریکا را نادیده بگیرد و به نوعی این کشور را برای ۶۰ سال دشمنی با ملت ایران ببخشد.

وی درباره راه‌های پایان دشمنی ایران و آمریکا نیز گفت: طبیعتا راه پایان دشمنی دو کشور‌‌ همان راهی است که امام راحل و مقام معظم رهبری بر آن تاکید داشته و دارند و آن عذرخواهی رسمی از ملت ایران، پایان دادن به سال‌ها دشمنی با ملت ایران، آزاد کردن اموال بلوکه شده ایران و توقف تمام تحریم‌های ظالمانه خواهد بود.

ترقی در خاتمه با تاکید بر اینکه اصولگریان بنای تقابل با دولت را ندارند گفت: دولت متاسفانه با مشکلات جدی روبرو است که مهم‌ترین آن مشکلات اقتصادی است هرچند مشکلات سیاسی و اجتماعی به جای خود برای دولت دردسر آفرین است بنابراین دولت با مشکلات بالقوه‌ای که نمی‌تواند با فرافکنی مسوولیت آن را به گردن جریانات سیاسی منتقد بیندازد به نظر می‌رسد اصلاح طلبان تندرو هم قصد اقداماتی در آینده دارند که اکنون با طرح موضوعاتی از این دست که اصولگرایان روند تقابل با دولت را آغاز کرده‌اند دست پیش گرفته‌اند تا بحران‌هایی خود ساخته را به گردن رقیب بیاندازند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.