سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » عضو كميسيون امنيت ملي خبر داد: ده نماينده مجلس، متهم پرونده سه هزار ميليارد تومانی...

عضو كميسيون امنيت ملي خبر داد: ده نماينده مجلس، متهم پرونده سه هزار ميليارد تومانی

چکیده :پيش از اين برخي گزارش ها از نقش برخي نمايندگان مجلس هشتم ونهم در ماجراي اختلاس سه هزار ميلياردتوماني حکايت داشت....


پيش از اين برخي گزارش ها از نقش برخي نمايندگان مجلس هشتم ونهم در ماجراي اختلاس سه هزار ميلياردتوماني حکايت داشت.

اما آنطور که جواد کريمي قدوسي به «شرق» مي گويد «نزديک به 10نماينده تا به حال به دادگاه رفته اند و به برخي ابهام ها پاسخ داده و در مواردي هم بازجويي شده اند. از ميان اين 10نماينده، تاکنون نقش سه نماينده در ماجراي اختلاس سه هزار ميلياردتوماني محرز شده.»

شهريور ۱۳۹۰ رسانه ها به نقل از برخي مسوولان، از کشف اختلاسي بزرگ در بانک هاي ايران خبر دادند که بر اساس آن «مه آفريد اميرخسروي» توانسته بود مبلغ سه هزار ميلياردتومان را از شبکه هاي بانکي ايران اختلاس کند. هرچه پيگيري پرونده جلوتر رفت، اسامي و نام هاي به نسبت دولتي و رسمي بيشتر به پرونده اضافه شد، اما آنطور که کريمي قدوسي به «شرق» گفته شايد رسيدگي به اين پرونده چندصباحي به تعويق بيفتد. سردار کريمي قدوسي پيگير ماجراي نقش چند نماينده مجلس در ماجراي اختلاس سه هزارميلياردي بوده و به خاطر سوال او و چند نماينده ديگر وزير دادگستري دولت احمدي نژاد به مجلس احضار شده بود. پورمختار، رييس کميسيون اصل 90 نيز درباره اينکه پيگيري هاي کميسيون اصل 90 درباره اختلاس سه هزار ميلياردي و نقش برخي نمايندگان به کجا رسيده، مي گويد: «گزارش کميسيون اصل 90 از پرونده اختلاس نهايي شده. نام برخي نمايندگان مجلس هشتم ونهم در پرونده اختلاس سه هزار ميلياردي مطرح شده و تقريبا نقش سه نماينده در پرونده قطعي شده که جزييات بيشتر به موقع از سوي قوه قضاييه ارايه خواهد شد.»

مردم منتظر اعلام نام نمايندگان متخلف هستند

کريمي قدوسي نيز درباره اينکه چرا نام افراد و نهادهاي مرتبط با اين پرونده از سوي دستگاه قضايي مطرح نمي شود، نيز معتقد است: «برخي يقه سفيدها صاحب مقام ها و اطلاعات و نفوذي هاي داخلي و خارجي هستند و به اين سادگي نمي توان آنها را پاي ميز محاکمه کشاند، شايد به مصلحت برخي باشد تا براي چند صباح کوتاهي هم که شده موضوع عقب بيفتد اما نمي شود که به طور کلي مساله را از دستور کار خارج کرد، افکار عمومي در انتظار رسيدگي هرچه سريع تر به اين پرونده است. براي مثال مردم دوست دارند هرچه سريع تر نام نمايندگاني که جرمشان قطعي شده از تريبون قوه قضاييه اعلام شود.»

هيات رييسه جلوي طرح سوالات نمايندگان را مي‏ گيرد

کريمي قدوسي، سوالي مطرح کرده که گويا هيات رييسه مجلس از پذيرش آن سر باز زده. سوال مربوط به اظهارات اخير قاضي سراج درباره برخورد با برخي يقه سفيدهاي درگير پرونده اختلاس سه هزار ميلياردتوماني است. او در همين زمينه به «شرق» مي گويد: «قاضي سراج، قاضي پرونده اختلاس که الان رييس سازمان بازرسي کل کشور است، در مصاحبه شان گفتند که اگر با 10نفر «يقه سفيد» برخورد شود، جلوي اين مفاسد گرفته خواهد شد و سوال من اين است که با اين 10 «يقه سفيد» چه برخوردي شده؟ اين سوال از سوي من مطرح شده و يکي از اعضاي هيات رييسه به من گفت که شما نمي توانيد از وزير دادگستري سوال بپرسيد. نمي دانم چه اتفاقي در هيات رييسه افتاده که جلوي طرح سوالات نمايندگان را مي گيرند.»

يقه برخي افراد خيلي سفيد است

قدوسي درباره اينکه احمدي نژاد هم بارها قرار بود اسامي برخي از همين به اصطلاح يقه سفيدها را بگويد و هيچ وقت اين کار را نکرد، به «شرق» گفت: «البته يقه برخي از اين دوستان خيلي سفيد است و بسيار متنفذ ند و آنقدر براي خودشان جايگاه و نفوذ تعيين کرده اند که به نظر من تنها جلو نمي روند و همواره عده‏ اي را با خود همراه مي کنند، حتي از نزديکان چهره هاي سياسي، تا موعد مقرر به اين سادگي‏ ها گير نيفتند و با تهديد به اينکه خواهم گفت و خواهم گفت جلوي اين مسايل را بگيرند. يکي از شگردهاي يقه سفيدها تهديد است اما يک بار هم که شده بايد هزينه کرد.»

البته برخي حاشيه ها پيرامون مسايل مالي سردار کريمي قدوسي مطرح شده که «شرق» لازم مي داند براي تنوير افکار عمومي به آن اشاره داشته باشد، به ويژه اينکه در زمان تاييد اعتبارنامه نمايندگان برخي شبهات درباره اعتبارنامه ايشان مطرح شده بود و علاءالدين بروجردي، رييس کميسيون امنيت از پرونده «مزرعه» کريمي قدوسي در آفريقا و گرفتن هکتارها زمين گفته بود، ماجرايي که با واکنش کريمي قدوسي مواجه شد.

رد صلاحيت در انتظار نمايندگان متخلف

حالاردپاي سفيدها به مجلس رسيده و نحوه برخورد با نمايندگان در اين مرحله محل سوال است. «پورمختار» تاکيد دارد که در صورت محرزشدن تخلف نمايندگان در پرونده اختلاس با آنها برخورد خواهد شد اما اين برخورد منجر به عزل آنها از نمايندگي نمي شود و اثبات اتهام آنها در اين پرونده احتمالاحضور آنها در دوره بعدي مجلس را امکان پذير نخواهد کرد. يعني تاييدصلاحيت آنها از سوي دستگاه هاي مربوطه انجام نمي شود و ردصلاحيت خواهند شد.اما مهدي دواتگري، عضو کميسيون امنيت تاکيد دارد که هيچ مصونيتي براي نماينده متخلف وجود ندارد و بايد بر اساس قانون با آنها برخورد شود. به ويژه اينکه تخلف مالي و حقوقي آنها خيانت در راي مردم به شمار مي آيد. اختلاس سه هزار ميلياردتوماني به روايت برخي رسانه ها و مسوولان بزرگ ترين اختلاس تاريخ ايران است. علاوه بر شخصيت ها و سازمان ها در اين اختلاس هفت بانک دخيل بوده اند و رقم اختلاس در سال ۸۸ کمتر از ۸۰ ميلياردتومان، در سال ۸۹ حدود ۸۰۰ ميلياردتومان و در سال ۹۰ نيز دوهزارو800 ميلياردتومان بوده. اين اختلاس از طريق بانک صادرات ايران انجام و کشف شده و در نهايت به لغو مجوز بانک آريا و دستگيري رييس آن اميرمنصور آريا و افراد ديگري منجر شده است. اگرچه اسامي نمايندگان متهم در پرونده اختلاس بارها از سوي برخي سايت ها اعلام شده، اما تا اعلام راي نهايي دستگاه قضايي نمي توان به شکل مستند به اسامي اين تعداد از نمايندگان اشاره کرد. نکته اصلي اينکه نقش سه نماينده در ماجراي اختلاس قطعي شده و پس از ارايه گزارش از سوي قوه قضاييه بايد ديد که اين نمايندگان چه افرادي هستند و تراز مالي تخلفشان در ماجراي اختلاس چه ميزان بوده، نکته ديگر اينکه آيا ماجراي مصونيت شامل حال نمايندگان مي شود يا اينکه وفق قانون با تخلف آنها برخورد خواهد شد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.