سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » شورای‌هماهنگی‌‌راه‌سبز امید: راه مقابله با جریان قانون‌گریز اقدام عملی رییس‌ج...
» بیانیه ای در محکومیت هتک حرمت خانواده موسوی

شورای‌هماهنگی‌‌راه‌سبز امید: راه مقابله با جریان قانون‌گریز اقدام عملی رییس‌جمهور برای تضمین حقوق شهروندی است

چکیده : این رخداد، نشان از اراده‌ای دارد که همانند پاییز سال 76 شنیع‌ترین اقدامات را انجام می‌دهند تا نشان دهند که «چیزی تغییر نکرده است». آن زمان عاملان این اراده گروهی «خودسر» نامیده شدند که بنا به اجتهاد محفلی خویش به قتل روشنفکران روی آورده‌اند. اما حوادث بعدی مانند مرگ مشکوک سعید امامی، محاکمات ناشیانه عامل جنایات و فجایعی که در دوران بازجویی از افرادی مانند همسر سعید امامی رخ داد بر همگان روشن ساخت که این امر نه خطای گروهی خودسر که راهبردی سازمان‌یافته برای مقابله با رای مردم و حتی تحقیر خواست و اراده ملی است. ...


شورای هماهنگی راه سبز  امید به مناسبت حادثه تلخ روز عید غدیر بیانیه ای صادر کرد.

متن بیانیه به شرح زیر است:

به نام خدا

حادثه تلخ و غیرقابل دفاعی که در عصر عید غدیر خم در منزل میرحسین موسوی و زهرا رهنورد رخ داد، چیزی بیش از یک اشتباه ساده است. هتک حرمت دختران سادات، که پس از نزدیک به هزار روز در منزل پدری مهمان بودند، با توجه به فضای پیش آمده اخیر، مسئله ای شخصی نیست بلکه ابعاد ملی آن غیرقابل انکار و مربوط به خانواده یکی از رجال ملی انقلاب و ایران است. نیز رخدادی غیر عادی است و نشان دهنده وجود و حیات لجوجانه عناصری در ساختار امنیتی کشور است که خود را فراتر از اراده دولت و دولتمردان دانسته و می دانند. این رخداد، نشان از اراده‌ای دارد که همانند پاییز سال 76 شنیع‌ترین اقدامات را انجام می‌دهند تا نشان دهند که «چیزی تغییر نکرده است». آن زمان عاملان این اراده گروهی «خودسر» نامیده شدند که بنا به اجتهاد محفلی خویش به قتل روشنفکران روی آورده‌اند. اما حوادث بعدی مانند مرگ مشکوک سعید امامی، محاکمات ناشیانه عامل جنایات و فجایعی که در دوران بازجویی از افرادی مانند همسر سعید امامی رخ داد بر همگان روشن ساخت که این امر نه خطای گروهی خودسر که راهبردی سازمان‌یافته برای مقابله با رای مردم و حتی تحقیر خواست و اراده ملی است.

امروز نیز نشانه‌های همان استراتژی را می‌توان در رفتار نیروهای امنیتی مشاهده نمود. محکوم کردنِ سیلی نواختن و هتک حرمت دختران کسی که در سال‌های اخیر مورد وقیحانه‌ترین تهمت‌ها بوده است و رفع ظلم و اعاده کرامت از آنها، خواسته محوری کسانی است که در 24 خرداد به رییس‌جمهور محترم رای داده‌اند.

بی تفاوتی نسبت به این عمل غیر قابل توجیه، تنها یک پیام دارد و آن اینکه «در بر همان پاشنه سابق می‌چرخد» و همان‌ها که فرزند مهدی کروبی را در خانه خدا مورد ضرب و شتم قرار دادند هنوز هم آزادانه می‌توانند بر همان منش و روش پای بفشارند و کسی را یارای مقابله با آنها نیست.

امروز که تلاش برای تداوم سیطره این نگاه بر دستگاه امنیتی کشور بر همگان آشکار شده است، می‌بایست اقدامی عاجل برای برکندن این غده سرطانی صورت پذیرد، وگرنه فردا بسیار دیر است. اینک انتظار از جناب آقای روحانی این است که ضمن محکوم کردن قاطع این رخداد زشت که در دوره تصدی رسمی ایشان واقع شده و دلجویی از دختران میرحسین و رهنورد، برنامه‌های خود برای استقرار حکومت قانون و رفع این غده را شفاف با مردم مطرح کند و نشان دهد که به وعده‌های انتخاباتی خود وفادار است. مشفقانه می‌گوییم که راه مقابله با این جریان قانون گریز و مخوف، نه چانه‌زنی‌های پشت پرده و اتلاف وقت، که موضع‌گیری صریح و اقدام عملی جهت تثبیت حکومت قانون و تضمین حقوق شهروندی است. خانواده‌های موسوی و کروبی در طول چهار سال گذشته ناجوانمردانه‌ترین رفتارها و گفتارها را تحمل کرده‌اند؛ اینک زمان آن است که قاطعانه در قبال این نقض صریح قانون اساسی و حقوق شهروندی بایستیم و نشان دهیم که روزهای تمسخر قانون و عقده‌گشایی‌های حقیرانه به سر رسیده است.

جناب روحانی باید واقف باشند که ریاست جمهوری که برآمده از آرای ملت است، نخستین و اولی ترین مسئول حراست و حفاظت از اصول مصرح قانون اساسی و حقوق ملت است از این رو انتظار ملی این است که نسبت به واقعه تلخ دختران سادات موسوی بی تفاوت نمانند و زمان را به سکوت ذبح نکنند. اینجا یکی از نقاط عطفی است که تفاوت معنایی دولت ملی را با دولت پیشین آشکار می سازد. گذشته از هرچیز ابعاد مهر و عطوفت که از امتیازات دولت دینی در قبال ساختارهای دیگر دولت هاست اقتضا می کند بدون توجه به اراده محفلی خشونت گرایان و ظلم پرستان، از منظر پرهیز از خشونت و نفی افراطی گری، به طرد و محکومیت این عمل زشت و افراطی که خواه ناخواه درون ساختار امنیتی دولت رخ داده، اقدام کنند و عمل به این خواست ملی و وظیفه شرعی و قانونی را به بهانه های گوناگونی که اکنون جای توجیه هیچکدامشان نیست، از سر باز نکنند.

شورای هماهنگی راه سبز امید با عرض تسلیت این واقعه تاسف‌بار به خانواده موسوی و مردم صبور ایران، برای میرحسین موسوی و زهرا رهنورد که زینب‌وار شاهد بی‌حرمتی به دختران‌شان بوده‌اند، تسکین قلب و سلامتی آرزو می‌کند و مصرانه تاکید می‌کند که زمان برای جبران فجایع این سال‌ها به سرعت در حال سپری‌شدن است و در این میان، راهی جز اتکا به مردم و پیگیری مجدانه رفع حصر و حبس آزادگان سبز این سرزمین وجود ندارد.

شورای هماهنگی راه سبز امید

۶ آبان ۱۳۹۲


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.