سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اراده اثبات «چیزی عوض نشده» در وزارت اطلاعات...
» علاقمندان موفقیت دولت تدبیر و امید نگرانند

اراده اثبات «چیزی عوض نشده» در وزارت اطلاعات

چکیده :آقای دکتر روحانی که تمرکز جدی خود را روی حوزه سیاست خارجی و اقتصاد کشور گذاشته اند و در این رابطه منشا تحولات مثبتی در مدت کوتاه فعالیت دولت شده اند، لازم است تا مدتی هم با توجه به تجارب امنیتی شان به امور جاری در وزارت اطلاعات و نیز وزارت کشور و عزل و نصب برخی استانداران داشته باشند و بر اساس شاخص وعده های خود ببینند که آیا آن معیارها در نظر گرفته شده است یا خیر؟...


کلمه- گروه سیاسی: تغییر فضای امنیتی و احیاء فضای سیاسی به جای بدبینی ها و تهمت زنی ها و پرونده تراشی های وزارت اطلاعات و حفاظت اطلاعات سپاه، اگر نگوییم در صدر مطالبات که یکی از اصلی ترین مطالبات رای دهندگان به حسن روحانی در ۲۴ خرداد ۹۲ بود.

حفاظت اطلاعات سپاه البته در حیطه تاثیرگذاری مستقیم رئیس جمهور و دولت نیست هرچند قابل تاثیرگذاری غیر مستقیم است، اما انتظار این بود و هست که در وزارت اطلاعات تغییراتی سریع و معنادار متناسب با وعده های رییس جمهور محترم و مطالبه به حق مردم صورت بگیرد. اما اخبار دریافتی و برخی شواهد نشان می دهد که کسانی که نه با رای مردم در 24 خرداد همراهی داشته اند و نه مطالبات مطرح شده را به رسمیت می شناسند، نه تنها در این وزارتخانه همچنان جولان می دهند که پاشنه همت برکشیده اند تا اثبات کنند “چیزی عوض نشده است!”

“عوض نشدن هیچ چیز” بزرگ ترین خیانت و دهن کجی به رای مردمی است که با امید به تغییر در خیلی از موارد، حماسه 24 خرداد را آفریدند. رایی که با وجود کدورت های فراوان از زخم های به جا مانده از انتخابات سال 88 و تبعات آن، می رفت تا به قهری بزرگ با انتخابات بینجامد اما مردم نجیب ایران با امید به بهبود تدریجی اوضاع و دادن فرصتی دوباره به مسئولان برای جبران آبرومندانه لطمات 4 سال گذشته، باز هم به صندوق رای روی آوردند.

اما متاسفانه خبرهای رسیده از فشار برای برخی عزل و نصب ها در وزارت اطلاعات و برخی حرف های درز کرده از برخی بازجویان باقی مانده در ساختار این وزارتخانه نشان می دهد که اراده جدی برای اثبات “چیزی تغییر نکرده است” در درون این بخش از دولت آقای روحانی وجود دارد.

با وجود حسن نیتی که از جناب آقای علوی، وزیر محترم اطلاعات دریافت می شود، به نظر می رسد که برخی نیروهای مثبت قدیمی و البته تسویه شده در دوره احمدی نژاد مسئولیت کمک به اصلاح این وزارتخانه فاسد شده در دوره 8 سال گذشته را دارند. اگرچه برخی تغییرات مانند تغییر مدیران کل و روسای وزارت اطلاعات در حوزه هایی مانند تهران نوید بخش به نظر می رسید، اما برخی جایگزینی های انجام شده امید به اصلاح را در هاله ابهام قرار می‌دهد.

انتقال برخی نیروهای وزارتی که در شهرستان ها بدترین سوابق برخوردهای غیرقانونی و کینه توزانه را علیه فعالان مدنی و سیاسی داشته اند و یا باقی ماندن برخی کارشناسان پرونده ها و سربازجویان در مناصب کلیدی گذشته شان نشان می دهد که  شانس آنها برای آنکه اثبات کنند چیزی تغییر نکرده است، زیاد است.

آقای دکتر روحانی که تمرکز جدی خود را روی حوزه سیاست خارجی و اقتصاد کشور گذاشته اند و در این رابطه منشا تحولات مثبتی در مدت کوتاه فعالیت دولت شده اند، لازم است تا مدتی هم با توجه به تجارب امنیتی شان به امور جاری در وزارت اطلاعات و نیز وزارت کشور و عزل و نصب برخی استانداران داشته باشند و بر اساس شاخص وعده های خود ببینند که آیا آن معیارها در نظر گرفته شده است یا خیر؟ آیا متناسب با رای و کلام نهفته در رای داده شده به آقای روحانی، عزل و نصب های وزارت اطلاعات صورت گرفته است؟ آیا وفای به عهد انجام شده در حوزه های سیاست خارجی و اقتصاد، به حوزه امنیتی سرایت کرده است؟ اگر که پاسخ این پرسش ها را مانند ما و بسیاری دیگر از دوستداران موفقیت دولت تدبیر و امید منفی یافتند، آنگاه همتی کنند و نگاه امنیتی دولت را همسو با وعده های داده شده مبنی بر پایان نگاه های سرهنگی و  غلط گذشته، به نگاهی حقوقی و سیاسی تغییر جهت دهند.

وزارت اطلاعات کانون تندروی در دولت قبلی؛ امید مردم به تدبیر دولت جدید است


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.