سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اختلاس کش آمد؛ ابلاغ حکم نمایندگان متخلف دو ماه طول می کشد!...

اختلاس کش آمد؛ ابلاغ حکم نمایندگان متخلف دو ماه طول می کشد!

چکیده :در جریان رسیدگی به پرونده اختلاس بزرگ نام علاالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، ارسالان فتحی‌پور رییس کمیسیون اقتصادی و همچنین محمد دهقان نماینده ازنا و دورود نیز برده شد. اما تاکنون هیچ یک از مقامات قوه قضاییه نامی از این نمایندگان و احکام آنان نبرده اند. ...


کلمه- گروه اجتماعی: در حالی که یک ماه پیش محسنی اژه ای خبر از محکومیت دو نماینده مجلس برای مشارکت در اختلاس بزرگ خبر داد، اینک سرپرست دادگاههای کیفری استان تهران مدعی است که چون نمایندگان ساکن شهرستان هستند، ابلاغ حکم دو ماه طول می کشد.

قاضی محسن افتخاری در گفتگو با مهر، اظهار داشت: در پرونده فساد سه هزار میلیاردی سه نماینده مجلس متهم بودند که به اتهام آنها در شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران رسیدگی شد. وی افزود: بر اساس حکم دادگاه دو نفر از متهمان محکوم شده و برای آنها حکم مجازات صادر شد.

سرپرست دادگاههای کیفری استان تهران در خصوص زمان ارسال پرونده به دیوان عالی کشور گفت: به دلیل اینکه برخی نمایندگان ساکن شهرستان هستند روند ابلاغ حکم زمان لازم دارد و احتمال می روند این پروسه دو ماه طول بکشد.

در جریان رسیدگی به پرونده اختلاس بزرگ نام علاالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، ارسالان فتحی‌پور رییس کمیسیون اقتصادی و همچنین محمد دهقان نماینده ازنا و دورود نیز برده شد. اما تاکنون هیچ یک از مقامات قوه قضاییه نامی از این نمایندگان و احکام آنان نبرده اند.

در آن زمان اخبار مبنی بر مشارکت فرزندان تعدادی از نمایندگان در این اختلاس سه هزار میلیاردی و نقششان در شرکت های مه آفرید نیز منتشر شد. آقازاده هایی که ادعا می شد به عنوان مدیرعامل برخی شرکت های وابسته به گروه مه آفرید فعالیت می کردند و بدون اینکه فعالیت اقتصادی داشته باشند حقوق های چند میلیونی می گرفتند.

در آن زمان حتی از پسر یکی از اعضای هیات رئیسه مجلس به عنوان متهم نام برده می شد. انتشار این اخبار باعث شد که سخنگوی دستگاه قضا به این اخبار واکنش نشان دهد. او در نشست هفتگی خود با خبرنگاران گفت: پسر یکی از نمایندگان مجلس در رابطه با فساد اقتصادی اخیر با اتهامی سنگین بازداشت شده است. این فرد بازداشت شده فرزند نماینده مجلسی که عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی است، نیست و فرزند یکی دیگر از نمایندگان است!

آبان ماه سال ۹۰ برخی سایت‌ها خبر دادند که یکی از نمایندگان مجلس، حدود ۲۴ ساعت در ارتباط با پرونده اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی بازداشت شده بود که با وساطت علی لاریجانی رییس مجلس آزاد شد. در همین رابطه نیز علاالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس چند باری در جمع خبرنگاران اعلام کرد بازداشتی در کار نبوده است بلکه از وی صرفا بازجویی شده است.

پس از آن بود که یکی از نمایندگان مجلس در خصوص نقش علاالدین بروجردی در اختلاس بزرگ گفت: آقای بروجردی در پاسخ به اتهام همکاری و توصیه نامه‌های ایشان با سربرگ کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به متهم ردیف اول پرونده اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی، تاکید کرده‌اند که ارتباطشان با گروه آریا و ماجرای اختلاس تنها نوشتن یک سفارشنامه با سربرگ کمیسیون برای کمک به مردم بیکار حوزه انتخابیه‌اش بوده است تا با احداث کارخانه‌ای مشکلات مردم در این زمینه رفع و یا کاهش دهد.

اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی توسط ال سی های جعلی بانک صادرات در زمان تصدی محمد جهرمی، دبیراجرایی پیشین شورای نگهبان صورت گرفت و به همین دلیل در اویل مهر ۱۳۹۰ از ریاست بانک صادرات برکنار شد.

اما محمد جهرمی مشکلاتی از قبیل اختلاس در بانک را ناشی از ناموفق بودن سیستم کنترل بانکی دانسته و گفته بود که با ادامه روند فعلی، مسئولان بانک مرکزی باید پاسخگوی سوء استفاده های احتمالی در آینده نیز باشند.

بر اساس این گزارش 25 ماه از رسانه ای شدن پرونده سه هزار میلیاردی می گذرد. از همان روزهای اول شایعاتی درباره نقش برخی از نمایندگان در پرونده فساد بزرگ بانکی مطرح بود که نخستین بار دادستان کل کشور در تاریخ 18 آبان سال 90 به این موضوع اشاره کرد و گفت: برخی نمایندگان مجلس هشتم درباره این پرونده احضار شدند که به عنوان متهم با سپردن وثیقه آزاد هستند.

محسنی اژه ای در آن نشست خود اشاره ای به تعداد این نمایندگان نکرد تا اینکه 41 روز بعد در جمع خبرنگاران گفت: چهار نفر از نمایندگان مجلس به عنوان مطلع و متهم به دادگاه احضار شده‌اند اما هیچ نماینده ای در خصوص پرونده بزرگ فساد مالی بازداشت نشده است.

وی در پاسخ به اینکه گفته می شود برخی از نمایندگان مجلس به افرادی که در پرونده فساد بزرگ مالی دست داشته اند برگه سفید امضا داده اند اظهار داشت: اگر نماینده ای با دادن برگه های سفید امضا کمک به تسهیل اقدام مجرمانه ای کند ما آن را بررسی و به عنوان جرم تلقی می کنیم. علی لاریجانی، رئیس مجلس هم در جمع خبرنگاران درباره نقش نمایندگان در پرونده سه هزار میلیاردی گفت: تایید یا تکذیب نمی‌کنم.اما اگر چنین موضوعی صحت داشته باشد باید به پرونده این نمایندگان همانند دیگر متهمان پرونده رسیدگی شود.

و سرانجام پرونده این نمایندگان به جای رسیدگی در دادگاه انقلاب در دادگاه کیفری بررسی شد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.