سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » یک گام برای کاهش تنش؛ معاون وزیر خارجه از احتمال سفر روحانی به عربستان خبر داد...

یک گام برای کاهش تنش؛ معاون وزیر خارجه از احتمال سفر روحانی به عربستان خبر داد

چکیده :به گفته عبداللهیان، رئیس جمهور کشورمان در راستای سیاست اصولی و حسن همجواری برای توسعه روابط با كشورهای عربی، از هر گونه رفت و آمد به منطقه و به ویژه عربستان استقبال خواهد نمود. درباره شركت روحانی در مراسم حج سال جاری هم اخباری مبنی بر دعوت از وی وجود دارد، اما هنوز دعوتنامه رسمی به دست طرف ایرانی نرسیده است....


معاون وزیر امور خارجه کشورمان، با تشریح آخرین تحولات روابط ایران با جهان عرب، به ویژه کشورهای منطقه، از احتمال حضور رئیس جمهور کشورمان در مراسم حج امسال خبر داد.

حسین امیر عبداللهیان معاون وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه العالم، با اشاره به تلاش دولت یازدهم برای بهبود سطح روابط با کشورهای عربی گفت: سیاست ایران در قبال كشورهای منطقه، كشورهای عربی و به ویژه همسایگان عرب مبتنی بر احترام متقابل، توسعه تعاملات و همكاری هاست. به نظر می رسد در سایه تحولات و فضای جدید، زمینه های مناسب بیشتری فراروی دوستان ما در حوزه كشورهای عربی قرار گرفته و زمینه های قبلی فرصت بهتری پیدا نموده تا به بهترین نحو اجرایی شوند. سیاست اصولی ایران در حوزه خلیج فارس، توسعه همكاری از سطوح زیست محیطی تا عالی‌ترین سطوح سیاسی و امنیتی است، و در حوزه‌های عربی سیاست مبتنی بر همكاری متقابل بر مبنای احترام متقابل و رعایت حقوق طرفین است.

وی درباره تاثیر تحولات منطقه بر روابط با کشورهای عربی گفت: صرف نظر از تحولات منطقه خاورمیانه، این نگاه ایران به كشورهای عربی است. لذا در ماه‌های آینده اثرات مثبت آن را در توسعه و تعمیق هر چه بیشتر روابط با حوزه عربی شاهد خواهیم بود.

رابطه ایران و عربستان برای جهان اسلام مهم است
به نوشته انتخاب، امیرعبداللهیان که شنبه شب، میهمان برنامه “من طهران” شبکه العالم بود، درباره چشم‌انداز روابط ایران و عربستان گفت: عربستان یكی از كشورهای مهم در منطقه عربی، حوزه خلیج فارس و جهان اسلام است و این به دلیل ظرفیت های عربستان و همچنین نقش آن در مسائل منطقه ای است. در گفت وگوهایمان با عربستان بر این موضوع تاكید می كنیم كه ایران و عربستان دو كشور مهم و دو بازیگر اساسی در منطقه هستند و تعامل، همكاری و همفكری ما می تواند به حل بخش عمده ای از معضلات منطقه و حتی جهان اسلام كمك كند. البته در برخی حوزه های منطقه ای دچار اختلاف دیدگاه هستیم یا سیاست‌هایمان به گونه ای است كه شاید نوعی تقابل در رویكرد هر دو طرف وجود دارد؛ لذا تداوم گفت وگو، دیدار، تبادل پیام و رایزنی می تواند به درك دقیق، درست و واقعی نسبت به رویدادهای منطقه كمك كند، در دوره جدید پیامهایی – دست کم در سطح تبریك به مقامات – تبادل شد، اشارات مثبتی میان دو كشور جریان دارد. دکتر روحانی به مناسبت روز ملی عربستان پیام تبریكی به پادشاه این كشور ارسال کرد، جهانگیری معاون اول رییس جمهور برای ولیعهد عربستان و ظریف برای همتای سعودی خود پیام تبریك فرستاد. تهران از هر گونه ابتكار عمل، گفت وگو و همكاری كه باعث تقویت رابطه بین ایران و عربستان شود، استقبال می كند.

روحانی هنوز دعوت رسمی برای حج دریافت نکرده است
به گفته عبداللهیان، رئیس جمهور کشورمان در راستای سیاست اصولی و حسن همجواری برای توسعه روابط با كشورهای عربی، از هر گونه رفت و آمد به منطقه و به ویژه عربستان استقبال خواهد نمود. درباره شركت روحانی در مراسم حج سال جاری هم اخباری مبنی بر دعوت از وی وجود دارد، اما هنوز دعوتنامه رسمی به دست طرف ایرانی نرسیده است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.