سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » شورای مشاوران خاتمی: رد صلاحیت هاشمی، اقدامي شگفت انگيز غير قابل توجيه و بي اعتنا ب...

شورای مشاوران خاتمی: رد صلاحیت هاشمی، اقدامي شگفت انگيز غير قابل توجيه و بي اعتنا به خواست جامعه بود

چکیده :شورای نگهبان با تصمیمی شگفت انگیز و غیرقابل توجیه، نه تنها نسبت به خواست جامعه بی اعتنایی کرد، بلکه فرصت بسیار مهمی را از انقلاب و کشور گرفت. موج شور آفرینی که به دنبال اعلام حضور هاشمی در سراسر کشور از شهر و روستا و در میان بخش ها و طبقات مختلف پدید آمد، دیدگاه اکثریت قاطع جامعه را به لزوم اداره کشور براساس تدبیر، عقلانیت و دلسوزی واقعی که در طول تاریخ اخیر -پیش و پس از انقلاب- اثبات و آزموده شده است نشان...


شورای مشاوران سید محمد خاتمی در اطلاعیه ای اظهار امیدواری کرده است که بزرگان دلسوز کشور و نظام از جمله مقام معظم رهبری جلوی تصمیم نادرست اتخاذ شده را بگیرند.

دراین اطلاعیه آمده است که “بدون تردید تصمیم جناب آقای هاشمی علاوه بر اجر فراوانی که نزد حضرت پروردگار خواهد داشت، موجب شد تا علی رغم تخریب های موهن و بی انصافی هایی که از سوی بعضی محافل و افراد مغرض رخ داده و خواهد داد، نشان دهد که ملت شریف ما قدر سرمایه های خود را می داند و اینک نیز هنوز این امید هست که بزرگان دلسوز کشور و نظام از جمله مقام معظم رهبری جلوی تصمیم نادرست اتخاذ شده را بگیرند تا ان شاء الله کشور و جامعه در مسیری قرار گیرد که هم موجب تقویت اعتماد ملی و نیز تأمین مصالح بنیادین انقلاب و کشور قرار گیرد.”

این شورای با حضور سید محمد خاتمی تشکیل جلسه داد و اطلاعیه به شرح زیر صادر کرد:

بسم الله الرحمن الرحیم

در این لحظه حساس که مردم، کشور و نظام با مشکلات و تهدیدهای فراوان روبرو است، اعلام نامزدی آیت الله هاشمی رفسنجانی برای انتخابات نقطه عطفی در تاریخ پرفراز و نشیب کشور ما پس از انقلاب بود.
این واقعه در عین حال که نشان از فداکاری و شجاعت و دلسوزی جناب آقای هاشمی داشت،‌ نقطه امیدی شد برای ملتی که در وضعیت ناگوار به سر می برد و سخت نگران آینده است.

موج شور آفرینی که به دنبال اعلام حضور ایشان در سراسر کشور از شهر و روستا و در میان بخش ها و طبقات مختلف پدید آمد، دیدگاه اکثریت قاطع جامعه را به لزوم اداره کشور براساس تدبیر، عقلانیت و دلسوزی واقعی که در طول تاریخ اخیر -پیش و پس از انقلاب- اثبات و آزموده شده است نشان داد.

اگر انتخابات به این صورت برگزار می شد، می توانست سبب شود که حماسه واقعی و بی نظیر در انتخابات پیش رو رقم نخورد و نفس این حضور و این حماسه سبب کاهش تهدیدها و تقویت امید در جامعه نسبت به آینده شود.

ناباورانه، شورای نگهبان با تصمیمی شگفت انگیز و غیرقابل توجیه، نه تنها نسبت به خواست جامعه بی اعتنایی کرد، بلکه فرصت بسیار مهمی را از انقلاب و کشور گرفت.

ما به عنوان دلسوزان انقلاب و کشور بر خود فرض می دانیم که سپاس فراوان نسبت به آیت الله هاشمی رفسنجانی را که در این فرصت حساس، فداکارانه و متعهدانه خطر کردند و ظرفیت ممتاز خود را به عنوان رکنی از ارکان مستحکم انقلاب و نزدیک ترین یار معتمد حضرت امام و مدیری توانا در خطرخیزترین لحظات نشان داده اند ابراز داریم. و نیز لازم است از درک والا و احساس تعهد ملت بزرگوار که به صورت اشتیاق شورآفرین آنان به سپردن مسؤولیت به جناب آقای هاشمی بروز کرد تقدیر شود.

بدون تردید تصمیم جناب آقای هاشمی علاوه بر اجر فراوانی که نزد حضرت پروردگار خواهد داشت، موجب شد تا علی رغم تخریب های موهن و بی انصافی هایی که از سوی بعضی محافل و افراد مغرض رخ داده و خواهد داد، نشان دهد که ملت شریف ما قدر سرمایه های خود را می داند و اینک نیز هنوز این امید هست که بزرگان دلسوز کشور و نظام از جمله مقام معظم رهبری جلوی تصمیم نادرست اتخاذ شده را بگیرند تا ان شاء الله کشور و جامعه در مسیری قرار گیرد که هم موجب تقویت اعتماد ملی و نیز تأمین مصالح بنیادین انقلاب و کشور قرار گیرد.


5 پاسخ به “شورای مشاوران خاتمی: رد صلاحیت هاشمی، اقدامي شگفت انگيز غير قابل توجيه و بي اعتنا به خواست جامعه بود”

 1. ايراني گفت:

  شما را به خدا كمي به اصول پايند باشيد و اين همه از واژه “حماسه سياسي” استفاده نكنيد. سياست ورزي هم حدي دارد.

 2. بیاد آر گفت:

  آقای خاتمی آیا باز هم برای بار چندم به شما و خود آقای هاشمی و دیگران ثابت نشده که این نظام دیگر اصلاح پذیر نیست و باید دل برید از این امید
  الــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــبته
  این موضوع رد شدن ستون و معمار انقلاب یک چیز خیلی مهمی را هم روشنتر کرد و آن اینکه مهر تایید دیگری بود بر کودتا و تقلب88
  اما اینبار قبلتر از انرژی گرفتن مردم و ایجاد خس شور و شوق در آنها
  حکومت از احساس شادی در مردم ترس دارد
  و میخواهد همیشه در فکر و مشکلات غرق باشند
  البته اون آقا هم که گفته بود “مگه میشه بیشتر از یک میلیون رای در انتخابات تقلب کرد” الان جوابش روشنتر شده

 3. کریمی گفت:

  شورای نگهبان مظهر دروغ بی قانونی جانبداری و….است
  حمایتهای نسبت به احمدی نژد
  تهمتهای جنتی
  تخلف از قانونی که خودشان 3 بار رد کردند-شرط سنی
  دروغ دروغ دروغ
  می خوان با دروغ باز هم یکی مثل احمدی نژاد رو بالا بیارن و وضع رو ازینی که هست بدتر کنند

 4. معظم گفت:

  از 8 کاندیدای انتخابی شورای نگهبان، 4 نفر نخودی هستند: رضایی، روحانی، عارف و غرضی.
  در 4 کاندیدای باقیمانده باید با معیارهای زیر رییس جمهور را تشخیص داد.
  1. مقام معظم در سخنرانی چندی پیش خویش فرمودند کسی باید رییس جمهور شود که در برابر غرب سخت باشد و همین سیاست های کنونی را پیگیری کند.
  2. در بعد سیاست داخلی نیز از نظر آقا کسی باید رییس جمهور شود که قرابتی با اصلاح طلبان و میانه روها به رهبری هاشمی رفسنجانی نداشته باشد.

  با این اوصاف شانس افراد برای انتخاب شدن توسط آقا به شرح زیر است.
  1. سعید جلیلی
  2. حداد عادل
  3. ولایتی
  4. قالیباف

  با توجه به آن که آقا اخیرا با صراحت بیشتری حرف می زنند و خود را راس همه چیز می خوانند و از خطوط قرمز رهبری سخن می گویند و نیز به کاندیداها می گویند که در حوزه اختیاراتشان وعده بدهند، روشن است که آقا از پرده برون آمده اند و در 4 سال آینده به دنبال رییس جمهوری هستند که کاملا مطیع باشد و در اصل آقا خود به دنبال ایفای نقش ریاست جمهوری هم هستند.

  این شرایط نشان می دهد که رییس جمهور آینده باید یک فرد بی سابقه و بی هویت باشد تا امکان انتقال دفتر ریاست جمهوری به بیت آقا به سادگی میسر باشد. تصور من این است که یکی از دو نفر حداد عادل و جلیلی رییس جمهور می شوند. هر چند جناب حداد بی کفایتی خویش را در زمان مجلس هفتم نشان داده است و برگ سوخته است.

  با این اوصاف نتیجه آن است که آقا تصمیم خویش گرفته اند و از هم اکنون همه چیز معلوم است و حذف هاشمی مقدمه گام بزرگ بعدی است: تبدیل منصب ریاست جمهوری به یک منصب تشریفاتی.

 5. jamsheed گفت:

  شوراي محترم مشاوران اگر در كشور ديگري زندگي ميكرديد اين گفته ها حق بود ولي در ايران عزيز ما مصلحت از حق بالا تر است يعني اگر در قانون ومجريان ومفسرين ان معضل وابهامي هست ودوطرف ان توافقي نيافتند مجمع تشخيص هر چه را مصلحت داند حق است گردانندگان انتخابات براي قال قضبه را بكنند ومجبور به تعويض صندوق نشوند ودرگيري خياباني پيش نيايد قال قضيه را با هزينه كمتر كندند واز تجربه سال 88 استفاده كردند