سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » سخنان تاریخی هاشمی رفسنجانی در جمع اعضای ستاد انتخاباتی...

سخنان تاریخی هاشمی رفسنجانی در جمع اعضای ستاد انتخاباتی

چکیده : رییس جمهور اسبق کشورمان با تاکید بر اینکه پولی نمانده و اگر هم باشد قابل انتقال به داخل نیست، تصریح کرد: پول های خارجی را خوشبینانه به چین دادیم و آنها با دریافت هزینه ای آن را به یوآن تبدیل کردند و بعد هم گفتند به جای پول کالا می دهیم و بعد از آن هم گفتند نه هر کالایی، بلکه آنچه خودمان تعیین می کنیم می دهیم. هند هم آمده نفت ما را با قیمتی خیلی ارزان می خرد اما حاضر نیست حتی روپیه بپردازد. این گزارش وزیر بازرگانی و رییس کل بانک مرکزی است که در یکی از جلسات تلخ مجمع آمدند و گفتند....


کلمه- گروه خبر: اکبر هاشمی رفسنجانی در سخنانی تکان دهنده در جمع اعضای ستاد خود با بیان اینکه “با این کوه مشکلات هرکس که راضی به پذیرفتن مسوولیت باشد باید ابتدا قصدش را پرسید که با این بودجه بدون منابع چگونه می خواهد 25 درصد حقوق کارمندان را افزایش دهد؟ می پرسد: دولتی که بیش از 500 هزار میلیارد تومان به بانک ها و پیمانکاران بدهکار است را چگونه می خواهد اداره کند؟

به گزارش سایت جهش رییس جمهور اسبق کشورمان با تاکید بر اینکه پولی نمانده و اگر هم باشد قابل انتقال به داخل نیست، تصریح کرد: پول های خارجی را خوشبینانه به چین دادیم و آنها با دریافت هزینه ای آن را به یوآن تبدیل کردند و بعد هم گفتند به جای پول کالا می دهیم و بعد از آن هم گفتند نه هر کالایی، بلکه آنچه خودمان تعیین می کنیم می دهیم. هند هم آمده نفت ما را با قیمتی خیلی ارزان می خرد اما حاضر نیست حتی روپیه بپردازد. این گزارش وزیر بازرگانی و رییس کل بانک مرکزی است که در یکی از جلسات تلخ مجمع آمدند و گفتند.

کشاورزی و دارو با محصولات چینی نابود شده اند

هاشمی رفسنجانی در ادامه افزود: ما کشاورزی کوچکی داریم. با سم های چینی محصولات پارسال و امسال را از دست دادیم حالا ببینید مردمی که داروی چینی می خورند چه می کشند. چند سال پیش با یک تمام بهترین داروهای دنیا را می خریدیم. وضع دارو و غذا این شده و هیچکس نمی داند فردا چه می شود.

به گفته ی وی کاسب وقتی جنس می دهد باید جایگزین آن را بخرد اما نمی داند فردا باید به چه قیمتی جایگزین کند و ناچار آن را نگه می دارد.

چطور می توانستم اینقدر مستبد به رای خودم باشم که به آنها و به خصوص این جوانان نه بگویم؟

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام که شب گذشته خبر رد صلاحیت وی توسط شورای نگهبان فعالان و مردم را شگفت زده کرده است، با تشریح آنچه در این چند روز گذشته می گوید: خدمت رهبری هم رفتم و گفتم در انتخابات نامزد نمی شوم تا اگر ایشان فکری درباره کسی در نظر دارند انجام دهند.

وی در ادامه می افزاید: اشاره کردم، نگفتم نمی آیم. همین یک جمله کافی بود که لشکرکشی سنگینی کنند. پس از آن بود که سیل نامه ها و تلفن ها از نجف، قم و مشهد که همه از مراجع بزرگ بودند برای نامزدی بنده آغاز شد. چطور می توانستم اینقدر مستبد به رای خودم باشم که به آنها و به خصوص این جوانان نه بگویم؟

هاشمی رفسنجانی خاطرنشان می کند: من خود می دانم نباید می آمدم و در جلسات خصوصی هم گفتم که اینها را از هرکس بهتر می شناسم.

رییس دولت سازندگی با بیان اینکه یک روز قبل از نامنویسی این تفکر بر من افتاد که دیگر نمی توان در برابر مردم مقاومت کرد تشریح کرد: اینکه شخصا چه کردم بماند چون از آن حرف در می آید. پس از ثبت نام تا نیمه شب بیدار ماندم و به شرایط که ما در داخل و بیرون کشور داریم و این آدم هایی که بوق به دست دارند و البته تک تک آنها را با تفکرات و امیالشان می شناسم فکر کردم.

بدتر از این حتی با سناریو و راه های تخریبی از پیش تعیین شده نمی شد کشور را اداره کرد

هاشمی رفسنجانی با اشاره به اینکه “افتخاراتی که ایران چه قبل و چه بعد از انقلاب داشت کتمان شدنی نیست و ایران کشوری عزیز بود،” می گوید: من خودم با ماشین همه کشورهای اروپایی را گشتم و رانندگی کردم. از این کشور به آن کشور می خواستم بروم فقط پاسپورت را نشان می دادم. حالا به جایی رسیدیم که مردم امروز می ترسند زن خودشان را با خود به سفر خارجی ببرند چون بی اهانتی می شود.

به گفته ی وی در مجلس سنای آمریکا دو طرح خطرناک وجود دارد؛ منتظر انتخابات بودند که تکلیف روشن شود و گویا از این پس فعال می شوند. می خواهند سیستان و بلوچستان و و آذربایجان را تجزیه کنند. بعد هم قرار است اگر اسراییل به ایران حمله نظامی کرد به او کمک نظامی کنند. شاید جنگ روانی باشد اما به قول علما هر احتمالی برای انسان تکلیف می آورد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام معتقد است: به نظرم بدتر از این حتی با سناریو و راه های تخریبی از پیش تعیین شده نمی شد کشور را اداره کرد. با این وضع اگر کسی راضی باشد که مسوولیت بپذیرد باید خیلی از خود ایثار نشان دهد.

اینها نمی فهمند دارند چه می کنند؟

هاشمی رفسنجانی می گوید: نمی خواهم وارد فضای اظهارات و تبلیغات آنها شوم اما نادانی انسان را اذیت می کند. اینها نمی فهمند دارند چه می کنند؟ حتی اگر دشمنی و رقابت هم داشته باشند عقل می گوید که بگذارید بیاید و بعد رسوا کنید. می گذاشتید مردم با امید پای صندوق می آمدند و بعد از 6 ماه متوجه می شدند که همه چیز دارد گران تر می شود. نمی دانند کسی بود که خود را قربانی کند و سپس راه را برای دیگران باز کند. همانطور که پس از جنگ خیلی از نمایندگان به من می گفتند از مقام مطالبه به مقام پاسخگویی نقل مکان نکن اما به خدا توکل کردم.

رییس مجلس دوران دفاع مقدس در ادامه می افزاید: همان تجربه پس از جنگ را با مقداری تغییرات یک فرمول قابل حل است. خارجی ها آن دوره به من می گفتند easy man چون خیلی کم طول کشید که درهای خارج به روی ما باز شد. الان هم می شود آن تجربه را به آسانی انجام داد اما با این تفاوت که مردم آن موقع دلسوز بودند. این همه خصومت و افتراق در جامعه وجود نداشت.

مایوس نشوید، برای ما هم این حالت قابل تصور نبود

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه “پس از راه اندازی ستادها پیغام دادند که ما با اصلاح طلبان کار نمی کنیم و ستاد اصولگرایان راه اندازی شد” خاطرنشان می کند: این یعنی در جمع آنها هم انسان عاقل زیادی وجود دارد.

وی همچنین گفت: فکر نمی کردم با آمدنم در کشور موج ایجاد شود. فکر می کردم مثل گذشته باشد. مردم به یاس رسیده بودند که ناگهان موج ایجاد شد.

رییس دولت سازندگی با تاکید بر اینکه “مایوس نشوید” می گوید: در هیچ حالتی انسان نباید دچار یاس شود. برای ما هم این حالت قابل تصور نبود. ممکن است اندکی با تاخیر ضررها ادامه یابد اما روزی می رسد آنها که باید می آیند. اگر نگرانی باشد تنها از طرف دشمنان خارجی است که البته جدی است.

هاشمی رفسنجانی امیدوار است که در شرایط موجود تصمیم جدی بگیرند و فرصتی دیگر به ما و مردم داده شود و خودم امیدوار هستم. از همه مردم هم می خواهم که امیدشان تبدیل به یاس نشود و آرامش خود را حفظ کنند. به هرحال ما چاره ای نداریم و آنها که این کار را کردند نیازی به دشمن خارجی ندارند چرا که مشکلات از درون در حال وقوع است.

وی در پایان همچنین گفت: نباید ضربه ای متوجه نظام شود. یکی از ضروری ترین کارها این بود که حماسه سیاسی رهبری محقق شود که نشد و مقدمه حماسه اقتصادی بود.

اسحاق جهانگیری: جریان افراطی که کار کشور را به اینجا رساند فکر نمی کرد ظرف یک هفته موج ایجاد شود

اسحاق جهانگیری در این جلسه با بیان اینکه جریان افراطی که کار کشور را به اینجا رساند فکر نمی کرد ظرف یک هفته موج ایجاد شود گفت: موج بلند را که دید به فکر افتاد با استوانه انقلاب برخورد کند. برای ما که هنوز به جمهوری اسلامی باور داریم جزو تلخ ترین روزهای زندگی مان است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در کدام دانشگاه مدیریت آمده که سن بالا یا پایین در مدیریت تاثیر دارد؟ ممکن است کسی صبح تا شب بدود اما نتواند یک تصمیم درست برای کشور بگیرد.

 مجید انصاری: تروریست های حیثیتی امروز حق دارند عصبانی باشند

همچنین مجید انصاری در انتهای این جلسه با بیان اینکه “رد صلاحیت قهرمان بزرگ تاریخ ایران آن هم به بهانه کهولت سن یکی از تلخ ترین طنزهای روزگار است” تصریح کرد: از آن طنزهایی که در قرن یک بار برای طنزپردازان فرصتش پیش می آید. این کار از سوی کسانی انجام شده که به دلیل کهولت سن دستاویز همه طنزهای پیامکی دنیا هستند.

و در ادامه پرسید: بگویند هاشمی در کدام عرصه مطرح بوده و نتوانسته؟ بگویند خودشان چند جلسه در مجمع غیبت داشتند و با چقدر تاخیر می آیند و با چند ساعت تعجیل می روند؟

به گفته ی مجید انصاری، تروریست های حیثیتی امروز حق دارند عصبانی باشند. وقتی خبر نظرسنجی بسیج را خواندند که هاشمی 57 درصد رای قطعی و حدود 10 تا 15 درصد هم افزوده خواهد داشت و در مرحله اول با 70 درصد پیروز انتخابات خواهد بود به صرافت برای تغییر روند انتخابات افتادند.

 


31 پاسخ به “سخنان تاریخی هاشمی رفسنجانی در جمع اعضای ستاد انتخاباتی”

 1. بینام گفت:

  رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند
  چنان نماند و چنین نیز نخواهد ماند…
  اندکی صبر سحر نزدیک است

 2. آقای خاص گفت:

  بییاییم با همدلی ایران را بسازیم. بگذاریم ملت انتخاب کند. خطاب به مسئولین کشورم می گویم اشتباه بشار اسد را مرتکب نشوید او با همین دیدگاه کشورش را به پرتگاه رساند ابتدا با سرکوب اعتراض های مردمی آغاز شد. اگر خوب چشماتون را باز کنید خواهید دید در حال تبدیل شدن به سوریه هستیم. با کوچکترین ناامنی در کشور تجزیه طلبان با حمایت های خارجی دست به کار می شوند. چگونه می توان مقابل مردم، خدا و حتی وجدان خود آرام بگیرید.زنده باد ایران.اسلامی زنده باد کشورم

 3. محمد / تهران گفت:

  عزیزان همانطور که قبلا هم گفتم تنها راه خروج از بن بست تحریم انتخابات فرمایشی هست و بس

  شما زمانی که هیچ حق انتخابی پیش رو ندارید و به نظر شما احترام گذاشته نمیشود چرا باید با رفتن به پای صندوق ارا مهری بر ادامه حیات این رژیم بزنید ؟
  این انقلاب فرزندان خود را که خورد هیچ ، حالا پدر خود را هم خورد

  آقای رفسنجانی سوالی از شما دارم : آیا تاکنون به این اندیشیده اید که ای کاش به وصیت خمینی عمل میکردید و آقا ی منتظری را بعنوان رهبر و جانشین خمینی معرفی میکردید ؟

 4. یار دبستانی گفت:

  شرایط سختی است.. وطن در سراشیبی سقوط افتاده
  امید را از دست ندهیم، ایران ما باید بدرخشد، ما باید کاری کنیم که بدرخشد
  سبز باشیم سبز

 5. abass گفت:

  بابا یک آدم تو رواسا نیست که بگه بابا با چین معامله نکنید اینا به بچهای خودشون رحم نمیکنند
  الان ایران را تمام اجناس بنجل چین را گرفته بابا دیگه دارو یا مواده خوراکی نخرید
  الله و اکبر!!!!مملکت را کی داره اداره میکنه
  عجب غلطی کردیم شاه را بیرون کردیم

 6. ایرانی گفت:

  امیدوارم طوری نشه که 4 ساله دیگه دوباره بگوییم اینها همان حرف های 8 سال پیش موسوی یا همان حرف های 4 سالِ پیش هاشمی هست که! چرا پس کسی گوش نکرد؟

 7. احسان گفت:

  وقتي عده اي در داخل كشور راه هاي اصلاح و پيشرفت را مسدود كنند ، قطعا دشمن خارجي دندان تيز مي كند و چگونه مردان اين سر زمين ناموس خود را به اين نامحرمان داخلي بسپارند و از كشور دفاع كنند؟ نهايتا هر كسي كلاه خود را بگيرد، زيرا به اينها هيچ اعتمادي نيست

 8. جناب گفت:

  اقای رفسنجانی خود کرده را تدبیر نیست

 9. محسن گفت:

  چه بگوییم … در حقیقت یاس و نا امیدی دارد جوانان ما را داغون میکند… من هم جوان بودم و عمرم در آرزوی داشتن مملکتی آباد گذشت و شاید این ارزو را بگور یبریم.

 10. بابک گفت:

  اقای رفسنجانی دمت گرم اسمت در تاریخ به عنوان مرد در کنار مردم ماند

 11. دیده عبرت بین گفت:

  تیغی که آسمانش از فیض خود دهد آب — تنها جهان بگیرد بی منّت سپاهی / دیر نخواهد بود زمانی که مثل بردران یوسف لابه کنان بگویند ” تصدّق علینا … “اندکی صبر ، سحر نزدیک است

 12. حامد گفت:

  درود فراوان بر تو هاشمی که حقایق که کسی جرات باینش را نداشت بیان کردی. با اینکه مطمئنم صحبتهای تو را تحریف خواهند کرد و حملات به تو بیشتر خواهد شد و تو را مهره آمریکا خواهند خواند. اما بدان تا آخر کنار توئیم که تو اصلحترینی

 13. آزاد گفت:

  زنده باد ایران با همه مذاهب و اعتقاداتش

 14. ناشناس آشنا گفت:

  نه عزیز !

  این انتخابات مهندسی‌ شده یعنی‌ تقلبی آشکار و شرکت در آن‌ یعنی‌ تایید حماقت خود و تقویت دیکتاتوری و شرکت در کودتا.

  از این پس شعار ما میتواند همه پرسی‌ برای شکل حکومت باشد!

 15. ایران گفت:

  بطور قطع علت حذف هاشمی بخاطر پیروزی حتمی اون بود.. برخلاف انچه گفته می شود هیچ اعتقادی به حماسه سیاسی ندارند انها روندی بی دردسر جهت حفظ موقعیت خود می خواهند…. ولی خیالی خام است افرادی مثل رضائی، قالیباف و حداد نمی تونند فرد کم تجربه ای رو مثل جلیلی رو بپذیرند سیر تهاجمات به جلیلی شروع خواهد شد با انتقاد تند اول به سن و کم سابقه بودنش مطرح می شود و بعد به مذاکرات او با غرب…..احتمالا رهبری در ایام 15 خرداد بنحوی از اون حمایت می کند و می خواهد دیگران هم چنین کنند…..ولی اصولگرایان کوتاه نمیاند چون می دانند به بازی گرفته شدن (رضائی و قالیباف و حتی حداد، حساب ولایتی جداست اون یک مهره با تمامم ویژگی ها خود است) و این کلید فتنه جدید برای رهبری است این بار اصولگرایان در راس فتنه هستند انها نتایج رو زیر سئوال خواهند برد حتی اگر به بهترین نحوه اجرا شود…… بنظر این اختلاف موقعیت مناسبی برای سبزهاست تا با رای به حسن روحانی یک تو دهنی به اقتدار گرایان و یک نه گفتن به سیاست های هستی ابراز دارند و در واقع سیاست خاتمی و منش هاشمی رو تایید کنند…..من فکر می کنم هر چند حسن روحانی انتخابی شش دانگ نیست ولی انتخابی بهتر از عارف می باشد

 16. سینا گفت:

  چند سوال از موافقان هاشمی:

  1-اگر با تهدید های امریکا ما در مورد مواضعمون عقب بشینیم ، بعد از یه مدت بگن خود رفسنجانی ضد حقوق بشر بوده تو دوره های قبلی و بعد این مسئله رو بیارن بالا و دوباره تحریممون کنن و همین عادتی بشه واسه این کثافتا که هر کاری رو نتونن انجام بدن با فشار تحریم پیش ببرن پس ما چه اراده ای از خودمون داریم؟

  2-آیا کشوری مثل ترکیه الان وضعیت خوبی داره؟ یه کشور بر پایه گردشگری استوار هست و اگر جنگی داخلش شروع بشه همه چیشون بر باد میره. آیا ما باید مدل ترکیه رو اجرا کنیم که یه عروسک خیمه شب بازیه تو دست غرب؟ آیا این همون پذیرش نظم نوین جهانی نیست که ما گوسفندان هستیم و اونها چوپان؟

  3-آیا این روش ها روشی اسلامی است؟ آیا در زمان پیامبر شعب ابوطالب نبود؟ آیا از اسلامش دست کشید؟

  این سوالاتی هست که باید پاسخ داده بشه. چرا آقای هاشمی فکر می کنن با عقب نشینی ما می تونیم به اوج درجات انسانیمون برسیم؟ آیا مسئله فلسطین مسئله اسلام نیست که آقای خمینی مطرح کردند؟ فقط در مواردی که به نفعش هست باید به خمینی رجوع کنه؟

  آیا زمانی که می تونستن به کشور کمک کنن و پشت خامنه ای باشن نباید این کار رو می کردن؟ احمدی نژاد جاسوس موساد بود و کارشم خوب انجام داد
  رو دست خوردیم ازش.اون و مشایی افکاری کاملاً اومانیستی دارن
  —————————————-.

  چند سوال از طرفداران اصول گرایی:

  1-آیا وقت اون نرسیده که شایسته سالاری کنید؟

  2-آیا وقت اون نرسیده که انسانهای احمقی رو که با پارتی بردین سر کار کنار بزنین تا مردم بهتون اعتماد کنن؟

  3-آیا وقت اون نرسیده که بجای آقا زاده ها مردم رو تو اقتصاد شرکت بدین؟

  4-اگر خدا رو اصل قرار بدین باید بدونید که اگر قرار باشه امام زمان(عج) ظهور کنن این اتفاق می افته اما این رو هم توجه داشته باشین که اگر قرار باشه اگر این همه نشانه های ظهور صحنه سازی غرب باشه تا ما رو به سمت تصمیم غلط پیش ببرن و ما اشتباهاتی بکنیم که اصلاً درست نیست.آیا خدا نمی تونه 100سال دیگه رهبری درست کنه که تو ایران باشه و دست راستش نشانه ای داشته باشه و… این رو می دونم که وعده خدا حقه و خدا یه آیه داره که به همون امیدوارم و اون آیه اینه : خداوند مکر کننده ترین مکارهاست و بلا رو به سمت خودشون بر می گردونه.
  ———————————–
  ای کاش دوباره مسئولامون متحد می شدن. الان دیگه احمدی نژاد که جاسوس موساد بود هم نیستش

  همه می تونن پشت هم باشن. ای کاش جناح چپ کمی ساده لوح نبود. اگر مردم به شما اعتماد پیدا کنن مطمئن باشید واسه محافظت از اسلام و ایران همه هزینه ای می کنن و چرخ اقتصاد رو دوباره به گردش در میارن.

 17. Batool گفت:

  أَفَتُؤْمِنُونَ بِبَعْضِ الْكِتَابِ وَتَكْفُرُونَ بِبَعْضٍ

  خانواده امام س که اقرب و اولی برای شهادت هستند فرمودند امام زهد و تقوی صلاحیت اقای هاشمی برای رهبریت را هم تایید فرموده

  بوده است رضوان الله تعالی علیه.

  خوب کسی که میتوانست الان رهبر باشد و رهبر فعلی هم همسن اوست به جهت مقایسه و قبول هردو سخن امام در صلاحیت این و صلاحیت ان این اقا میتوانست الان رهبر باشد و بنابر این صالح برای رهبری ولی به دلیل برداشت جنتی که خود کهنسال است این اقا (هاشمی ایده الله) نمیتواند رئیس جمهور باشد و وظائف رهبری سنگین تر است یا وظیفه ریاست جمهوری؟!!

  یا اینکه نصف حرف امام را قبول دارید و نصف دیگر را نه!
  أَفَتُؤْمِنُونَ بِبَعْضِ الْكِتَابِ وَتَكْفُرُونَ بِبَعْضٍ

 18. sahla گفت:

  نه صبح جلا دارد

  نه سینه صفا دارد

  اندوه غروبی نیست…
  امید به فردا چیست

  خداوند بزرگ ایران زمین امیدتان را بگیرد که امید این مردم زجر کشیده را نقش بر آب کردید .

 19. sara گفت:

  آقای رفسنجانی خیلی زودتر از اینا باید به سیم آخر میزدی تا کار به اینجا نمیرسید

 20. جوانه گفت:

  از آقایان عارف و روحانی‌ درخواست داریم که در اعتراض به این تصمیمات مستبدانه از ادامه این انتخاباته فرمایشی انصراف دهند.

 21. محمد گفت:

  حق مردم آذربایجان را بدهید قبل از اینکه مردم آذربایجان کمک از بیگانه طلب کنند که به صلاح مملکت است

 22. بردیا گفت:

  درود بر هاشمی رفسنجانی قهرمان منتخب ملت ایران که با آمدن خود به صحنه انتخابات روح و حرکتی تازه به جنبش مدنی ملت ایران بخشیدند , جرات و شجاعت ایشان شور تازه ای در ملت شریف ایران بخصوص جوانان ایجاد کرده و امید تازه ای در دلها افکنده است

  آزادی و احقاق حق آسان بدست نمی آید صبر , مقاوت هوشمندی و تدبیر نیاز دارد ما نباید مایوس شویم . انحصار طلبان بنظر میرسد دیکتاتوری و حکومت مطلق را در راس آرمان های خود میبینند و امید به دلسرد شدن ما دارند .
  بدون مردم نمیتوان حکومت کرد , بدون مردم نمیتوان انتخابات برگزار کرد , این مردم هستند که به حکومت مشروعیت میبخشند آیا کسانی که اینگونه دست رد به سینه منتخب این ملت میزنند ار عواقب کار خود آگاهند ؟

  جنبش سبز ملت ایران , جنبش مدنی این ملت سرافراز با این ترفند ها ضعیف تر نمیشود بلکه قوی تر , اگاه تر و استوار تر راه پیروزی را خواهد پیمود

 23. disqus_S7uVKEvgt4 گفت:

  این مردان برای جنگ داخلی دارند تعجیل میکنن
  به قول هاشمی نمی فهمند دارند چیکار میکنند نمیفهمند

 24. محمد گفت:

  اگه عارف و روحانی یه ذره وجدان دارند باید کنار بکشند تا انتخابات درون حزبی اصولگرایان برگزار بشه

 25. محمد گفت:

  و البته حرف های دو دوره گذشته شیخ مهدی کروبی.

 26. محمد گفت:

  پس نظر یه جاسوس موساد به نظر «مقام معظم رهبری» نزدیکتر بود؟

 27. محمد گفت:

  ضمنا «رهبری» که فرمودن نه تنها در شرایط شعب ابی طالب نیستیم، که در شرایط بدر و خیبریم.

 28. yalda گفت:

  اگر امروز یا فردا کشور دوچار مشکل تجزیه و یا جنگ و هر ناارامی دیگر شود نه گردن غربی است و نه شرغ فقط و فقط گردن ما مردم است که برای پیشرفت کشور و اینده بچه های این دیار سکوت کردیم و تر سیدیم. ننگ بر همه ما که ازادی و سر باندی را برای لقمه نانی فروختیم.مردمی که در انتخاب و ساختن اینده خود شرکت نکنند و فقط نترسد باید بداند که این ترس اخرش به مرگ این ملت می انجامد.

 29. پیمان گفت:

  برام یه سوال بوجود آمده اگه کسی میتونه جوابمو بده.مگر برای کاندید شدن توی انتخابات سن تعیین نشدهکه میگن هاشمی سنش بالاس؟خب اگه سنش بالا بود چرا ثبت نامش کردن؟ خدا لعنت کنه کسی رو که بیت المال رو میخوره بعدش به دیگران افترا میزنه میگه کسی که بنز سوارمیشه حق رئیس جمهور شدن نداره.آخه یکی نیست بهش بگه تو مگه برا این نظام چکار کردی؟من همیشه گفتم بازم میگم اینا به خدا پیغمبر اعتقاد ندارن و خدا و پیغمبر رو وسیله قرار دادن برا خوردن حق مردم کاش مردم ما کمی اگاه میشدن.هاشمی عزیز پدر ایران نیتت خیر بوده خدا اجرت بده خدا هرچی میخوای بهت بده خدا آبروی اینا رو ببره که مطمئنم به زودی میبره

 30. محمد گفت:

  فقط در یک جمله می گویم که رای دادن حرام است

 31. ايراني گفت:

  از هاشمي بخواهيم كه به ديدار ميرحسين و آقاي كروبي برود و خانم رهنورد برود