سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » سیدحسن خمینی رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی را غیرقابل باور خواند...
» نام هاشمی رفسنجانی در تاریخ جاودانه شد

سیدحسن خمینی رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی را غیرقابل باور خواند

چکیده :از این پس نام هاشمی رفسنجانی تنها با مبارزه و انقلاب، دفاع مقدس و سازندگی گره نخورده است، بلکه علاوه بر آن، نام شما توأم با امید به فردا، در حافظه مردم ایران نقشی برجسته خواهد یافت. و همین است که نام شما را جاودانه می سازد. امید سرمایه اصلی یک ملت است....


حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی در نامه ای خطاب به آیت الله هاشمی رفسنجانی با غیرقابل باور خواندن خبر رد صلاحیت هاشمی توسط شورای نگهبان به “اقبال عمومی خارج از توصیفی که زن و مرد، پیر و جوان، روستایی شهری” به وی پیدا کرده بودند اشاره کرده و نوشته است: از این پس نام هاشمی رفسنجانی تنها با مبارزه و انقلاب، دفاع مقدس و سازندگی گره نخورده است ، بلکه علاوه بر آن، نام شما توأم با امید به فردا، در حافظه مردم ایران نقشی برجسته خواهد یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، متن کامل این نامه بدین شرح است:

بسمه تعالی

سرور معظّم حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی دامت برکاته

خبر غیر قابل باور عدم احراز صلاحیت جنابعالی در نامزدی انتخابات ریاست جمهوری دل همه علاقمندان به شما و بخشی عظیم از دلبستگان به امام عظیم الشأن و دوستداران رهبری معظم انقلاب را بدرد آورد. بی شک سابقه شما از عوامل ارادت پیروان امام به جنابعالی است ولی برای من که توفیق آشنایی نزدیکتری را – از روزهای دهه شصت تا سالهای حاضر – داشته ام، این ارادت تنها به سبب نقش های بزرگ گذشته شما و علاقه زائدالوصف امام به جنابعالی و فداکاری‌های بیاد ماندنی شما در سالهای مبارزه و انقلاب، جهاد و سازندگی، نیست، بلکه علاوه بر همه آنچه گفته شد و همگان می دانند، جنابعالی را از توانمندی‌هایی برخوردار یافتم که در کمتر کسی مشابه آن را می‌توان یافت. صبر و حوصله تا آنجا که گاه آدمی از این همه تحمل خسته می‌شود؛ دوراندیشی و ذکاوت، تا آن حد که در بسیاری از مواقع موجب شگفتی می شود، تجربه و شناخت زوایای پیدا و پنهان جامعه ایران و دنیای خارج از کشور تا به آن وسعت که همگان حتی مخالفین شما و نظام نیز بدان معترفند، همه و همه در کنار دل بی کینه شما، ارزش مضاعف می یابد. بخوبی بیاد دارم که چه زیبا درباره آنهایی سخن می گفتید که با شما بدیها کرده اند.

من امروز چندان هم مکدّر نیستم : تلک الایّام نداولها بین الناس؛ بلکه تا حدودی هم – بعللی که بعدها معلوم خواهد شد – خوشبینم و در حقیقت به آینده مانند همیشه امیدوارم و اکنون امیدی بیشتر یافته ام. ولی آنچه مرا از صمیم قلب خوشحال می کند – بگونه ای که گاه دلم می خواهد امام و دیگر یارانش نیز بودند و این لحظات را می دیدند – اقبال عمومی خارج از توصیفی است که زن و مرد، پیر و جوان، روستایی شهری، و در یک کلام اکثریتی قاطع از یکایک مردم این سرزمین پاک نسبت به شما پیدا کرده اند. این اقبال – که باید قدر آن را بدانید- اقبال به امام و ارزش های امام است. اقبال به مردی است که از سالهای دهه سی تا به امروز جزنام مبارک خمینی بر زبان نیاورده است؛ اقبال به روحانیت متعهد و مشکل گشای شیعه است ؛ اقبال به مفسری است که از حجاب تنگ الفاظ بیرون امده و اماده است اسلام را کارآمد و مذهب علی و فاطمه را جهان شمول معرفی کند. روزهای گذشته در میان زایران حرم امام، وقتی با اقبال بیش از90 درصد مردم نسبت به شما مواجه شدیم، برخود لرزیدم و خدمت جنابعالی هم عرض کردم که ملجأ آمال یک ملت بودن و نقطه کانونی امید ایشان شدن هم یک نعمت الهی است و هم یک وظیفه سخت را بر دوش شما قرار می دهد.

از این پس نام هاشمی رفسنجانی تنها با مبارزه و انقلاب، دفاع مقدس و سازندگی گره نخورده است، بلکه علاوه بر آن، نام شما توأم با امید به فردا، در حافظه مردم ایران نقشی برجسته خواهد یافت. و همین است که نام شما را جاودانه می سازد. امید سرمایه اصلی یک ملت است.

سید حسن خمینی

1خرداد 1392

نامه فرزند امام خمینی به رهبری: برای جلوگیری از دیکتاتوری، در تصمیم شورای نگهبان تجدید نظر کنید

نامه علی مطهری به رهبری: احتمالا امام خمینی هم به خاطر برخی انتقادها رد صلاحیت می شد


12 پاسخ به “سیدحسن خمینی رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی را غیرقابل باور خواند”

 1. no گفت:

  بلاتشبیه آدم یاد مظلومیت نزدیکان و خاندان پیامبر بعد از فوت پیامبر میافته. شورای نگهبان هم عجب سقیفه ای شده برای خودش…

 2. ابراهیم گفت:

  امام اول شیعه علی (ع) در مورد علائم دوره آخرالزمان می فرمایند:
  “آنگاه گروهی بر شما غلبه می کنند که هیچ ارزشی ندارند، آنها به نام پسرم مهدی (عج) بر شما حکومت می کنند در حالی که خود از او بیزار هستند”

  (منبع: غیبت نعمانی ـ بحارالانوار جلد 52 ـ بشارت الاسلام ـ الزام الناصب در
  بخش علائم ظهور).

 3. من گفت:

  این بیانیه خیلی مهمه
  اولین باره در عمر آقای حسن خمینی که برله /یا علیه کسی اظهار نظر میکنند
  خیلی اتفاق بزرگیه
  این ها کلی حرف داره؛ کلی معنی میده

 4. حبیب تبریزیان گفت:

  من در تمام عمر سیاسی خود که بیشتر از عمر انقلاب است با هاشمی مخالف بوده ام ولی با صداقت امروز اعتراف و اعلام میکنم که : هاشمی نه اصلاحطلب، نه اصول گرا، نه آخود نه سکولار نه دیندار و نه بیدین، او تبلور اراده و وجدان مشترک ملت یزرگ ماست از گبر گرفته تا ترسا از اصول گرای واقعی گرفته تا اصلاح طلب
  هاشمی به نماد اراده واحد ملی و ملت بزرگ ایران تبدیل شده است و رد صلاحیت او نه یک مسئله بر ای او بلکه برای ملت است . این ملت است که از سوی شوارای نگهبان بیت رهبری، در ملت بودن خود سلب صلاحیت شده و گوسفند انگار شده است و نه هاشمی! ملت ایران گوسفند نیست و میداند چه کسی را میخواهد و چه کسی را نمیخواهد! با این سلب صلاحیت این ملت است که حق انتخاب خود را از دست . داده است و نه هاشمی رفسنجانی حق نامزد شدن خود را. این آقایان از ترس آرای نزدیک به 35 میلیونی هاشمی خواب از سرشان پریده بود و این چنین از نمایش اقتدار مردم جلو گیری کردند. ولی این پایان کار نیست

 5. یکی از این ملت گفت:

  از کسانی که بین مردم نیستند بیشتر از این هم نمی توان توقع داشت..آخه واقعا کی باورش می شه سید حسن با مردم حشرو نشر داشته باشه که اینجور از قول مردم حرف زده!!!!

 6. احمد گفت:

  یه تیکش واقعا خراب کرد که گفت رد صلاحیت دل دوستداران رهبر معظم انقلاب رو به درد اورد اخه پدرامرزیده دوستداران رهبری الان با دمشون گردو میشکنن ناراحتیشون کجابود؟؟

 7. میر همیشه سبز گفت:

  “همه و همه در کنار دل بی کینه شما، ارزش مضاعف می یابد.”

  این خود گویای کینه شتری حجت الاسلام سید علی خامنه ای است که نسبت به آیت ا… هاشمی دارد. فرانک اشتاین پرورده در آستین بالاخره زهر خود را ریخت.

 8. پری گفت:

  خیلی ناراحتم… خیلی… ولی از طرفی بخاطر بیشترشدن محبوبیت رفسنجانی خوشحال خوشحالم

 9. مینو گفت:

  یک ایران و یک هاشمی .بزرگ ترین توهین و بی احترامی نسبت به هاشمی همین بود.اگه هاشمی صلاحیت نداره پس هیچ کس دیگر لایق نیست وهمه فتنه گر هستند.اون روزهایی که رفسنجانی به خاطر کشور میجنگید همه تو شکم مادرشان بودند.کشور دیکتاتوری برادران.از قبل همه چی مشخص شده..

 10. irani گفت:

  شاید راه پیش رو برای هاشمی بیشتر به کمک کشور بیاید:

  اگر هاشمی رییس جمهور میشد نیاز به حداقل 30 وزیر .90 معاون وزیر . 300 مدیر کل . 30 استاندار. 800 فرماندار و حداقل 1000 مدیر ارشد داشت. خب حالا اگر به طریقی بتوان این افراد را تحت لوای یک گروه فراگیر جمع کرد چه نتایجی می تواند داشته باشد؟ یک شبه اپوزسیون با مدیریت مثلا هاشمی و همکاری جمع کثیری از مدیران با تجربه و البته جوانان تحصیل کرده. کارافرینان و…محل مراجعات افراد بسیار برای گفتن مشکلات خود و گفتگو … اگر اقای هاشمی چنین کاری را بتواند شروع کند به گمانم از ریاست جمهوری وی نیز می تواند موثر تر باشد.باید تفکر منتظر یک منجی برای حل مشکلات جامعه را یکبار برای همیشه از ذهن بیرون کنیم.جامع با خرد جمعی به رشد .ازادی و ابادی خواهد رسید نه با دستان توانای این و ان. اگر موافقید شما هم نظر دهید تا به رویت دیگران هم برسد.

 11. نسیم2 گفت:

  آقای تبریزیان! میشه حداقل شما یکی از طرف ما بقیۀ مردم حرف نزنید و برامون یک رهبر و مقدس جدید دست و پا نکنید. دست از سرمون بردارید آقا. ما هیچ چیز نمی خوایم جز حقوق حَقۀ انسانی مون، که یرگزاری یک انتخابات صد در صد آزاد، و زیر نظر کنترل کننده های بی طرف بین المللی (به منظور جلوگیری از تقلب) یکی از آن هاست . ما خودمون بلدیم چطور رهبر سیاسی مون رو پیدا کنیم. رهبری که ممکنه هر دین و ائینی داشته باشه

 12. محق گفت:

  خدا رحمت امام خمینی و خدا حفظ کند آقا سید حسن را