سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » حسین شریعتمداری چگونه دروغگویی خود را توجیه می‌کند؟...

حسین شریعتمداری چگونه دروغگویی خود را توجیه می‌کند؟

چکیده :جد و جهدی که از سوی این افراد برای تئوریزه کردن بی اخلاقی در وادی سیاست ورزیده می شود، الحق اسباب تأسف است و حیرت انگیز و عبرت آموز. ...


سروش دباغ در صفحه شخصی خود با اشاره به سرمقاله های اخیر حسین شریعتمداری علیه سیدمحمد خاتمی نوشته است: جد و جهدی که از سوی این افراد برای تئوریزه کردن بی اخلاقی در وادی سیاست ورزیده می شود، الحق اسباب تأسف است و حیرت انگیز و عبرت آموز.

متن کامل این نوشته در صفحه شخصی وی به شرح زیر است:

اخیرا دیدم حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان، در یکی از سرمقاله های خود، سید محمد خاتمیِ نازنین را « مفسد فی الارض»، « وطن فروش» و « جنایتکار» خطاب کرده است……

با خواندن سرمقاله ایشان، به یاد خاطره ای افتادم که چند سال پیش سید عطاء الله مهاجرانی در لندن برایم تعریف کردند. دوره دوم ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی، در حاشیه جلسه مدیران مسئول مطبوعات با رئیس جمهور، جناب مهاجرانی مجالی برای گفتگو با شریعتمداری می یابد. روزنامه کیهان در آن ایام نوشته بود عبدالکریم سروش در سفر به آلمان جاسوسی کرده و اسرار مملکتی را با بیگانگان در میان گذاشته است. مهاجرانی به شریعتمداری می گوید شما هر اختلافی که با سروش و ایده ها و اطرافیانش داری داشته باش و آنها را بنویس و در روزنامه ات منتشر کن؛ اما شما می دانی، من هم می می دانم که وصله جاسوسی به سروش نمی چسبد و این تهمتی ناروا و غیر موجه است. سروش چه منصب دولتی و اطلاعات محرمانه ای دارد که با خارجی ها در میان بگذارد؟! شریعتمداری در پاسخ می گوید: می دانم سروش جاسوسی نکرده، اما می شود به ایشان « بهتان» زد و «افترا» بست؛ چراکه در فقه بابی داریم تحت عنوان « مباهته». مطابق با این بابِ فقهی، اگر مردم به دور کسی جمع شوند که محبوبیت و نفوذ زیادی دارد و در عین حال خلاف اسلام سخن می گوید و نمی توان مردم را از اطراف او پراکنده کرد، می توان به او « بهتان» و «تهمت » زد و شخصیت او را تخریب کرد و از این طریق با او در پیچید و از نفوذ و تأثیرش کاست……

به خاطر می آورم مهدی نصیری، مدیر مسئول هفته نامه «صبح» نیز در اواسط دهه هفتاد شمسی در یکی از سرمقاله های خود به قصه « مباهته» پرداخته و آنرا تبیین همدلانه کرده بود.

جد و جهدی که از سوی این افراد برای تئوریزه کردن بی اخلاقی در وادی سیاست ورزیده می شود، الحق اسباب تأسف است و حیرت انگیز و عبرت آموز. اگر «الیناسیون» و «از خود بیگانگی اخلاقی» ، معنایی و مصداقی داشته باشد، که دارد؛ می توان مصادیق روشن آنرا در این سنخ سخنان و آموزه ها سراغ گرفت: ذبح اصولِ بنیادینِ اخلاقی به نام دیانت و فقاهت در پای مصلحتی برتر و در عین حال منت بر سر خدا و خلق او گذاشتن که اینگونه دیانت و سیاست و سیاست ورزی دینی در این روزگار محفوظ می ماند. دیانت و دین ورزیِ بریده از اخلاق، کرامت انسانی و پرنسیب های اخلاقی را به هیچ می گیرد و هر خبط و خطای اخلاقی را موجه جلوه می دهد. همین منطق باطل و خطرناک و فهم معوجِ از دین است که دست امثال شریعتمداری را در دروغ پراکنی و تهمت زدن به خاتمی و دیگر انسانهای شریف و آزادۀ این دیار در دو دهه گذشته باز گذاشته است. در همین راستا، شریعتمداری دو سال و اندی پیش در یک برنامه تلویزیونی به مرحوم صانع ژاله آشکارا تهمت زد و او را در زمرۀ نیروی های امنیتی معرفی کرد….

وقتی در احوال و رفتار غریب و اخلاق ستیز و آزادی کشِ شریعتمداری که آبرو و رونق مسلمانی را در این روزگار برده، تأمل می کنم؛ به خدا پناه می برم و با خود زمزمه می کنم: « کافرم من گر از این شیوه تو ایمان داری».


6 پاسخ به “حسین شریعتمداری چگونه دروغگویی خود را توجیه می‌کند؟”

 1. sadegh گفت:

  آقای شریعتمداری حالا نیازمند توجیح شرعی عواقب بهتان هستیم . سلب حیثیت ِ زندان ِ شکنجه و حتی مرگ . برای هر کدام مثال فراوان است. میتوانید ازهمفکرانتان در موسسه حقانی هم کمک بگیرید.

 2. محق گفت:

  وقتی اعتقاد به آخرت نباشد دروغ گفتن هزینه ای جز گرداندن زبان به باطل ندارد و ویل للمکذبین

  • عابر گفت:

   چه می گویی ؟ تمام حرف مطلب این است که نوع اعتقاد به آخرت این افراد اجازه می دهد که دست به مباهته ببرند همانگونه که اجازه می دهد تقیه کنند. حالا شما هم مثل اینها باب دیگری بازکردی که بی اعتقاد ال است بل است جمع کن برادر این خط کشی های مزخرف را بس است. تا به کی بین انسانها خط کشی می کنید . کی می شود انسان ها را رها کنید به حال خودشان ؟ چرا هر کس مثل شما نیاندیشد باید داغ شود ؟ چرا هرکس نژادش مثل شما نباشد وحشی است؟ اخلاق چیزی انسانی است چرا می خواهید بگوییید که هر که هم داستان ما نیست و بی اعتقاد است بی اخلاق است؟ اینگونه رسوبات فکری نتیجه اش تمامیت خواهی و دیکتاتوری است یکی می شود شریعتمداری یکی هم می شود شما.

 3. محمد امین گفت:

  1) در این باره تحقیق جامعی نکرده ام ولی گمان ندارم جز اینکه: چنین چیزی نمیتوان به پیشوایان دین نسبت داد مگر اینکه روایاتی جعلی در میان باشد! به دو دلیل یک: بر خلاف موزاین عدالت و اخلاق است! دو : حق را با باطل نمیتوان پشتیبانی کرد! 2) بر فرض محال صحتِ مباهنه ، آنکس که افکارش خارج از اسلام و وهن دیانت است ، حسین شریعتمداری (شریعت گریزی) است ! البته نیازی نیست به او بهتان زد! گفتار و نوشتار او آینه ی تمام نمای افکار اوست! افکاری اخلاق ستیزانه و شریعت گریزانه!

 4. حاجی گفت:

  شریعتمداری دو سال و اندی پیش در یک برنامه تلویزیونی به مرحوم صانع ژاله آشکارا تهمت زدکسی که به مرده هم رحم نمکنه ایا اسم ادم برایش زیاد نیست

 5. هموطن گفت:

  این موجود دیوانه را باید به خدا واگذار کرد…..