سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » برنج 7000 تومان، مرغ 6300 تومان، تخم مرغ 7500 تومان/ مردم قربانی اختلافات اقتدارگرایان ح...
» آیا کمک صد هزار تومانی، تاثیری در قدرت خرید مردم خواهد داشت؟

برنج 7000 تومان، مرغ 6300 تومان، تخم مرغ 7500 تومان/ مردم قربانی اختلافات اقتدارگرایان حاکم

چکیده :در حالی که اختلافات اقتدارگرایان حاکم به اوج خود رسیده و دولت و مجلس و دیگر دست اندرکاران حاکمیت هریک تقصیر مشکلات را به گردن دیگری می اندازند، به نظر می رسد که رهبری با دستور پرداخت پول به مردم در ماه پایانی سال قصد دارد قدری از نارضاینی مردم کم کند؛ هرچند با قیمت های فعلی به نظر نمی رسد با این کمک های کمیته امدادی، گرهی از کار فروبسته مردم باز شود....


کلمه – گروه اقتصادی: «کمک اقتصادی»، «عیدانه»، «کمک معیشتی» و تعابیری نظیر اینها، ژست سیاسی- اقتصادی تازه ای است که مدتی است با انتساب به رهبری بر صدر اخبار رسانه های جریان حاکم قرار گرفته است، عیدانه! ای که اگرچه هنوز بر سر مبلغ آن – که 70 هزار تومان باشد یا 200 هزار تومان – توافقی صورت نگرفته، اما بررسی نرخ های بازار بی هیچ حرف و حدیثی گواه بر آن است که حتی با فرض پرداخت سقف 200 هزار تومانی آن، این رقم دردی از انبوه مشکلات معیشتی خانوارهای ایرانی حل نخواهد کرد.

به گزارش کلمه، در حالی که اختلافات اقتدارگرایان حاکم به اوج خود رسیده و دولت و مجلس و دیگر دست اندرکاران حاکمیت هریک تقصیر مشکلات را به گردن دیگری می اندازند، به نظر می رسد که رهبری با دستور پرداخت پول به مردم در ماه پایانی سال قصد دارد قدری از نارضاینی مردم کم کند؛ هرچند با قیمت های فعلی به نظر نمی رسد با این کمک های کمیته امدادی، گرهی از کار فروبسته مردم باز شود. این در حالی است که دولت هم ظاهرا نه تنها عزمی برای کنترل قیمت ها ندارد، بلکه از گرانی هرچه بیشتر هم بدش نمی آید، حتی به بهای افزایش فشارها بر مردم.

همزمان با زمزمه عیدانه ای که به اصطلاح برای افزایش قدرت خرید مردم در ایام عید درنظر گرفته شده، دور تازه روند افزایشی قیمت ها نیز آغاز شده است. خبرگزاری مهر از تلاش‌های دولت برای تامین اعتبار کمک اقتصادی 70 تا 100 هزار تومانی شب عید به مردم و آغاز بررسی سناریوهای مختلف در این باره خبر می دهد، اما مشخص نیست چرا این تلاش در جهت سامان دهی بازار عرضه و تقاضا و کنترل قیمت ها معطوف نمی شود.

نمونه بارز این سهل انگاری، بازار مرغ و تخم مرغ است. در حالی که دولت از توزیع مرغ ۵ هزار و ۱۰۰ تومانی و کاهش قیمت خبر داده بود، اما قیمت مرغ در بازار با روند افزایشی به کیلویی ۶ هزار و ۳۰۰ تومان رسیده است.

از سویی در حالی چند ماه پیش تفاهمنامه‌ای منعقد شد که قیمت تخم‌مرغ در بازار برای مصرف‌کننده از کیلویی ۳ هزار و ۷۰۰ تومان بالاتر نرود، اما نرخ آن ۷۵۰۰ تومان شد.

قیمت تخم‌مرغ طی چند روز گذشته در بازار سیر افزایشی داشته و از شانه‌ای ۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ۷ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است.

خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه گزارش می دهد: هر کیلوگرم مرغ آماده طبخ در میدان فردوسی تهران ۶ هزار و ۳۰۰ تومان و در منطقه جنوب تهران ۶ هزار و ۲۰۰ تومان عرضه می‌شود. هفته گذشته قیمت مرغ کیلویی ۴ هزار و ۸۰۰ تومان بود.

براساس این گزارش یک کیلوگرم گوشت بوقلمون ۸ هزار و ۲۰۰ تومان، گوشت شترمرغ ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان و گوشت شتر ۲۷ هزار و ۹۰۰ تومان در بازار عرضه می‌شود.

همزمان دیگر خبرگزاری منتسب به سپاه (تسنیم) از عرضه برنج ایرانی 7000 تومانی در بازار خبر می دهد و می نویسد: شرکت گلستان از سه روز پیش اقدام به فروش برنج طارم ایرانی در بسته‌های پردیس به قیمت کیلویی 6960 تومان در بازار کرده است.

بر اساس این گزارش، بسته های 10 کیلویی برنج طارم ایرانی از سوی این شرکت 69 هزار و 600 تومان به فروش رفته است.

این شرکت همچنین، برنج شکسته درجه سه ایرانی را کیلویی 4200 تومان می فروشد و کیسه های 20 کیلویی این محصول 84 هزار تومان به فروش رفته است.

برنج وارداتی نیز از سوی این شرکت کیلویی 2800 تومان از تاریخ اول بهمن قیمت خورده است.

با آغاز موج تازه گرانی ها، پیش‌بینی‌ها و برآوردهای بانک مرکزی هم از افزایش نرخ تورم در ماه های باقی مانده سال حکایت داشته و نشان می دهد که این رقم سال آینده تداوم خواهد داشت.

این گزارش نشان می‌دهد که نرخ تورم در سال 91 به 32 درصد خواهد رسید. رقمی که کارشناسان آن را غیرکارشناسی خوانده و ضمن آنکه میزان تورم فعلی را بیشتر از آمار این نهاد دولتی می دانند، از رکوردهای بی سابقه نرخ تورم در سال آینده خبر می دهند.

با این وجود خبرگزاری مهر گزارش داد: روند نرخ تورم از فرورین تا دی ماه امسال همواره افزایشی بوده و این نرخ از 21.8 درصد ابتدای سال به 28.7 درصد در دوازده ماهه منتهی به اولین ماه زمستان 91 رسیده است.

در همین حال، برآوردهای بانک مرکزی حاکی از آن است که به احتمال زیاد، نرخ تورم در دوازده ماهه منتهی به اسفندماه ( متوسط سال 91 ) به 32 درصد خواهد رسید. البته برآوردهای گذشته نشان می‎‌‌داد که نرخ تورم در سال 91 به 37 درصد خواهد رسید اما با اتخاذ تدابیری، این رقم برآوردی تعدیل شده است.

پیش از این، بانک مرکزی نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به آذر ماه را 27.4 درصد، آبان ماه را 26.1 درصد، مهرماه را 24.9 درصد، شهریورماه را 24 درصد، مردادماه 1391 را 23.5 درصد، تیرماه را 22.9 درصد، خردادماه را 22.4 درصد، اردیبهشت ماه را 22.2 درصد و فروردین ماه را 21.8 درصد اعلام شده بود.

هم چنین اطلاعات منتشره از سوی مرکز آمار ایران حاکی از آن است که حداقل هزینه های خانوار ساکن تهران و شهرهای بزرگ رقمی معادل یک میلیون و 216 هزار تومان است که با نرخ های تازه ای که بازار تجربه می کند.

با این اوضاع، می توان پیش بینی کرد عیدانه ای که هنوز محل تامین آن مشخص نیست چه نقشی در زندگی خانوارهای ایرانی خواهد داشت.

200 هزار تومان با احتساب گوشت 31 هزار تومانی در خوشبینانه ترین حالت و یا روغن 16 هزار و 700 تومانی و برنج و مرغ و تخم مرغی که نرخ های تازه آن در بالا گزارش شد، چه میزان معیشت خانوارها را ارتقاء خواهد داد؟

علاوه بر کالاهای اساسی باید خریدهای شب عید از شیرینی و آجیل و میوه گرفته تا پوشاک را هم به این لیست افزود و دید قدرت خرید مردم با عیدانه موعود رهبری چه تغییری می کند.


17 پاسخ به “برنج 7000 تومان، مرغ 6300 تومان، تخم مرغ 7500 تومان/ مردم قربانی اختلافات اقتدارگرایان حاکم”

 1. Ali گفت:

  زیاده جسارت است ولی شما لکن قدری باید تحمل کنید, دلخوش به این مقدار نباشید که فقط مسکن می‌سازیم، آب و برق را مجانی می‌کنیم، اتوبوس را مجانی می‌کنیم.دلخوش به این مقدار نباشید.
  ضمنا دهه فجرتان مبارک.

 2. ناظم گفت:

  ای کسانیکه برای چند بادکنک ، خودکار ، ساندیس ، چند متر پارچه پلاکارد ، و… اهدایی بانکها و شرکتها در طول مسیر خیابان ازادی ازدحام می کنید و دوربین ضرغامی از عکستان استفاده می کند و همه را بیعت با رهبری می نامد . شرافتتان را ارزان می فروشید . حداقل به لاریجانی ها اقتدا کنید و میلیاردی بگیرید که ارزش وطن فروشیتان باشد .

 3. R_pu گفت:

  مردم قربانی بی عرضگی و بی تفاوتی خودشان هستند این اتفاقات تو جهنم هم می افتاد الان این مملکت شده بود پر از شورش و اعتراض با وجود همه جو امنیتی

 4. mani گفت:

  in ha ba ajraye faze avale hadafmaniye yaraneh ha gheymat ajnas ra be gheymaye jahani resandand

 5. bhr گفت:

  من هیچ وقت از قیمت تخم مرغ سر در نیاوردم. 2 سال پیش که از ایران داشتم میومدم بیرون بود 250 تومان (عددی)
  الان هم شانه ای (30 یا 36 عدد) شده 7500 تومان که همون میشه تقریباً
  فحش ندین که اینم حکومتی و این جور چیزا. نه . میدونم که همه چی وحشتناک گرون شده (هر بار که با خانوادم تو ایران صحبت می کنم اولین چیزی که میگن گرونی روز به روز هستش) ولی خیلی دوست دارم سر از کار این تخم مرغ در بیارم.

  • Bbggfggg گفت:

   شما حرف نزنید بهتر کسی نمیگه لالی 2 سال پیش تخم مرغ دونه ای 40 تومان بود نه 250 تومان خوابی بیدار شو

   • bhr گفت:

    سلام آقای مودب!!!
    بهتره که هیچ وقت آدم جو گیر نشه. به لقمان گفتند ادب از که آموختی، گفت از بی ادبان. ما هم نباید مثل دولت و مشخصاً احمدی نژاد همینجوری حرف بزنیم. قیمتها بالاست ولی اگر واقعاً 40 تومان بوده، چرا 2 سال پیش هم تخم مرغ رو می گفتیم گرونه. البته من عادت ندارم مثل شما بی سند حرف بزنم واسه همین این سایتها رو اگه کلمه قبول کنه که نشون بده واست میذارم:
    1) تخم‌مرغ از سبد مصرف کرمانی‌ها هم پر کشید؛ شانه‌ای 8300 تومان! (12 مهر 1390)
    http://www.aftabnews.ir/vdcgt39qnak9wz4.rpra.html

    2) درباره ادعای آقای رئیس جمهور؛ کسی گرسنه نمی خوابد؟ (9 اسفند 89)
    http://alef.ir/vdcgzq9y.ak9uz4prra.html?97100
    قیمت تخم مرغ تا 200 تومان بوده در آن زمان

    3) آخرین قیمت تخم مرغ در بازار (12 مهر 1390) سایت فردا نیوز
    http://tinyurl.com/aj6agrj
    شانه ای 8350 تومان

    4) گزارش خبری آریا؛ موج دوم افزایش قیمت ها در راه است/لیست کالاهایی که دولت به طور رسمی افزایش قیمت داده است (10 مهر 1390)
    http://tinyurl.com/a5693xa
    دانه ای 250 تومان

    برادر عزیز، قیمت ها بالاست و هیچ کس منکر نیست. ولی همیشه باید راست گفت. اقتصاد کشور مریض است و درمانش به یاری همه نیاز دارد. حکومت با سیاسی کاری کانالهای خبری را مسدود کرده و همین باعث شده که شفافیتی وجود نداشته باشد. اگر ما نیز بدون فکر بخواهیم در جهت شایعه سازی و ایجاد بار روانی (ادعای 40 تومانی تخم مرغ در 2 سال گذشته!!!!) به مشکل دامن بزنیم به جایی نخواهیم رسید. بله، گرانی بیداد می کند. ولی بهترین کار مودب بودن به طریق لقمانی است. واقعیت را گفتن همه اقشار را وارد سیستم می کند، و همین امر فشار بیشتری است بر دولت تا در برابر مشکلات پاسخگو باشد.

 6. Said گفت:

  انشاالله در روز 22 بهمن و روزهای بعد از آن با شرکت چند میلیونی مردم در اعتراضات خیابانی شاهد برچیده شدن بساط سلطنت مطلقه و استبداد مذهبی که به جز گرانی و بیچارگی ارمغان دیگری برای مردم به بار نیاورده است خواهیم بود.

 7. Mohamad گفت:

  رور پنجشنبه مرغ را به قیمت 6500 خریدم

 8. شهرام گفت:

  قند سیری سه عباسی*

  پنیر سیری دو عباسی

  آدم مفلس را چو من

  وا می داره به رقاصی

  ز تاب مفلسی خدا ،غرق شدم به بحر غم

  بس که همیشه میخورم غصه و غم ز بیش و کم

  از همه کاری مانده ام بس که کشیده ام ستم

  نه خوشگلم که قر دهم، آه ز دست این پیسی*

  نون چارکی سه عباسی

  پنیر سیری دو عباسی

  آدم مفلس را چو من

  وا می داره به رقاصی

 9. سیاوش گفت:

  دولت کودتا استعفا استعفا
  دولت مستبد٫ مستکبر٫ متقلب ٫ متحجر استعفا استعفا

  خامنه ای ! حامی و پشتیبان کودتا استغفار استغفار

 10. باران گفت:

  یاد میر حسین عزیزمان افتادم که به احمدی نژاد و مسئولین میگفت درشان مردم ایران نیست که سوار ماشین شویم و مردم به دنبالمان راه بیفتندو نامه و درخواست بدهند.واقعا به حال این مردم باید گریست که اینقدر تحقیر می شوند و دم بر نمی اورند.راستی شما از احوال میر حسین عزیز خبر دارید ؟خیلی دلم برایش تنگ شده یادش بخیر اومده بود زنجان تو مسجد جامع سخنرانی میکرد چقدر این مرد نجیب و شریف بود انشااله آزاد بشه بازم ببینمش

 11. M_ahmadi507 گفت:

  تازه اینا که چیزی نیست.
  با این اوضاع نابسامان، برای اینکه بگن ملت پشت سرشونن، به زور به نماز جمعه و راهپیمایی 22 بهمن میبرن.
  نمونش خودم، دیروز بالاجبار من و همکارام رو بردن نماز جمعه، الان هم خبر آوردن که حتما فردا برای راهپیمایی خودمون رو بهشون معرفی کنیم.
  جالب اینجاس که منی که این همه بهم در این مورد زور میگن، افسر ارتشم، وای به حال پایین ترها

 12. خسرو 1 گفت:

  کلمه عزیز , لطفا فکر ما مردم بیچاره را بکنید دیشب که این خبر را در سایتتان دیدم امروز انعکاسش را در بازار مشاهده کردم , نان به نرخ روز خورهای در بازاراز این اخبار سوء استفاده میکنند گر چه شما فقط راوی بوده اید . ممنون و سپاسگزار

 13. Zsde گفت:

  حقمونه آقا حقمونه

 14. مهدی گفت:

  از طرفی می گویند وضع معیشت مردم خوب است واز طرف دیگر به همین مردم وضع خوب صدقه می دهند .می خواهند مردم را به گدایی درگاهشون عادت بدهند.

 15. Free Iran گفت:

  خدایا خسته شدیم کجایی مگه فریاد ملت رو نمی شنوی خدایا به فریادمون برس