شما در حال بازدید از صفحه ساده شده سایت کلمه می باشید. برای دیدن نسخه اصلی اینجا را کلیک کنید.
» ادامه استیضاح وزیر کار در مجلس

» اعتراض نمایندگان به دهن کجی دولت در ابقای قاضی متهم به معاونت در قتل

یکشنبه, ۱۵ بهمن, ۱۳۹۱

چکیده : طرح استیضاح وزیر کار در مجلس سرانجام پس از کش و قوس های فراوان امروز در مجلس به جریان افتاد و بعد از انتقادات و اظهارات نمایندگان مجلس در ابقای سعید مرتضوی متهم جنایت کهریزک، وزیر کار به توجیه این ابقا پرداخت و در دفاع از رییس این سازمان سخن گفت.


کلمه- گروه خبر: طرح استیضاح وزیر کار در مجلس سرانجام پس از کش و قوس های فراوان امروز در مجلس به جریان افتاد و بعد از انتقادات و اظهارات نمایندگان مجلس در ابقای سعید مرتضوی متهم جنایت کهریزک، وزیر کار به توجیه این ابقا پرداخت و در دفاع از رییس این سازمان سخن گفت.

عبدالرضا شیخ‌الاسلامی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی، غلامحسین الهام سخنگوی دولت، رستم قاسمی وزیر نفت، حیدر مصلحی وزیر اطلاعات، بختیاری وزیر دادگستری، مجید نامجو وزیر نیرو و شمس‌الدین حسینی وزیر اقتصاد احمدی‌نژاد را هنگام ورود به صحن علنی همراهی می‌کردند.

طرح استیضاح وزیر تعاون، کار ورفاه اجتماعی روز چهارشنبه (۴ بهمن) با امضا ۱۸ نفر از نمایندگان مجلس اعلام وصول شد و امروز یکشنبه در صحن علنی مجلس مطرح شد.

در همین حال میرتاج الدینی معاون احمدی نژاد گفته است که دولت درباره موضوع مرتضوی به هیات عالی حل اختلاف شکایت می کند.

احمد توکلی نماینده تهران در سخنان امروز خود در صحن علنی، در چندین نوبت از مرتضوی به عنوان «قاضی متهم به معاونت در قتل» نام برد.

نماینده مجلس از دهن کجی های دولت نسبت به تصمیم قوه قضاییه و مجلس بشدت انتقاد کرد.

نماینده مردم تهران گفت: اگر فرزند دانشجوی آقای وزیر هم یکی از قربانیان کهریزک بود، باز هم به همین نحو عمل می کرد؟ آقای وزیر اگر بخواهد زمینی بخرد یا حتی خودروی خود را عوض کند بیش از این تحقیق می کند، اینطور نیست؟

ناصر موسوی لارگانی نماینده فلاورجان دومین کسی بود که از جانب استیضاح کنندگان شیخ الاسلامی سخن گفت. وی خطاب به وزیر اظهار داشت: اگر در انتصاب مرتضوی بی​اختیارید چرا استعفا ندادید؟

عبدالکریم حسین زاده نماینده نقده و اشنویه سومین استیضاح کننده شیخ​الاسلامی بود که با انتقاد شدید از عملکرد دولت در ابقای سعید مرتضوی گفت: اگر وزیر ترجیح نمی​داد به هر قیمتی وزیر بماند، شاهد این همه نو آوری دولت در قانون گریزی نبودیم.

علی مطهری نیز با حمایت از استیضاح اظهار داشت: وزیری که قادر به ایستادگی در برابر فشارهای ناحق نیست، قابل اعتماد نیست.
وی تصریح کرد که اگر قانون زیر پا گذاشته شود قانون جنگل حاکم می​شود.

در ادامه مطهری تاکید کرد که استیضاح کنندگان شیخ الاسلامی به دنبال بهره​برداری شخصی و سیاسی از این استیضاح نیستند.

نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی نیز در واکنش به اصرار رئیس دولت بر ماندن مرتضوی در مقام رئیس صندوق تامین اجتماعی گفت: این اصرار احمدی نژاد در آستانه انتخابات بر شائبه استفاده از حمایت مالی این بنگاه بزرگ اقتصادی را از کاندیدای احتمالی دولت در انتخابات دامن می زند.

به گزارش کلمه، این دومین بار است که وزیر کار برای انتصاب و ابقای سعید مرتضوی متهم جنایت کهریزک در مجلس مطرح می شود. اولین بار حداد عادل گفته بود که سعید مرتضوی قول شرف داده است که از این سمت برکنار شود. قول شرفی که مرتضوی تکذیب کرد اما مانع از استیضاح وزیر احمدی نژاد شد.

اوایل سال جاری، برخی از نمایندگان مجلس چون احمد توکلی و الیاس نادران سعی داشتند مساله مرتضوی را بدون استیضاح حل و فصل کند و از این رو بود که جلسات متعددی با او برگزار کردند. جلساتی که تنها یک ” قول شرف” به همراه داشت آن هم قولی که هیچ گاه عملی نشد.

اما بعد از اینکه اخباری از جلسات محرمانه او با نمایندگان به اصطلاح اصولگرا منتشر شد، مرتضوی اعتراف کرد که حداد عادل به او قول هایی داده که او بتواند بار دیگر به مسند ” قضاوت” خود بازگردد! همان مسندی که علاوه بر قتل زهرا کاظمی، خبرنگار- عکاسی که با ضربه مغزی کشته شد، شهادت دست کم سه شهید جنبش سبز -که در کهریزک بر اثر شکنجه جان باختند- را نیز در سیاهه پرونده خود دارد.

سعید مرتضوی دادستان سابق تهران که در پرونده حادثه کهریزک متهم بود، بیش از این در زمینه های “معاونت در قتل”، “نقض حقوق شهروندی” و “هتک حیثیت ناجا” تفهیم اتهام شده است و پرونده کهریزک هنوز مفتوح است.

اینک علاوه بر اینکه دیوان عدالت اداری تاکنون دو بار حکم بر غیرقانونی بودن ریاست سعید مرتضوی بر سازمان تامین اجتماعی داده است، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی باابلاغ خلاف قانون بودن مصوبه اخیر هیات دولت در تفویض اختیارات وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور تامین اجتماعی، به معاون اول احمدی نژاد، ادامه سرپرستی سعید مرتضوی بر سازمان تامین اجتماعی را غیرقانونی دانسته است.

صبح امروز پس از اینکه نمایندگان استیضاح کننده سخنان خود را به پایان رساندند، وزیر کار، عبدالرضا شیخ الاسلامی بااین ادعا که «ما در انجام همه مسئولیت‌ها موفق بوده‌ایم»، خاطرنشان ساخت: ما مسئولیت‌های خود را به نحو مطلوب انجام داده‌ایم و بسیار پرکار و پرحجم عمل کرده‌ایم اما برای انتصاب مدیر صندوق تامین اجتماعی در حال حاضر درمجلس حاضر شده‌ام.

وزیر کار با تاکید براینکه مسئولیت ما حمایت و پشتیبانی از این صندوق است اظهار داشت: صندوق ۳۶ میلیون نفر را تحت پوشش دارد. ۱۸۰۰ نفر مستمری بگیر دارد و ابعاد کار این صندوق بسیار گسترده است. این صندوق، صندوقی است که با زندگی میلیون‌ها نفر از مردم کشور مرتبط است.

به رغم پیامک ها و تماسهای مکرر با نمایندگان برای لغو استیضاح، وزیر کار مدعی شد ما به کسی فشار نیاورده‌ایم که استیضاح ما را لغو کنند که با مخالفت نمایندگان رو به رو شد.

شیخ الاسلامی با این ادعا که ما کار غیر قانونی نکرده‌ایم گفت: با صراحت تمام فعالیت‌ها در وزارتخانه را در چارچوب قانون انجام دادیم و کار غیرقانونی نکرده‌ایم. ما با مجلس هیچ‌گاه بحث چالشی نداشتیم.