سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آیت الله دستغیب: از علما و مراجع در شگفتم که چرا درباره این حصر غیر شرعی به حاکمیت ت...
» تهمت زنندگان به موسوی و کروبی فاسق اند و سزاوار تعزیر

آیت الله دستغیب: از علما و مراجع در شگفتم که چرا درباره این حصر غیر شرعی به حاکمیت تذکر نمی دهند

چکیده :اگر بهانه این است، چنانچه بزرگواران آزاد شوند بسیجی ها و بعضی دیگر آنها را می کشند! جواب این است که شما محکمه عادلانه ترتیب دهید تا آنها از حق خود دفاع کنند و بی گناهی آنها معلوم شود و به حقوق از دست رفته خویش برسند. یقینا کسی با آنها کاری ندارد جز خرابکاران....


آیت الله العظمی علی محمد دستغیب با ابراز امیدواری از اینکه خداوند مسئولین را از خواب غفلت بیدار نموده، می گوید: شگفتی اینجانب از این جهت است که در مملکتی که ادّعای پیاده شدن احکام اسلام و رهبری عالم اسلام را دارد و می خواهد به مردم دنیا که از ظلم ظالمین فریادشان بلند است، الگوی عدالت اسلامی را بدهد، و نمونه حکومت صاحب الزمان(ع) را به مردم دنیا ارائه دهد، چگونه این دو بزرگوار را به همراه خانم دکتر رهنورد نزدیک دو سال در حصر قرار داده و انواع تهمت ها از نواحی مختلف و تریبون ها و حتی مجلس شورای اسلامی و از صداو سیما که باید یک دانشگاه اسلامی باشد، بر آنها وارد می کنند.

به گزارش کلمه، این مرجع تقلید مقیم شیراز در پاسخ به سوالی با این مضمون “نظر حضرتعالی راجع به حصر آقایان مهندس میر حسین موسوی و حجة الاسلام والمسلمین مهدی کروبی و سرکار خانم دکتر زهرا رهنورد که در محافل بعنوان متّهم (مرتدّ یا محارب) ذکر شده اند چیست؟ و در ضمن از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران شبکه یک، فیلمی تحت عنوان أبابیل و همچنین مسائل مختلف جهت محکوم کردن این دو بزرگوار که در حصر می باشند از چند کانال پخش شده، آیا وجه شرعی و اخلاقی دارد؟” تاکید می کند: اگر بهانه این است، چنانچه بزرگواران آزاد شوند بسیجی ها و بعضی دیگر آنها را می کشند! جواب این است که شما محکمه عادلانه ترتیب دهید تا آنها از حق خود دفاع کنند و بی گناهی آنها معلوم شود و به حقوق از دست رفته خویش برسند. یقینا کسی با آنها کاری ندارد جز خرابکاران.

متن پاسخ پاسخ آیت الله العظمی دستغیب به گزارش حدیث سرو به شرح زیر است:

مرتد کسی است که پس از اسلام دین دیگری را بپذیرد، اعم از اهل کتاب یا غیر آن. و بر همه واضح است که آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد از مسلمانان و شیعه اثنی عشری و از افراد متدیّن و ملتزم به احکام اسلام می باشند، و کسی که چنین تهمتی به ایشان بزند سزاوار تعزیر می ‌باشد.

و امّا محارب کسی است که با اسلحه به مردم حمله کند؛ و برای عموم مردم ایران روشن است که آقایان به همراه بقیه افراد سرشناس متدیّن که در زندان بسر می برند با مردمی که خواستار رسیدگی به رأی خود بودند در یک راهپیمایی آرام شرکت کردند، و چنین امری تحت عنوان محارب (نعوذ بالله) قرار نمی گیرد. و متّهم کردن این بزرگواران به این عنوان بدون ارائه دلیل شرعی همانند تفسیق و نسبت فسق دادن به اشخاص مبرّا، می باشد.

شگفتی اینجانب از این جهت است که در مملکتی که ادّعای پیاده شدن احکام اسلام و رهبری عالم اسلام را دارد و می خواهد به مردم دنیا که از ظلم ظالمین فریادشان بلند است، الگوی عدالت اسلامی را بدهد، و نمونه حکومت صاحب الزمان(ع) را به مردم دنیا ارائه دهد، چگونه این دو بزرگوار را به همراه خانم دکتر رهنورد نزدیک دو سال در حصر قرار داده و انواع تهمت ها از نواحی مختلف و تریبون ها و حتی مجلس شورای اسلامی و از صداو سیما که باید یک دانشگاه اسلامی باشد، بر آنها وارد می کنند به اضافه آن زندانی های مظلوم. و عجیب تر که آنها و اینها فریادشان بلند است که بیایید ما را در یک دادگاه که قضات آن مجتهد و عادل باشند بدون ارعاب و وحشت در دید همه مردم ایران محاکمه کنید، امّا در جلو چشم مردم دنیا این نحو رفتار را یک حکم اسلامی قلمداد می کنند.

و شگفتی دیگر اینجانب از سکوت علماء اعلام و آیات عظام و مراجع تقلید (ادام اللّه بقائهم)، و نگفتن حکم شرعی و تذکر ندادن به حاکمیت در این مورد است؟ آیا این گونه تهمت ها به کسانی که متدیّن به دین اسلام و مذهب تشیّع می باشند در محافل صحیح است؟

اگر بهانه این است، چنانچه بزرگواران آزاد شوند بسیجی ها و بعضی دیگر آنها را می کشند! جواب این است که شما محکمه عادلانه ترتیب دهید تا آنها از حق خود دفاع کنند و بی گناهی آنها معلوم شود و به حقوق از دست رفته خویش برسند. یقینا کسی با آنها کاری ندارد جز خرابکاران.

باعث تأسف است که ادامه این روند خدای ناکرده موجب سقوط جمهوری اسلامی بوده و نظر قرآن و سنت نیست. بنظر این حقیر هیچ کدام از فقهای شیعه اثبات جرم بدون محاکمه در دادگاه صالحه بدون ارعاب و تهدید را امضاء نمی کنند و شرعی نمی دانند و حتی علمای مذاهب اربعه نیز این کار را نمی کنند.

امیدوارم به خداوند که مسئولین را از خواب غفلت بیدار نموده و به فکر اسلام واقعی و حفظ نظامی که مورد نظر حضرت رسول اکرم(ص) و ائمه اطهار (علیهم السلام) می باشد، باشند.

والسلام

سیدعلی محمد دستغیب

۱۰/۱۰ ۹۱


15 پاسخ به “آیت الله دستغیب: از علما و مراجع در شگفتم که چرا درباره این حصر غیر شرعی به حاکمیت تذکر نمی دهند”

 1. سبزه گفت:

  حاج آقا پول نفت همه را مست کرده. خدا این نفت رو نابود کنه که مملکت ما را تبدیل مملکت دزدان و فقرا کرده.

  • Motagh_1330 گفت:

   نفت سیاه یا بلای ایران

  • Reza گفت:

   خیلی کشورا دیگه هم نفت دارن ولی با یه حکومت سوسیالیتی معتدل بهترین زندگی رو دارن .ضمنا به قول یه نقیب زاده فکر میکنید ما اگه نفت نداشتیم الان ژاپن بودیم؟نخیر الان افغانستان بودیم.
   این وضعیت انفعال و بی عر ضگی در کنار بی صفت بودن همین ایرانیان در قدرت رو پای نفت ننویس باید شکر نعمت کنی برادر نه اینجوری یاوه ببافید .والا این چه وضعیت داغونیه این ملت بهش گرفتار شدن

 2. Mostafa گفت:

  نتیجه این می شود که شما مراجع را به واسطه دانش و اعلم بودنشان نمیخواهید
  برای مطامع سیاسی خود میخواهید که چون برخلاف مطامع سیاسی شما رفتار کرده اند، پس از مرجعیت ساقط اند
  همه مراجع را بی اعتبار میدانید و چند مرجع تقلید را معتبر
  اصل دموکراسی هم میگه ببینید اکثر مراجع چی میگن

  • ایرانی گفت:

   اگر اکثریت بر حق باشد یزیدیان چندین هزار نفر بودند ولی امام حسین(ع) و یارانش با افرادی مثل حضرت علی اصغر (ع) کلا 72نفر بودند

 3. کامبیز گفت:

  مرگ بر ستمگر چه شاه باشه چه رهبر

 4. روستایی آزاده گفت:

  به فرض اینکه سوت و کف زده باشن.آقای مسلمان نما،آیا سوت و کف زدن گناه است یا با ماشین عمدا از روی فرد زخمی شده ،رد شدن؟؟؟اگه به اندازه ی سر سوزنی اعتقاد داری قران را برای این دنیا نمیخای به تفاوت این دو فکر کن تو را به حضرت محمد(ص)فکر کن فکر کن!!!!!!!آیا ستار بهشتی هم کف و سوت زد در روز عاشورا؟؟؟

 5. Alim گفت:

  حتا یک دقیقه فیلم از توهین به مقدسات ندارند، اگر داشتند تا حالا صدها بار نشان داده بودند.
  چن تا دست زدن هست، در واکنش به فراری دادن نیروی انتظامی.

 6. Nakisa_sami گفت:

  مراجع تنها به فکر منافع خود می باشند البته به استثنای تعداد قلیلی ازجمله حضرت آیت الله علی محمد دستغیب .

 7. amator گفت:

  این اوضاع نکبت باری که گریبانگیرهمه شده تقاص خداونداست ازاین همه دروغ ودغل وخیانت وتهمت وافترای رایج که درجامعه

 8. Mohammad-sadegh گفت:

  اعجاب حضرت آیت الله دستغیب از سکوت علماء اعلام و مراجع و فقیهان ، از جنس همان اعجابی است که حضرت سید الشهدا علیه السلام در عصر یزید داشت ! عالمانی که خوی یزیدی گرفته بودند وحسین بن علی علیه السلام را خروج کننده بر امیرالمومنین یزید قلمداد می کردند و کشانی هم که این اندازه بی آزرم نبودند،وی را از مقابله با یزید نهی می کردند. در حالی که یزید و سردمداران سپاه جاهل ومغرورش به هیچ یک از سنن رسول الله عمل نمی کردند ومحاکم و قضات وی چون خود حاکم بی صلاحیت ، دنیا گرا و طاغوت بودند.
  بیشترین سخنان و خطبه های حضرت اباعبدالله در باره همین علماء اعلام و شانه خالی کردن آنان از اتباع معالم دین ، اجتناب از طاغوت و گرایش به دادگری بوده است.فتوای ارتداد و خروج سبط پیامبر را رئیس قوه قضائیه یزید صادر کرد و امامان جمعه و جماعات رای اورا مثاب دانستند و یزید را صاحب حق ! برخی از مراجع امروز ما ، نشر مستحبان و مکروهات را اوجب از هتک حرمت و سفک دماء می پندارند .فتوای صبوری و تحمل گرسنگی به مردم غارت شده می دهند اما حاضر نیستند از سطوت یغماگران و سارقین کاسته شود. مظلوم را مورد توبیخ قرار می دهند که چرا بر ظالم فریاد آوردی ! اما با ظالمین مراوده آشکار و بده و بستان های پنهان دارند و گاه صداق دخترکان خوبروی را برای بیت خود از خاطر دور نمی کنند.
  آن چه آفت عالمان دین است به فرموده حسین بن علی علیه السلام ، دنیا گرایی است که عالمان کنونی خود را مخاطب این هشدار نمی بینند.آنان به اصل عقیده برخی از تصوف ایمان دارند که واصل شده اند و نیازی به رعایت سنن صوری نمی باشند .
  ملت ما ابتدا چون حضرت دستغیب از این رفتار شگفت زده شد اما امروز عطای اینان را به ایشان بخشیده اند . آنان را نه خطا کار ! که طاغوتی بالقوه می بینند در عهدی که جلوس فرمایند. ما به این رسم واین شخصیت های حریص به دنیا و ضعیف النفس ، کافریم و مردم عادی را ممتاز تر از اینان می بینیم و اندیشمندان تحصیلکرده و دین پژوه آزاد اندیش را متبع تر از عناصر مشکوک ، مستظهر وابسته به دینار و پشتیبانی طاغوت معلوم الحال می پنداریم.
  اگر اینچنین نیست ! برای خدا به میدان آیند و به دفاع از مظلومین پردازند. مگر خداوند مدافع مومنان مظلوم نیست؟ آیا شهادت فقیهانی چون آیت الله دستغیب و اردبیلی و مرحوم منتظری و آیات دیگر برای صحت ایمان منتخب راستین مردم جناب میرحسین موسوی برای آنان کافی نیست تا به فریاد خاموش این جوانمردان برسند .چه فکر می کنند ! مرگ و حضور در پیشگاه رسول الله را فراموش کرده اند ؟امام صادق علیه السلام فرمودند ” کسی که منکر موضوع سوال و جواب عالم قبر باشد ، از شیعیان ما نیست. آنچه از اینان دیده می شود انکار عملی سوال و جواب است .هرچند دهان درانی کنند.

  • amator گفت:

   الله ولی الذین آمنوایخرجهم من الظلمات الی النوروالذین کفروااولیائهم الطاغوت یخرجونهم من النورالی النوراولئک اصحاب النارهم فیهاخالدون

 9. محق گفت:

  با سلام به حاج آقا دستغیب , ای کاش امثال ایشان در قضیه حصر مرحوم حاج آقا منتظری و مرحوم حاج آقا آذری قمی هم چنین موضعگیریهایی داشتند . اگر در آن زمان به مسولیت خود عمل میکردند شاید کار به این جا نمی رسید .

 10. صادق گفت:

  كالون (بخوانيد خامنه اي) هرگز به كاستيلو پاسخ جدي نداد. و بهتر آن دانست كه صداي او را خاموش كند. كتابهاي او را ممنوع كردند، پاره كردند، سوزاندند، ضبط كردند، با فشار سياسي در ايالت هاي همسايه قلم او را ممنوع كردند و در بزنگاهي كه ديگر پاسخ گفتن و گزارش حال براي او ناممكن شده بود، آدمهاي كالون به لجن پراكندن بدو و بدنام كردن او روي آوردند. اين را ديگر مبارزه نمي توان ناميد. اين تجاوزي است زشت و ننگين به دست و پا بسته اي بي پناه.
  وجدان بيدار

 11. reza rezaee گفت:

  حضرت آیت الله دستغیب دامت برکاته : جنابعالی عالمی حق مداروشجاع هستیدکه درمقابل ارازل اوباش حکومتی جان برکف درکنارملت ایستاده ائی . ازعلمای شیعه تعجبی نبایدکرد،انهاازجانشان ومالشان میترسند،اگردرزمان شاه فقیدبرای عطسه بزی 50 نامه ازطرف علمای اعلام صادرمیشدشاه انسان بود.جواب نامه رابانامه میداد نه باگلوله زندان وشکنجه تجاوز ،بهمین دلیل اقایان علمای اعلام وحجج اسلام چنان ترسیده اندوهرکدام درسوراخی خزیده اندکه امیدبه حمایت انهانمی رود. البته چندنفری هم درقم ونقاط دیگری ازعلماهستندکه درکنارمردم ایستاده اندولی متاسفانه باچندگل بهارنمیشود. مردم نه دادستانی دارندونه دادرسی . علمای شیعه بایدازدوگزینه یکی راانتخاب کنند1-حمایت ازظالمان وسارقان ومتجاوزان 2-باشجاعت ایستادن درکنارمردم .اگردرکنارمردم بودیداحترام مردمی خواهیدداشت. وگرنه چگونه به روی ملت درصبح نجات ایران نگاه خواهیدکرد.