سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نامه سیامک قادری به فائزه هاشمی: خواهرم درست می‌گویی، اما …...
» آن نیمه پر لیوان هم خون دل زندانیان و اشک چشم خانواده ایشان است

نامه سیامک قادری به فائزه هاشمی: خواهرم درست می‌گویی، اما …

چکیده :این درست است که باید هیمنه نظام جور و ظلم و زندان آن را به ریشخند گرفت و آنرا مرحله‌ای از زیست و تکامل انسان خواند اما نباید برای ظالمانی که دستشان هنوز از خون ستار‌ها خیس است مستمسکی فراهم آورد که گزارش‌های حقوق بشری و مساعی مردان و زندان در اقصی نقاط جهان برای ارتقا وضع حقوق بشر را در این جغرافیای شب زده یکسره دروغ و باطل و سیاه نمایی بخوانند....


سیامک قادری، روزنامه نگار زندانی که در بند 350 اوین به سر می برد، در نامه ای همدلانه به فائژه هاشمی، دیگر زندانی محبوس در بند زنان اوین، ابعاد ناگفته در نامه خانم هاشمی را که موجب سوء استفاده اقتدارگرایان شده را برشمرد.

به گزارش کلمه، در این نامه ضمن تائید نکات مثبتی از زندان که در یادداشت فائزه هاشمی به آن اشاره شده بود، این نکته مورد تاکید قرار گرفته که همه آن نکات مثبت به شخصیت و تلاش و از خودگذشتگی خود زندانیان و یاری خانواده های آنها تهیه شده است.

قادری با اشاره به گوشه هایی از جنایات و شکنجه هایی که زندانی باید پیش از رسیدن به بند عمومی، در بندهای 209، 2 الف و گاه 240 اوین تحمل کند و نیز سابقه ویران و غیر قابل تحمل بند 350 پیش از اواسط سال 89، با “خواهر” خطاب قرار دادن فائزه هاشمی، نوشته است: خواهرم! تو نیمه پر لیوان را با نفسی سلیم و نگاهی مثبت بین که طبیعی یک انسان است دیده‌ای و شرح داده‌ای ولی بدان آن بخش پرلیوان نه آب که اشک چشم همسران و فرزندان زندانیان است، خون جگر زندانیان سیاسی است که آن بخش پر لیوان را لبریز کرده است.

فائزه هاشمی اگرچه در یادداشت “زنان، مدرسه دمکراسی” به گوشه های مثبت زندان مانند اداره دموکراتیک فضای داخل زندان اشاره کرده که که برگرفته از خود زندانیان است، اما در یادداشت دیگری که در کلمه منتشر شد، بخشی از مشکل تراشی های مدیریت زندان برای زندانیان سیاسی را نیز توضیح داده است.
سیامک قادری، روزنامه نگار، مرداد ماه سال ۸۹ بازداشت و به اتهام تبلیغ علیه نظام، تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب به ۴ سال حبس تعزیری محکوم شد.

یکی از اتهامات اصلی این روزنامه نگار اداره کردن وبلاگ” ایرنای ما “بوده است. وبلاگی که او در آن به برخی عملکردها و اقدامات مسوولان خبرگزاری دولتی ایرنا انتقاد کرده و همچنین درباره جنبش سبز و رهبرانش مطالبی را در این وبلاگ نوشته بود.

متن کامل نامه ی سیامک قادری به فائزه هاشمی دو زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

وَلَا تَحْسَبَنَّ اللَّهَ غَافِلًا عَمَّا یَعْمَلُ الظَّالِمُونَ إِنَّمَا یُؤَخِّرُهُمْ لِیَوْمٍ تَشْخَصُ فِیهِ الْأَبْصَارُ (ابراهیم آیه ۴۲)

و هرگز مپندارید که خدا از کردار ستمکاران غافل است بلکه کیفر ظالمان را به تاخیر می‌افکند تا آن روزی که چشم‌هایشان در آن روز خیره و حیران است.

به خواهر دربندم فائزه هاشمی؛

خواهر فائزه!

نامه تو جز معدود اسناد و نامه‌های زندانیان سیاسی بود که در فضای بسته رسانه‌ای امروز ایران، انعکاس یافت و برای ما زندانیان که نقل هم بندیانمان را در ملاقات و شکسته بسته از زبان عزیزانمان می‌شنویم، مایه اعجاب و شگفتی شد.

بخش‌های زیاد از نامه سرکار عالی را در سرمقاله روزنامه رسالت به قلم کاظم انبارلویی در تاریخ ۲۷/ ۰۹/ ۹۱ خواندیم و دردمندانه لحن زنده و روح مقاومت ستیز در آن را ستودیم.

غرض این نیست که به واسطه چاپ بخش‌هایی از آن در روزنامه مذکور قلم تخطئه بر آن بکشم ولی چند نکته کلیدی در محتوای آنکه موجب استقبال رسانه‌های یکه تاز از آن شد برآنم داشت تا چند سطری من باب تذکر، قلمی کنم. به طور مشخص تاکید بر آن دارم اگرچه جغرافیای اسارت امروز ما یکسان است اما تاریخ آن از آغاز تا به امروز و در طول زمان تفاوت‌های بسیاری را مورد اشاره قرار می‌دهد.

مشخصا کاربرد عباراتی نظیر: «گزارشگری صادق»، «اینجا دمکراسی حاکم است»، «اینجا دانشگاه است»، «اینجا پر از خاطره‌های زیباست»، «اینجا مدرسه عشق است»، «شهادت نامه صادق» و سپس این نتیجه گیری که گزارش‌های احمد شهید سیاه نمایی و کذب است و در ‌‌نهایت انتقاد از قوه قضاییه که زندان را برای ناقصان حقوق ۷۵ میلیون ایرانی به «هتل» و یا «آرمان شهری برای مجرمان» تبدیل کرده است، قلقلکم داد تا تنها تجربیات خود را در تحمل سه سال حبس در بندهای ۲۰۹، ۲۴۰ و ۳۵۰ و فقط بخشی از آن را که به چشم دیده یا به گوش شنیده‌ام بازگو کنم.

خواهرم! تو جلب توام با تحقیر و وحشت زن و فرزند معصوم را در مقابل دیدگان بهت زده همسایگان را نیمه شبان یا صبحگاهان فراموش کردی، یادآوری کنی. تو ماه‌ها حرکت از سلول به دستشویی، هواخوری، حمام، اتاق بازجویی، دادسرا، دادگاه و حتی گذر از معابر شهر را با چشم بند از یاد برده‌ای ذکر کنی. تو فریادهای جانکاه مردان را در اتاق بازجویی روبروی بند شش بازداشتگاه ۲۰۹ از قلم انداخته‌ای. من پاییز ۸۹ صدای فریادهای مادری را در این اتاق می‌شنیدم که زیر بازجویی از حال می‌رفت و جیغ معصومانه نوزادی را از بند یک همین ساختمان که با صدای آشنای مادر به هوا بلند می‌شد. تو آیا صحنه آرایی اتاق بازجویی ۲۰۹ را که دکور آن خون های دلمه شده بر دیوار و کف آن بود دیده یا وصفی از آن شنیده‌ای؟ تو احیانا صدای عزیزی از نزدیکانت را هنگامی که با چشم بند رو به دیوار، بازجویی پس نمی‌دادی نشنیدی؟

نفهمیدی که او را برای خرد کردنت و تایید سناریوهای ذهن‌های بیمار بازجویان به میدان آورده بودند؟ تو تحقیر توسط بازجو و نگهبان را با پوست و استخوان و ذهن خود درک کرده‌ای یا حتی سوزش سیلی بازجو را برگونه است؟ تو هرگز حس کرده‌ای محتویات عفن داخل توالت استیل بازجویی بند ۲۴۰ هنگامی که سرت را به داخل آن می‌کنند که عنقریب وارد منافذ چشم و گوش و دهانت می‌شود؟ بازپرس پرونده تو آیا همراه با بازجو و کار‌شناس به پدر و مادر و فرزند و همسرت فحاشی کرده‌اند؟ تو آیا مقابل قضات معروف شعبات بدنامی چون ۲۸ و ۱۵ دادگاه انقلاب به خود جرات داده‌ای همه این مصیبت‌ها را به سودای شنیدن فریاد تظلم خواهی از سوی قاضی در محضر دادگاه بیان کنی و در کمال ناباوری متهم به دروغ گویی و بهتان زنی شده‌ای؟

تو خواهر من، آیا زجر هم نشینی با سوداگران مواد مخدر، خیانت کاران به بیت المال، زورگیران را در اتاق‌های ۱/۵*۲/۵ نیز بوده‌ای؟ تو می‌دانی التماس برای یک تماس تلفنی با خانواده فقط و فقط برای اینکه اطلاع دهی نمرده‌ای تا آن‌ها را از رنج دربدری در بیمارستان‌ها، پاسگاه‌های پلیس، پزشکی قانونی رهایی دهی و بازجویت این حق مسلم را منوط به پذیرش سناریوهای ذهن توهم زده از دشمنان خیالی کرده باشد؟

تو درخواست ملاقات با وکیل یا حتی حق امضا وکالت نامه برای داشتن وکیل غیر تسخیری را تا قبل از برگزاری جلسه دادگاه، داشته‌ای که هنوز هم سه سال پس از صدور حکم دیدار با وکیل برایت آرزو خواسته باشد؟

تو همراه من در جنبش اعتراضی مردم ایران؛ با مفهوم بازی «حکم تو اعدام است» و سپس بازجویی پشت بازجویی و بیدارباش‌های شبانه برای شرکت در این بازی دو نفره را با بازجو درک کرده‌ای؟

تو آیا تصویر حکم ناعادلانه‌ای که امثال ما را به ۲، ۳، ۵، ۷ و ۱۰ سال و یا برای همیشه از دیدار عزیزانمان محروم می‌کند توانسته‌ای ببینی؟ باور می‌کنی هستند بسیاری از هم بندیان ما که بدون داشتن وکیل، بدون رویت حکم و بدون دانستن ادله و استنادات حکم از احکام بدوی، تجدید نظر خواسته‌اند؟ تو آیا ماه‌ها ممنوع الملاقات بودن را می‌دانی چیست؟ آیا ترا با دزدان و جنایتکاران دستبند زده و در دالان های دادگاه انقلاب، بیمارستان‌ها، دادسرا‌ها و نزد نزدیکانت به نمایش گذاشته‌اند؟ آیا حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی تحقیر و توهین ماموران معذور و منشیان وابسته به دستگاه‌های امنیتی شعب خاص را تجربه فرموده‌اند!

آری خواهرم، بند بانوان و ۳۵۰ امروز محیط خوبی است اما راه رسیدن به این بهشت موصوف در گزارش سرکار عالی، از برزخی و دوزخی سخت می‌گذرد. ۳۵۰ و بند بانوان سال ۹۱ بسیار متفاوت است با همین نام‌ها در سال‌های ۸۸، ۸۹ و ۰-. در همین اتاق‌هایی که کاظم انبارلویی به یمن گزارش زیبای تو آنرا هتل می‌نامد، ده الی پانزده نفر در فضایی به اندازه درازکشیدن در کنار هم، کف خوابی کرده‌اند.

من از خاطرات سال‌های ۸۸ تا یک سال پیش می‌گویم نه دور‌تر. از دهه شصت نمی‌گویم که در همین فضا فقط جا برای ایستاده خوابیدن وجود داشت.

خواهر من فائزه! هتلی که دولت کودتا برای آزادگان در بند تهیه کرده است محدود به ساختمانی قدیمی و فرسوده با اتاق ای پر جمعیت است که حداقل امکانات مورد نیاز یک انسان را فاقد است و از میان تجهیزات این هتل تنها ساختمان آن متعلق به سازمان زندان هاست. تلویزیون‌ها، فرش‌ها، یخچال‌ها، وسائل پخت و پز، کولر، کتابخانه و کتابهای آن، ادوات کلاس‌های آموزشی و فرهنگی توصیف شده در گزارش سرکار عالی مثل میز و صندلی، وایت بورد و استاد و دانشجو، سندش بنام زندانیانی است که از نقد جان خود و خانواده برای چند صباحی مقاومت و ایستادگی تهیه شده است.

باور کن سهم زندان از این امکانات و تسهیلات در‌ها و دیوار‌ها، سیم‌های خاردار، قفل‌ها، توالت های غیربهداشتی و حمام‌های بی‌مصرف، لوله کشی‌های زنگ زده و فاضلاب‌های مستهلک است. سهم زندانیان اما تعمیر این خرابی‌ها، بازکردن هر هفته کانال فاضلاب قدیمی و استخراج فاضلاب‌ها با دست و انتقال آن به بیرون از زندان است و هزینه پاک سازی و نظافت هم این روز‌ها بر عهده زندانی است.

خواهرم! سهم زندانیان از غذای زندان حمل دیگ های سنگین غذای بی‌کیفیت، غیرقابل استفاده به بند و سپس بازگرداندن سطل های زباله مملو از‌‌ همان غذا‌ها به بیرون است. سهم ما انواع بیماری‌ها و جراحت های به جا مانده از دوران بازجویی که هزینه درمان آن باز هم بر گردن نحیف ما و خانواده‌مان است، در این هتل یا آرمان شهر به تعبیر سرمقاله نویس روزنامه رسالت.

اما تو درست می‌گویی اینجا همه خوبند. از یک سطحی نسبی امکانات برخوردارند و مسائل بند را خود رتق و فتق می‌کنند و کلاس‌های آموزشی و جلسات درس و فهم برپاست و آزادی، این اکسیر زیست، به طور نسبی در بند‌ها جریان دارد. اما فراموش کرده‌ای یاد آوری کنی که هزینه گزاف اصرار بر آزادی و آزادگی را ده‌ها زندانی پرداخت کرده‌اند که اکنون در زندان‌های قرون وسطایی در تبعید به سر می‌برند و همین امروز هم برای اصرار بر استفاده از حق آزادی بیان، زندانیانی روزانه به بندهای ۲۰۹، ۲ الف، ۲۴۰ و دادسرا تردد دارند. کم نیستند هم بندیانی که به دلیل استفاده از‌‌ همان آزادی‌های محدود‌گاه مجبور به تحمل ۱، ۲، ۳ یا ۵ سال حبس اضافه هستند.

آری خواهر من، آن آزادی که در این آرمان شهر وجود دارد تاوان و بهای اسارت ماست. اگر بنا بود تن به خفقان و سکوت داد چه لزومی به زندان و اسارت. اگر این آزادی در زندان است- که هست- به بهای نقد زندگی زندانیان و صرف فرصت زیست آن‌ها و خانواده آنان پرداخت شده است. راستی کاش چندی دست نگه می‌داشتی و از هم بندیان خود و همسایگان دربندت در مورد چگونگی طی دوران اسارتشان سوال می‌کردی! از ابوالفضل قدیانی می‌پرسیدی که بهای آزادی بیان خود را پس از طی دوران یک ساله حبس خود تا چند سال دیگر باید بپردازد! از تاج‌زاده می‌پرسیدی که چرا شب پرستان از انتقالش به بند عمومی وحشت دارند؟ از سعید مدنی می‌پرسیدی از چه دوازده ماه آزگار در بند ۲۰۹ در انفرادی نگه داشته شده، از ژیلا و بهمن می‌پرسیدی که نداشتن ملاقات با همسر و همراه زندگی در اسارت چه طعمی دارد. از شیوا نظرآهاری می‌پرسیدی که معنی سگدونی چیست؟

از کبری می‌پرسیدی تبعید به زندان قرچک چرا صورت گرفت؟ از خانم بنازاده می‌پرسیدی سوی چشمانش را در کدام گوشه زندان و کی فراموش کرده است؟ از آرش صادقی می‌پرسیدی چگونه مرگ ناشی از وحشت مادر در هنگام بازداشت را تحمل کرد و وقتی شکایت به قاضی برد تنها یک ماه پس از آزادی‌اش اکنون در کدام سیاهچال روزگار سپری می‌کند؟

فائزه جان، ای هم درد و هم سرنوشت من؛

آیا فرزند تو هم مانند فرزند محمدرضا مقیسه برای ایستادن بر سر آرمان‌های پدرش جشن ازدواج خود را پشت دیوار اوین گرفت؟ آیا خدایی ناکرده بودند عزیزانی که در طول دوران حبس تو چشم از جهان فروبندند مثل سیدمحمد ابراهیمی و اصغر محمودیان و… ولی حتی تماس تلفنی برای تسلیت به بازماندگان را اجازه نیابند؟ آیا تو هم صدای عزیزی را از بند همسایه هر روز می‌شنوی و ماه‌ها انتظار می‌کشی تا شاید زندانبانان نیم ساعت اجازه دیدار دو زندانی را صادر کنند!

آیا حیواناتی چون اوسط به همسر تو هم چون علیرضا رجایی پیشنهاد داده‌اند از قید زندگی با یک زندانی سیاسی خودش را‌‌ رها کند؟ آیا درد حصر خانگی و نبود در میان هم بندیان همفکر و همراه را مثل رهنورد، موسوی و کروبی درک کرده‌ای؟ آیا چون نسرین ستوده، دختر دوازده ساله‌ات را همراه با تو مجازات کرده‌اند؟ آری زندان سیاسی امروز یک دانشگاه است. اما اشتباه نشود این مهم به مدد و یمن حضور صد‌ها نخبه و اندیشمند و فرهیخته این مرز و بوم فراهم آمد که ستم و جهل را برنتافته‌اند.

خواهرم! من تلاش‌های فائزه را، ایستادگی‌اش را در میادین اعتراضی ارج می‌نهم، عدم استفاده از امتیاز خانواده معتبرش را محترم و منصفانه می‌شمارم، نرفتن به مرخصی‌اش را گرامی می‌دارم و بودنش را در میان سایر زندانیان سیاسی و عقیدتی مرهمی بر جراحت تبعیض و بی‌عدالتی می‌دانم، اما آیا می‌دانی که برای اتهام تبلیغ علیه نظام و شرکت در تظاهرات که تو به دلیل آن مجبور به تحمل شش ماه حبس ناعادلانه شدی، هستند کسانی که باید حداقل تا شش سال در زندان بمانند!؟

فراموش نکرده‌ای که برادرت مهدی را چگونه در طی مراحل تشخیص پزشکی و برغم دستور پزشکان از بیمارستان ربودند و به زندان بازگرداندند. درست که اینجا مدرسه عشق است، آری برای آنانی که آرمانی و هدفی دارند حتی ۲ الف، ۲۰۹ و ۲۴۰ بازداشتگاه‌های جهنمی که هر روز قربانی می‌گیرد، می‌تواند زیبا باشد.

آری خواهرم! تو نیمه پر لیوان را با نفسی سلیم و نگاهی مثبت بین که طبیعی یک انسان است دیده‌ای و شرح داده‌ای ولی بدان آن بخش پرلیوان نه آب که اشک چشم همسران و فرزندان زندانیان است، خون جگر زندانیان سیاسی است که آن بخش پر لیوان را لبریز کرده است. آن نیمه پر حاصل اشک دخترکان و پسرکانی است که پدرو مادر ندیده مراحل طفولیت به کودکی، نوجوانی و جوانی را طی می‌کنند.

خواهرم! این همه ظلم و بی‌عدالتی واقعی است. آن‌ها را باید دید و‌‌ همان گونه که هستند نه بیشتر و نه کمتر باید فریاد کرد تا فرزندان من و تو در کمند آن گرفتار نیایند.

این درست است که باید هیمنه نظام جور و ظلم و زندان آن را به ریشخند گرفت و آنرا مرحله‌ای از زیست و تکامل انسان خواند اما نباید برای ظالمانی که دستشان هنوز از خون ستار‌ها خیس است مستمسکی فراهم آورد که گزارش‌های حقوق بشری و مساعی مردان و زندان در اقصی نقاط جهان برای ارتقا وضع حقوق بشر را در این جغرافیای شب زده یکسره دروغ و باطل و سیاه نمایی بخوانند.

فراموش نکنیم در همین ۲-۳ ساله هیجده زندانی در زندان‌های کشور به انحا مختلف کشته شده‌اند. نمی‌گویم اعدام، این کشته‌ها نتیجه غفلت و نبود گزارش‌های حقوق بشری از یک سو و جسارت و سبعیت ناشی از بی‌خبری است.

باری خواهر عزیزم پایدار باشی و سرافراز بمانید که سرشکستگی و ضعف شایسته آنانی است که حقوق بشر را بازی می‌دانند و به بهانه‌های مختلف آن را به ریشخند و استهزا می‌گیرند و درک نمی‌کنند حقوق بشر ناموس بشریت برای امروز و فردای انسان‌ها است، ناموسی که به راحتی بر آن چشم نخواهیم بست.

آری خواهر من، هزاران و میلیون‌ها چون من قدر، سرکارعالی و تلاش‌های بی‌شائبه شما و مجاهدت‌های امثال شما و کسانی که در ساختار قدرت موجود می‌توانستند آسوده باشند و بهره‌مند، ولی راه مسوولیت انسانی و شرعی و ملی را پذیرفته‌اند، نیک می‌دانند،‌‌ همان سان که چنان هدف را مقدس و پاک، که حاضرند بر سر آنجان فدا کنند.

سیامک قادری

زندان اوین

۲۸ آذر ۱۳۹۱


15 پاسخ به “نامه سیامک قادری به فائزه هاشمی: خواهرم درست می‌گویی، اما …”

 1. Irani_mehdi گفت:

  خدایا کمکمون کن، کشور و مردم رو از این وضع نجات بدیم.

 2. nobody گفت:

  خواندن این شهامت می خواهد خانم فائزه هاشمی-

 3. محمد گفت:

  بد سلیقگی:
  ضمن احترام به آقای سیامک و حقایق مسلمی که ذکر کرده اند باید در مجموع گفت که این نوشته مملو از کج سلیقگی و یا بدسلیقگی است. خانم هاشمی به مرخصی نرفت و زندان را محل تمرین دموکراسی و…. خواند تا کسانی را که با تمام نفرت از او و از پدرش از زندانی بودن او در پوست نمی گنجند، آزار داده و به نوعی لبخند شادی را بر لبانشان بخکشاند. حال شما برداشتی عریضه نوشتی در پاسخ به او. همه این حقایق را درباره زندان های ایران مردم دنیا می دانند تا چه رسد به خانم هاشمی. شما خوب بود کار خودت را می کردی و این گزارش را مستقلا منتشر می کردی. خانم هاشمی هم کار خود را کرد که با مقصد دیگری بود. اینگونه با بغض جواب داده ای و ظرافت هایی که در نامه خانم هاشمی بود را ندیدی.

 4. مادر سبز گفت:

  خانم هاشمی با این نامه نشان دادند که باز جویی از ایشان متفاوت از دیگران بوده است تنها کافی بود که ایشان یکی از رنج نامه های زندانیان را مطالعه می کردند شاید امروز قضاوت دیگری داشتند .

 5. Mahrokhg گفت:

  خواهرم! من تلاش‌های فائزه را، ایستادگی‌اش را در میادین اعتراضی ارج می‌نهم، عدم استفاده از امتیاز خانواده معتبرش را محترم و منصفانه می‌شمارم، نرفتن به مرخصی‌اش را گرامی می‌دارم و بودنش را در میان سایر زندانیان سیاسی و عقیدتی مرهمی بر جراحت تبعیض و بی‌عدالتی می‌دانم، اما آیا می‌دانی که برای اتهام تبلیغ علیه نظام و شرکت در تظاهرات که تو به دلیل آن مجبور به تحمل شش ماه حبس ناعادلانه شدی، هستند کسانی که باید حداقل تا شش سال در زندان بمانی؟؟؟؟

 6. Raghbar25 گفت:

  مقام عظمى گمان نكن كه از بار اين همه ستمگرى و اجحاف و ظلم و بيداد سلامت
  بدر خواهى رفت. دير يا زود مرده يا زنده گريبانت را خواهد گرفت و عبرت خاص
  و عام ات خواهد كرد.

 7. صادق گفت:

  به نظر من اين شارلاتان بازي روزنامه رسالت است.
  شنونده اش كه مجامع حقوق بشري و مردم هستند بايد عاقل باشند.
  مطمئنا همانگونه كه خود آقاي سيامك قادري در نامه شان نوشتند خانوم هاشمي همچين قصدي نداشته اند كه زمينه سوءاستفاده حكومت را فراهم كنند.
  ي فيلم ميديدم به اسم زندان شاوشنك.
  فيلمش در رابطه با اميد به زندگي و آزادي بود.
  آخرهاي فيلم ي سكانس خيلي تاثيرگذار داشت .
  طرف براي رسيدن به آزادي مجبور شد چندين كيلومتر رو توي كانال فاضلاب زندان سينه خيز بره!
  تا وقتي من خودم تو فضاي زندان قرار نگرفته ام نميتونم بگم كه آره بهاي آزادي هر چي هم كه باشه بازهم آزاد بودن مي ارزه.
  راستش وقتي از زندانيان سياسي مطلبي ميخونم احساس گناه ميكنم كه چرا من اين بيرون نشستم پاي اينترنت و اونا اون تو دارن تاوان داشتن روياي آزاد بودن يك ملت رو ميپردازند.

 8. ناصر گفت:

  زیادی طلبکارانه برخورد کرده اند.به هر حال زندان، زندان است.مهم ترین عذاب زندان همان محبوس بودن است که همه و خانم فائزه و آقای قادری گرفتار آن هستند.بنابر این این طعنه زندن ها که آیا آقای هاشمی چه و چه شده یا نه ،به نظر جالب نمیرسد .

 9. Eslahat گفت:

  متأسفانه افرادی نظیر این آقای قادری با سیاه نمایئ بیهوده بهانه دست دشمنان انقلاب عظیم مردم که ثمره خون شهیدان انقلاب اسلامی بر علیه ستم شاهی‌ است میدهند تا دارو و امکانات زندگی‌ مردم تحریم شود. حقیقت زندان‌ها را به خوبی‌ سرکار خانم فائزه هاشمی‌ بیان کردند و به جهانیان نشان دادند که خیلی از این تبلیغات دشمنان نظام اسلامی دروغ است. همانطور که سید محبوب خاتمی همیشه می‌گوید نباید کاری یا حرفی‌ زده شود که آبروی نظام در خطر بیفتد، هر چقدر هم با برادران انقلابی‌ اختلاف سلیقه داشته باشیم اما در نهایت مهم انقلاب اسلامی است که باید حفظ شود و باید جلوی چنین سیاه نمایی هایی گرفته شود، از سایت وزین کلمه بعید بود چنین مطالب دشمن شاد کنی‌ آن هم در آستانه انتخابات که نظام به حضور پرقدرت مردم نیاز دارد منتشر کند و بهانه به دست سلطنت طلب‌ها برای تحریم انتخابات و خدای نکرده بی‌ آبرویی نظام بدهد.

 10. محمد گفت:

  درود بر شما. “زنده باد قلمی که از درون زندان از آن بوی دوستی، برادری و عشق و دموکراسی و آزادی به مشام رسد”.
  یک دموکراسی بزرگ نیاز به دموکرات های بزرگ هم دارد. روح حقیر نمی تواند دموکراسی بسازد.

 11. giti گفت:

  سینه مالامال درداست، ای دریغا مرهمی!

 12. ali گفت:

  ba salam dostane aziz az ghadimo nadim goftan asyab be nobat khode aghaye hashemi dar bevojod amadane vaziyate feli dar iran moghaser hastan va hame midanad ishan ham bayad dar dargah melate iran javabgoye amale khod bashand na tanha aghaye hashemi aghaye khatami ham kamtar az hashemi taghsir kartar nistan.emroz be hashemi va khanevade eteham mizanad farda nobate kesani mesle khatami ast ke dar mostahkamtar kardan paye stebdad komak shayani be diktatori feli kardan donya dare mokafate bayad in aghayon tavane khiyanathaye khodeshono pas bedan

 13. فتنه سبز زنده گفت:

  تا وقتی ما جای دوست و دشمن را تشخیص ندهیم کوچکترین قدمی به طرف دموکراسی نخواهیم برداشت

 14. Meysam گفت:

  سیامک در قلب ما جا داری به امید پیروزی و دعا کنیم جنگی نشه

 15. Aghel گفت:

  برادرم ناصرخان
  من مخالف آتشهایی بودم که بعد از نخست وزیری مرحوم دکتر بختیار شروع شد و مخالف اصل ولایت فقیه و حکومت دینی. نه اینکه با دین مخالف باشم که خود مومن به اسلام هستم ولی حکومت دینی را یک خطر عمده در درجه اول برای خود دین می‌دانم.
  مشکل تنها فرد نیست ساختار هم هست. شما به خامنه‌ای نگاه کنید او روز اول اینقدر بد نبود ولی با این ساختار فاسد شد.