سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » رد مصاحبه تلویزیونی و پیشنهاد عفونویسی، از سوی مهدی هاشمی/ آیت الله از تصمیم فرزند...
» قفل پرونده مهدی هاشمی باز نشد؛ برنامه ریزی بازجویان ناکام ماند

رد مصاحبه تلویزیونی و پیشنهاد عفونویسی، از سوی مهدی هاشمی/ آیت الله از تصمیم فرزندش حمایت کرد

چکیده :در حالی که بازجویان و مسئولان امنیتی مرتبط با این پرونده تصور می کردند ملاقات آیت الله هاشمی با پسرش ممکن است به ترغیب او به نوشتن عفو رهبری و در نتیجه باز شدن قفل این پرونده بینجامد، نتیجه این ملاقات برعکس خواسته ی بازجویان بوده و رییس مجمع تشخیص نظام در این ملاقات از ننوشتن درخواست عفو حمایت کرده و چنین کاری را در واقع نوعی اعتراف به خطای ناکرده از سوی او دانسته است....


آیت الله هاشمی رفسنجانی در ملاقات هفته گذشته با مهدی هاشمی، یکی از دو فرزند زندانی خود، از مقاومت وی در برابر خواست بازجویان برای نوشتن درخواست عفو حمایت کرده و چنین کاری را به منزله اعتراف او به خطای ناکرده دانسته است.

به گزارش کلمه، تقریبا همزمان با انتشار خبر رد پیشنهاد مرخصی از سوی فائزه هاشمی و شدت گرفتن اتهام پراکنی های رسانه های اقتدارگرا علیه فرزندان رئیس مجمع تشخیص مصلحت، منابع نزدیک به خانواده هاشمی می گویند مقام های قضایی اعتراف کرده اند که هیچ مدرک مستدلی در پرونده مهدی هاشمی وجود ندارد.

به گفته این منابع، در حالی که بازجویان و مسئولان امنیتی مرتبط با این پرونده تصور می کردند ملاقات آیت الله هاشمی با پسرش ممکن است به ترغیب او به نوشتن عفو رهبری و در نتیجه باز شدن قفل این پرونده بینجامد، نتیجه این ملاقات برعکس خواسته ی بازجویان بوده و رییس مجمع تشخیص نظام در این ملاقات از ننوشتن درخواست عفو حمایت کرده و آن را در واقع نوعی اعتراف به خطای ناکرده از سوی او دانسته است.

هفته ی گذشته فاطمه هاشمی فرزند دیگر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با کلمه با اعلام این خبر که برادرش مهدی هاشمی را دوباره برای چند ساعت و بی اطلاع خانواده به بیمارستان مدرس منتقل کرده اند، به ملاقات پدرش با مهدی پرداخته و گفته بود: مهدی گفته که این ها هیچی از من ندارند و هر چه هم که می گویند همه صحبت هایی که بوده دیگران علیه من کرده اند و فقط شفاهی بوده و سند و مدرکی ندارند. افرادی که در مورد من صحبت هایی کرده بودند هم هیچ مدرکی ارائه نداده بودند.. در این ملاقات مهدی هاشمی، خواست معمول بازجویان از متهمانی که درون نظام تعریف می شوند مبنی برپذیرش خطا و نوشتن عفو را که موجب تخفیف در مجازات و نیز منفعت برای نظام می شود را با پدر خود در میان گذاشته و تصمیم خود مبنی بر مقاومت در برابر این خواست بازجوها را به نظر آیت الله هاشمی رفسنجانی رسانده که با تایید و حمایت وی مواجه شده است.

همچنین بر اساس گزارش رسیده به کلمه از نزدیکان خانواده هاشمی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت در گفت و گوی تلفنی با رهبری، موضوع پیشنهاد بازجویان برای عفونویسی و مختومه کردن پرونده بدین ترتیب را با آیت الله خامنه ای در میان گذاشته است. به گفته این منابع، رهبری هم در این مکالمه اظهار داشته که نوشتن عفو یا اعتراف، نافذ بوده و به معنای پذیرش اتهام است و متهم نباید از کار ناکرده عفو بخواهد.

این مکالمه از این لحاظ حائز اهمیت است که در رویه متداول نهادهای امنیتی فعلی در بازجویی ها، اهمیت چندانی به مستندات و شواهد واقعی و محکمه پسند داده نمی شود؛ بلکه ضابطین قضایی و بازجوها متهم را در برابر اتهامی قرار می دهند و سپس او را بین نوشتن عفو یا اعتراف به جرم ارتکابی و دفاع از آن مخیر می کنند.

بدین ترتیب بازجوها بی اعتنا به نبود مدارک و مستندات، با فشار زیاد از متهمان می خواهند که از آنها عفو یا اعتراف بگیرند تا در هر صورت، اقرار متهم را به منزله شاهدی بر جرم ارتکابی به دادگاه و افکار عمومی عرضه کنند.

این در حالی است که برخلاف نظر آیت الله خامنه ای، اکثر فقها اعتراف متهم علیه خود تحت فشار و در شرایط حبس انفرادی را نافذ و دارای اعتبار شرعی و حقوقی نمی دانند.

بر اساس این گزارش مهدی هاشمی در این ملاقات گفته که برگه ای را با یک پرسش کلی پیش روی او می گذارند تا خودش هر عمل خلاف قانونی را که انجام داده بنویسد که وی از پاسخ به این گونه پرسش ها استنکاف کرده و خواستار پرسش های مشخص و مستند، طبق قانون شده است.

از دیگر موارد درخواستی بازجوها که مهدی هاشمی رد کرده، برائت از جنبش سبز و رهبران آن در یک برنامه ضبط شده تلویزیونی است.

یک منبع نزدیک به خانواده هاشمی معتقد است تماس با آیت الله هاشمی برای ملاقات با فرزندان خود در اوین، به امید توصیه او به فرزندش مهدی برای نوشتن عفو یا همکاری با بازجوها بوده است که بدین ترتیب نتیجه این ملاقات را می توان در هدفگذاری بازجوها، نوعی نقض غرض دانست.

از دیگر اخبار مربوط به مهدی هاشمی این است که پزشک معالج او تاکید کرده که باید مجددا در بیمارستان حضور پیدا کرده و اقدام به سیستوسکپی کند اما تاکنون به جز یک بار که بدون اطلاع خانواده هاشمی او را به بیمارستان برده اند، انتقال مجددش به بیمارستان که نظر پزشکان معالج اوست، انجام نشده است.

به این ترتیب و با توجه به اینکه نظر بازجوهای فرزند رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکنون تامین نشده است و با وجود نظر مخالف بازپرس پرونده و برخی اظهارات مقامات دادستانی تهران خطاب به خانواده هاشمی، قرار بازداشت موقت مهدی هاشمی با فشار بازجوها برای دوماه دیگر تمدید شد و اعتراض او نیز به صدور این قرار از سوی دادستانی رد شد.


16 پاسخ به “رد مصاحبه تلویزیونی و پیشنهاد عفونویسی، از سوی مهدی هاشمی/ آیت الله از تصمیم فرزندش حمایت کرد”

 1. ناشناس آشنا گفت:

  آقای هاشمی لطفا باری برداشتن حصر هم اقدام کنید!

 2. محمد گفت:

  دارو دسته مصباح ….. هرکس کمی از نظرا تشان با انها هم خوانی نداشته باشد و کمی اریب بیندیشند و همسو با جهل و استبداد و رانت خوران نباشند  باید مجازات شوند . امکانات کشور هم که در اختیارشان هست هر غلطی دلشان بخواهد می کنند .البته روشن است که با خانواده هاشمی نمی توانند ان کار هائی را بکنند که با دیگران کرده اند 

 3. حجر بن عدی گفت:

  حجر: به خدا قسم ياعلي اگر باشمشير قطعه قطعه ام كنند و در
  آتشم بسوزانند ،برايم بهتر است از آنكه از تو بيزاري بجويم

 4. صادق گفت:

  هاشمی با زنگ زدن به خامنه ای میخواد مثلا اونو از اخبار داخل زندان ها با خبر کنه.
  شاید هم میخواد شکایتشو پیش اون ببره.
  قافل از این که همه ی این کارها زیر نظر زیر دست های خود خامنه ای انجام میشه.

 5. Amirali_zzz گفت:

  راستش داستان این آفا مهدی هم مشکوکه!ما نفهمیدیم جرمش سیاسیه یا اقتصادی،یه روز از مملکت خارج مشه تا دستگیر نشه، یه روزم با اینکه بهش میگن نیا(بنا به اظهار اژه ای)بیخبر و ناگهانی میاد،همه میدانیم اگر هاشمی احساس کنه بچش در خطر هست از اون کارهای مخصوص به خودش میکنه و آقایانو میشونه سر جاشون اینو بگم هاشمی از همه اسرار بعد از انقلاب خبر دارد حتا بیشتر از خامنه ای همیشه کسیو میذاره جلوی رهبر که آب خوش از گلویش پایین نره(آخریشم احمدی نژاد که استانداردولت  هاشمی بود)باید منتظر ماند ودید آخر این نماشنامه چی میشه

 6. Sara گفت:

  چیه؟ چون آ قا زاده س شکنجه ش نکردن ؟؟؟؟؟ چرا  پس جوانهای مردم را بدون هیچ مدرکی شکنجه  کردن وکشتن ؟؟؟/

 7. Illia گفت:

  جناب هاشمی ببین چه کردی با خودت مقصر این روزها خودت هستی 

 8. ستمدیده گفت:

   
  ببینید اگر ما بخواهیم به این مسئله بیطرفانه نگاه کنیم چند موضوع برای ما سئوال هست

  1- اول انکه باید مشخص شود این حرفهایی که احمدی نژاد شب انتخابات زده بود تا
  چه مقدار صحت دارد آیا ایشان خدای ناکرده مرتکب نوعی تخلف اقتصادی شده است یا نه؟

  2- همه کارها شده قایم موشک بازی باید برای  مردم روشن شود که این  حرفهای احمدی
  نژاد کوتوله کودتاچی تا چه حدی درست بوده.

  3- اگر خدای ناکرده ایشان تخلفی داشته چرا دار و دسته مقابل که این همه تخلفات دارند
  و همه هم دارند میبینند. انها هم محاکمه نمیشوند

  اصلا مردم از این باند بازی هایی که دستگاه قضائی انجام میدهد حالشان بهم میخورد.

 9. mahmoud گفت:

  من فکر میکنم شاید در این شرایط       بین  اقای هاشمی ورهبری  برای  خراب نشدن خانواده هاشمی ورهایی مهدی   توافق شده است   وگرنه چگونه  مهدی که سالهاست  در بخش نفت کشور بوده و…..   هیج پرونده  خلافی نداشته باشد؟

 10. i گفت:

  این دین با خودی و غیر خودی چه نکرد!

  آن همه اشک کوکودایل!

 11. محمود گفت:

  مملكتي كه رهبرش، با شنيدن اظهارات رئيس مجمع ،همرزم ساليان دور ،مديون رهبري، توجهي به اينكه چه اتفاقاتي در قوه قضائيه وضابطين آن ميگذرد وبه راحتي ميگويد نبايد در قبال كارناكرده عفو بخواهدوامور مملكت را سرسري گرفته ،چگونه ميتواند نظام اسلامي را پياده كند با آنهمه احاديثي كه در باره ولايت وامامت از امامان معصوم در دامان دارد .هيچ اقدامي براي حداقل اصلاح قوه قضائيه انتصابي اش نميكند.كه اين چه عدلي است كه بر دادگاههاي كشور حاكم شده است.پسر هاشمي كه اينگونه باشد .واي بحال تاجزاده ها،زيدآباديها و…ّبه نظر كدامين فقيه اين رهبر شرايط رهبري را دارد.چگونه اون دنيا پاسخ ريزش مردم را ازدين اسلام ميدهد وبه تبع ايشان .بله قربان گويانش.ياحسين،آزادگي بيان تو يعني همينكه اي حكام ميگويند پس ……

 12. بنده ی خدا گفت:

  از جرم پسر جناب هاشمی اطلاعی ندارم پس در این مورد قضاوتی نمیتونم بکنم ولی 
  کلاً در اوین باب ست که اگر کسی را به اشتباه هم گرفتند پرونده ای برایش درست کنند که تا عمر دارد داغش بر پیشانیش باشد غافل از اینکه این دنیای وانفسا محل گذر ست و روزی در درگاه الهی باید پاسخگوی این دست جنایات باشند.خداوند یاور مظلومین ست ،هرچند که ظالمین وانمود به اعتقاد به خدا میکنند گرنه حضور حضرت حق را حس نمیکنند گرنه این کارهای پلید برای یک موحد بی معناست !

 13. mahmud گفت:

  اقاي هاشمي رفسنجاني وقتي ميبنند كه از خانواده او ميخواهند كه به جرم ناكرده اعتراف كنند ومصاحبه بكنند تا مشمول تخفيف شوند فكر نكردند كه بر ديگر متهمين بي پناه كه حامي وپشتبيبان ندارند دراين چند سال چه گذشته است .برخي شايع كردند كه اقاي رفسنجاني براي وادار كردن فايزه ومهدي باعتراف وعذر خواهي به زندان اوين رفت ولي با امتناع فرزندان مواجه شد

 14. فدای رهبر گفت:

  به نام آن که همه چیز داد 
  اسلام و علیک یا اباعبدالحسین (ع) 
  اسلام علیک یا فرزند زهراء شهیده 
  من فقط میگم کلیه اعمال ما در گروی نماز ماست اگه هر کسی در این دنیا محاکمه نشود قطعا در آخرت محاکمه میشود حالا هر که میخواهد باشد و در پست و مقامی 
  اگه مهدی هاشمی گناه کار باشه باید باهاش برخورد بشه و اگه هم گناه کار نباشه باید آزاد بشه 
  این در مرود همه افراد صدق میکنه بچه رئیس و بچه دیگران نمیشناسه 
  مرگ بر کسانی که به اسم دین و به اسم اسلام ناب محمدی (ص) به انسانها فشار میاورند 
  خداوند لعنت کند هر کسی را که شخصیت انسانی را زیر پا میگزارد  و به مردم زور میگوید حالا هر که باشد در هر پست و مقامی فرق نمیکند فقط خداوند به عذابی سخت گرفتارش کند که هم در این دنیا و هم در آن دنیا انگشت نشان مردم  شود 
  مرگ بر اسرائیل و مرگ بر همه کسانی که فقط دم از مخالفت با اسرائیل میزنند و خودشون از اسرائیلیها بدترن 

 15. Khelood گفت:

  سلام :خدای نکرده برداشت بد نشود !این همان نتیجه اسرارآقای رفسنجانی در همایت از انتخاب خامنه ای برای رهبری بعد از فوت امام بودکه با مخالفت شدید مجلس خبرگان رهبری مواجهه شد (هرچه بکاری برداشت میکنی )

 16. Ssddd گفت:

  بنظر می رسد رژیم جمهوری اسلامی در مقابل حقوق مردم ،‌جزء سر تسلیم ، راه دیگری ندارد. عده ای نادان نه تنها جمهوری بلکه ملت ایران را با این کارهای شرم آور به باد داده اند. چیزی از اسلام باقی نگذاشته اند. اسلامی جزئ خوشونت و دروغ و فشار و … چیز دیگری را به جهانیان به ارمغان نداده اند. و از همه مهمتر به ملتشان خیانت کرده اند.