سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » بخشنامه‌ای که نشان می‌دهد اردوهای راهیان نور اجباری و بخشی از درس «آمادگی دفاعی» ...
» وعده استفاده از قطار به جای اتوبوس؛ آیا عملی می‌شود؟

بخشنامه‌ای که نشان می‌دهد اردوهای راهیان نور اجباری و بخشی از درس «آمادگی دفاعی» دانش‌آموزان است + سند

چکیده :تکرار چندباره سوانح و تصادفات در اردوهای راهیان نور، انتقادات بسیاری را برانگیخته است. اما مسئولان بسیج و آموزش و پرورش، بدون قبول مسوولیت و عذرخواهی از مردم و خانواده کشته شدگان حوادث قبلی و تغییر رویه، می گویند این اردوها به هر شکلی که شده باید برگزار شود. وعده برگزاری اردوها با قطار به جای اتوبوس هم که اخیرا مطرح شده، مشخص نیست عملی شود. در همین حال، سندی که برای اولین بار در کلمه منتشر می شود، نشان می دهد که دستورالعمل اجرایی این اردوها بر مبنای اتوبوس است و همچنین برخلاف ادعای سردار نقدی و وزیر آموزش و پرورش، شرکت دانش آموزان در این اردوها اجباری و بخشی از درس آمادگی دفاعی است....


کلمه – گروه اجتماعی: در حالی که در هفته های گذشته تکرار چندباره سوانح و تصادفات در اردوهای راهیان نور انتقادات بسیاری را برانگیخته است، مسئولان برگزاری این اردوها بدون قبول مسوولیت و عذرخواهی از مردم و خانواده کشته شدگان، خبر از برگزاری اردوها با قطار به جای اتوبوس می دهند.

به گزارش کلمه، مشخص نیست این وعده تا چه حد عملی شود و با این حجم برگزاری اردوهای راهیان نور، اساسا تا چه حد امکان عملی آن باشد. اما رئیس سازمان اردویی راهیان نور و گردشگری بسیج بدون توضیح درباره این ابهامات، تاکید کرده که این اردوها به هر شکلی که شده باید برگزار شود.

در همین حال، تصویر بخشنامه سازمان آموزش و پرورش که در زیر همین گزارش کلمه منتشر می شود، نشان از دستوری بودن این اردوها و اجبار آن برای دانش آموزان مقطع دوم دبیرستان (متوسطه نظری) و مقطع سوم (کار دانش) می دهد.

سردار سلیمانی، رییس سازمان اردویی راهیان نور، در جلسه ای که به مناسبت هفته بسیج برگزار شده، تاکید کرده که به هرشکلی که شده باید این اردوها برگزار شود. این در حالی است که تکرار حوادث رانندگی و واژگونی اتوبوس های حامل دانش آموزان در هفته های گذشته، نارضایتی و نگرانی های بسیاری را در بین والدین دانش آموزان ایجاد کرده است.

راهیان نور، نامی آشنا به واسطه حوادث

نام راهیان نور در سالهای اخیر هم به واسطه هزینه های بسیاری که برای دولت و سیستم آموزشی به همراه داشته و هم به علت سوانح چشمگیری که برای دانش آموزان در پی داشته، بیش از پیش مطرح بوده است. راهیان نور به گروه بزرگی از کاروان‌های سیاحتی – مذهبی اطلاق می شود که به بازدید از مناطق جنگی بازمانده از جنگ ایران و عراق در غرب و جنوب غربی این کشور می‌پردازند. بیشتر این کاروانها همزمان با تعطیلات نوروزی و نیز تعطیلات تابستانی، برای مناطق غرب کشور، فعال می‌شوند و مناطق مرزی استان خوزستان بویژه منطقه شلمچه از مقصدهای پرطرفدار این گروه‌هاست. همچنین به سمت یادمان شهدای شوش نیز سفر می‌کنند.

بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سازمان دهنده و متولی اصلی اردوهای سراسری «راهیان نور» است که هر ساله گروه‌هایی از مردم مناطق مختلف ایران را برای بازدید از مناطق جنگی غرب و جنوب غربی این کشور، به استان‌های هم‌مرز با عراق می‌برد. در وبسایت این اردوها، موسسه ای تحت عنوان بنیاد طلایه داران نور آفاق به عنوان برگزار کننده آن معرفی شده است.

نگاهی به لیست حوادثی که در چند سال از برگزاری این اردو اتفاق افتاده است، به روشنی خطرناک و هزینه دار بودن آن را برای مردم نشان می دهد:

۲۵ اسفند ۱۳۸۶ – در اثر تصادف یک دستگاه اتوبوس کاروان راهیان نور در استان خوزستان بیست و دو نفر کشته شدند. این اتوبوس که حامل دانشجویان پسر دانشگاه علمی – کاربردی غیرانتفاعی خیام مشهد بود در محور اندیمشک به خرم آباد با یک دستگاه تانکر سوخت برخورد کرد و آتش گرفت. در این حادثه، ۲۲ سرنشین اتوبوس در شعله‌های آتش کشته شدند و هفت نفر دیگر نیز زخمی شدند.

۶ فروردین ۱۳۸۷ – واژگونی یک دستگاه اتوبوس در استان خوزستان موجب مرگ بیست و هفت نفر شد. این اتوبوس که حامل فرهنگیان استان چهارمحال و بختیاری بود در محور شهرکرد به ایذهبه دلیل سرعت زیاد و برخورد با گاردریل جاده کنترل خود را از دست داد و واژگون شد. در این سانحه ۲۷ نفر کشته و ۱۳ تن نیز زخمی شدند.

۸ فروردین ۱۳۸۷ – اتوبوس حامل کاروان راهیان نور در استان خوزستان مورد حمله مسلح افراد ناشناس قرار گرفت. این اتوبوس شامگاه پنج‌شنبه ۸ فروردین در حالی که عازم منطقه دهلاویه بود، در جاده اهواز به سوسنگرد مورد حمله افراد مسلح ناشناس قرار گرفت. در این حادثه، دو نفر از سرنشینان اتوبوس، در اثر اصابت گلوله زخمی شدند.

3 فروردین 1388 – وقوع سانحه برای دانش آموزان دختر اعزام شده از محمودآباد، 9 کشته و 24 زخمی بر جا گذاشت.

1 فروردین 1390 – اتوبوس حامل دانشجویان کرمانی که در قالب اردوهای راهیان نور عازم مناطق جنگی بودند، در 50 کیلومتری شهرستان جیرفت دچار حادثه شد و 10 کشته و 37 مجروح بر جا گذاشت. 7 نفر از کشته ها دختر بودند.

۱۵ بهمن ۱۳۹۰ – عصر روز شنبه تصادف اتوبوس دانش آموزان دختر استان خراسان رضوی در حوالی بروجرد، منجر به کشته شدن ۳ دانش آموز و جراحت شدید ۱۳ نفر از دانش آموزان و مربیان و مسئولین این اتوبوس شد.

۱۶ بهمن ۱۳۹۰ – صبح روز یکشنبه اتوبوس دانش آموزان دختر اردبیل در نزدیکی پل دختر استان لرستان واژگون شد و چهار نفر به شدت مجروح شدند.

27 مهر 1391 – یک اتوبوس راهیان نور که حامل 40 نفر از دانشجویان دانشگاه ملایر از استان همدان بود، واژگون شد که تلفات جانی نداشت، اما باعث زخمی شدن تعدادی از سرنشینان آن شد که اکثرا به صورت سرپایی درمان و دو تا سه نفر از آنها که نیاز به مداوا داشتند به بیمارستان منتقل شدند.

۲۸ مهر ۱۳۹۱ – واژگونی یک اتوبوس در مسیر اهواز – بروجن، 26 کشته بر جا گذاشت. یک اتوبوس اسکانیا که از اهواز به سمت بروجن در حال حرکت بود در کیلومتر ۱۸۵ لردگان به دهدز، به دلیل تخطی از سرعت مجاز از مسیر خارج و واژگون شد. در این حادثه 26 نفر در دم کشته و بقیه سرنشینان نیز مجروح شدند.

18 آبان 1391 – یک دستگاه اتوبوس حامل دانش آموزان دختر که در قالب اردوهای راهیان نور از شهرستان سبزوار اعزام شده بودند، در کمربندی شاهرود واژگون شد که در این حادثه دو تن در دم جان باختند و ۱۵ تن نیز زخمی شدند.

1 آذر ۱۳۹۱ – اتوبوس راهیان نور دانش آموزان سیستان و بلوچستانی در محور شیراز به گچساران واژگون شد. این اتوبوس که حامل دانش آموزان دختر مقطع دوم دبیرستان شهر نیکشهر استان سیستان و بلوچستان به سمت مناطق عملیاتی جنوب بود، در منطقه “خان احمد” در 30کیلومتری شهر گچساران دچار حادثه شد. بر اثر این حادثه 14 نفر زخمی شدند. از 14 مصدوم این حادثه یک تن راننده اتوبوس، سرپرست کاروان و 12 تن دیگر دانش‌آموزان بودند که دو مصدوم سرپایی درمان و مرخص شدند و حال دو مصدوم دیگر نیز وخیم است.

در همین باره در کلمه بخوانید:

باز هم حادثه در اتوبوس‌های راهیان نور؛ مرگ ۲۶ دختر دبیرستانی و همراهان آنها
پیکر ۲۶ جان باخته سانحه اتوبوس دانش آموزان بروجن به خاک سپرده شد
این ۲۶ آمار نیست، جان انسان است؛ چه کسی پاسخگوی آن است؟
راهیان نور و یک سؤال شرعی
معیار حکومت در ارزشگذاری برای جان انسانها
پرونده حادثه راهیان نور هم مختومه شد/ مقصر: مرحوم راننده؛ مسئول پاسخگو: وجود ندارد
کاروان راهیان نور هنوز قربانی می گیرد؛ دو کشته و ۱۵ زخمی در حادثه شب جمعه
۱۲۰۰ دانش آموز دختر جیرفتی مسافر کاروان های راهیان نور شدند
واژگونی یک اتوبوس راهیان نور دیگر/ دانش آموزان سیستانی در مسیر گچساران

اردوی اجباری برای دانش آموزان

در حالی که مسئولان نظامی و اداری اردوهای راهیان نور چندین بار سعی داشته اند تا اجباری بودن آن برای دانش آموزان را تکذیب کنند، اما واقعیت این است – و سندی که کلمه در زیر همین گزارش منتشر می کند، نیز نشان می دهد – که شرکت در این اردوها برای دانش آموزان اجباری محسوب می شود و بخشی از درس آمادگی دفاعی آنهاست.

پس از حادثه بروجن و کشته شدن 26 دانش آموز دختر در مسیر بازگشت از این اردوها بود که بحث اجباری بودن این اردوها و گذاشتن نمره برای آن مورد نقد مردم و رسانه ها قرار گرفت. به گزارش ندای سبز آزادی، قربان عبدالهی‌نیا پدر یکی از کشته شدگان این حادثه افشا کرده بود که: بچه‌ها برای درس “آموزش دفاعی” از طرف مدرسه به شلمچه اعزام شده بودند. چرا باید چنین درسی برای بچه‌ها بگذارند و آنها را به راه دور بفرستند و بگویند اگر به این اردو نروید 10 نمره از این واحد درسی شما حذف می‌شود؟“

اما پس از همین افشاگری، مسوولین وزارت آموزش و پرورش و اردوی راهیان نور سعی کردند این طور توضیح دهند که اردوها اجباری نبوده است. ممتحن، رییس سازمان بسیج دانش‌آموزی نیز گفت اجباری برای شرکت دانش آموزان در اردوی راهیان نور نیست. حاجی بابایی وزیر آموزش و پرورش در همین رابطه گفته بود: اردوی راهیان نور اجباری نیست و هیچ نمره ای هم برای اعزام به این سفر وجود ندارد. سردار نقدی نیز ادعای مشابهی را مطرح کرده بود.

اما بخشنامه آموزش و پرورش نشان می دهد که، با کمال تأسف، وزیر آموزش و پرورش دولت احمدی نژاد و سردار نقدی، هر دو دروغ می گویند.

یکی دیگر از والدین کشته شدگان بروجنی هم در همان زمان گفت: دبیرستان دخترانه حضرت مریم در شهرری ناحیه دو بالاجبار دختران دوم دبیرستان را به اردو های 5 روزه راهیان نور می برد و در جلسه ای که به همین منظور تشکیل شد ما والدین را تهدید کردند که 10 نمره درس دفاعی مربوط به این سفر است و به نوعی با زور از والدین امضا گرفتند.

مردم و دلسوزان، خواستار برخورد با خاطیان

در حالی که مسوولین اصلی برگزار کننده این اردوها همیشه در برابر حوادث اتفاق افتاده در این اردوها سکوت کرده اند، رسانه ها و دلسوزان خواستار برخورد با خاطیان شده اند.

یکی از والدین در همین رابطه گفته بود: بعضی از ما والدین واقعا راضی به این سفر اجباری فرزندانمان نیستیم و به سازمان بازرسی کل کشور شکایت می بریم و تا آخر هم پای شکایتمان می مانیم. این سفر اجباری، تجاوز به حریم خصوصی و حقوق خانواده است.

از سوی دیگر آیت الله هاشمی رفسنجانی نیز در اطلاعیه ای که منتشر کرده بود، علاوه بر تسلیت به خانواده های آسیب دیده، خواستار برخورد جدی با خاطیان و عوامل آن شده یود.

بهمن کشاورز، رییس کانون وکلا و حقوقدان نیز با اشاره این که در مجلس شورای اسلامی عنوان شده که «۱۰ نمره از درس آمادگی دفاعی را به رفتن به اردوی راهیان نور مشروط کرده‌اند» و همچنین این اردو‌ها «به دلیل افزایش آمار دانش‌آموزان مشمول این طرح از ۳۰ هزار نفر به بیش از یک میلیون نفر که بدون آماده شدن مقدمات انجام شده است» تاکید کرده که «اگر این نقل قول درست باشد با مطلب بسیار عجیب و غیرقابل باوری مواجه هستیم، آیا جان بچه‌ها چیزی است که با این گونه محاسبات و بهانه‌ها با آن بازی کنیم؟!»

وعده جدید مسئولان: قطار به جای اتوبوس

پس از حادثه بروجن و کشته شدن 26 دختر دانش آموز، چند بار دیگر هم اخباری از واژگونی اتوبوس های راهیان نور منتشر شده است؛ که آخرین آنها مربوط به دو روز قبل بود. در همین شرایط، در حالی که مردم انتظار پاسخگویی و یا توقف طرح از سوی مسوولین را دارند، سردار سلیمانی رئیس سازمان اردویی راهیان نور و گردشگری بسیج با اعلام راه اندازی ستاد راهیان نور شهید نوری در راه آهن، گفت: اعزام زائران راهیان نور مسیر تهران از این پس با خطوط ریلی و از طریق قطار به مناطق عملیاتی انجام می شود.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بسیج مستضعفین، همزمان با فرارسیدن هفته بسیج، جلسه مشترک بین قرارگاه مرکزی راهیان نور و راه آهن جمهوری اسلامی ایران با حضور عبدالعلی صاحب محمدی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل راه آهن، سردار علی فضلی فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان نور، سردار یعقوب سلیمانی رئیس سازمان اردویی راهیان نور و گردشگری بسیج به منظور تشکیل ستاد راهیان نور شهید نوری در راه آهن جمهوری اسلامی ایران و همچنین استفاده حداکثری از خطوط ریلی برای اردوهای راهیان نور برگزار شد.

سلیمانی در سخنان خود بدون هیچگونه توضیحی درباره علل کوتاهی ها و عدم پاسخگویی درباره مرگ دانش آموزان به ضرورت اجرای این اردوها اشاره کرده است. وی می گوید: به خاطر اهمیت و عملکرد مثبت راهیان نور، این اردوها باید «به هر شکل ممکن» برگزار شود تا آموزه هایی مثل جهاد و شهادت بین نسل جوان به خصوص دانش آموزان ترویج، حفظ و تقویت شود.

بخشنامه ها نشان می دهد: اردوها اجباری است!

در حالی که در سکوت و بی تفاوتی مسوولین و حتی بعضا نقل قول های عجیب آنها درباره این اردوها که برای فرار از مسوولیت انجام می شود، باز هم به طور مکرر اخبار مبنی بر واژگونی و مصدومیت اتوبوس حامل دانش آموزان و دانشجویان منتشر می شود، اسنادی که کلمه برای اولین بار منتشر می کند، نشان از اجباری و دستوری بودن این اردوها دارد.

همانطور که در تصاویر اسناد (ذیل همین گزارش) دیده می شود، نهادی به نام «کمیته اجرایی بسیج دانش آموزی» در بخشنامه ای به مدارس متوسطه و کاردانش جزییات و نحوه ی برگزاری این اردوها را متذکر شده است. در این دستورالعمل با اشاره به بخشنامه های وزارت آموزش و پرورش، یادآوری شده است که دانش آموزان پایه دوم نظری و سوم کاردانش در درس فنی و حرفه ای در فراگیری این طرح مشمول هستند. (برای حفظ امنیت منبع، آدرس و شماره نامه و عنوان شهرستان در تصاویر، سیاه شده است.)

این اسناد و بخشنامه ها به صراحت روند اجرایی و دستوری برگزاری اردوها را روشن می سازند و مشخص می کنند که چارت تشکیلاتی اردوها هم بر مبنای سفر با اتوبوس طراحی شده و در صورت صداقت مسئولان بسیج در وعده خود برای تغییر وسیله حمل و نقل کاروان های راهیان نور به قطار، قاعدتا این دستورالعمل نیز به کلی باید تغییر کند. حال آنکه در نگاه اول به نظر می رسد این وعده، صرفا برای ساکت کردن منتقدان مطرح شده است.

این در حالی است که مسوولین رده بالای وزارت آموزش و پرورش، سپاه و بسیج هم این روزها به جای آنکه مسوولانه به عذرخواهی و جبران مافات خانواده های آسیب دیده بپردازند، با نقل قول های عجیب، بیش از پیش بر تصمیمات خود اصرار می کنند، و سعی دارند اشتباهات را به منتقدین و دشمنان نسبت دهند؛ آنچنان که سردار سلیمانی می گوید دشمنان قصد داشتند با دستاويز کردن و بزرگ جلوه دادن برخی از حوادث نادر راهيان نور، تزلزلی در اراده مسئولان کشور برای انجام اين حرکت عظيم فرهنگی ايجاد کنند.

سوال اینجاست که چگونه منصوبانی چون وی تکرار واضح این حوادث در روزهای گذشته را حوادث نادر می نامند و هنوز نسبت به آن بی تفاوت اند، و آیا تضمینی هست که این اردوها از حالت اجباری خارج شود و وعده استفاده از قطار به جای اتوبوس نیز به طور جدی اجرایی شود؟


13 پاسخ به “بخشنامه‌ای که نشان می‌دهد اردوهای راهیان نور اجباری و بخشی از درس «آمادگی دفاعی» دانش‌آموزان است + سند”

 1. ایران گفت:

   منم موافقم!!!

 2. Pedisarsam گفت:

  man khodam mohaselam taeed mikonam ke ejbariye
   

 3. Iris_1359 گفت:

  من فرهنگی هستم و شاغل در دبیرستانهای پسرانه.این موضوع از نظر قانونی اجباری نیست که اتفاقا لزوم رضایت نامه این را نشان میدهد.اما در عمل بگونه ای برخورد میگردد که الزامی بحساب میاید.ناگفته نماند که با تبلیغات انجام شده دانش آموزان خود نیز اشتیاق نشان میدهند و بخصوص اینکه به آنها گفته میشود اگر نروید کلاس تشکیل میشود و باید سر کلاس بیایید.

 4. KHOON گفت:

  عزیزم یک مقداری اون چشمای تیزبینت رو باز کنی می بینی که واقعن این اردو ها اجباری اند خاتمی که اومد بودجه ی بسیج رو کاهش داد اون موقع این اردو ها کمتر شد ولی با اومدن احمدی نژاد و قدرت گرفتن سپاه و بسیج وبا افزایش بودجه بسیج دوباره این اردو ها وبخور بخورای سپاه شروع شد امیدوارم قانع شده باشی

  • ایران گفت:

    منم با اجباری بودن این اردوها و عدم استفاده از وسایل نقلیه امن و سالم موافقم , اما این سند و هر سند دیگری از این قبیل نمیتواند به تنهایی چیزی زا ثابت کند ما نباید مانند گروه مستبد حاکم (مثل گروه حقیقت یاب و …) بخواهیم اینگونه, ادعاهای خود را ثابت کنیم در آنصورت فرق ما با آنها چیست؟؟؟
   به نظر من هم این اردوها نه تنها سودی برای دانش آموزان ندارد بلکه همانطور که میبینیم زندگی آنها را هم تهدید میکند!!!

 5. Ghasem گفت:

  درحقیقت نیازی هم به این زحمت نبود که اینهمه مدرک برای اثبات گفته خود بیاورید.  این روسیاهان یک روده راست ندارند. اینها قسم حضرت عباس هم بخورند و قرآن را هم مهر کنند که این تورها اجباری نیست، کسی حرف آنها را باور نمی کند. مگر مردم بیمارند که دستی دستی خود را به کشتن بدهند. این مسئولان دروغ می گویند زیرا شهامت راستگویی ندارند. برای چه از “رسانه ای” کردن اینهمه وحشت دارند؟ برای چه تکیه کلام بزرگترشان همواره اینست که “این کار را انجام دهید اما مردم نفهمند”؟ اما دست شما درد نکند.

 6. Ali Doste Azadi گفت:

  نوشته پسران / برای دختران هم اجباریه ؟ 

 7. hamid54 گفت:

  آقای ایران و لااسدولاهیان… خون بچه هایی که ریخته شده و لباسهای عزایی که به تن خونواده هاشون شده چی؟ اون هم نمیتونه معتبر باشه؟ دست مریزاد بابا….

 8. فرزاد گفت:

   دوست عزیز چند سالی است که ارسال بخشنامه ها اینترنتی شده و بدون مهر و امضا نیز معتبر است

  • Yahoo گفت:

   من خودم کارمن هستم و در دبیرخانه کار میکنم.این نامه جعلیه.چون نامه بدون مهر است.نامه های اتوماسیون هم تماما ممهور و امضا شده هستند.این نامه فاقد اعتبار قانونی است

 9. Alisazgar گفت:

  در ضمن هیچ کجای آن هم  ننوشته که اجباری است

 10. F K گفت:

  در مملکتی که خیلی از دستورات مهم شفاهی داده می شود و اجرا می گردد (مانند فرمان توقف پرسش از رئیس جمهور) نیازی به نشان دادن مهر و امضا نیست!

 11. Monire گفت:

  راهيان_ زور تقديم مي كند.