سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » چگونه جنگنده های سپاه، افتتاح فرودگاه امام را متوقف کردند/ روایت وزیر راه دولت اصل...

چگونه جنگنده های سپاه، افتتاح فرودگاه امام را متوقف کردند/ روایت وزیر راه دولت اصلاحات

چکیده :قراربود 2 هزار هکتار از زمین های فرودگاه امام برای تاسیس پایگاه هوایی نظامی اختصاص پیدا کند ولی دستورهای بین المللی می گفت که فرودگاه های نظامی و مسافری باید از هم جدا باشند. بنابراین ما مخالفت کردیم... هواپیما بالای سر فرودگاه آمد و قصد نشستن داشت که یک فانتوم و یک میگ 29 بالای سر این هواپیما رفتند. جنگنده ها به هواپیمای مسافری اعلام کردند اجازه نشستن ندارد. تمامی این مکالمات را ما در برج مراقب می شنیدیم. خلبان سوال کرد که چه باید بکند که ما گفتیم برود به اصفهان. این جنگنده ها برای اطمینان تا اصفهان هواپیما را اسکورت کردند....


سال ها از ماجرای تعطیلی ناگهانی فرودگاه بین المللی امام خمینی در روز افتتاح آن می گذرد ولی هنوز ناگفته های بسیاری از این ماجرا باقی مانده است. احمدخرم وزیر راه دولت اصلاحات به عنوان متولی حمل و نقل کشور در روز افتتاح فروگاه امام در برج مراقبت فرودگاه حضور داشته است. در گفت وگوی کوتاه اقتصاد ایرانی با او بخشی از واقعیت های آن ماجرا بازخوانی شده است؛ روایتی که به خوبی نشان می دهد حضور بی مهار نظامیان در عرصه های اقتصادی و دخالت آنها در مسائل مدیریتی، چه تبعاتی می تواند داشته باشد:

در جریان بسته شدن فرودگاه امام شما به فرودگاه رفتید؟

فرودگاه امام همه چیز را برای پرواز آماده کرده بود. حتی تست های فنی را به صورت دقیق انجام داده بودیم و باید پروازهای خارجی به این فرودگاه می آمدند. اولین پروازها برای امارات بود. بیشترین پروازهای ما به امارات و روزانه 20 مورد بود. براساس برنامه ریزی ها هر 15 روز پرواز یکی از کشورها باید به فرودگاه امام می آمدند و ظرف شش ماه تمام پروازهای خارجی به این فرودگاه منتقل می شدند.

در اردیبهشت سال 83 باید این کار شروع می شد و همچنین شروع ساخت فاز دوم فرودگاه امام باید شروع می شد مجلس هفتم قانون گذراند که قرارداد منعقد شده با شرکت ” تاو ” که شروع ساخت فاز دوم فرودگاه امام در اردیبهشت 83 بود و تحویل در اردیبهشت 85 لغو شد و هنوز هم کوچکترین اقدامی پس از 8 سال نشده است. همزمان قراربود 2 هزار هکتار از زمین های فرودگاه امام برای تاسیس پایگاه هوایی نظامی اختصاص پیدا کند ولی دستورهای بین المللی می گفت که فرودگاه های نظامی و مسافری باید از هم جدا باشند. بنابراین ما مخالفت کردیم.

شما پیش از این اتفاق اطلاع نداشتید؟ یعنی بستن فرودگاه امام ناگهانی بود؟

بله. دقیقا ناگهانی بود. البته چند روز قبل اعلام کرده بودند به دلیل مشکلات امنیتی نباید فرودگاه افتتاح شود. حرف آنها هم مربوط به شرکت ترکیه ای تاو بود.برای حل این مشکل ما تمام مراحل قانونی را انجام دادیم وحتی شرکت ترک را از فرودگاه خارج کردیم و به صورت مکتوب هم اعلام کردیم هیچ فرد ترکی در فرودگاه حضور ندارد. فرمانده سپاه فرودگاهها هم تایید کرد که عوامل شرکت ترک در فرودگاه امام نیستند ولی علی رغم این اعلام بازهم اقدام به بستن فرودگاه کردند.

روز افتتاح، هواپیمای اماراتی چندین دور بالای سر فرودگاه گشت. شخصا از فرمانده سپاه فرودگاه ها خواهش کردم تا باند را باز کنند. به آنها گفتم عدم فرود این هواپیما برای کشور و آبروی بین المللی ما بد است . بالاخره اجازه دادند این اولین و آخرین پرواز باشد. البته آقای خاتمی ورود پیدا کردند و اجازه را گرفتند. اما متاسفانه برخوردها ادامه پیدا کرد. وقتی هواپیما نشست، آمدند و اجازه پهلوگیری هواپیما به پلکان را نمی دادند.یک ساعت و نیم طول کشید تا مسافران خارج شوند. هواپیما پهلوگرفته بود، درب هواپیما را باز نمی کردند، بازهم رفتم و خواهش کردم و بعد از نیم ساعت التماس اجازه خروج مسافران را صادر کردند.

متاسفانه در همان پرواز وزیرفرهنگ و ارشاد عمان هم حضور داشت. با ایشان برخورد بسیار بدی صورت گرفت به طوری که از دستشویی فرودگاه ایشان را بیرون کشیدند و به یک اتاق بردند. بعد از ماجرا من ده دقیقه از ایشان عذرخواهی می کردم. ساعت سه بعد از ظهر همان روز هواپیمای جمهوری اسلامی از دبی به سمت فرودگاه امام می آمد. قرار بود تا این هواپیما در فرودگاه بنشیند که اعلام کردند دیگر اجازه نمی دهیم و باید فرودگاه تعطیل شود. خلبان پرواز فرودگاه جایگزین را اصفهان اعلام کرده بود.

هواپیما بالای سر فرودگاه آمد و قصد نشستن داشت که یک فانتوم و یک میگ 29 بالای سر این هواپیما رفتند. جنگنده ها به هواپیمای مسافری اعلام کردند اجازه نشستن ندارد. تمامی این مکالمات را ما در برج مراقب می شنیدیم. خلبان سوال کرد که چه باید بکند که ما گفتیم برود به اصفهان. این جنگنده ها برای اطمینان تا اصفهان هواپیما را اسکورت کردند. اینقدر این ماجرا سرو صدا ایجاد کرد که تا مدت ها موج های منفی آن به سمت کشور می آمد.

شما قدرت لابی گری نداشتید؟

هیچ اثری نداشت.


11 پاسخ به “چگونه جنگنده های سپاه، افتتاح فرودگاه امام را متوقف کردند/ روایت وزیر راه دولت اصلاحات”

 1. Raste123 گفت:

  خوب جناب آقای خرم چرا همان موقع میامدید و حقایق را به متچلت نگفتید  شما هم در این ماجرا اگر حقیقت داشته باشد شریک هستید

 2. Ali_young_man2000 گفت:

  به نظرتون اگه اون هواپیما به اخطار توجه نمیکرد و فرود میومد چه اتفاقی براش می افتاد؟

 3. Reza_irani گفت:

  {شخصا از فرمانده سپاه فرودگاه ها خواهش کردم, بالاخره اجازه دادند این اولین و آخرین پرواز باشد!!!بازهم رفتم و خواهش کردم و بعد از نیم ساعت التماس اجازه خروج مسافران را صادر کردند!!!در همان پرواز وزیرفرهنگ و ارشاد عمان هم حضور داشت. با ایشان برخورد بسیار بدی صورت گرفت بعد از ماجرا من ده دقیقه از ایشان عذرخواهی می کردم!!!} عجب وزیر مقتدری همش در حال خواهش و عذرخواهی بوده !!! آقای وزیر اگر شمابه جای ترسیدن از فرمانده سپاه فرودگاه !!! وبیت رهبری اتکا شما به خدا و رای بیست میلیونی ملت بود دیگر نیازی به خواهش کردن از فرمانده سپاه فرودگاه نبود و  زمانیکه حقایق را با مردم در میان میگذاشتید و از ملت کمک میخواستید مطمئن باشید مردم میامدند و فرودگاه را آزاد و باز نگاه میداشتند,توکل و اتکا شما به خداوند و ملت نبود.و ترس از خامنه ای و مامورانش در شما رخنه کرده بود و شما نقش وزیر حرفشنوی خلیفه خامنه ای را ایفا کردید و نه وزیری که به مفتخر به رای و حمایت مردم است.

  • M_aftabomah گفت:

    uعزیزم فکر کردی اینا کجاست. میدونی تو چه کشوری زندگی می گنی ؟ وقتی سپاه هست کدوم وزیری اقتدار داره ؟ مردم قیمت نان و ماست و نتوستن کنترل کنن . مردم یک روز بازار و نتونستن تعطیل کنن میرفتن فرودگاه امام و باز میکردن ؟ داداش اینجا ایرانه

  • M_r_reza گفت:

   اقا رضا نمیدونم کجای این دنیا در حال خوشگذرانی هستی . ملتی که یارانه میدن چلوی بانک ضف میکشن . شیر گرون میشه بیشتر میخرن . سکه گرون میشه صف میبندن برای خریدنش . میرن جلوی چنگنده و ماشینهای مسلح سپاه وایمیسن . بازم به غیرت این مرد که بتنهایی جلوی سپاه و رهبری وایسادو این فرودگاه و افتتاح کرد

 4. احمد گفت:

   حالا که مشکلات پیش روی دولت اصلاحات روشن میشود، عده ا ی  به جای درک مشکلات خاتمی،طلبکارانه برخورد میکنند.قتل های زنجیره ای را هم از سیر تا پیازش به همت خاتمی فهمیدند و افشا شد.جرا تا به آخر نتوانستند پیگیری کنند.آقای جمشیدبزرگمهر آنموقع چه کردند؟ایشان چرا سر غیرت نیامدند و  سکته نکردند و هنوز هم راست راست راه میروند؟

 5. Ghasemi1979 گفت:

  شما احتمالا احمد خرم رو نمی شناسین مردیکه از هیچکس ترسی نداره این رو واقعا میگم اگر خم به کسی التماس کرده مطمئن باشین از روی ضعف یا ترس نبوده 

 6. من گفت:

  فکر می کنید رفت و آمد کالاهای قاچاق از کدام فرودگاه صورت می گیرد؟ من خودم اطلاع دارم که فردی اشیای قدیمی ایران را با همدستی عده ای از سپاه از مرز فرودگاه امام به خارج منتقل می کند و بار ایشان اصلا بازرسی نمی شود.

 7. Sianban گفت:

  سپاه فانتوم و میگ 29 نداره

 8. Amir گفت:

  سپاه فانتوم و میگ 29 نداره

 9. M_r_reza گفت:

  مثل اینکه سپاهی هم تو جمع داریم . سپاه و ارتش چندین ساله با هم یکی شده اند.