سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نامه 33 زندانی سیاسی زن به رئیس زندان اوین: به خاطر این هتک حرمت بزرگ عذرخواهی کنید...
» دیگر اجازه بازرسی های توهین آمیز و شرم آور را نخواهیم داد

نامه 33 زندانی سیاسی زن به رئیس زندان اوین: به خاطر این هتک حرمت بزرگ عذرخواهی کنید

چکیده :بدیهی است که زنان زندانی سیاسی از این پس اجازه چنین بازرسی‌های نا‌معمول و توهین آنیزی را نخواهد داد و مصرانه خواستار عذرخواهی مقامات مسوول، تعهد ایشان دربارهٔ عدم تکرار چنین رفتاری با زنان زندانی وعودت وسایل بازداشت شده به زندانیان یا به خانوادهٔ آن‌ها هستیم....


پس از اعتصاب غذای ۹ زندانی سیاسی بند زنان اوین در اعتراض به هتک حرمت و تعرض در بند زنان و بازرسی غیر معمول، 33 بانوی محبوس در این بند نامه‌ای را خطاب به رییس زندان اوین نوشتند.

به گزارش کلمه، در بخشی از این نامه با اشاره به رفتار توهین آمیز و بازرسی بدنی ای که مصداق آزار جنسی بوده آمده است: چیزی که قابل گذشت نیست رفتار وحشیانه بعضی از ماموران در بازرسی بدنی است که دور از شان و مصداق بارز تعرض و هتک حرمت به شمار می‌آید و قلم از بیان صریح آن شرم دارد. باتوجه به انواع دوربین‌های امنیتی و سختگیری در رفت آمد‌ها و نقل و انتقال وسایل و غیره و با توجه به وجود ابزار الکترونیکی مناسب که می‌توانست برای بازرسی بدنی بکار رود و یا دست کم محترمانه باشد بر ما معلوم نیست که چرا چنین رفتار توهین آمیزی صورت گرفته است.

روز گذشته کلمه گزارش داده بود که در پی یورش روز سه شنبه ی نیروهای گارد یگان حفاظت زندان اوین به بند زندانیان زن سیاسی که با هتک حرمت و آزار آنها همراه بود، تعدادی زندانیان این بند دست به اعتصاب غذای دسته جمعی زده اند.

حمله کنندگان به بند بانوان که شامل حدود ۲۰زن از نیروهای گارد یگان حفاظت زندان اوین بودند با ورود به حریم خصوصی و شخصی زندانیان سیاسی باعث بر هم زدن نظم و سلب آسایش آنان شده و پس از یورش به بند سیاسی بانوان زندانیان را به شکل توهین آمیزی بازرسی بدنی کردند.

متن این نامه که در اختیار کلمه قرار گرفته به شرح زیر است:

ریاست محترم زندان اوین، جناب آقای رشیدی

باسلام

به استحضار می‌رساند که صبح روز سه شنبه ۹آبان تعداد زیادی از ماموران زن برای بازرسی به بند زنان زندانی سیاسی مراجعه کردند. از این می‌گذریم که در ‌‌نهایت تنها مورد به ظاهر خلافی که مشاهده شد وجود چند عدد «ام پی تری» (mp۳) حاوی موسیقی و مطالب آموزشی زبان بود که دربندهای عمومی زنان آزادانه و به فور یافت می‌شود و متاسفانه بدون دلیل موجه ما را از داشتن آن محروم کرده‌اند تا ناگزیر از پنهان کاری شویم. از این هم می‌توان گذشت که از یک ساعت هواخوری هفتگی خود محروم شدیم و در طول بازرسی بی‌جهت ما را در باشگاه زندانی کردند.

اما چیزی که قابل گذشت نیست رفتار وحشیانه بعضی از ماموران در بازرسی بدنی است که دور از شان و مصداق بارز تعرض و هتک حرمت به شمار می‌آید و قلم از بیان صریح آن شرم دارد. باتوجه به انواع دوربین‌های امنیتی و سختگیری در رفت آمد‌ها و نقل و انتقال وسایل و غیره و با توجه به وجود ابزار الکترونیکی مناسب که می‌توانست برای بازرسی بدنی بکار رود و یا دست کم محترمانه باشد بر ما معلوم نیست که چرا چنین رفتار توهین آمیزی صورت گرفته است.

بدیهی است که زنان زندانی سیاسی از این پس اجازه چنین بازرسی‌های نا‌معمول و توهین آمیزی را نخواهد داد و مصرانه خواستار عذرخواهی مقامات مسوول، تعهد ایشان دربارهٔ عدم تکرار چنین رفتاری با زنان زندانی وعودت وسایل بازداشت شده به زندانیان یا به خانوادهٔ آن‌ها هستیم.

اسامی امضا کنندگان:

فائزه هاشمی، محبوبه کرمی، نسیم سلطان بیگی، مهسا امرآبادی، راحله زکایی، منیژه نجم عراقی، نسرین ستوده، لوا خانجانی، شیوا نظرآهاری، لادن مستوفی مآب، ژیلا بنی یعقوب، میترا زحمتی، مهوش شهریاری، حکیمه شکری، ژیلا کرم‌زاده، شبنم مددزاده، کفایت ملک محمدی، مریم اکبری منفرد، کبری بنا‌زاده، نازنین دیهمی، فاران حسامی، فریبا کمال آبادی، بهناز زاکری، مطهره بهرامی، نگاره حایری، صدیقه مرادی، صغری غلام‌نژاد، ریحانه حاج ابراهیم دباغ، نوشین خادم، مریم جلیلی، بهاره هدایت، محبوبه منصوری و بسمه الجبوری

 November 1st 2012 – [Kaleme] 33 female political prisoners behind bars at Evin prison have written an open letter to the head of Evin prison. The letter comes on the heals of a hunger strike launched by 9 female political prisoners protesting the highly unusual search and desecration and harassment of female political prisoners at the hands of prison guards during a recent raid of the women’s ward.

The complete content of the letter as provided to Kaleme is as follows:

To Mr. Rashidi, the head of Evin Prison,

Greetings. We would like to inform you that on Tuesday morning of October 30th, 2012, a large number of female agents arrived at Evin’s female ward with the intent to conduct an inspection. Let us assume [for the sake of argument] that we would be able overlook the fact that the apparent contention was over a number of MP3 CDs found in the female ward; CDs that contained music and language courses and were hidden as the result of the unfortunate banning of such items, leaving us with no other recourse but to hide them. Let us assume for a moment that we could also overlook the fact that we were deprived of our one hour a week access to fresh air when we were unnecessarily detained while the inspection of the ward was taken place. It goes without saying, however, that the brutal behavior by some agents during the bodily searches of the female prisoners cannot and will not be forgiven, for this violent and obvious act of aggression and desecration is so reprehensible that putting pen to paper to describe it renders one ashamed and disgraced.

Given the existence of a myriad of security cameras watching our every move and the restrictions imposed upon prisoners regarding what is allowed to be entered into the ward, not to mention the modern, electronic tools available for conducting bodily searches at minimum in a respectable manner, we are at a loss for words regarding why prison authorities have resorted to such insulting behavior.

Clearly moving forward, the female political prisoners will not allow such unusual and degrading inspections to take place. To this end, we the signatories urgently demand an apology from the authorities responsible for such an act. We further demand that the authorities in question ensure that such an act is not repeated and request that the items confiscated be returned either to the female political prisoners or to their respective family members.

Signatories:

Faezeh Hashemi, Mahboubeh Karami, Nasim Soltan Beygi, Mahsa Amrabadi, Raheleh Zakaiii, Manijeh Najam Araghi, Nasrin Sotoudeh, Leva Khanjani, Shiva Nazarahari, Ladan Mostoufi Maab, Jila Baniyaghoub, Mitra Zahmati, Mahvash Shahriyari, Hakimeh Shokri, Jila Karamzadeh, Shabnam Madadzadeh, Kefayat Malek Mohammadi, Maryam Akbari Monfared, Kobra Banazadeh, Nazanin Deyhami, Faran Hesami, Fariba Kamal Abadi, Behnaz Zakeri, Motehareh Bahrami, Negareh Haeri, Sedigheh Moradi, Soghra Gholamnejad, Reyhaneh Haj Ebrahim Dabagh, Noushin Khadem, Maryam Jalili, Bahareh Hedayat, Mahboubeh Mansouri, Basma Aljabouri


17 پاسخ به “نامه 33 زندانی سیاسی زن به رئیس زندان اوین: به خاطر این هتک حرمت بزرگ عذرخواهی کنید”

 1. بیطرف گفت:

   بار الهی نمی دانم این ملت دچار کدام اشتباه و گناهی شده است که مستوجب این فجایع و این وحشیت ها است . نمیدانم آنهایی که در زندانها و تحت عنوان بسیجیان و … هستند جزئی از این مردم هستند یا از کشورهای دیگری آمده اند .  داشتن چنین خشونت و وقاحتی از یک انسان قابل تصور نیست. نمی دانم اینان در کدامین مدرسه و دانشگاهی مسخ شده و روح انسانیت خود را از دست داده اند. 

 2. بیطرف گفت:

   بار الهی نمی دانم این ملت دچار کدام اشتباه و گناهی شده است که مستوجب این فجایع و این وحشیت ها است . نمیدانم آنهایی که در زندانها و تحت عنوان بسیجیان و … هستند جزئی از این مردم هستند یا از کشورهای دیگری آمده اند .  داشتن چنین خشونت و وقاحتی از یک انسان قابل تصور نیست. نمی دانم اینان در کدامین مدرسه و دانشگاهی مسخ شده و روح انسانیت خود را از دست داده اند. 

  • حمیدرضا گفت:

    نتیجه سکوتشان بابت اعدامها و زندانی شدنها و حصرهای خانگی بیگناهان بعد انقلاب است
   وقتی میدیدن افرادی که برای انقلاب زحمت کشیدن و از اسم و آوازه آنها برای انقلاب خرج شد اما بعد از انقلاب یکی یکی یا حذف شدن یا کنار زده شدند یا فراری یا زندانی و در حصر شدن اما سکوت کردن براستی که هرچی میکشیم نتیجه اعمال خودمان است

 3. مملکته؟ گفت:

  ای رئیس زندان اوین، در زمان شاه هم که احتمالا تو جزو مخالفانش بودی، او با خواهر و مادر و همسر واجب النفقه حاج اقا همین معامله را میکرد؟ تازه او بی دین بود و نوکر آمریکا. اما تو مسلمانی و ذوب شده در رهبری و ادعا هم می کنی که مجری اسلام ناب محمدی هستی که پر از رافت و عطوفت و مهربانی است. نه واقعا با خار مادر و ناموس تو هم در زمان شاه همینگونه عمل می شد؟  مملکته؟؟

 4. مملکته؟ گفت:

  ای رئیس زندان اوین، در زمان شاه هم که احتمالا تو جزو مخالفانش بودی، او با خواهر و مادر و همسر واجب النفقه حاج اقا همین معامله را میکرد؟ تازه او بی دین بود و نوکر آمریکا. اما تو مسلمانی و ذوب شده در رهبری و ادعا هم می کنی که مجری اسلام ناب محمدی هستی که پر از رافت و عطوفت و مهربانی است. نه واقعا با خار مادر و ناموس تو هم در زمان شاه همینگونه عمل می شد؟  مملکته؟؟

 5. زینب گفت:

  سلام تمام این کسانی که امضا کردند هم اگر روزی پست و مقام بگیرند همین بلا رو به سر ملت بیچاره میارن نمونه اش همین فائزه مگه تو دوره پدرش مردم تو زندان زجر نمیکشیدن اونوقت اینا تو خوشی و سفر بودن کی گفتن زندانی هم هست که داره عذاب میکشه دور ه بقیه هم همینطور فقط موندم که این مقام وپول چقدر ارزش داره که باید صدای مخالفش خفه شه در کل زندان سیاسی نباید باشه زندان برا مجرم خطرناکه و بس و و حشیگری و بی احترامی نباید باشه انشالله همه دربندهای به ناحق بزودی با طلوع عید غدیر ازاد شوند نه تنها در ایران بلکه در کل جهان.

  • کاوه سبز گفت:

    دوست عزیز ما به گذشته افراد کاری نداریم امروز ملاک ما است که انسان ها چگونه فکر می کنند  اگر کسانی مانند نوری زاد مهدی خزعلی و هاشمی .و فر زندانش و هزاران نفر دیگر روزی ان گونه که شما می گوئید بوده اند ولی امروز مانند حر ازاده هستند و از حق می گویند نباید ما گذشته ان ها را به رخشان بکشیم که اگر  این گونه فکر کردیم باید همه ملت ایران را که روزی به این جمهوری رای داده اند را بکوبیم و سر سزنش کنیم و همه کسانی که با شاه درگیر شدند و ان رزیم را از بین بردند نیز باید محا کمه شوند . در مبارزه باید سینه ای فراخ داشت تا به جلو برویم و همه با هم با استبداد خشونت تحجر و زور مبارزه کنیم طبیعی است که هر کس سوار این قطار در یک ایستگاه خواهد شد و اگر این سوار شدن صادقانه بود و دارد هزینه می دهد ان ها بهترین هستند که ازمایش خودشان را در اوج قدرت دارند می دهند و مانند ایت الله منتظری در اوج قدرت به خاطر حق
    لگد به قدرت و شو کت و مقام و پول زد . باید از ان ها تقدیر کرد

  • Hassan Norani گفت:

   این که آدمها بعدا تغییر میکنند خوب یا بد مشگل یا حسن شخصی‌ آنها است.
   ولی‌ به این دلیل ما نباید دست روی دست بگذریم!
   در یک حکومت شفاف و دمکرات اجازه نمیدهیم که انسانهای مسئول خطا کنند!

 6. Hassan Norani گفت:

  این زندانیان “پر رو” آینده را رقم خواهند زد.
   و مملکت و مردم را خوشبخت خواهند کرد!
  درود بر مبارزان خسته ناپذیر مان!

 7. yasir گفت:

   این انحراف زمانی آغاز شد که گفته شد “ما اجازه نمی دهیم بدست نا اهلان بیافتد”. این یعنی ما تصمیم میگیریم و مردم فقط مطیع باشند. وقتی این دوستان خودشان جزء “ما” بودند جه کردند؟ فساد از 30 سال پیش شروع شد که گفته شد “خواستیم آزادی باشد ولی نگذاشتند”.
  حاکمانی که حکومت کردن را رکن بدانند و عدالت را قربانی آن کنند همین می شود.
  بنی عباس به ام اهل بیت آمدندو چه شد؟
  اگر این حاکمان حق هستند یک جمله در تایید خود از مرجعی غیر درباری و متقی چون آیته الله سیستانی بگیرند.
  همه چه حکام و چه حکام پیشین باید توبه کنند و متوسل به امام عصر عج شوند تا امور اصلاح شود.
  مردم هم لا اقل در قدم اول نمایندگان کاذب و مجلس نمایشی را طرد کنند و در انتخابات از پیش مهره چین شده شرکت نکنند.

 8. Mohammad81 گفت:

  آهای جماعت ترسوی ایرانی … 

  شرف و آزادگی رو از این زنان شجاع یاد بگیرید…
  مطمئنم روزی فرزندان و  نسل های اینده مان ما رو ننگ این مملکت چند هزار ساله یاد میکنند… 
  موجودات ضعیف و خودخواهی که حتی اتحاد در برابر گرانی ندارند چه برسد به دفاع از حقوق آزادی و …

 9. Zxcvb گفت:

  ajab nemayeshi in rafsanjani ha rah endakhtan . 
  feker mikonnad baz mitonnad bemonnad .

 10. Siavash_mohm گفت:

  متن لاتین برای دوستانتون تو خارجه دیگه!

 11. armina گفت:

  سال ها امد و رفت
  قرن ها رفت و گذشت
  لوحکی بر دیوار
  ورقی بر تاریخ مانده به یاد
  یاد نه تلخی یاد
  بین چسان هر ور قش می نالد
  وبه تو می گوید
  می توان از کاه کوهی ساخت
  می توان حلاج و بابک ها
  به هر وادی شهر
  بر سر دار افرید
  شهررا چون برکه ای گندیده ارامید
  خوف تیمور افرید
  لیک باید گفت
  گر ضحاکی بود کاویان ها هست
  بردیا مسلم استاذ سیس و صباحان خواهند بود
  روز میلاد به بهاران مژدگانی داد
  کین جهان مبنای کارش
  این که می بینی نست
   راه تاریخ پویشش عالیست
  راه تاریخ پویشش عالیست

 12. Hamed گفت:

  هشت زن زندانی سیاسی که از هفته گذشته در اعتصاب غذا به سر می‌برند، روز یک‌شنبه ۱۴ آبان در دیدار با خانواده‌های خود تصریح کرده‌اند که از سوی زندانبانان زن مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند.
  می‌گویند مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند. ۸ تن از زنان زندانی سیاسی در اوین، روز سه شنبه ۹ آبان، ۳۰ اکتبر با ورود اعلام‌نشده و ناگهانی ماموران زندان روبرو شدند، تمامی وسایلشان بازرسی شد و تمامی دستگاه‌های MP3 Player آنها که بر اساس آئین‌نامه زندانها مجاز است، ضبط شد.اما موضوع به همنیجا خاتمه نیافت، ماموران زندان به بازرسی بدنی زندانیان پرداختند و به این نیز قانع نشدند. از زنان زندانی خواستند تا کاملا برهنه شوند، بنشینند و دستگاه جنسی خود را در معرض بازدید زندانبانان قرار دهند!!.
  این معاینه داخلی نیز اما تنها محدود به معاینه نماند و با آزار و توهین همراه شد. خانواده‌های این زندانیان که روز یک‌شنبه ۱۴ آبان با آنها ملاقات داشته‌اند، به نقل از آنان تصریح می‌کنند که این زنان مورد آزار جنسی از سوی زندانبانان زن قرار گرفته‌اند.شرم بر حکومتي که ادعاي دين ميکند. کدام ديني اينطور رفتار ميکند؟!

 13. ایران سبز گفت:

   ماموران زندان به بازرسی بدنی زندانیان پرداختند و به این نیز قانع نشدند. از زنان زندانی خواستند تا کاملا برهنه شوند، بنشینند و دستگاه جنسی خود را در معرض بازدید زندانبانان قرار دهند…حالا ببین کی پررو تشریف داره