سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » بازنشستگی پیش از موعد خلبانی که جان 100 نفر را نجات داد/ اتهام: غیر ایمن جلوه دادن هوا...

بازنشستگی پیش از موعد خلبانی که جان 100 نفر را نجات داد/ اتهام: غیر ایمن جلوه دادن هواپیماهای ایران

چکیده :کاپیتان هوشنگ شهبازی که در سال گذشته بوئینگ 727 مسکو ـ تهران را بدون باز شدن چرخ جلو به سلامت بر زمین نشاند بیش از سه ماه است که بدون دریافت هیچ گونه حقوق بازنشستگی خانه نشین شده‌است. او می گوید: مسئولان امر با این بهانه که من پرواز و هواپیماهای ایران را غیر ایمن جلوه دادم مرا از پرواز کنار گذاشته و خانه نشین کردند....


کاپیتان هوشنگ شهبازی که در سال گذشته بوئینگ 727 مسکو ـ تهران را بدون باز شدن چرخ جلو به سلامت بر زمین نشاند و جان 100 نفر را نجات داد، بیش از سه ماه است که بدون دریافت هیچ گونه حقوق بازنشستگی خانه نشین شده‌است؛ این در حالی است که وی معتقد است این اقدام از سوی مسئولان به علت فعالیت‌های اجتماعی‌اش بوده و 9 سال زودتر بازنشسته شده‌است.

به گزارش CHN، شهبازی درنشستی در جمع خبرنگاران که در منزل وی برگزار شده بود از وضعیت فعلی ناوگان هوایی کشور و مسئولان ذی ربط انتقاد کرد و گفت: «پس از سخنرانی اینجانب در ژنو از سوی مسئولان مستقیم خود طرد شدم.»

وی ادامه داد: «پس از تقدیری که به علت فرود موفقیت‌آمیز من درسال گذشته صورت گرفت مصاحبه‌های زیادی با رسانه‌های داخلی و خارجی انجام دادم و از تحریم سیاسی آمریکا که جان مسافران پروازهای غیر نظامی ایران را تهدید می‌کرد انتقاد کردم که پس از آن مسئولان امر با این بهانه که من پرواز و هواپیماهای ایران را غیر ایمن جلوه دادم مرا از پرواز کنار گذاشته و خانه نشین کردند.»

این خلبان قهرمان ادامه داد: «من با بیان این که هواپیماهای ایران فرسوده است و آمریکا به ایران اجازه خرید هواپیماهای نو را نمی‌دهد مورد شماتت قرار گرفتم.»

شهبازی تاکید کرد که هیچ خلبان عاقلی هواپیمای غیر ایمن را پرواز نمی‌برد و اجازه ریسک بر جان مسافر را ندارد؛ هواپیماهای ایران کهنه شده‌اند اما ایمن هستند.

وی با بیان این که از سال گذشته تاکنون در حدود 100 پروازداشته ام ادامه داد: «3 ماه است که در منزل نشستم و منتظرم ببینم چه اتفاقی می‌افتد.»

شهبازی ادامه داد: «آقای قاسمی معاونت عملیات به من گفت که اگر از فعالیت‌هایم دست بردارم می‌توانم به پست خود بازگردم، اما این شرط را نپذیرفتم چون اشتباهی مرتکب نشده و در همه شرایط و همه کنفرانس‌ها از وطنم حمایت کردم.»

وی در بخش دیگری از سخنانش اذعان داشت: «بارها مرا تهدید به اخراج کردند که در نهایت با حکم بازنشستگی، زودتراز موعد بازنشسته شدم اما هرگز حاضر نیستم به ایران ایر بازگردم چرا که هرگز از من حمایت نکردند.»

شهبازی تاکید کرد: «بارها به من پیشنهاد کردند که از ایران خارج شده و در خارج از کشور به فعالیت بپردازم اما من هرگز هویتم را نفروخته و ترجیح دادم که در ایران زندگی کنم.»

وی با بیان اینکه دوسوم عمر کاری یک خلبان، اغلب صرف آموزش می‌شود، اظهار داشت: «یک‌سوم پایانی دوره کاری خلبان، فصل بهره‌وری آن است؛ در ایران یک خلبان 65 سال فعالیت می‌کند و اینجانب 9 سال دیگر برای فعالیت وقت دارم اما “هما” به این مسئله بی‌توجه است.»

شهبازی با تاکید بر این که به دنبال تاسیس انجمنی به نام حمایت از حقوق هوانوردی ایران است ادامه داد: «در اجلاس نوزدهم ژنو یکی از مهمترین ایراداتی که مسئولان ایران ایر به من گرفتند پوشش یونیفرم ایران ایر بود.»

وی ادامه داد: «پس از سقوط پرواز ارومیه، اعتبار ایران ایر با پرواز سال گذشته بازگشت اما مسئولان ایران ایر با من چه کار کردند؟»

شهبازی در پاسخ به این سوال که مدیرعامل ایران ایر درباره بازنشستگی زودتر از موعد چه واکنشی نشان داد گفت: «به من گفتند تعهد بدهید که فعالیت اجتماعی نخواهید داشت و با شرط و شروط‌ها به کار برگردید من هم نپذیرفتم.»


10 پاسخ به “بازنشستگی پیش از موعد خلبانی که جان 100 نفر را نجات داد/ اتهام: غیر ایمن جلوه دادن هواپیماهای ایران”

 1. Helenhunt گفت:

       نشریه محترم کلمه:
   لطفا می شود به خوانندگان توضیح دهید که:
  —- چرا شکل دیدگاهها را بدون توضیح به این صورت درآوردید.  من ته دلم احساس می کنم که این کار برادران سایبری است برای به دام انداختن کسانی که نظر میدهند. مگر شیوه قبلی چه اشکالی داشت.
  —– چه بلایی به سر دیدگاههای پیش که آن همه برای نوشتن آنها زحمت کشیده بودیم آمد که حتی در بخش جستجو هم آنها را پیدا نمی کنیم
  —چرا این اندازه بین عنوان نشریه و عنوان مطلب فاصله است؟ شاید در حدود یک متر.  آیا این به سبب اشکالات فنی است که برطرف نمی کنید یا دستور برادران سایبری؟
  کلمه : با سلام و تشکر از دلسوزی شما. سیستم جدید کلمه از جدید ترین سیستم های کامنت گذاری روز دنیاست و اتفاقا برای امنیت بیشتر سایت و کاربران در نظر گرفته شده است. انشالله پس از گذراندن دوره چند روزه ازمایشی و رفع برخی اشکالات جزیی به صورت کامل معرفی میشود تا مخاطبان بتوانند استفاده بهتری کنند.
  اشکالی که درباره نحوه مشاهده سایت فرمودید نیز به تیم فنی منتقل شد. لطفا بروزری را که برای مشاهده سایت استفاده میکنید به اطلاع ما برسانید

 2. Em0fab0y گفت:

  حالا فهمیدی اینا چه کسانی هستن کاپیتان …باز بیا کمپین را بنداز واسه رفع تحریم تا اینا بتونن هر غلطی به خیال خودشون بکنن …

 3. Asghar567 گفت:

   سلام
  من نمی دونم این خبر به دستتون رسیده یا نه ؟
  حدود 1 ماه پیش اطلاعات یکی از کارشناسان استاندارد پرواز را برد. هنوز خبری ازش نیست.
  حدود 22 هفته پیش هم معاون استاندارد پرواز که شخصیتی حقوقی بوده و امضای او در سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری مورد تایید بود بازداشت شد. شاهدان کفتند نحوه دستگیری او بسیار زننده بوده است. در پارکینگ سازمان هواپیمایی پس از تمرد او از سوار شدن در مزدای اطلاعات با دستبند و پا بند برده شد.
  همان روز نیز مدیرکل قابلیت پرواز نیز توسط اطلاعات بازداشت شد. هنوز خبری از دلیل بازداشتشان در دست نیست . برای صحت خبر به تین نیوز مراجعه کنید. البته خبر تین ناقص است.

 4. Velve گفت:

  وا اسفا، هزاران بار جای تاسف داره!!!!!!

   خلبان قهرمان شهبازی از شما معذرت می خواهیم که قدر شما و امثال شما عزیز را نمیدانند.
  ….

 5. من گفت:

  این مسئولین ما هم دیوانه اند!!! اگر یک خلبان کاردان و شجاع از حق یک ملت دفاع کند باید خانه نشین اش کرد؟ چرا نمی گذارید نهاد های مردم محور اقلا با تحریم هایی که به قیمت جان مردم تمام می شود مبارزه کنند؟ این دولت که عرضه ندارد. شاید کاپیتان شهبازی می توانست به کمک فشار افکار عمومی مردم جهان باعث لغو این تحریم شود! واقعا که!!!

 6. Nononymous گفت:

  خدایا فریادها چرا در گلوها خفه شده اند؟ ایها الناسسسسسس…! اینجا کشوری است که در آن اگر جان بی ارزش مردم را نجات دهی خانه نشین میشوی و اگر برای بقای یک نظام تا استخوان فاسد و حفظ یک فرعون در راس مردم را قتل عام کنی یا به جان و مال و ناموسشان تجاوز کنی، ترفیع و پاداش میگیری.

  اگر امثال علی (ع) ها، که به خاطر خلخال پای یک زن آرزوی مرگ می کردند، زنده بودند و سری به این کشور میزدند که به نام شریف ایشان اداره میشود، آیا روا نبود که برای نابودی کل آن دعا کنند؟ به خدا قسم که امشب من یک نفر آرزوی مرگ کردم از تحمل این همه ذلت و خواری…

 7. Mohaayurveda گفت:

  wei bar ma,wei bar Irane azizam,che mishawad,,,,,,,,,jarab

 8. Www Rad Saeed20 گفت:

  کلمه عزیز لطفا” درباره خبر Asghar567تحقیق کنید . منتظریم

 9. Sara57t گفت:

  خیلی کار بدی بود آقای شهبازی عزیز من برای شما احترام زیادی قائل هستم و دستتون هم درد نکنه ولی آقای شهبازی اون روزی که با یک عده از جمله آقای داوود رشیدی رفتین پشت محمد جواد لاریجانی توی کمیته حقوق بشر سازمان ملل نشستین و از برنامه هسته ای دفاع کردین و فرمودین که تو غرب حقوق بشر رعایت نمیشه و ما در مملکت گل و بلبل زندگی میکنیم و خلاصه توجیه گر کثافت کاری های این رژیم شدین باید فکر اینجاشو هم میکردین که الان مثل دستمال چرک انداختنتون دور. توبه گرگ مرگه آقا جان. امیدوارم بعضیا از رفتاری که با شما شد درس بگیرن.

 10. mohafez1356 گفت:

  خلبان عزیز منظوری ندارم ولی دیوانه ای اگر بمانی هواپیمایی امارات و قطر رو هوا میدزدن تورا . ایران دیگر جای شما نیست جای نخبگان نیست .جای احمدی است و یارانش. این را از من بشنو امروز بروی بهتر است از فردا. پاسخ من وطنم را ول نمیکنم الان کار ساز نیست ادمو یاد سوال علم بهتر است یا ثروت می اندازه که یه زمانی موضوع انشا بود ولی الان معلمها هم جرات ندارند سوال کنند چون جوابش را میدانند