سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مادر مهدی و فائزه هاشمی: زجرهای دوران ستم را تحمل کردیم که امروز بچه های سرزمینمان ...
» همسر آیت الله هاشمی: من صدای مادران داغدارم و درد آنها را با همه وجودم می فهمم

مادر مهدی و فائزه هاشمی: زجرهای دوران ستم را تحمل کردیم که امروز بچه های سرزمینمان آزاد باشند

چکیده :من آن همه زجر را در دوان ستم تحمل کردم که بچه های من، "همه بچه های من" آزاد باشند، نه دربند. در همه فراز و نشیب انقلاب، دفاع مقدس و سازندگی و روزگار پس از آن، برای همه ی بچه هایم مادری استوار و مقاوم بودم، اما امروز کمر آن مادر خمیده است....


عفت مرعشی همسر آیت الله هاشمی رفسنجانی در نامه ای با شکایت از دربند شدن فرزندانش و دیگر فرزندان این سرزمین از مادرانی گفته که در این سال ها درد دوری فرزندان خود را تحمل کرده اند و همچنان با صبوری فردا را انتظار می کشند.

به گزارش کلمه، همسر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در نامه ی خود با بیان اینکه “گاهی با خود می گویم تو که بیش از ده سال زندان و شکنجه آقای هاشی را در زمان طاغوت تحمل کردی، چطور چند روز زندانی شدن فرزندانت را تاب نمی آوری؟” نوشته است: از من می پرسند، باز هم کوس رسوایی این و آن بر بام ها انداخته ای! هشدارم می دهند، چیزی نگو که اجانب سوء استفاده کنند. و من برآنم که به همه ی این پرسش ها پاسخ دهم. بازهم با شما همه بچه های سرزمینم سخن خواهم گفت.

در حال حاضر دو فرزند خانواده هاشمی در زندان اوین به سر می برند، فائزه هاشمی که 6 ماه حکم داشته در بند زنان، زندانی است و مهدی هاشمی نیز در بازداشت بسر می برد.

بر اساس گزارش های رسیده به کلمه تاکنون او حدود 11 ساعت بازجویی داشته که هیچ کدام از بازجویی ها ربطی به اتهام های مطرح شده در خصوص پرونده او نداشته است. گفته می شود آملی لاریجانی در پاسخی در خصوص روند کند پرونده مهدی هاشمی پاسخ داده از آنجا که خانواده هاشمی از رییس قوه قضاییه بد گویی می کنند بازجوها نیز عصبانی شده و پرونده را پیش نمی برند.

متن این نامه که برای انتشار در اختیار کلمه قرار گرفته به شرح زیر است:

مهدی و فائزه عزیزم! همان طور که پدرتان انتخابات سال 84 را به خدا واگذار کرد، من نیز می خواهم از این پس برای خدای خود نامه بنویسم و درد و دل کنم.

گاهی با خود می گویم تو که بیش از ده سال زندان و شکنجه آقای هاشمی را در زمان طاغوت تحمل کردی، چطور چند روز زندانی شدن فرزندانت را تاب نمی آوری؟

تو که آنهمه سختی و بلا کشیدی و بچه ها را در خردسالی و در روزگار درماندگی با آن همه درد و رنج آشنا کردی، چرا در بزرگسالی نمی خواهی آنها طعم محنت را بچشند؟

ندایی از درون به من نهیب می زند که آقای هاشمی در راه آرمانش و برای سرنگونی ستم و حاکمیت اسلام آن همه زجر کشید و ما هم به دنبال او. اما در روزگار حاکمیت اسلام، حتی احساس ستم هم تحمل ناپذیر است. وانگهی مهدی پاره تن و جگر گوشه من است. باور کنید من یک مادرم، با دریایی از عاطفه که تا واپسین لحظات عمرش چیزی از آن کم نمی شود حتی اگر فرزندانش چند دهه از عمر خود را پشت سر گذاشته باشند. به من می گویند، مگر خون فرزند تو از دیگر بچه های این سرزمین رنگین تر است؟

اولا که آن روز که بنا به برداشت خود درباره سرنوشت این کشور و همه بچه هایش حرف زدم، به من گفتند به شما چه مربوط! کسی نگفت درست گفتی! گفتند چه کاره ای که حرف می زنی؟ غافل از این که من مادر همه ی بچه های این آب و خاک هستم.

من آن همه زجر را در دوان ستم تحمل کردم که بچه های من، “همه بچه های من” آزاد باشند، نه دربند. در همه فراز و نشیب انقلاب، دفاع مقدس و سازندگی و روزگار پس از آن، برای همه ی بچه هایم مادری استوار و مقاوم بودم، اما امروز کمر آن مادر خمیده است.

آنها که پیش از این به من می گفتند “تو چه کاره ایی”، امروز حق ندارند که عاطفه ام به فرزندم را به بهانه بچه های این سرزمین سرزنش کنند. آنها آنقدر دنیا را سیاه و سفید دیده اند که دچار کور رنگی شده اند. مگر آنها رنگ خون شهدا را هنوز به یاد دارند که با میراث آنها چنین می کنند؟ مگر آنها رنگ خون دیگر بچه ها را می بینند که …

آنها حتی نمی دانند، یا نمی خواهند یا چشم خود فرو بسته اند که معنی مادر را بفهمند. من یک مادرم، مثل همه مادران داغدار دیگر. صدای من صدای همه ی آنها ست و همه فرزندان در بند مانند مهدی و فائزه.

اگر درد آنها را با همه وجودم حس نمی کردم، امروز این همه نگران مهدی نبودم. هرگاه به یاد او می افتم، با خود می گویم، آنچه بر سر دیگران آمد، آیا بر سر فرزندم هم خواهد آمد درون جانم آتش می گیرد، همان طور که چندی است این سوز رهایم نمی کند.

از من می پرسند، باز هم کوس رسوایی این و آن بر بام ها انداخته ای! هشدارم می دهند، چیزی نگو که اجانب سوء استفاده کنند. و من برآنم که به همه ی این پرسش ها پاسخ دهم. بازهم از همه بچه های سرزمینم سخن خواهم گفت.


105 پاسخ به “مادر مهدی و فائزه هاشمی: زجرهای دوران ستم را تحمل کردیم که امروز بچه های سرزمینمان آزاد باشند”

 1. ناشناس گفت:

  ممن براي آقاي هاشمي موفقيت آرزو ميكنم وبراي خانم مرعشي طول عمر !!! چرا … زيرا تا قرصتي پيدا كنند كه به دامان مردم آزاده برگردند مگر مجاهدين خلق ، حزب توده ، ويا ساير احزابي كه براي اين انقلاب زحمت كشيده بو دند حق حيات نداشتند و منافق شدند و مرتد . ويا زمان اصلاحات منافقين جديد خلق نشدند . وزمان انتخابات 88 مگر نه اينكه همه باهم فتنه گر شدند و خس و خاشاك . اين كامنت نه از روي غرض ورزي عقده گشايي است بلكه از روي محبت است زيرا كه اگر باز آمدهاي بايد صبر كني مانن خيلي از مادران كه پساز سالها استبداد باز هم 33 سال صبر كردند و صبر ميكنند و مبارزه ميكنند و فرياد ميزنند و شلاق ميخورند و بدنهاشان آمال لاستيك خودرو هاي نيروهاي نظامي و انتظامي قرار ميگيرد و به آنها تجاوز ميشود و مگر مه اين است كه خصلت انقلابها اين است كه صاحبان خود را مي بلعد . وما نهاز روي نا آگاهي بلكه با علم به اين موضوع انقلاب كرديم پس بايد صبر كنيم صبر تا سحر بيايد و صبح با خبري بدمد و جهل رخت بربنددو آزادي وآزادي وآزادي طلوع كند و تا همهاز بند بندگي غير خدا و بند زندانهاي نفس و جهالت آزاد باشيم . تا خداهست جايي براي نااميدي نيست از اينكه در جايگاهي قرار گرقته ايد كه با ناله ي هزاران و ميليونها مادر ايراني هم سخن وهم كلام وهم عقيده شده ايد به شما صميمانه تبريك عرض ميكنو اميد وارم كه در دامان ملت باقي بمانيد واز آزادي وآزادگي دفاع كنيد .

 2. از دیار زاگرس گفت:

  اول تشکر کنم از اینکه نظراتی که خودتون دلتون میخواد میزارن دوم اینکه دوستان که هنوز مزه شلاق و کهریزک رو نچشید ننظر ندن سوم در دوران جنگ تحمیلی ملت به خاطر خاکشون رفتن و آقای رفسنجانی کاره ای نبودند چهارم مملکت اسلامیه و قانون برای همه برابر مثل برادر حضرت علی عقیل که داستانش رو میدونین حالا یه آقا زاده افتاد تو زندان اونم بند خصوصی با تموم امکانات رفاهی نگرانتون کرده دور از جونش کهریزک که نرفته بر میگرده زیاد خودتون رو با ای خیمه شب بازی ها مشغول نکنین فکر ریال باشین که داره از سبد خانوار حذف میشه کم کم

 3. جاماسب اقائی گفت:

  سلام خانم دلسوز فرزندان این اب و خاک .
  اگر به وجود خدا معتقدی باید بپذیری که هر سرازیری یه سربالائی هم دارد . ایا شما عضو این جامعه بودید یا نه ایا صدای مادران و پدرانی که فرزندانشان بخاطر یک انتقاد سازنده بی گناه زندان هستن را نشنیدی شاید هم نه چون انقدر سرگرم امورات خودتان بوده اید که دلتان برای مملکت یا جامعه نمسوخت باور کنید اگر خوده اقای هاشمی را هم بازداشت کنند بازهم حقش است هر چه میکشیم از دست شماهاست همان فرزندان شما (جانبازان ) که بنده عضو کوچکی از این قشر محترم هستم ایا میدانی بخاطر لقمه نانی دستم را جلوی ان کسانی دراز میکنم که اصلا به صلاح من و مملکتم نیست ایا میدانی من در شرکت خارجی توالت انها را برای بقای زندگیم میشستم ایا میدانی خارجی از من تقاضایها بیجا میکرد اما من بردباری میکردم تا اخراج نشوم منی که برای ناموس یک پای خود را از دست دادم باید برای خارجی ؟……ایا میدانی روزی هزار بار از خدا مرگ طلب میکردم چون من یک پا نداشتم و سخت ترین عذاب روحی را من میکشیدم ایا میدانی من در بندر عباس 15 سال با یک پا پنچرگیری میکردم تا بتوانم فرزندانم را از نداشتها نجات بدهم که هنوز هم موفق نشدیم هر روز باید یاد روز قبل را بکنیم ایا جانباز 50% شما باید دغدغه زندگی داشته باشد خیلی شرمنده من و ما هستین خداوند شماها را ببخشد چه میشد دل ما را بجای ان همه مال اندوزی بدست میاوردین الان هم اینها همه الام دل خودت است این هم ازاد میشه اما به ما بگو پشت این پرده چه خبر است دیگه ما میفهمیم گربه برای رضای خدا موش نمیگیره ما خودمان را بخداوند سپردیم چون شما دلسوز ما نیستین و بس و مادر ما نان در دهان خودش را به ما میده نه اینکه نان از دهان ما بگیره لطفا مادر بچه های خودت باش

  • محمود گفت:

    متأسفانه هیچگاه برآورد نشد که با ادامه جنگ چه لطماتی به کشور وارد شد. بعد از فتح خرمشهر با توجه به اعلام آمادگی کشورهای عربی برای پرداخت غرامت هیچ توجیه عقلی و شرعی بر ادامه جنگ نبود و حتی امام هم موافق ادامه جنگ نبودند اما جناب آقای هاشمی و دوستانشان بر طبل جنگ کوبیدند و این همه خسارت و کشتار جوانان دو کشور فلک زده نصیب شد. خوب است جناب آقای هاشمی به عنوان خدمت به تاریخ حقایق دوران پس از پیروزی انقلاب را مکتوب کنند تا شاید باری از مسئولیتش برداشته شود. تا شاید آیندگان خیانت و خدمت ایشان را در کفه ترازو بسنجند و ایشان را ببخشند. انسان تا روزی که نفس می کشد فرصت توبه و بازگشت دارد.

 4. علی گفت:

  واقعا حیف از هاشمی و امثال هاشمی که برای این مملکت زحمت بکشند. وقتی من و تو هنوز پا به هستی نگذاشته بودیم این ادم داشته مبارزه می کرد، کتاب نوشته تو سمینارهای ب. م می رفته. حالا ما از راه رسیدیم و به جز فحش و بد و بیراه چیزی نداریم برایش عرصه کنیم. واقعا حالا ادم می فهمد که چه شرایط اجتماعی فراهم شد که به راحتی امیرکبیرها را در حمام فین رگ زدند. خوشبختانه الان دیگر نیازی هم به ناصرالدین شاه و گماشته هایش نیست، این زخم زبان ها که ما مردمان می زنیم برای کشتن بس است. به عنوان یک شهروند که بشدت از بازداشت فرزندان اقای هاشمی متاسفم، جایگاهی که هستم را مدیون دوران سازندگی اقای هاشمی هستم که با گسترش اموزش عالی، ارتباطات، صنعت در به دور افتاده ترین نقاط کشور اورد که امثال من هم راهی دانشگاه شود و بتواند در این عرصه برای خود نظری داشته باشد و حرفی بزند.

  • Mimi گفت:

   چناب مسافر خدا شما را در اعمال جتاب رفسنجانی و شرکای ایشان سهیم نموده وهمه جزای خود در این دنیا ببینید

 5. olo گفت:

  سلام .من دیگر به کسی که حتی یک ثانیه در نظام حضور داشته است اعتماد نمی کنم .چون می دانم اگر قدرت بگیرند کافری می شوند که نگو نپرس از موسوی و کروبی بگیر تا هاشمی .چقدر حافظه تاریخی ملت کوتاه است یادشون رفته این های که فریاد مظلومانه سر می دهند در برهه های از تاریخ چه بلاهای سر مردم آوردند .و شریک جرم هستند . همین های بودن که هر کس اواز کمی مخالف خواند با آن برخورد کردند.مثل بازرکان و آیت الله شریعتمداری و بنی صدر ……….

 6. سامان گفت:

  نصر من الله و فتح قریب
  ننگ بر این رهبر مردم فریب
  یاحسین میرحسین

 7. جمشید همائی گفت:

  بانوی گرانقدر

  ایا لحظه ای به پرستو فروهر و فرزندان پیروز دوانی و خیل بیشماران از بیداد و چور حاکمیت شویتان لحظه ای فکر کردید و به بانوان سرافراز و فرزندان شهیدان میکونوس و قتل عام 67 که سیاه تزین دوران حاکمیت شیطان بر انسان بود در انزمان چه میکردید دست در دست شوی تان به گشت و گذار و انباشت سرمایه حاصل از فقر و مصیبت مردم مشغول بودید و حالا دم از دوران ستم شاهی میزنید فلاحیان و ازهای و خیل جانیان دیگر در بستر کدام زمینه ای به رشد و نمو سرطان گونه خود دست یافتند جز بر اساس عملکرد خائنانه خاندانال بهرمانی و حالا داعیه همدردی با مادران داغدار رادارید شما از جنس انان نیستید که اگر فرصت پیدا کنید باز بههمان سیافق گذشته جز نفرت و جنایت چیزی برای این سرزمین به همراه نخواهید داشت

 8. جمشید همائی گفت:

  خانم هاشمی عزیز فرزندان در پرتو مماشات و دست اورد حاکمیت همسرتان ازادند و این ملت ایران است که در بند است این چند صباح نیز بگذرد

 9. عزت زواری گفت:

  نصر من الله و فتح قریب
  ننگ بر این رهبر مردم فریب
  یاحسین میرحسین

 10. ابراهيم گفت:

  سلام
  خدايا هيچ مادري را در حسرت ديدن فرزند نگه ندار

 11. amir گفت:

  doroo
  tamame moshkelat jame az zamni shoroo shod k hashemi b dorogh goft kh khomani gofte janshine man khamenaee ast va nagzasht b soorat goroohi jame edarh shavad va mikhast khodsh poste pardh bashe kh khod va hm jame ro nabood kard

 12. صدرا گفت:

  واقعا متاسفم از این اظهار نظرهای خشونت طلبانه. اگر این دوستان به قدرت برسند چه خواهند کرد؟؟؟ فقط حیفم امد اینو ننویسم برای کسانی که شعبان بی مخ ها را نقد می کنند. چیزهایی که اینجا نوشته شده از هزاران چماق بدتر است!

  خشونت کلامی گونه ای خشونت است که به جای مشت و کتک، از کلمات بهره می گیرد. در اعمال خشونت گفتاری، کلمات برای حمله، کنترل، یا آسیب به کار برده می شوند. این خشونت رفتاری است بسیار بالاتر از بی ادبی. خشونت کلامی با ضربه روحی یا هدف قرار دادن طبیعت فرد، به روحیه ی او آسیب می زند.

 13. ناشناس گفت:

  هیچ کس نگفت چرا مهدی هاشمی 6 ماه مانده به انتخابات به ایران بر گشت تا زندانی بشه فکر نمی کنید که پدرش فکرهای تو سر داره چرا بچه هاش با هم آومدن عزیزان لطف تاریخ بخونید و همچنین کتاب مثل قلعه حیوانات خیلی چیز ها دست گیرتان میشه

 14. فومنی گفت:

  من به شخصه با این مادرمحترم همدردی میکنم وآرزوی آزادی تمام فرزندان این آب وخاک را با هر عقیده ای دارم ولیکن تمام امید ونگاهم از افراد داخل این نظام تنها به میر عزیز وبزرگوارم است.

 15. Pirooz گفت:

  خانم هاشمی ! منظور شما کدام دوران ستم است؟ بی ردید ان دورانی که منظور شماست کمبود، نارسایی بود، اما در کنار ناتوانیهای رژیم گذشته که بیشتر ریشه تاریخی داشت یکی از عوامل نارسایی همین شماها بودید، تعدادی زندانی سیاسی که بودند گروهی خواهان دیکتاتوری پرولتاریا بودند که حاصل کار انهارا بعد از ۶۷ سال سوسیالیسم و مدینه فاضله ای که میخواستند دیدیم و گروه دیگر شما بودید که نیاز چندانی به توضیح نتیجه عملکردتان نیست. این نوع بیان شما هم فرافکنی و هم فرار به جلو میباشد. شما وقتی ۲ داماد و پدرشان را به حمام فین فرستادند میبایستی اعتراض میکردید، آیا آنزمان به این نتیجه نرسیدید که قرار گرفتن موجودات روانی و خطرناکی مانند لاجوردی، محمدی گیلانی، نیری و تعدادی آدمکش بیرحم دیگر در راس امور قضایی چه عاقبت وحشتناکی در بر خواهد داشت. آیا ان زمان نمیتوانستید ببینید که چگونه د سته دسته مردم را به به پای چوبه های دار میفرستند در حالیکه نه تنها شوهر شما بلکه بیشتر افراد خانواده شما (دور و نزدیک) در راس امور قرار داشتند.

 16. رضا گفت:

  حاج خانم برای فرزندان شما متاسفم ولی ما ملت خیلی سختی کشیدیم بچه هامونو گرفتند.کشتند.شکنجه کردن مورد تجاوز قرار دادن. میشه ازتون بپرسم شماها کجا تشریف داشتید؟
  میدونم سیاست پدر و مادر نداره ولی بچه های ما دارن و یک روز همه کسانی که در این سی چند سال کذایی جنایت کردن باید و حتما تقاصشو پس میدن.

 17. ناشناس گفت:

  ای وای بر مادران کهریزکی ای وای بر مادر دکتر با شرف کهریزک که چه آرزوها داشتند و به جای تسلی با دیدن تزفیع پی در پی قاتل سفاک فرزند دلبندشان شکنجه می شوند

 18. زهرا گفت:

  خانم مرعشی ،
  زیاد غصه نخورید.آقا زاده های شما هم مثل آقازاده ی جناب خزعلی نوروز رو در کنار کانون گرم خانواده سپری خواهند کرد و فقط نسرین ستوده ها هستند که باید سه سال بدون مرخصی در زندان بمانند چون پدرانشان جناب رفسنجانی و خزعلی نیستند

 19. ناشناس گفت:

  سختیهایی که بر خانواده هاشمی میرود نشان از امتحان و رحمت الهی است و نرید ان نبلونکم بشی من الخوف و الجوع و …….. و امیدوارم که این خانواده با همراهی مردم گذشته نسبتا ستمگرانه خود را پاک کنند و اما ما میبخشیم ولی فراموش نمی کنیم ای دوست گر بر جنازه دشمن گذری شادی مکن ولی در حال خانواده هاشمی از دوستان مردمند فراموش نکنیم .هرگز نباید مردم ایران ان نماز جمعه مشهور را فراموش کنند این سند همراهی هاشمیها با مردم است

 20. آخوندزده گفت:

  ایران ، کشوری که مردمانش با شکم سیر و دلار هفت تومانی قیام می کنند ولی با شکم گرسنه و دلار۳۰۰۰ تومانی ساکتند

 21. سارا گفت:

  چه ملت مطلق خواه و مطلق بینی….با خوندن بعضی کامنتها دیگه مطمئن شدم که نجات از این وضعیت جز با مبتلا شدن به بلاهای نفس گیر و بیدار کننده ممکن نیست.!…چرا در مسیر حق خواهی فقط خودمون رو محق می دونیم و خالی از اشتباه!؟ طرف مقابل هم که به همین صورت فکر می کنه پس فرق ما با اونها چیه؟

 22. زهرا گفت:

  در این سی و سه سال ظلم های بسیاری بر مردم این سرزمین رفته .از همه بدتر عزادار شدن تعداد زیادی از مادران این سرزمین است.اگر خشونت و تلخی را در کامنت های بعضی از هموطنان در مورد این نامه می بینیم دلیلش این است که مردم ما می گویند مرگ خوب است ولی برای همسایه.تا وقتی خودمان به ظلم این حکومت گرفتار نشویم اصلا برایمان مهم نیست چه برسر سایر مردم می آورند.اما به محض اینکه خودمان گرفتار ظلم حکومت شدیم فریادمان بلند می شود .خانواده هاشمی هم از این قضیه مستثنی نیستند.

 23. ناشناس گفت:

  طرفداران مجاهدین خلق لطفا کامنتهایتان را به نام سبز ارسال نکیند. حرف خودتان را به نام خودتان بزنید. مثل شریعتمداری کیهان عمل نکیند

 24. ایرانی گفت:

  رفسنجانی و خانواده اش استاد این جور پرده بازی ها هستند .

 25. ناشناس گفت:

  مادری مثل مادر فائزة خانوم!
  شیر حلال به انها دادی که چنین دخترانی مثل فائزة خانوم و خانم فاطمه تربیت کردی که مقابل قوم جور و اختلاس بایستند
  الإباء فیکم قدیم!
  هنوز یادمان نرفته چطور مردانه با منافقین درگیر شدی که پدر فرزندانت، هاشمی، ستون انقلاب امام را نجات دهی!
  خانواده رفسنجانی پشتوانه انقلاب و پشتوانه خاندان امام صالحان هستند. ما را دعای خیر میاید پشت سرتان!

 26. ناشناس گفت:

  ina baziye,age intor nist pas chera hashemi tekoon nemikhore????

 27. ناشناس گفت:

  دنیا ذار مکافاته حکایت. ای کشته که را کشتی که کشته شدی زار. تا باز که او را بکشد انکه تورا کشت

 28. علی گفت:

  با درود به همه مادران داغ دیده میهن
  و با درود به خانم هاشمی که تاب مادرانه ایشان دارد بسر میرسد و چون نیک میداند با فرزندان مردم چه میکنند بحق نگران جگر گوشه های خود شده است ای کاش یک موی غیرت فایزه و حاجی خانم در وجود شیخ بهرمان بود
  کلید نزد شیخ هست حاجی خانم او بود که رهبری را رهبر کرد او بود که خیال کرد دوست ۴۰ سال دوستش باقی خواهد ماند اما قدرت مطلقه که خود شیخ بهرمان جلو افتاد و کلیدش را زد همه را بخصوص ولی نعمت بزرگ ولایت را به این روز انداخت بدوشک اگر شیخ بهرمان نبود امروز سید خراسان به سبب خصوصیات خود همان کافه همت مشهد دوران شاه نگون بخت هم نداشت
  او قدر ولی نعمت و بررگ خود و همه ولی نعمتان سابق خود را نه تنها ندانسته بلکه به عمد قصد نابودیشان کرده چون ان ها سر ورمز و راز زندگی سید را دارند
  سرکار خانم رفسنجانی بدان و اگاه باشد تا سید ریشه خانواده بهرمان را درنیاورد ول کن نخواهد بود چون رمز و رازهای بسیاار نزد شیخ بهرمان هست
  شما بخواهید که شیخ در ایران یا جای امنی دیگر سینه را باز کند در صورت امکان این نوشته را به سرکار حاج خانم برسانید
  با همدردی با مادر فایزه و همدردی با همه انهایی که به انان ستم بی حساب شده

 29. نخست وزیر امام گفت:

  هاشمی زنده است تا نهضت زنده است
  یا حسین میرحسین

 30. سجاد گفت:

  آقای ناشناس که تهمت میزنی که این انتقادهاازهاشمی توسط کاربران مجاهدین خلق نوشته میشه برای شمامتاسفم شماهم هاشمی پرست شدی
  برادرعزیزهاشمی هم قدیس نیست خطایاهایی کرده وباید عقوبتش بکشد این عدالت خداوندیست وگرنه مثل میرحسین شجاع میگفت من تسلیم بازی خطرناک خامنه ای نمیشوم
  درودبرهرایرانی آزاداندیش
  باتشکرازسایت کلمه که به نظرمخاطبینش احترام میذاره

 31. مسافر گفت:

  از خواندن کامنت ها حالم به هم میخوره.
  همه چیز را با همه چیز قاطی می کنن.
  روزی که باید فریب نخورن فریب می خورن
  روزی هم که باید انسانیت و همدردی داشته باشند فحاش می شوند.
  ملت متوهمی که آنجا نباید فریب بخورد فریب می خورد و آنجا که نباید فحاشی کند فحاشی می کند.
  از ماست که برماست، امروز روز فحش اما فردا فریب از دیگری جدید.

  • ناهید گفت:

   ملت متوهم ،انتقاد کردن و حق گویی رو با فحاشی اشتباه میگیره و توقع داره مادران و پدرانی که بچه هاشون در زمان ریاست رفسنجانی شکنجه و کشته شدند خفقان بگیرن

 32. ناشناس گفت:

  آیت اله هاشمی و خانواده محترمشان از اول با مردم همراه بوده اند و زحمات زیادی را متحمل و خدمات ارزنده ای هم به این مرزوبوم و مردم ارائه داشته اند و حاکمیت بخاطر همراه مردم بودن ایشان به معظم له و خانواده محترمشان فشار میاورد و اگر ایشان با ظالمان همراهی میکرد این اتفاقات نمی افتاد.
  لطفا به گذشته مراجعه کرده و بی انصافی نکنیم.

 33. احمد گفت:

  کدام روز درباره سرنوشت این کشور و همه بچه هایش حرف زدی که بهت گفتند به تو چه ؟ همون روز بعد از مناظره که احمدی نژاد آفتابه رو گرفت به هیکل بچه هات تو هم اومدی گفتی اگه موسوی رای نیاورد مردم بریزن بیرون ؟ انقد مردم را احمق فرض کردی ؟ اگه احمدی نژاد درباره بچه هات حرف نمیزد بازم صدات در میومد ؟ توی این 33 سال که جیک جیک مستون بچه هات بود کجا بودی ؟ اون موقع همه چی خوب بود, الان فقط 3 ساله که همه چی بد شده ؟ وقاحت هم حدی داره. این از خودت اونم از فائزه که بعد از مناظره تلویزیونی یهو نوار سبز بست به آنتن ماشینش و شد اصلاح طلب !

  • mahmood گفت:

   احمد عزیز!
   احساس ناراحتی و حتی تنفر شما قابل درک است. اما ما باید بخشش دیگران را یاد بگیریم چراکه اگر امروز آموزش نبینیم فردا برای خشونت و اعدام و … بسیار توجیهات خواهیم یافت. لذا این دایره منحوس خشونت را در نقطه ای باید قطع کرد. چرا نسل ما مفتخر به آن نباشد. هرچند شما اظهار نظر کردید و حکم صادر نکردید اما اگر نیاموزیم بخشیدن را دوست دیگر ما حکم صادر می کند و همیشه خلخالی هایی برای برای اجرا حاضر خواهند بود!

 34. ناشناس گفت:

  فکر کن به چه روزی رسیدیم که هاشمی و خانواده او از مردم دل جوی کنند. نه اقا اون زمان که تو قدرت بودی پای ما رو تو پارک با تیغ می زنند و برای حفظ حجاب می بردن به ناکجا و تجاوز و شکنجه می کردن کجا بودی. حا لا برای خودت و برگشتن به فدرت دست و پا می زنی هیچ هزینه ای هم که ندادی. ایمان من به کسی هست که برای این کشور کار و تلاش می کنه نه در قدرت ماندن و حفظ نظام.
  نسرین ستوده رو ببین خجالت بکش. مادر شهراب ببین سکوت کن. مجید توکلی ببین شرم کن.

 35. بسیجی سابق گفت:

  ما پیام ومعنای بیانات شما را درک میکنیم و هنوز امیدواریم با وجود شما وافرادی که مصلحت کشور را می خواهند از این راه سخت نیز گذر کنیم اگر چه دشوار است امید واریم فرزندان شما نیز به زودی در کنار خانواده خود باشند و از شما مادر شجاع مسلمان که راه سخت را انتخاب کردید ممنونیم

 36. ناشناس گفت:

  aghay hashemi an che kashtid hala dero konid

 37. ناشناس گفت:

  اگر برای خدا نامه نوشتهای پس چرا نامه ات را سایتهای فتنهگر و…منتشرکردهاند ؟ گویند ضمایر مرجعشان را پیدا می کنند. برای ازاد بودن بچه هات تحمل کردی نه برای خدا ؟ حالا هم مهدی را برای انتخابات اوردید تا مظلوم نمایی کنید . نه خانم مردم بیدار وبا بصرت ند .

 38. JAMILEH گفت:

  اخه چقدر تاسف آور است!!! پس قتلها و جنایتی که دوران حاج آقا شد چی؟ کی پایه گذار این ظلمها بود، مگه نه اینکه رفسنجانی پایه گذار همه کج روی ها از اول انقلاب بود. حالا هم که چیزی نشده این گوشه ای از ظلمی که به مردم رفت هم نیست

 39. امیر گفت:

  ووواقعا متاسفم برای خودمون که چه آدمهای بی فکری هستیم و تازه خیلی هم حق به جانب نظرهم میدیم .آن دسته از دوستانی که غیر از نیش زدن و تحقیر کردن و فحاشی کردن چیز دیگه ای نمیدونن . مگر نه این که ایشان به هر حال یک مادر است و درد و آلام خودرا اینگونه بیان نموده . خب مامردم ایران در حال حاضر بیشتر احتیاج به دوست داریم نه دشمن ، بیشتر احتیاج به این داریم که بیشتر پشتیبان هم باشیم نه خوار راه هم . هرانسانی به طبع انسان بودنش گاهی هم دچاراشتباه میشود ولی این بدان معنی نیست که همیشه اشتباه کند / دوستان عزیز اگر بادیده انصاف بنگریم هاشمی خدماتی هم کرده که باید آنها هم رادید نماز جمعه آخررابه یاد بیاورید / و اما شما مادرعزیز اول ازخداوند برای شما صبر آرزو میکنم و امیدوارم هرچه زودتر فرزندانتان به آغوش شما بازگردند و دوم اینکه به آقای هاشمی یاداوری کنید ا بنایی که خودساخته اید خود ویران کنید که ملت ایران هم دراین راه همراه شماخواهند بود و هم اینکه دوباره سردار سازندگی شوید و نام خودرا برای همیشه جاودان نمایید./

 40. امید گفت:

  عفت خانم ضمن تاسف از زندانی بودن فرزندانتان چرا که کلا زندان جای خوبی نیست ،اما خوشحالم که این اتفاق باعث شد شما هم به گوشه ای از درد ورنج انسانهای بیگناهی که در سالهای حاکمیت جمهوری اسلامی در زندانها به آن دچار شدند پی ببرید،آقای رفسنجانی در چاه خود کنده گرفتار شدند بروید ودوباره نگاهی به فیلم جلسه خبرگان رهبری بعداز فوت امام بیندازید پدر فرزندان شما با یک دروغ بزرگ جناب رهبر را به مرتبه فعلی رساند پس بهتر اینکه بروید شکایت اصلی را از شوهرتان بکنید که خودش وملتی را بیچاره کرد

 41. دوستدار حق گفت:

  من دست این مادر داغ دیده را میبوسم همانند مادر خودم هستش و خواهد ماند
  خانم مرعشی شما بخاطر مردم به این وضع افتادید واقعا مردم انتظار نداشتند اقای هاشمی با مردم همراه باشند و این دردسرها بجان بخرند من به عنوان
  یک عوام یقینا میگویم اقای هاشمی 70 درصد در ایران طرفدار دارد و اگر فقط لب تر کند و جلو بیاید مردم ازش پشتیبانی خواهند کرد (شک ندارم)
  مردم ثابت خواهند کرد گور پدر چرچیل که گفت ایرانی باید گشنه بماند یادمان باشد ایرانی نمیتواند شرمنده زن و بچه خودش باشد
  از بعضی از کامنتها مایوس نشوید قشر بزرگی از جامعه هاشمی را دوست دارند و درک میکنند هر وقت او یا در صحنه و یا پشت صحنه بوده اوضاع خیلی بهتر بوده
  امیدوارم سایه اش بالای سر ایران باشد
  برایت از نه دل دعا کردم مادر عزیز

 42. torang1977 گفت:

  سرکار خانم هاشمی عزیز!
   دیدن امروز شما هم مایه تأسف و ناراحتی است و هم مایه امیدواری!
  تآسف از باب اینکه در سرزمین ما مادری فرزندانش را دربند ببیند در حالیکه اتهامشان اثبات نشده. اما امیدواری به این است که اینان فرزندان یکی از بنیانگذاران این نظامند و فرزند هاشمی هستند که مرحوم خمینی در مورد ایشان گفتند:”هاشمی زنده است چون نهضت زنده است” و فرزند این آدم نه به جرمی اثبات شده بلکه صرفاً در جهت اهدافی سیاسی دربند است. این مسأله غیر قابل اعتنا بودن اسلام سیاسی و فقاهتی را اثبات می کند. خیلی نیازی نیست روشنفکران و نویسندگان قلم بفرسایند و دلیل و مدرک ارائه دهند بلکه امروز بر همگان از دهقانان تا روحانیون (ولو طرفدار سیستم) اثبات شده است که الگوی جمهوری اسلامی یک الگوی شکست خورده است. حکومت مدعی اسلامی که در همه زمینه ها (بدون استثناء در همه زمینه ها) پسرفت داشته است. حکومتی که یک جنگ 8 ساله را بر کشور تحمیل کرد و در سودای دومی است. ولایت فقیه یک نظریه شرک آلودی بود که توسط سیستم حوزه (با هدایت … ) مطرح و اجرا شد که فجایع امروز نتیجه آن بدعت شرک آلود در دین اسلام است. امروز اما همگان بر پوچ بودن ادعای علمای شیعه پی برده اند. امروز نهاد روحانیت در کما است و حیاتش نباتی است. این نهاد رفتنی است و نسلهای آتی از شر آن در امان خواهند بود. خوشحالیم.

 43. samman1976 گفت:

  سلام ودرود بر مادر عزیز وگرانقدر خانم هاشمی
  میدانم که درد دل تو درد دل ملت ماست وتو از درد ملت آگاهی
  میدانم دست خوش هاشمی و خانواده اش این نبود که هست
  و مردم می دانند که در انتخابات همه به هاشمی رای دادند ونتیجه آن رای احمدی نژاد شد
  که مردم را بیچاره کند و فرهنگ دروغ را در کشور شیعه حاکم کند به امید این که هاشمی کشور را نجات ذهد

  • ناهید گفت:

   لطفا از طرف مردم صحبت نکنید.من در انتخابات به کروبی رای دادم ونه هاشمی .از این گذشته فرهنگ دروغ سی و سه ساله که در کشور حاکمه و دست آورد احمدی نژاد نیست.

 44. MIR2012 گفت:

  نظرات قبلي را چگونه مي توان خواند؟
  کلمه: با توجه به تغییر سیستم کامنت گذاری سایر نظرات تا ۴۸ ساعت اینده روی سایت قابل مشاهده است

 45. Irani گفت:

  به شخصه از گرفتاری هیچکس خرسند نمیشوم ولی سوالی از همسر آقای هاشمی دارم . در تیتر خبر این جمله آمده است ” مادر مهدی و فائزه هاشمی: زجرهای دوران ستم را تحمل کردیم که امروز بچه های سرزمینمان آزاد باشند ” سوال من اینست .چرا چنین موضوعی را قبل از آنکه فرزندان خونی خودت در بند باشند مطرح نکردی ؟ مگر جوانان دیگر فرزندان این مرز و بوم نیستند ؟

 46. mohamad532 گفت:

  قابل توجه هاشمی رفسنجی:
  چون که بد کردی زبد ایمن میاش
  تخم افشاندی برویاند خداش

  انگشت مکن رنجه به در کوفتن کس
  تا کس نکند رنجه به در کوفتنت مشت
  این دو شعر گوشه ای ازفرهنگ اموزشی کشور ایران است. همواره تا زمانیکه ادم روی کره زمین زندگی میکند این دو شعر معنا میدهد.در قدیم به این چنین گفته هایی میگفتند “حکمت “.وگویندگان انرا حکیم مینامیدند.اینکه به فردوسی طوسی میگویند حکیم از همین رواست.سر اغاز هر کدام از سروده هایش ستایش خدا و نیکی و درستی و راستی است.

 47. Shalamcheh گفت:

  کلمه به نظر من تغییر در سیستم کامنت گذاری تصمیم خوبی نبوده و سیستم قبلی خیلی بهتر و راحت تر بود.

 48. ثاقب٦ گفت:

   اين دو برادر( ترقي و آرين منش)مدخل زده در موتلفه گويا از سوابق خود در شبكه جريان بدلي هراسان گرديده اند كه اينگونه از طرح دولت وحدت ملي كه توسط معتمد امام و رهبرى عنوان گرديده برآشفته اند، دولت وحدت ملي يعني همه با هم باشيم ، منافع و مصالح دين، كشور و ملت مطمع نظر همگاني قرار گيرد.احزاب و جناحها نسبت به يكديگر به ايراد اتهامات واهي مبادرت نكنند، كار حزبي و سياسي را پوشش جنگ سرويس هاى اطلاعاتي در داخل كشور ننمايند، خواست و اراده سرويس هاى بيگانه را بازتاب ندهند، طمع و نفوذ به نهاد هاى ملي به نيابت از سرويسهاى حريف به حريم نيروهاى مسلح را پوشش ندهند و آنان را سيبل تاخت و تاز رسانه هاى دشمن قرار ندهند، طرح دولت وحدت ملي يعني أميال و علايق و سلايق خود را بنام رهبرى، ولايت و نظام در افكار و اذهان داخلي و خارجي قالب نكنند.برگشت به خط امام( ره)، هاشمي و امثال او چيزى براى خود نمي خواهند، هزينه انقلابيگرى خود را داده اند، هنوز هم مي دهند،در زندان ساواك مشهد براى ترقي خود منبع ساواك نشده كه امروزه تحت فشار شبكه بر جا مانده مجبور به هر اقدام و اظهاراتي گردد، ضمنا شما و عوامل نفوذى در موتلفه و يا عوامل ديگرتان در طيف ديگر از قبيل نورى زاد ها و…هم بدانيد كه هم آقاى هاشمي و هم بزرگان موتلفه  با تجربه همكارى در مبارزه ٥٠ ساله با هم   با اينگونه ترفندها و شگردهاى منافقانه براى شكاف نفوذى ها بين خود بخوبي آشنا مي باشند. لذا آرام باشيد و اگر نقدى بر تئورى ايشان داريد ، مومنانه و بدور از تخريب ارائه نماييد، كه همگان مورد بهره برد ارى قرار دهند. جمعيت اطلاعات ٣٦ ميليوني/ ثاقب٦

 49. سعدی گفت:

  جناب آقای حبیب تبریزیان در دفاع سیاسی از آقای رفسنحانی بسیار خوب مطلب راعنوان کردند. توصیه میکنم آنرا بخوانید. عقل سیاسی محض است و مدبرانه. مطلب را هم قشنگ پرداخته اند. دستشان درد نکند. امیدوارم مطالب بیشتری از ایشان بخوانیم.