سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » حضور گسترده پلیس و لباس‌شخصی‌ها در بازار؛ تهدید بازاریان برای باز کردن مغازه‌ها...
» بازار تا ظهر روز شنبه همچنان نیمه تعطیل بود

حضور گسترده پلیس و لباس‌شخصی‌ها در بازار؛ تهدید بازاریان برای باز کردن مغازه‌ها

چکیده :ماموران پلیس و نیروهای لباس شخصی با حضور پرتعداد در بازار تهران، بازاریان را تهدید کرده اند که مغازه‌ها را باز کنند. با این حال بخش قابل توجهی از مغازه‌ها به ویژه در دو صنف پارچه و طلا و جواهر، تا ظهر امروز بسته و یا نیمه تعطیل بوده است....


خبرنگار کلمه از بازار تهران گزارش می دهد که ماموران پلیس و نیروهای لباس شخصی با حضور پرتعداد در بازار تهران، بازاریان را تهدید کرده اند که مغازه‌ها را باز کنند. با این حال بخش قابل توجهی از مغازه‌ها به ویژه در دو صنف پارچه و طلا و جواهر، تا ظهر امروز بسته و یا نیمه تعطیل بوده است.

بر اساس این گزارش، از صبح امروز – شنبه 15 مهرماه – ماموران نیروی انتظامی به همراه نیروهای امنیتی با لباس شخصی به طور گسترده در بازار تهران حضور پیدا کردند. مغازه هایی که کرکره هایی نیمه باز داشتند، با تحت فشار قرار گرفتن از طرف نیروهای امنیتی مجبور به باز کردن شدند.

با این حال در صنف طلا و جواهر تا پیش از ظهر امروز هنوز بسیار از طلافروشان مغازه های خود را باز نکرده بودند و بسیاری از پاساژها نیز همچنان تعطیل بود.

به گزارش خبرنگار کلمه، مغازه های طلافروشی راسته بازار هم – تا ساعات ظهر – با تحت فشار قرار گرفتن از سوی نیروهای نظامی مجبور به باز کردن شده اند، ولی ویترین های خود را نچیده اند.

بر اساس این گزارش، مقاومت برای تعطیل نگه داشتن مغازه ها در برخی قسمت ها در صنف پارچه نیز ادامه داشته، ولی با توجه به حضور پرتعداد ماموران و تهدیدهایی که برای برخورد با کسبه به صورت فردی و مغازه به مغازه مطرح شده، مغازه‌های این صنف نیز مجبور به باز کردن محل کسب خود شده اند.

بازار تهران روزهای چهارشنبه و پنجشنبه تعطیل بود و ظهر روز چهارشنبه چند هزار نفر از کسبه و بازاریان در اعتراض به بی ثباتی اقتصادی و سوء مدیریت دولت راهپیمایی کردند و علیه مجموعه سیاست های حاکمیت شعار دادند.

این راهپیمایی در مسیر خیابان های ناصرخسرو، میدان امام خمینی و خیابان فردوسی انجام شد که در نزدیکی میدان فردوسی با حمله پلیس ضد شورش، به خشونت کشیده شد و پس از آن برای ساعاتی خیابان های مرکزی تهران شاهد ناآرامی و درگیری بین پلیس و معترضان بود.

گزارش کامل این راهپیمایی اعتراضی را در اینجا بخوانید


12 پاسخ به “حضور گسترده پلیس و لباس‌شخصی‌ها در بازار؛ تهدید بازاریان برای باز کردن مغازه‌ها”

 1. بابا گفت:

  نمیشه با زور چماق ارزش دلار وطلا را پایین آورد یه روزی همین چماقها بر سر خودتون زده میشود .

 2. ناشناس گفت:

  این کامنت را زیر پست عروسکهای چینی گذاردم ولی اینجا مناسبتر است. دوباره آنرا میگذارم.
  ………………………………………..
  مقامات از چند جبهه یک حمله روانی ارزی را برای شکستن تصور مردم نسبت به افزایش نرخ دلار آغاز کرده اند. ابتدا با بوق و کرنا اعلام میکنند دلار 500 تومان ارزان شد! و ابن خبر با انشای مشابهی در همه جا منعکس میشود. مرکز مبادلات ارزی اعلام میکند که نرخ دلار کاهش یافته و در زیر 2600 تومان تثبیت شده است! رئیس گمرک با استناد به این تنزل نرخ دلار میگوید در روزهای آینده قیمت دلار کاهش می یابد و در سطح 2% بالای نرخ مرکز مبادله ارزی تثبیت میشود. چنین بنظر میرسد که دستگاه های امنیتی و فرماندهان سپاهی و امنیتی بانک مرکزی بحساب خود یک سناریو برای ایراد شوک به بازار ارز نوشته و در حال اجرا آن هستند. انعکاس این سناریو در سایت مثقال از همه جا مضحک تراست. در آنجا درحالیکه نرخ همه ارزها بدون استثناء معادل همان دلار نزدیک به3700 تا 3800 است ازجمله:
  خريد فروش
  دلار آمريکا 2700 2730
  دلار کانادا 3400 3420
  يورو 4590 4610
  پوند انگلستان 5690 5710
  دلار استراليا 3460 3490
  فرانک سوئيس 3420 3445
  کورون سوئد 470 490
  کورون نروژ 530 550
  کورون دانمارک 530 550
  يکصد ين ژاپن 4000 4140
  دلار هنگ کنگ 355 385
  رینگیت مالزي 1035 1055
  لير ترکيه 1780 1800
  ريال عربستان 830 859
  دينار کويت 10000 10500
  نرخ دلار را با قیمت مرکز مبادلات ارزی نوشته است در حالیکه این صفحه نرخ ارز ازاد است ونه نرخ مرکز مبادلات. بدون اینکه بنویسد که در همان «مرکز زدو بند ارزی» هم فقط برای آقازاده ها و براداران وابسته به بیت و حورایون نظام ارز تجارتی حواله میشود و نه برای هر صادر کننده کالایی با حق گشایش ثبت سفارش. این جنگ روانی «بسیار ابلهانه سازماندهی شده» اینقدرکودکانه است که معتاد های حاشیه فردوسی را هم گول نمیزند تا چه رسد به آدمهای معمولی . اگر بانک مرکزی راست میگوید و ارز اینقدر است لطف کند و به همان صرافی ها ی منوچهری و فردوسی دلار را نه با نرخ 2700 هم بیاید و با 3500 تومان بفروشد تا کمر دلال بازی خُرد شود. یا که نه؛ خودش یک دفتر یا صرافی بزند و دلار را «بی قید و شرط و نامحدود» در آنجا با همان 3500 تومان بفروشد.
  با اعلام دستوری نرخ ارز که سطح و میزان آن از روی بخورات معده تعین شده؛ ارز ارزان و تثبیت نمیشود. فقط «عرضه نامحدود ارز در بازار آزاد و با هر نرخی هم که بانک مرکزی میخواهد: بگوئیم همان 3500 تومان»؛ ولی عرضه نا محدود و نامشروط است که تومان و دلار رابطه اشان تثبیت میشود.
  من با مشاهده این جنگ بسیار ابلهانه سرهم بندی شده روانی فهمیدم امنیتی چی های ما در این زمینه کودن ترین از آن هستند که من تصور میکردم و آنها سطح درک و شعور مردم ایران را دست کم گرفته اند . طولی نخواهد کشید که گند این نرخ گذاری مصنوعی و بدون ضابطه در خواهد آمد ولی دنیا بکام آن برادران زدو بندچی که برای یک روز از این مانور مقامات و شاید هم در تبانی با آنها استفاده کرده، ارز با نرخ تخفیفی برای وارداتِ «کالایی را» میگیرند که احتمالاً «وارد هم نخواهد شد» بلکه فقط حواله ارزی آن گرفته میشود تا در دوبی تسعیر شده و 3 برابر شده به ایران برگردد و از نوع تکرارشود.

 3. باز هم پوزش نام یادم رفت
  این کامنت را زیر پست عروسکهای چینی گذاردم ولی اینجا مناسبتر است. دوباره آنرا میگذارم.
  ………………………………………..
  مقامات از چند جبهه یک حمله روانی ارزی را برای شکستن تصور مردم نسبت به افزایش نرخ دلار آغاز کرده اند. ابتدا با بوق و کرنا اعلام میکنند دلار ۵۰۰ تومان ارزان شد! و ابن خبر با انشای مشابهی در همه جا منعکس میشود. مرکز مبادلات ارزی اعلام میکند که نرخ دلار کاهش یافته و در زیر ۲۶۰۰ تومان تثبیت شده است! رئیس گمرک با استناد به این تنزل نرخ دلار میگوید در روزهای آینده قیمت دلار کاهش می یابد و در سطح ۲% بالای نرخ مرکز مبادله ارزی تثبیت میشود. چنین بنظر میرسد که دستگاه های امنیتی و فرماندهان سپاهی و امنیتی بانک مرکزی بحساب خود یک سناریو برای ایراد شوک به بازار ارز نوشته و در حال اجرا آن هستند. انعکاس این سناریو در سایت مثقال از همه جا مضحک تراست. در آنجا درحالیکه نرخ همه ارزها بدون استثناء معادل همان دلار نزدیک به۳۷۰۰ تا ۳۸۰۰ است ازجمله:
  خرید فروش
  دلار آمریکا ۲۷۰۰ ۲۷۳۰
  دلار کانادا ۳۴۰۰ ۳۴۲۰
  یورو ۴۵۹۰ ۴۶۱۰
  پوند انگلستان ۵۶۹۰ ۵۷۱۰
  دلار استرالیا ۳۴۶۰ ۳۴۹۰
  فرانک سوئیس ۳۴۲۰ ۳۴۴۵
  کورون سوئد ۴۷۰ ۴۹۰
  کورون نروژ ۵۳۰ ۵۵۰
  کورون دانمارک ۵۳۰ ۵۵۰
  یکصد ین ژاپن ۴۰۰۰ ۴۱۴۰
  دلار هنگ کنگ ۳۵۵ ۳۸۵
  رینگیت مالزی ۱۰۳۵ ۱۰۵۵
  لیر ترکیه ۱۷۸۰ ۱۸۰۰
  ریال عربستان ۸۳۰ ۸۵۹
  دینار کویت ۱۰۰۰۰ ۱۰۵۰۰
  نرخ دلار را با قیمت مرکز مبادلات ارزی نوشته است در حالیکه این صفحه نرخ ارز ازاد است ونه نرخ مرکز مبادلات. بدون اینکه بنویسد که در همان «مرکز زدو بند ارزی» هم فقط برای آقازاده ها و براداران وابسته به بیت و حورایون نظام ارز تجارتی حواله میشود و نه برای هر صادر کننده کالایی با حق گشایش ثبت سفارش. این جنگ روانی «بسیار ابلهانه سازماندهی شده» اینقدرکودکانه است که معتاد های حاشیه فردوسی را هم گول نمیزند تا چه رسد به آدمهای معمولی . اگر بانک مرکزی راست میگوید و ارز اینقدر است لطف کند و به همان صرافی ها ی منوچهری و فردوسی دلار را نه با نرخ ۲۷۰۰ هم بیاید و با ۳۵۰۰ تومان بفروشد تا کمر دلال بازی خُرد شود. یا که نه؛ خودش یک دفتر یا صرافی بزند و دلار را «بی قید و شرط و نامحدود» در آنجا با همان ۳۵۰۰ تومان بفروشد.
  با اعلام دستوری نرخ ارز که سطح و میزان آن از روی بخورات معده تعین شده؛ ارز ارزان و تثبیت نمیشود. فقط «عرضه نامحدود ارز در بازار آزاد و با هر نرخی هم که بانک مرکزی میخواهد: بگوئیم همان ۳۵۰۰ تومان»؛ ولی عرضه نا محدود و نامشروط است که تومان و دلار رابطه اشان تثبیت میشود.
  من با مشاهده این جنگ بسیار ابلهانه سرهم بندی شده روانی فهمیدم امنیتی چی های ما در این زمینه کودن ترین از آن هستند که من تصور میکردم و آنها سطح درک و شعور مردم ایران را دست کم گرفته اند . طولی نخواهد کشید که گند این نرخ گذاری مصنوعی و بدون ضابطه در خواهد آمد ولی دنیا بکام آن برادران زدو بندچی که برای یک روز از این مانور مقامات و شاید هم در تبانی با آنها استفاده کرده، ارز با نرخ تخفیفی برای وارداتِ «کالایی را» میگیرند که احتمالاً «وارد هم نخواهد شد» بلکه فقط حواله ارزی آن گرفته میشود تا در دوبی تسعیر شده و ۳ برابر شده به ایران برگردد و از نوع تکرارشود.

 4. ناشناس گفت:

  رژیم های استبدادی و متحجر و زور فقط با سر کوب و چماق چند صباحی بر حکو مت ننگینشان ادامه می دهند ولی در پایان سر نگون می شوند .این یک اصل در علوم اجتماعی است .رزیم ولایت مطلقه غیر عقلی هم سر نوشتش همین خواهد بود

 5. ناشناس گفت:

  جالبه که سایت مزنه ایس قیت صرافان را از بازار آزاد تفکیک کرده و هنوز قیمت بازارو خالی گذاشته.

 6. رضا گفت:

  زمامداران جمهوری اسلامی. تصویر قذافی آنهم درست چند لحظه قبل از مرگش را به یاد دارید؟

 7. مادرسبز گفت:

  پس کی وقتتش میرسد که ما مردم خریدن کالا های غیر ضروری را تحریم کنیم؟ ایا ما نمی توانیم ؟؟؟؟؟؟ایا ما نمی توانیم فقط مقداری از حساب های بانکی مان را کاهش دهیم؟؟؟همین طور دست روی دست بگذاریم تا اموال عمومیمان را غارت کنند و به ریش همه ی ما بخندند؟! چرا سایت های سبز برنامه ی منسجمی در این رابطه نمی ریزند ؟ صورت مسئله را همه می دانند با تکرار آن تنها وقت کشی می کنیم. باید کاری کرد زمان نداریم به خدا زمان نداریم؟!!!!!

 8. محس گفت:

  مسائل افتصادی مثل مسائل سیاسی نیست که با زندانی کردن و حصر خانگی بتوان برای مدتی رویش سر پوش گداشت.اقتصاد با شکم سر و کار دارد نمیشود بیشتر از دو تا سه روز گشنه نگهش داشت.سر به طغیان میزند.

 9. ناشناس گفت:

  منهم شدیدا به بازاری ها توصیه می کنم مغازه های خود را باز نکه دارند!!! البته اگر دلشون نخواست نه چیزی بخرند و نه چیزی بفروشند چون مشاهده شده که این لباس شخصی ها شدیدا دنبال کانینر پول می گردند.

 10. بی نام گفت:

  فواره چون به اوج رسد سرنگون شود

 11. ناشناس گفت:

  باید یه اعتصاب سراسری از طرف همه مردم داشته باشیم

 12. ناشناس گفت:

  مردم ایران میترسن فریاد بزنن