سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » روزنامه شرق توقیف و مدیرمسئول روزنامه بازداشت شد...
» یک گام دیگر در مسیر تک صدایی

روزنامه شرق توقیف و مدیرمسئول روزنامه بازداشت شد

چکیده :هیات نظارت بر مطبوعات در جلسه ای ناگهانی، تحت فشارهای بیرونی و بودن توجه به توضیحات دست اندرکاران روزنامه شرق، این روزنامه را توقیف کرد. همزمان دادستانی تهران هم رحمانیان مدیرمسئول این روزنامه را بازداشت کرد. هادی حیدری طراح این روزنامه نیز از سوی دادستانی احضار شده است....


کلمه – گروه اجتماعی: هیات نظارت بر مطبوعات در جلسه ای ناگهانی و شبانه، تحت فشارهای بیرونی و بودن توجه به توضیحات دست اندرکاران روزنامه شرق، این روزنامه را توقیف کرد. همزمان دادستانی تهران هم رحمانیان مدیرمسئول این روزنامه را بازداشت و هادی حیدری را نیز احضار کرد.

به گزارش کلمه، روزنامه شرق که از صبح امروز به علت انتشار یک کاریکاتور، مورد حمله شدید رسانه ای و سیاسی گرفته و به توهین به رزمندگان دفاع مقدس متهم شده بود، با تصمیم هیات نظارت بر مطبوعات در یک جلسه ناگهانی و خارج از برنامه، توقیف شد.

مهدی رحمانیان، مدیرمسئول این روزنامه، هم که عصر امروز به دادستانی تهران احضار شده بود، بازداشت شد و در حال انتقال به زندان اوین است.

هادی حیدری طراح این روزنامه نیز از سوی دادستانی احضار شده است.

خبرگزاری فارس خبر احضار این فعال رسانه ای را در ساعت 20:23 امشب منتشر شده و از قول “منبع آگاه” خود نوشته است: “این فرد تاکنون خود را به دادسرای فرهنگ و رسانه معرفی نکرده است؛ هرچند ممکن است احضاریه به دست او نرسیده باشد.” خبرگزاری سپاه اشاره نکرده که آیا دادسرای مذکور در این ساعت از شب باز هست یا خیر!

اتهام نابجا؛ فضاسازی های گسترده

اتهام توهین به رزمندگان دفاع مقدس در حالی به کاریکاتور مندرج در این روزنامه وارد شده که هادی حیدری طراح کاریکاتور مذکور چنین اتهامی را به شدت رد می کند و می گوید هرکس او و خانواده اش را بشناسد، چنین اتهامی را رد می کند.

حیدری نوشته است: كساني كه گذشته مرا و خانواده‌ام را مي‌شناسند، از عمق ارادتم نسبت به رزمندگان شجاع جنگ، آگاهند. در هيچ شرايطي حاضر به اهانت به اين بزرگواران كه همه‌ي ما مديون از جان گذشتگي‌هايشانيم نخواهم بود.

او همچنین تاکید کرده: مقصود از اين طرح، نشان دادن «جهل» است كه عده‌اي در روز روشن در حال بستن چشمان يكديگرند تا روشنايي آفتاب را نبينند. اگر طراح، بخواهد رزمندگان را به تصوير بكشد، بايد لباس جنگ، سلاح جنگ و فضاي جنگ را به تصوير بكشد. از همه كساني كه شبهه‌اي دارند تقاضا مي‌كنم تا به دور از جوزدگي‌ها و با لحاظ توضيحاتم، طرح را مورد بازبيني قرار دهند.

با این حال خبرگزاری فارس وابسته به سپاه و همچنین گروهی از نمایندگان تندروی مجلس، امروز فضاسازی سنگینی را علیه روزنامه شرق سازمان دادند و وزیر ارشاد نیز به کمک آنها آمد تا در نهایت هیات نظارت در جلسه ای اضطراری و فوری، دست به توقیف این روزنامه بزند.

نمایندگان مجلس، بی تفاوت به گرانی سرسام آور کالاها و افزایش بی رویه نرخ ارز، در نامه ای نوشتند: وزارت ارشاد باید با این روزنامه که در زمین دشمن بازی می‌کند برخورد و آنها را به محاکم قضایی بکشاند.

حسینی وزیر ارشاد هم در حاشیه جلسه هیئت‌دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به انتشار کاریکاتوری در شماره روز گذشته روزنامه شرق گفت: متأسفانه ما در هفته دفاع مقدس شاهد انتشار این کاریکاتور زشت بودیم که به نوعی توهین به آنها محسوب می‌شد.

اما مدیرمسئول روزنامه شرق به این اظهارات پاسخ داد و در خصوص کاریکاتور روز گذشته این روزنامه، با تأکید بر اینکه در این کاریکاتور هیچ نمادی از دفاع مقدس و رزمندگان وجود ندارد، تحلیل ها و برداشت‌های صورت‌گرفته درباره این طرح را نادرست و غیر واقعی دانست.

رحمانیان تصریح کرد: من ۱۸ ماه سابقه حضور در جنگ دارم و در روزنامه شرق نیز به کرات درباره دفاع مقدس مطلب نوشته‌ایم و هرگز اجازه نمی دهم به رزمندگان اهانت شود چون در آن صورت خود من هم مخاطب توهین خواهم بود.

در همین راستا سهیل محمودی شاعر و هنرمند مردمی کشورمان در یادداشت کوتاهی  با اشاره به این موضوع نوشته است: “دوست هنرمند من، هادی حیدری هنرمندی معتقد و انسانی است باورمند… از قاریان قرآن است و نفَس گرم او بارها ما را با کلام الهی به شور آورده است… و هر که هادی حیدری را از نزدیک می شناسد، به سجایای اخلاقی و رفتار و کردار سنجیده ی او معترف است… در این روزها برخی از سیاست پیشگان، کاریکاتوری را که او کشیده، بهانه ی رفتارهای تندروانه ی خود کرده اند. کافی است اندکی از هنر و طراحی و اشارات در طنز و کاریکاتور (کارتون) اطلاع داشته باشیم تا دریابیم این کاریکاتور هیچ ربطی به آنچه این افراد می گویند، ندارد. و عاقبت از آنِ تقوی پیشگان است.”

با این حال، فضاسازی ها و تهمت پراکنی ها علیه این روزنامه عاقبت نتیجه داد و به توقیف آن انجامید؛ تصمیمی که یک رسانه دیگر مستقل از قدرت را از عرصه حذف می کند تا فضا در ماههای منتهی به انتخابات راست جمهوری و در شرایط بحرانی داخلی و خارجی، هرچه بیشتر به سمت تک صدایی برود.

اعتراض کاریکاتوریست ها

جمعی از کاریکاتوریست ها هم عصر امروز به فضاسازی های صورت گرفته علیه روزنامه شرق و طرح منتشر شده در آن واکنش نشان دادند و در نامه ای نوشتند: متاسفانه کارتونیستها و کاریکاتوریستها که به حق از متعهدترین و درعین حال آسیب پذیرترین اقشار هنری کشورند و با ناچیزترین دستمزد یا حتی بدون دریافت دستمزد به خاطر اعتقادات و آرمانهایشان به فعالیت می پردازند در مقاطع مختلف به خاطر برداشت های غلط از اثرشان در معرض سخت ترین ناملایمات قرار گرفته اند.

در این نامه که به امضای کامبیز درمبخش، جواد علیزاده،جمال رحمتی،فیروزه مظفری، حسین صافی،حسن کریم زاده،بزرگمهر حسین پور،علی جهانشاهی، ابوالفضل محترمی، کیوان زرگری،کیارش زندی،علی درخشی،امین مویدی،سلمان طاهری، یحیی تدین، سعید نوروزی، محسن ایزدی، مهدی تمیزی، مهدی عزیزی، نعیم تدین، نازنین جمشیدی و امین منتظری رسیده؛ امضاکنندگان تاکید می کنند: هنر کاریکاتور به خاطر ماهیت پیچیده اش به همان اندازه که در انتقال مفاهیم موفق است به راحتی می تواند خواسته یا ناخواسته منجر به سوء برداشتهای بعضا عجیب و حتی خطرناک شود که هرگز مد نظر کارتونیست نبوده است.

نویسندگان این نامه می افزایند: هادی حیدری که سوابق خودش و خانواده اش گواه بر عشق به نظام اسلامی و دفاع مقدس است امروز در معرض این سوء برداشتها است. کاریکاتور چاپ شده در روزنامه شرق که اعتراض برخی از مسئولان و مردم را برانگیخته است به زعم ما هرگز و هیچگاه به معنای توهین به ابرمردان عرصه دفاع مقدس نیست چرا که کوچکترین نشانه و سمبلی از دفاع مقدس و رزمندگان درآن دیده نمی شود و عجیب ترین و دورترین مفهومی است که از این کارتون برداشت می شود سئوال ما این است که به استناد چه تصویر یا سمبل یا نشانه ای می توان به این نتیجه رسید که منظور کارتونیست، قهرمانان دفاع مقدس بوده اند.

کارتونیست ها و کاریکاتوریست های امضاکننده این نامه با تاکید بر اینکه در مقاطع مختلف دفاع مقدس و پس از آن، ضمن اثبات ارداتمان به رزمندگان سلحشور، تلاش کرده اند دوشادوش این عزیزان از تنها بضاعت خود که هنر بوده و هست در راه دفاع از میهن و اعتقاداتمان استفاده کنند؛ خاطرنشان می کنند: با توجه به شناختمان از خالق اثراز یک سو و تخصصمان از سوی دیگر ضمن تاکید و گواهی بر سوء تعبیر از کاریکاتور مزبور، مجددا مراتب علاقه قلبی مان را به ابرقهرمانان دفاع مقدس اعلام می کنیم و تاکید داریم که معنای کاریکاتور چاپ شده صرفا نشان از جهل عده ای دارد که نه تنها واقعیت را نمی بینند که دیگران را نیز از دیدن واقعیت محروم می کنند.

اما آیا این توضیحات شنیده خواهد شد یا صدای صادقانه آنها در هیاهوی فضاسازی های تبلیغاتی رسانه های وابسته به حاکمیت، گم می شود؟

اصل طرح چه بود؟

کاریکاتوری که رسانه های اقتدارگرا به دروغ ادعا می کنند در آن به رزمندگان دفاع مقدس توهین شده، برای اطلاع مخاطبان کلمه در زیر می آید تا خود قضاوت کنند که این کاریکاتور، جنگ را هدف گرفته یا جهل را:


50 پاسخ به “روزنامه شرق توقیف و مدیرمسئول روزنامه بازداشت شد”

 1. ناشناس گفت:

  این کاریکاتور یک واقعیت تلخ

 2. ناشناس گفت:

  عجب شیر تو شیریه. بازداشت جوانفکر. بازداشت رحمانیان. توقیف شرق. فیلتر شدن گوگل. گرانی کمر شکن. احضار هادی حیدری. زندانی شدن خانواده ی هاشمی.

 3. iranabadec گفت:

  ارزش کار هنرمندانهء هادی حیدری در این است که ببینندهء کاریکاتور می تواند با آن ارتباط برقرار کرده و احساس «این همانی» با قطعه هنری داشته باشد.
  احسنت به این شاهکار:
  که آقای نوباوه ویا رسائی و دوستان ایشان، با دیدن “کار” چنان واقعیت «این همانی» خودشان را با آن دریافته اند، که وحشت کرده اند که دیگران نیز یه “ماهیت” آنها پی ببرند.
  ««منتقدان وضع موجود در این برداشت با ایشان، دوستان ایشان و وزیر آنها هیچ احساس مشترکی نداشته اند.»» (البته جهل بد است. ولی ما اعتقاد نداریم دفاع از میهن جهل بوده باشد. مگر نزد دوستان وزیر ارشاد، صف رزمندگان بسیجی چنین پنداشته شود؟!)
  مدعی العموم در این مورد می تواند از آقایانی که چنین “تصویری” در ذهن شان داشته اند، سئوال کند.

 4. علی ایرانی گفت:

  این توقیف مسخره فقط بخاطر این است که فضای فکری جامعه را از دلار 2700 تومانی و سکه 1میلیون تومانی منحرف کنند

 5. ناشناس گفت:

  نمی دونم والا ! تصمیمش خیلی سخته … آخه بارها عکس های رزمندگان رو در این حالت بستن سربند دیدیم .
  ولی اینو دیگه هر بچه ای هم می دونه که هر کسی که توی این نظام فعالیت میکنه , (و در دسترسه و در صورت ارتکاب جرم سریع میگرنش) هیچوقت کاری نمیکنه که خودش و خانواده اش رو یه عمر بدبخت سیاسی کنه …

 6. قلم فرانسه گفت:

  وا مصیبتا وا اسلاما وا نظاما

  اسلام به خطر افتاده ! نظام به خطر افتاده ! بشریت به خطر افتاده ! اطلا با این کاریکاتور کائنات به هم ریخته !

  اولین باری که با ” توقیف ” شدن یک نشریه آشنا شدم , نه سال بیش نداشتم خوب یاد دارم که مجله ” توفیق” در زمان محمد رضا پهلوی “توقیف” شد.

  البته آن روزگار مثل امروز نبود که شب بخوابی و بیدار شی یا مثل همین مورد شب بخواهی بخوابی و بخوانی که نشریه ای” توقیف” شد!

  حیف که اینجا نمی شود کاریکاتور کشید. گو اینکه اگر می شد هم من بلد نبودم ! و گر نه یک ” قیف ” می کشیدم ” روزنامه شرق ” را لوله کرده و در آن فرو می کردمی ! و می نوشتم ” روزنامه شرق تو قیف شد ” ! قلم فرانسه

 7. حسینی گفت:

  من هرچه ! با عینک بدبینی هم نگاه کردم متوجه توهین نشدم .

 8. ناشناس گفت:

  الان داشتم نظرات این جانی ها را در خبرگزاری هایشان می خواندم. یکی نیست به این نقدی احمق بگه اون که به عنوان دستمال توالت استفاده می شه را خودت می دونی کدوم روزنامه هست و گر نه شرق جاش رو تاج سر مردمه شیشه هات را با همون که گفتم پاک کن . مرده شور اون قیافه ت را ببرن که ناپاکی در اون موج می زنه. این حاج آقا طاهری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس حرف هاش خنده داره ک گفته به برکت آزادی بیان در جمهوری اسلامی. آخه موجود. طبق آمار امسال ایران از لحاظ آزادی اینترنت از آخر اول شده. این جاست که آدم باید در وصف این نمایندگان و این موجودات خاص بگوید. جدی می گی . اوه اوه !

 9. ناشناس گفت:

  اصلا کجای این کاریکاتور به جنگ اشاره دارد؟ کافر همه را به کیش هود پندارد!

 10. ناشناس گفت:

  اون چیزی که به یاد مردم خواهد ماند یگ چیز است و آن هم جهل یک عده انسان عقب مانده و عقده ای است که نه جنگ را دیده اند و نه از جنگ چیزی می فهمند و خیلی مرحمت کرده باشند در نقش حاجی گرینوف های مدعی بوده اند . آن هایی که با پول بیت المال دروغ می نویسند و به خورد اندک کج فهمان همنوع خودشان می دهند. این کارتون جرقه ی جنبش سبز است . با این کارشان فاتحه ی خودشان را خواندند. چشم بندان از نظر من رده های مختلف این حکومت است که همین طور پله پله بالا میروند تا به اولی برسند. جهلی که مسئولان که نه غاصبان امروز ایران گرفتار آنند چه زیباست این رنگ نارنجی و آتشین که تداعی گر غروب است. آری غروب این نابخردان نزدیک است. درود بر هادی حیدری. درود بر شرق. دیکتاتور به پایان سلام کن. این توقیف مسخره ستون های کاخ تو را به لرزه در خواهد انداخت.

 11. محمد گفت:

  1) در این کاریکاتور هیچ توهینی دیده نمیشود! 2) زیبایی این اثر در این است که “جهل” را هنرمندانه به تصویر کشیده است! 3) حاکمیت سفیهان و جاهلان بهتر از این نمیشود! جاهلان مکار خود بهتر میدانند که هیچ نسبتی با دفاع مقدس ندارند! خانواده های شهدا ایثارگران و ازادگان از این سلفیان حیله صفت بیزارند! 3) درمندان و زجر دیده گان راه انقلاب و ازادی نفرین ابدی برای این جماعت از خدا بی خبر از خداوند عادل خواستارند! ننگ ننگ!! 4) مجلس شورای جهال که جز مجیز گویی خامنه ای چیزی در کارنامه ندارد! شاهکارش همین است! ازادای را ستاندن و عدالت را به مسلخ بردن! قلمها را شکستن و پرده ها را دریدن! این است مجلس کوچکان و نارسایان!! 5) این کوچک زادگان! بدانند بزودی بساط قمارشان جمع خواهد شد! و جفاهایی که در حق ملت انجام داده اند کمترینش ان است که در یک دادگاه عادلانه محاکمه خواهند شد! اندکی صبر سحر نزدیک است!

 12. میردوست گفت:

  من پیش از این هیاهو اصلا این برداشت را از کاریاتور نکردم. حالا اگر برداشتم عوض شود مقصر کسی است که کاریکاتوریست را باز داشت کرد.

 13. مملکته؟ گفت:

  اولا شما کار بسیار خوبی کردید که این کاریکاتور را انتشار دادید. تنبیه کسانی که به هرچه می بینند گیر میدهند و فکر می کنند به این یا آن توهین شد آنست که کار آنها را هرچه باشد، مقاله، کاریکاتور، عکس، نقاشی، طرح بارها و بارها رسانه ها منتشر کنند تا مردم آنرا در سطحی بسیار وسیع به بینند و قضاوت کنند. البته این بهانه است مقصود آنست که آنقدر این مطالب را انتشار دهند که کاملا به شهرت برسد و دیگر بعد از این کسانی اینگونه عین آب خوردن به آثار منتشره بند نکنند. بارها نوشته ام که اگر کسی اهمیتی به کتاب سلمان رشدی نمیداد، یا کاریکاتوری که یک کسی در دانمارک کشیده بود از کنارش بی اعتنا رد می شدیم یا فرض بفرمایید همین فیلم بی ارزشی که در یوتیوب است، کسی اهمیتی به آن نمیداد هرگز و هرگز اینها این اندازه مشهور نمی شدند و اینهمه بیننده و خواننده پیدا نمی کردند و حتی کسانی که سرشان در کار است از خلق و انتشار این آثار آگاه نمی شدند. پس تنبیه اساسیی کسانی که سبب شهرت این آثار می شوند، آنست که آنرا بارها و بارها انتشار داد و خواند و دید و تماشا کرد تا داد دل از آدمهای کوته فکر ستانده شود.
  اا برویم سر توقیف روزنامه ها. والله در کشورهایی که سرشان به تنشان می ارزد اصلا جواز و پروانه گرفتن برای نشریه و صاحب امتیاز خواندن کسی اصلا معناایی ندارد و هرکس می تواند هرنشریه که دلخواهش است انتشار دهد. منتها آنکه مطلبی می کشد یا عکسی منتشر می کند مسئول است. الببته نشریه هم مسئول است. منتها دیگر به این صورت نیست که هرکس عطسه ای و سرفه ای کرد بیایند سراغش که پدرسوخته تو به سوسک دولتی توهین کردی. اغلب هم کسی به کسی توهین نمی کند. برای اینکه قوه قضاییه قوی هست که از تنبیهات به ویژه نقدی آن وحشت دارند و کسی دست از پا خطا نمی کند. ازهمه اینها گذشته من نمیدانم این قوه قضاییه ما و وزارت به اصطلاح ارشاد ما چه بیماری دارند که می روند سراغ نشریه و آنرا تعطیل کرده و به زندگی عده ای و خانواده آنان اینگونه لطمه وارد می کنند. آقا تو از این کاریکاتوریست شکایت داری؟ خوب برو علیه او در دادگاه شکایت کن و دلایلت را بیاور و اگر محکوم شد اورا محاکمه کنند. به شرق چرا بند می کنی؟ میدانی چرا چون عقده ای هستی و میخواهی یک جوری نیشت را به شرق وارد کنی. زیرا سالها پیش که اجازه انتشار آن را میدادی شرط کردی که این بار کاری نکنی و دست از پا خطا نکنی که کارت با کرام الکاتبین خواهد بود. به عبارت دیگر اینها مقداری عقده های گوناگون است که از دوران مختلف کودکی و نوجوانی و جوانی انباشته شده وحالا که دستمان به دم گاوی بند شده است و میدانم هم دوره اش بسیار کوتاه است، تا می توانیم مردم آزاری می کنیم و فراموش می کنیم که مردم همین ها را به یاد خواهند داشت.
  اما والله من هرچه به این کاریکاتور نگاه کردم توهینی در آن ندیدم. البته من آدم باهوشی نیستم، اما به قول معروف هرکسی از ظن خود شد یار من. اگر کسی خرده شیشه نداشته باشد و خودش اهل سوزن زدن به این و آن و نیش زدن نباشد، گمانم متوجه آن نکاتی که وزارت ارشاد ایراد کرده نمی شود. ول کن آقا بگذار به قول سهراب اندیشه هوایی بخورد و استعدادها به کار افتاده و کارهای زیبا و هنری با ارزش خلق کنند. نمی شود که حتی نفس کشیدن مردم هم با تایید و نظر شما باشد. ای خدا ما ایرانی ها کی یاد خواهیم گرفت که مثل مردم بقیه کشور ها شویم؟ واقعا کی؟ آیا راستی اینهم مملکته که داریم؟

 14. قلم فرانسه گفت:

  اگه گذاشتین چهل و چهار دقیقه بخوابیم !

  من مجددا این کاریکاتور را دقایقی با چشم مسلح ( عینک ) برای هفتاد و ششمین بار تماشا کردم ! حقیقت امر این است که هیکل این مافنگی ها به همه چیز شبیه است جز رزمنده !

  اما , اما دروغ چرا قیافه این اولی همچین یه نموره شبیه ” سر دسته دزداست” ! بازوی مبارکش یه هوا پائین تر بود اسمش رو می تونستیم بخونیم احتمالا رو سینه اش نوشته بود ” م _ ر ” ! شب خوش. راخت بخوابید و برای اینکه راحت تر بخوابید خود را “بیمه” کنید. قلم فرانسه

 15. ناظر گفت:

  حنای اتهام توهین به رهبری و مقامات دیگر رنگی ندارد و نوبت به رذمندگان ذسیده است که ، آبرویی دارند .

 16. ا م ی ر گفت:

  توهم که شاخ دم نداره
  آهای عقلا با رویش ناگزیر جوانه چه میکنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

 17. ناشناس گفت:

  سن بال=سالها پس از جنگ،لباس راحتی=عافیت طلبی، درخشندگی آفتاب =در روز روشن، صف کشیده=فقط ادای جبهه رفته به خود می گیرند، و سربند شهادت که نه چشم بند جهل بر چشم هم می بندند و همدیگر را فریب می دهند.

 18. ناشناس گفت:

  اين كاريكاتور بازتاب رفتار مردم است چرا فكر مي كنيد توهين است آيا همين الان اعتراض شما كور كورانه و بدون فكر نيست چرا همه چيز را به ضرر خود مي پنداريد شك ندارم خيلي از آدمها كور كورانه تقليد مي كنند كوركورانه راه پيمايي مي روند و حتي مي جنگند اصلا تفكري براي خود براي دفاع از خود ندارند و فقط از يكي حرفشنوي دارند و حاضرند براي او بدوت مطالعه وتفكر و تصميمي عاقلانه همه كار بكنند در اصل قبول همان ولايت مطلقه و ديگر هيچ جنگ بهانه است و شايد بازنگري بر انديشه امام در جنگ و چرا جنگ براي كي جنگ هدف از ايجادش چرا صلح نكرديد چرا تشويق نوجوانان چرا اين همه جوان را كشتيد و حالا اين همه دختر 45 ساله مجرد ماند چرا چرا در مملكت اسلامي كسي جواب خانم هاي مجرد بالاي 40 سال را نمي دهد كه پسراني كه قرار بود در آينده همسرشان شوند را به زير خاك برديد تا خودتان به هدف و مقام برسيد و حالا نسلهاي بعدي را به خاطر اين سوال بازخواست كنيداين كاريكاتور شايد تلنگري بود براي تك تك افراد كه خيلي خيلي مثبت به قضايا نگاه نكنيد زيرا هميشه عده اي سود مي برند نه همه افراد. تاريخ بخوانيد تاريخ اديان جنگ ها اقتصاد ها فرهنگ ها خواهش مي كنم مطالع و تحقيق كنيد زود از كوره در نرويد وعجولانه واز روي احساس تصميم نگيريد يكي را حذف كنيد و چيز ديگر را جاگزين كنيد .

 19. ناشناس گفت:

  فقط و فقط يه چيز با كار رزمندگان در جبهه شباهت دارد اون هم اينكه پشت سر هم ايستاده اند و چشم بند ميزنند ولي تو جبهه پيشاني بند ميزدند شايد هم با اين ديد ميگن توهين به رزمندگان شده آخه گناهي ندارند چون جبهه نديده اند ديگه كاسه ي داغ تر از آش هستند ميخوان بگن كه ما هم هستيم . آخه يكي نيست كه بگه عرفان و شبهاي عمليات رزمندگان كه با گريه و يا حسين يا زهرا گفتنبو كجا و عقيده و افكار جاه طلبانه شما كجا شما تشنگان قدرت هستيد نه شيفتگان خدمت به خلق خدا اون رزمندگان از گرانقدرترين چيز زندگي شون گذشتند ولي شما حاضر نيستيد كه از رياست خود دست بكشيد خدا خدا خدا واي از حكومتي كه به استبداد برسد

 20. ناشناس گفت:

  این کاریکاتور یک واقعیت تلخ
  دفاع از میهن جهل نبوده . ولي هدف و تشويق جوانان ونوجوانان براي مردن و به شهادت رسيدن و رفتن به بهشت برين كه هدف رسيدن ديگران به قدرت باشد جهل است و با صداي آهنگران در جبه ها و تشويق با آن صدا براي مردن جهل است .

 21. sahar گفت:

  هر چی برای هیچ و پوچ توقیف کنند مردم بیشتر می فهمند که چه حکومتی که داریم که ضعیف اداره می شه و مثل توف بالا سر کاراشون به خودشون بر می گرده و به سرنگونی خودشون کمک می کنه

 22. hasan گفت:

  چرا باید تو هفته ی دفاع مقدس همچین کاریکاتوری اونم درحالی که همه ما همچین تصوری از سربند بستن بسیجی ها توذهن داریم بزارن؟!!!

 23. sahar گفت:

  خلاقیت تو این ایران حکمش زندانی شدن و قفسه

 24. Allen... گفت:

  VVVVVVVVVVVVVVVVVVV^^^^^^^^^^^^^^VVVVVVVVVVVVV

  هیات نظارت بر مطبوعات در جلسه ای ناگهانی و شبانه، تحت فشارهای بیرونی و بودن توجه به توضیحات دست اندرکاران روزنامه شرق، این روزنامه را توقیف کرد.
  همزمان دادستانی تهران هم رحمانیان مدیرمسئول این روزنامه را بازداشت و هادی حیدری را نیز احضار کرد

  That is Bizzare…vv
  All this Fuss about a Cartoon and has Nothing to Do with the War…???vv
  All this Fuss and Va Veyla ha come from a Group that have Nothing to Do with the War…vv

  This Reminds me of Shahin Najafi’s “Mamad Naboodi Bebini”
  All those who fought and died in War would have been Shamed to Death…vv
  Shame on You for Stealing everything… including the Good Name of the Martyrs…vv

  Allen…

 25. امیدسبز گفت:

  “در ایران هیچ کس به خاطر اظهار نظر زندان نیست”!

  از فرمایشات رییس دولت احمدی نژاد!!

  اما در واقعیت در ایران کسی حق نداره نظری مخالف نظر مقامات و حاکمان تنگ نظر فعلی، چه به صورت نوشته یا فیلم یا کاریکاتور بیان کنه و ارائه بده
  کاریکاتور هادی حیدری واقعیت جاری در ایران بود و نه توهین به رزمندگان

 26. سبز یعنی استقامت تا بهار گفت:

  دمش گرم واقعیتو گفته

 27. مردم گفت:

  نخستوزیر جنگ را توی حصر نگه داشتید بعد از رزمندگان جنگ دفاع میکنید به بهانه یه کارتون شما از این میترسید که روزنامه مقالهای درباره سفرهای سیاحتی و گردشی احمدی نژاد با 160 نفر فامیل ونزدیکانش با پول مردم ایران بنویس زود جلوش گرفتید

 28. بهاران گفت:

  آخه …..های رانت خوار اختلاس کننده کی شما رو وکیل رزمنده های عزیز کرده ….. به صورت ناپاکتون . تو رو خدا سانسور نکن کلمه

 29. ناشناس گفت:

  واقعا همین طوره.الان همه مسئولین و نماینده ها هنرشون شده جلوگیری از فهمیدن مردم و بقیه مسئولین. و هر کس که قشنگتر و مستدل تر بتونه مانع فهمیدن کنه قضایا بشه در دربار مقرب تره.

 30. ناشناس گفت:

  به نظر من این کاریکاتور به هفته دفاع مقدس ربطی نداره منظور خاصی هم نداره

 31. A گفت:

  اونهایی که به کاریکاتوریست گیر دادن چقدر تنگ نظر و بی منطق هستند

  هر انسان با عقل و شعوری متوجه منظور اصلی این کارتون که همان جهل باشد میشود

 32. ناشناس گفت:

  حکومت دوست داره مردم در جهل و بی سوادی و خرافه غوطه ور باشند تا حکومت کنه هر چه جهل و خرافه بیشتر باشه جکومت کردن اسان تره

 33. ثاقب٩ گفت:

  جنجال بر سر كاريكارتور روزنامه شرق؛ يك جريان سازى براى تحت الشعاع قرار دادن اخبار مربوط به بازداشت فرزندان آقاى هاشمي است كه توسط شبكه پرويز( ثابتي) انجام گرديد. جنجال در سطوح مختلف اصولگرايان پيرامون موضوع نشانگر نفوذ منابع ساواك( پرويز ثابتي) ديروز، و منابع موساد امروز در كشور است. همچنين ايجاد اشتغالات مضاف براى وكيل آقاى مهدى هاشمي است. ( جمعيت اطلاعات ٣٦ ميليوني/ ثاقب٩) 

 34. khosrow گفت:

  ادامه راه برای جمهوری اسلامی به این شکل و با این سرکوب و گرانی و بی‌ توجهی‌ به خواست مردم میّسر نیست. مردم برای چنین چیزی انقلاب نکرده بودند. این سیستم نمی‌تواند موفق باشد و به انزوا کشیده خواهد شد. از نظر اقتصادی و سیاست خارجی‌ همه جا شکست خواهد خورد.

 35. ناشناس گفت:

  اینایی که درکاریکاتورن درواقع رزمندگان نیستندمیشه گفت حکومت جمهوری اسلامیه که داره مردم
  روگول میزنه وچشماشونومیبنده

 36. توتم سبز گفت:

  اگر فرض بگیریم که این آقایان تعبیر کردند که این کاریکاتور توهین به رزمندگان است درست است اما :
  رزمندگان ما در موقع جنگ هشت ساله نام الله اکبر را بر سر می بستند بخاطر اینکه با درایت راه را انتخاب کرده بودند یعنی دفاع مقدس و با حفظ کشور و کیان آن، ولی حالا این رزمندگان دروغین ( شعبون بی مخ ها ) بدون درک وضعیت حساس کشور ، بدون آگاهی کورکورانه بدنبال کسی هستند که همین اطاعت کورکورانه را طالب است و عاشق مجیزگویی است و اصولا این نوع اطاعت از ولایت راطالب است. به طبع این آقایانی هم که اعتراض دارند بی خودی اعتراض می کنند برای اینکه این کاریکاتور زبان حال ایشان است و باید متشکر باشند از آقای هادی حیدری. نکته اینجاست که این نمایندگان مجلس و طیف آنها که ناراحتند برای اینکه خیال می کنند که اینها همان رزمندگان و جانبازان دهه شصت هستند زهی خیال باطل، یک ترقه در داخل مجلس در شود همه زیر میزهای شیک می روند و از ترس جان بع هفت تا سوراخ خزیده می شوند. نماینده ای که میلیارد وارد مجلس می شود جرئت ندارد. همه اینها حب دنیا دارند.

 37. ناشناس گفت:

  چوب را که برداری گربه دزده در میره. اینها نیز ازخودشان و جنگ و جبهه ها و بلایی که سر رزمندگان آورده و تعداد زیادی ازآنها را زندانی یا دق مرگ یا سکته کردانده اند، برای آنکه بگویند نه خیر آقا ما ازآنها طرفداری می کنیم، این قشقرق را راه انداخته اند. شما اگر طرفدار رزمندگان هستید، آمار بدهید که اکنون چند نفر از آنها در زندان شما هستند؟ داستان مثل همین ترورهایی است که خودشان می کنند و ازشر طرف خلاص می شوند و بعد برای او مراسم بزرگ و مفصل ترتیب داده داد و فریاد راه میندازند که این شهید راه حق و حقیقت توسط اسکتبار جهانی و صهیونیست ها کشته شد. بهشتی را کی کشت؟ طالقانی واقعا سکته کرد؟ گروه فرقان چه کسانی بودند؟ عده ای بدبخت را گرفته و تیرباران کردند که اینها فرقان بودند درحالیکه آن کشت و کشتارها بین خودشان بود برای آنکه از شر رقبا راحت شوند. سرلشکر قرنی را کی کشت، چمران را کی کشت. شما ما را ساده تصور کرده اید؟

 38. عقب مانده ترین حکومت دنیا حکومت ایران.
  در حالی جهل و نادانی در مسئولان بی سواد و خالی از شعور موج می زند که این جا هلان همچون کبک سر را بر زیر برف فرو کرده و خیال می کنند کسی عقب ماندگیشان را نمی بیند. هنگامی که تحصیل کردگان و روشنفکران جامعه در زندان به سر برده و یا در این خفقان سیاسی مجال عمل نمی یابند. جامعه جز تعدادی دزد عقده ای قدرت پرست اداره نخواهند کرد. و انتظاری جز این کوته نظری ها نمی توان داشت… درود بر شرق…

 39. حسینی گفت:

  من چیز دیگری از این کاریکاتور فهمیدم ؛ و آن این که اصول گرا ها چشم همدیگر را نیز به خاطر دزدی از بیت المال می بندند.

 40. ناشناس گفت:

  آقایان با این کار ها می خواهند ذهن مردم را از گرانی لجام گسیخته ای که به خاطر بی تدبیری آقایان این کشور رو به قهقرا می برد دور گنند، فارغ از آنکه مردم دیگه با این نمایش ها عادت کردند.
  امام خمینی واقعا راست گفته بود که: مخالفین موسوی توانایی اداره کردم نانوایی را هم ندارند..

 41. javad گفت:

  کسانی که اندک سهمی در دفاع مقدس نداشتند هم اکنون از جیره خواران و وراث جنگ شده اند! اتفاقا کاریکاتور بس جالبی است هم از نظر زمان انتشار هم از نظر محتوا. میتوان برداشت که در این روز های هفته دفاع مقدس برخی افراد بر جهل مردم دامن میزنند و پیشانی بند مردم را به جای پیشانی به چشم های مردم میزنند. توهین دورترین و غیرعاقلانه ترین و غیر عادلانه ترین مفهوم این اثر هنری است.

 42. ر.ن گفت:

  آخه عزیز من توی هفته دفاع مقدس یه همچین کاریکاتوری رو گذاشتی تو روزنامت خوب می خوای چه برداشتی بشه ؟ کاریکاتور دقیقا صحنه سربند بستن رزمندگان را تداعی می کند حالا هی شما بگو ربطی به رزمندگان ندارد و قصد من چیز دیگری است خوب اگر قصد شما چیز دیگری است لااقل کاریکاتور را بدون شرح چاپ نمیکردید و شرح می گذاشتید خوب شماهم ناشی گری کردی آقای حیدری .

 43. korosh گفت:

  دنبال بهونه بودن برا بستن یه روزنامه دیگر لطفا برید جانی رمبو را هم بگیریداون هم سر بند می بست .من و کسایی که تو جنگ بودیم ناراحت نشدیم بقیه رزمندگان هم فکر نکنم چیزی که درد اور است اینه که یه مشت از ما تقلید می کنن ما برا کشور جنگ کردیم اینا برا نابودی دست بردارید از این همه مسخره بازی شما نه برا رزمندها ونه مردم ارزش قائلید اگر بودید کشور را به باد نمی دادید حاکمان متظاهر ودروغگو

 44. ناشناس گفت:

  من نمی فهمم اصلا اگه کسی بخواد علنی و آشکارا از جنگ انتقاد کنه و بگه که این جنگ بیخود شروع شد بر مسبب و شروع کننده آن لعنت، اینهم توهینه؟ مگه ما مجبوریم هرکاری که رژیم کرده یا میکنه مهر تایید روش بزنیم و جرات انتقاد نداشته باشیم راجع بهش انتقاد نکنیم و… عجب گیری افتادیم ها. به قول معروف نگازید و نجنبید که احمدک خیارکاشته؟ شما ها اگر در جنگ برنده می شدید چه کار می کردید؟ حالا ما چیزی نمی گیم، شما طلبکار شدید؟

 45. همیشه سبز گفت:

  بیشتر به نظر میاد در مورد عوام فریبی حکومت باشه تا مورد خاصی مثل جنگ.

 46. مصطفی گفت:

  سلام
  گذاشتن یک کاریکاتور در روزنامه اونم برای جنگ و تداعی شدن اینکه کورکورانه این اتفاق مهم برای رزمندگان به وجود اومده می تونه یه نظری برای یه عده از مردم باشه و نباید باعث ناراحتی دیگران بشه البته کسانی هم در این جنگ حضور داشته اند که برایشان اصلا این طور تداعی نداشته و شاید آنها را در آمار رزمندگان نمی گیریم.
  سپس برداشتی که من از این کاریکاتور دارم این است که در جامعه امروزی ما تمامی بزرگان سیاسی به هر دلیلی سکوت اختیار کرده و چشم هایشان را بر روی این وقایع اخیر (در چند سال گذشته) بسته اند به طوری که این سکوت و بستن چشم به پدران و مادران این سرزمین که به نوعی برای آزادی و آزادگی خود و فرزندانشان و رفاهی نسبی (از قول و تعریف انقلابیون آن زمان) که یکی از پایه های اصلی این انقلاب حساب می شوند سرایت کرده و در مقابل اظهار نظرها و تمامی دیدگاه های نسل امروز حرفی به جز سکوت و بسته شدن چشم را برای نصیحت ندارند و به نوعی همان بستن چشم جوانان از کمترین حق و حقوقات خود در این برهه کنونی که ای کاش همه با هم بیدار می شدیم.
  در این زمانه که برای رسیدن به هدف پا گذاشتن برروی آدم ها، اعتقدات, اصول اصلی زندگی و… یه روش برای زندگی محسوب می شود و اگر از این مرز خارج شوی انسانی خارجی و نادان به حساب خواهی آمد امیدوارم تمامی مضوعات را مد نطر داشته باشیم و به فرزندان و تمامی جوانان
  این خاک این توصیه را دارم که با هر برداشت و سوء برداشت از یک حرف, خبر, فیلم, کاریکاتور و… سریعا در مقام قضاوت برای همه قرار نگیرند.
  در مورد این کاریکاتور که برداشتی در مورد جنگ و رزمندگان بوده موضوعی است برای رد گم کردن دولتیان عزیز که زیر این پرده به تمامی کارهای اشتباه بپردازند و عده ای را بر علیه این روزنامه و با این استدلال که به جنگ و رزمنده توهینی بزرگ شده است از ادامه آزادی بیان و گفتن حقایق بعضی از دوستان جلوگیری شود تا به نوعی درس عبرتی شود برای دیگران برای سکوت و بستن چشم هایشان و این خود یه حرکتی بود در نشان دادن موضوع این کاریکاتور.
  و برداشت بنده حقیر از گذاشتن کاریکاتور بدون شرح در روزنامه را حرکتی درست و منطقی دانسته و نشان از سیاست دوستان می دانم که برای ما نشان از همین بسته شدن ها دارد یکی یکی چشم ها بسته می شود و دیگر هیچ نخواهد ماند…
  باتشکر از دوستان

 47. علی گفت:

  ادامه جنگ کاریکورکورانه بود رحمت به ان کسی که این کاریکاتور را کشید

 48. نادر گفت:

  همزماني با يك مناسبت و متبادر شدن يك ايده و ابتكار در ذهن يك كاريكاتوريست چه سو برداشتي بهتر از اين خواهد داشت!واقعا بايد تاسف خورد و هيچ گله و توجيهي نكرد روزنامه شرق به زعم من نوعي يك روزنامه كاملا ميانه رو و معتدل ميباشد و دغدغه اي كه صرف الهام گرفته از يك جريان فكري باشد درش به شخصه شاهد نبوده ام!

 49. من گفت:

  یادش بخیر ما تو مدرسه هم که بودیم از جلو نظام میکردیم! یعنی اون وقت ها به جای مدرسه رفته، بودیم آموزش نظامی…!!
  از دیدگاه من، به جهل کشیدن آدما میتونه با نظم قابل توجه ای صورت بگیره که به خوبی به نمایش کشیده شده…
  خیلی ممنونم …

 50. ناشناس گفت:

  دونبال یک بهانه بودند که روز نامه رو ببندند !