سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » قطع دسترسی به گوگل، جی‌میل و گوگل‌پلاس در اکثر شهرهای کشور...
» کاربران بعد از این برای جست‌و‌جو در اینترنت هم باید از فیلترشکن استفاده کنند

قطع دسترسی به گوگل، جی‌میل و گوگل‌پلاس در اکثر شهرهای کشور

چکیده :تعدادی از سرویس های گوگل از جمله موتور جست و جوی گوگل، سرویس ایمیل گوگل (جی میل)، گوگل پلاس و تمامی زیرمجموعه های گوگل که نیاز به استفاده از پروتکل امن SSL دارند، برای کاربران ایرانی فیلتر شده است. در عین حال به مانند موج های قبلی فیلترینگ، این بار هم روند مسدود شدن گوگل، جی میل و سرویس های دیگر به شکلی نامنظم انجام شده است....


کلمه – گروه اجتماعی: بر اساس گزارش های موجود، تعدادی از سرویس های گوگل برای کاربران ایرانی فیلتر شده است.

به گزارش کلمه، مسئولان دولتی در تصمیمی ناگهانی دست به فیلترینگ اکثر سرویس های گوگل زده اند و کاربران اینترنتی شبکه های اجتماعی مجازی از تمامی شهرهای بزرگ کشور و برخی شهرهای کوچک، گزارش داده اند که دسترسی آنها به سرویس هایی همچون موتور جست و جوی گوگل، سرویس ایمیل گوگل (جی میل)، گوگل پلاس و تمامی زیرمجموعه های گوگل که نیاز به استفاده از پروتکل امن SSL دارند، مسدود شده است.

در عین حال به مانند موج های قبلی فیلترینگ، این بار هم روند مسدود شدن گوگل، جی میل و سرویس های دیگر به شکلی نامنظم انجام شده و در حالی که بسیاری از کاربران می گویند با IP ایرانی دسترسی به گوگل و جی میل ندارند و باید از فیلترشکن استفاده کنند، برخی از کاربران هم می گویند هنوز دسترسی آنها به همه یا برخی از این سرویس ها مسدود نشده است.

امشب بخش خبری بیست و سی در شبکه دو سیما از قول خرم آبادی دبیر کارگروهی که مسئولیت فیلترینگ سایت های اینترنتی را برعهده دارد، گزارش داد که به علت انتشار بخشی از فیلم توهین آمیز درباره پیامبر اسلام (ص) در سایت یوتیوب و از آنجا که این سایت به گوگل وابسته است، تصمیم بر این شده که گوگل و جی میل فیلتر شوند. وی همچنین ادعا کرده که این تصمیم به خاطر “درخواست های مکرر مردمی” گرفته شده است!

این در حالی است که سایت یوتیوب از سالها قبل در ایران فیلتر است و به اذعان کارشناسان، مسدود شدن دسترسی کاربران ایرانی به سرویس های جست و جو و ایمیل گوگل، موجب بروز مشکلات گسترده برای ایرانیان خواهد شد و هیچ ضرری برای شرکت گوگل نخواهد داشت.

از این رو می توان احتمال داد که فیلترینگ ناگهانی گوگل و جی میل، با طرح شبکه ملی اطلاعات یا همان اینترانت ملی مرتبط باشد که دولت اعلام کرده در همین روزها افتتاح خواهد شد.

بسیاری از کاربران نگران بودند که راه اندازی این پروژه، به معنای اختلال در دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت باشد. اما مسئولان دولتی این موضوع را به شدت تکذیب کرده بودند. حال به نظر می رسد دولت باز هم با بی صداقتی برخورد کرده و این احتمال وجود دارد که فیلتر شدن گوگل و جی میل مقدمه ی اختلالات گسترده تر در دسترسی ایرانیان به اینترنت باشد.

در عین حال، این تغییر مهم در فیلترینگ، این نتیجه ی قهری و طبیعی را به دنبال خواهد داشت که تعداد به مراتب بیشتری از کاربران اینترنتی نیازمند استفاده از فیلترشکن باشند و بدین ترتیب فصل جدیدی در دور زدن گسترده ی فیلترها از سوی کاربران اینترنت رقم بخورد.


43 پاسخ به “قطع دسترسی به گوگل، جی‌میل و گوگل‌پلاس در اکثر شهرهای کشور”

 1. ناشناس گفت:

  3 ساله میخواستن اینارو فیلتر کنن ولی بهونه ای نداشتن. حالا هم که خداروشکر بهونه دستشون اومد.

  خیر نبینید که مردم رو به این روز انداختید.

 2. ali گفت:

  vaghean vasashon moteasefam !

 3. ناشناس گفت:

  شما وقتی میخواستید رژیم قبلی را سرنگون و خود سرکار بیایید دم از تبدیل گورستانها به گلستانها و زندانها به دانشگاهها میزدید. حال ایران را تبدیل به گورستان کرده اید؟ مگر در قرن بیست و یکم می شود ملت را از اینترنت جهانی محروم کرد؟ عرض خود میبری و زحمت ما میداری؟ این وقت و انرژی و بودجه را برای چه تلف می کنی. خودتان که بهتر میدانید این سیستم های خاویاری پاسخگوی نیازمندی امروزه مردم نخواهد بود. دست از آزار و اذیت مردم بردارید و به راه مستقیم بیفتید.

 4. يارو گفت:

  به تانزانيا خوش آمديد

 5. javad گفت:

  حالا کاربران عادی اینترنت ممکنه با کمی مشکلات یک سیستم جستجوی دیگه مثل یاهو و بینگ و… رو جایگزین کنند اما بیشترین ضرر رو ما وبمستر ها (مدیران سایت ها و وبلاگ ها) میکنیم که سال ها سایتمون رو روی گوگل به عنوان محبوب ترین موتور جستجو در ایران بهینه سازی میکنیم اما یک دفعه زحمات بر فنا میرود… برای مثال در سایت خود بنده اگه 100 تا ورودی از گوگل داشته باشم ممکنه فقط 10 تا از موتور جستجو های دیگه بازدیدکننده روانه سایتم بشه. امیدوارم شرایط از این هم بدتر بشه و همه اینترنت فیلتر بشه و یک اینترانت ملی راه بیفته چرا که هر چه ارصه به مردم تنگ تر شود فروپاشی حکومت نیز نزدیک تر خواهد شد!

 6. ناشناس گفت:

  ببینیم جناب میرهادی موسوی , دیگر درمورد این خبر چه نطق مضحکی سرخواهند داد !
  حتما میگه گوگل مال آمریکا (شیطان بزرگ!) هست و خیلی زودتر اینها باید این لکه ننگ رو پاک میکردیم !!
  احتمالا از فواید اینترنت ملی هم خواهند فرمود: چه بهتر ! دسیسه های بیگانگان برای نفوذ به مغزهای جوانان باطل شد !!

 7. میرهادی موسوی گفت:

  من پیشنهاد می کنم بریزین کف خیابان
  یا حداقل یک بیانیه الله اکبر بدهید چون خوب جواب می دهد

 8. یک گفت:

  بنده که باموبایل واینترنت ایرانسل واردمیشم4روزاست که به فیسبوک وتوئیترهم دسترسی ندارم!دلیلش همینه!؟

 9. jahan گفت:

  جمهوری اسلامی دشمن اینترنت و

 10. ناشناس گفت:

  عزیزان تا دو روز دیگه فیلتر برداشته میشه نگران نباشین به خاطر فتوای علمای جهان اسلامه که به مسلمونا گفتن این دو روز رو به گوگل و یوتوب نرید.

 11. فرشاد گفت:

  خدا ازشون نگذره کار اکثر مردم با گوگل و جیمیله

 12. سلام گفت:

  كارهاي خيلي مهمي با جيميل انجام مي دم نه بدبخت شدم

 13. محمد گفت:

  فقط شبكه رسا

 14. عماد گفت:

  اووووفف چه خلاقيتي!

 15. میرهادی موسوی گفت:

  همین گوگل و یوتیوب بود که به پیامبر اسلام توهین کرد در قرن 21
  استفاده نامناسب از اینترنت شماها راجوگیر کرد
  شما خودتان بهتر از ما می دانید باطلید ولی اهداف پلیدتان کل وجدان را از شما گرفته
  حساب ما با شما باشد برای یوم الحساب

 16. «مارتین جوزنبولت» مدیر شرکت گوگل طی سخنانی اعلام کرد که انتشار فیلم موهن به رسول‌الله را در یوتیوپ متوقف نمی‌کند و علت آن را آزادی اندیشه نامید …!!! حالا اگر کسی در مورد هولوکاست انتقاد و نظر مخالفی داشته باشه حق داره با نام و شعار آزادی بیان ، بیانش کنه ؟؟؟ قانون آمریکا بهش این اجازه رو نمیده و فقط مقدسات و ارزش های خودشون مهمه و مقدسات دیگران خیر و آزادی بیان یعنی کشک…وای بر شما که بین این همه موتور جستجو باز هم اظهار نیاز به شرکتی می کنید که حاضر به توقف انتشار فیلمی علیه مقدسات مسلمانان جهان نشده و با شعار مسخره ی آزادی بیان آن را توجیه می کند…اللهم صل علی محمد و آل محمد

 17. ناشناس گفت:

  بچه های مردم رو میگیرن شکنجه میکنن و میکشن و حتی اجازه نمیدن براشون مراسم بگیرن .بعد ناراحت فیلمی هستن که برای حضرت که در 1400 سال پیش زندگی میکرده هستن.اینا همش دروغه و بهانه س.فقط میخوان ارتباط ماهارو با جهان قطع کنن.

 18. میرهادی موسوی گفت:

  ارتباط وامانده شما با جهان انقلاب را به چالش کشید
  مرده شور ببره همچین ارتباطی را

 19. میرهادی موسوی گفت:

  بچه های مردم را خودتان کشتید تا گردن حکومت بیاندازید تا جنبش شکست خورده خودتان را نجات دهید
  فکر می کنید مردم هم نمی فهمن
  چرا وقتی ندا اقاسلطان مرد دوربین 20 دقیقه روی او زوم کرده بود؟؟؟؟ ایا اگاهی داشت که او خواهد مرد ؟
  اصلا چرا باید اورا می کشت حکومت او که مسلح نبود و خطری هم از جانب او تهدید نمی کرد فقط کشتن او ابروریزی بود که کشتید تا گردن دیگری بیاندازید!

 20. ناشناس گفت:

  لعنت بر شما با طرز فکر عصر حجریتان. لعنت بر دیکتاتوری شما.

 21. ناشناس گفت:

  افتخارم این است که خس و خاشاکم

 22. سيشبيش گفت:

  مرگ بر ديكتاتور

 23. ali گفت:

  jenabe mir hadi in avalan in yutob nabod ke be payambar tohin kard in ye adame divone va nafahm mesle khodete ke farge beine adam va mashino nemidone

 24. م ه گفت:

  میر هادی جان اینترنت برا ما فیلتره نه برا تو.

 25. جواب به میرهادی گفت:

  سلام…..لازم نیست درمورد هرچیزی اظهار نظر کنی که تابلو شود…ماموری……این فیلتر کردن اینقدر ضایع است که حتی داد رجا نیوز هم در آمده…..

 26. ناشناس گفت:

  میرهادی عزیز حمله به کوی دانشگاه و کهریزک لکه ننگی است بر مسبین حوادث …و ننگ بیشتر برای حامیان ظالمین…..عمله ظلم نباش…

 27. ناشناس گفت:

  لعنت خدا بر حکومت دیکتاتور پرور

 28. amin گفت:

  من نمیدونم چکار مونده انجام بدن که ندادان

 29. ناشناس گفت:

  اقای میرهادی….انقلاب اگر بر پایه مردم باشد با اینترنت به چالش کشیده نمیشود…….با ارتباطات به علت اطلاع رسانی و ارائه اخبار زورگویان رسوا میشوند….

 30. ناشناس گفت:

  بهنر شد افراد بیشتری با فیلتر شکن اشنا شدند

 31. علی ایرانی گفت:

  آقایون و خانومها بهترین فیلتر شکن برای دسترسی ها tor هستش
  قابلیتش به خاطر اینکه از ظرفیت های خالی تمام سرورها برای دسترسی استفاده می کنه حتی اگر روی کامیپوترشما این فیلتر شکن باز باشه به صورت نظیر به نظیر peer to peer شما رو به دنیای آزاد اینترنت می رسونه و حتی اگر نخواستید از browser اون استفاده کنید بعد از باز کردن tor ،به همان روش ساده از آی پی و پورت زیر استفاده کنید تا زمانیکه اندیشه هست بزرگترین دیکتاتورها هم زیر پای آزادگی خورد می شوند متشکرم
  127.0.0.1
  8118

 32. ناشناس گفت:

  صد رحمت به طالبان طالبان را رو سفید کردید جناب میربادی شما ها باید برید تو همون عصر کبوترای نامه بر که بادود به هم دیگه پیغام میدادن شما رو چه به اینترنت عقب افتاده هایی مثل شما رو باید برد توموزه در معرض نمایش عموم قرار داد امثال شما هستند که دین وایمان مردم را به لجن کشیده وهمه را از دین بری می کنند

 33. javad گفت:

  جالبه صفحه فیلتر نمیاد فقط کلی لفتش میده بعد هم هیچی نمیاد ولی با فیلتر شکن از هر سروری 2 سوته باز میشه.

 34. محمد گفت:

  باورم نمیشه سایتی مثل گوگل که رگ خون اینترنته بطوریکه تمام اطلاعات مورد نیاز اینترنت رو به کاربرها میرسونه فیلتر شد… شاید بخاطر طرح اینترنت ملی است که کم کم ملت از الان با سایتهایی مثل این خداحافظی کنن تا وقتی اینترنت ملی اومد انتقادات زیاد نباشه…

 35. هادی گفت:

  آقای میرهادی عزیز این ادبیات تو که واقعا نشانه رواج بی فرهنگیه آموزه ای از رئیس بزرگتونه لطفا ادبیاتت روعوض کن
  اگه ندا آقاسلطان رو دشمن کشته چرا بهش نمیگن شهید؟
  به روزی که ورق برگرده و صدا و سیما از دستشون در بیاد و گندکاریها رو بشه فکر کن … چی میشه؟

 36. اشناس گفت:

  بعضی ها در این کامنت ها واقعاً عقل کل هستند جالبه کامنتها یه شکله بابا خیلی شما بچه هستید

 37. khosrow گفت:

  دشمن اصلی‌ علی‌ خامنه ی نه در خارج است و نه در میان اصلاح طلبان، بلکه دشمن اصلی‌ او همان کسی‌ است که خود او بر سر قدرت آورد، و اکنون بلای جان او شده است. اگر فکر می‌کند که میتواند کشور را اداره کند اشتباه می‌کند. احمدی نژاد همه چیز را به هم میریزد و باج می‌خواهد. تا کنون هیچ حکومت نظامی موفقی‌ وجود نداشته که این دومیش باشد. دخیل کردن سپاه در امور سیاسی کشور اشتباه بزرگی‌ بود و هنوز هم هست. عاقبت کشور آرژانتین پس از دیکتاتوری نظامی چاره‌ای جز برگشت به اصول مردم سالاری نبود. اصول گرائی واقعی‌ پایبند بودن به اصول مردم سالاری است. اصول گرائی واقعی‌ پایبند بودن به اصول رعایت حقوق بشر است. خداوند جهان را آنطور خلق نکرده است که در آن حکومت‌های نظامی موفق باشند.

 38. شظشی گفت:

  وقتی وی پی ان داریم چه غم داریم؟

 39. ميثم گفت:

  آفرين به كامنت بشري.
  آقاي اوباما كه دم از آزادي بيان ميزنه خودش اجازه هيچگونه اظهار نظر در مورد هولوكاست رو به هيچ كس نميده، دوستان ظلم همه جا رو فرا گرفته، فقط ايران نيست. دلها را پاك كنيد و با تعصب طرف هيچ كسي را نگيريد.
  سلام بر علي بن موسي رضا(ع)

 40. ناشناس گفت:

  برادر من اگه این کارارو نکنن پس وی پی ان هایی که خودشون میفروشنو کی بخره.

 41. ناشناس گفت:

  جناب آیت ا… تقی پور وزیر ارتباطات فرمودند ” این نهضت به همه کشورهای مسلمان تسری یابد و مسلمانان با همت خود درسی بزرگ به اهانت‌کنندگان بدهند و اجازه ندهند کسی به ساحت پیامبر اعظم دست‌اندازی کند. ”
  باش تا بقیه کشورها هم همچین حماقت هایی رو بکنن. نه داداش این کارها فقط از دست آدمهایی مثل شما برمیاد. من موندم با این همه خسارتی که به گوگل تا حالا زدیم دیگه چجوری میخوان دووم بیارن. به نظرم نظام سلطه غرب با این کار از پا دربیاد.

 42. ناشناس گفت:

  اینا دارن راهو برای راه اندازی اینترنت ملی (فیلترنت) هموار میکنن

 43. سید گفت:

  لا اله الا الله محمد رسول الله، اهدنا الصراط المستقیم و لعنت خدا بر ضالیییییییییییییییییییییییییین