سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » تشکیل کمپین به خاطر صلح و آزادی: به هر قیمتی، جنگ را از کشورمان می رانیم...

تشکیل کمپین به خاطر صلح و آزادی: به هر قیمتی، جنگ را از کشورمان می رانیم

چکیده :ما ازحاکمان ایران می خواهیم هر نوع بهانه ای برای جنگ و فشار و تحریم اقتصادی را متوقف و خنثی کنند تا جنگ افروزان ناامید شوند. ما می خواهیم به جهانیان بگوییم که صلح و آزادی و حقوق بشر حق مسلم ماست....


چند تن از فعالان سیاسی و مدنی در فراخوانی با عنوان “بخاطر صلح و آزادی” با اشاره به خاطره های تلخ هشت سال جنگ تحمیلی تاکید کرده اند که “می خواهیم و باید به هر قیمتی، عفریت هستی خوار جنگ را از کشورمان برانیم.”

به گزارش کلمه، در بخشی از این فراخوان که توسط پیشکسوتانی چون احمد صدرحاج سیدجوادی، محمد نوری زاد و محمد ملکی به امضا رسیده، آمده است: ما صلح و دوستی میخواهیم، نه جنگ و خشونت. ما جنگ را نه نعمت که نقمت میدانیم. ما میخواهیم با برپایی کارزار (کمپین) «بخاطر صلح و آزادی» و ابراز نفرت از خشونت و کشتار، به حاکمان کشورمان بگوییم، اعمال تشنج زا و خشونت آفرین بس است؛ اعمالی که منجر به تحریمهای کمرشکن علیه ملت ما گردیده و بهانه ای برای تصویب سه قطع نامه علیه مردم ما شده تا هر بار فشار بیشتری را بر ما تحمیل کنند.

متن کامل این فراخوان که نسخه ای از آن در اختیار کلمه قرار گرفته به شرح زیر است:

هموطنان، مردم صلح دوست ایران

بار دیگر سایه سنگین جنگ بر سرمان افتاده، جنگی بسیار زیان بار تر و مخوف تر از جنگ هشت ساله. ما که هنوز زخم های ناشی از آن جنگ را بر جسم و جان داریم؛ ما که هنوز خسارت های مادی و معنوی آن جنگ را بر دوش می کشیم؛ ما که در آن جنگ صدها هزار کشته و مجروح و میلیون ها آواره، صدها شهر و روستای تخریب شده و به روایتی هزار میلیارد دلار خسارت مادی و ده ها برابر خسارت معنوی تحمل کردیم؛ ما که امروز در جای جای میهن عزیزمان با فقر و فساد و فحشا و اعتیاد و دزدی و فاصله طبقاتی که همه از آثار آن جنگ است دست و پنجه نرم می کنیم؛ وقتی این روزها دوباره صدای طبل جنگ به گوش هایمان می رسد، بر خود می لرزیم.

می خواهیم و باید به هر قیمتی، عفریت هستی خوار جنگ را از کشورمان برانیم.

ما صلح و دوستی میخواهیم، نه جنگ و خشونت. ما جنگ را نه نعمت که نقمت میدانیم. ما میخواهیم با برپایی کارزار (کمپین) «بخاطر صلح و آزادی» و ابراز نفرت از خشونت و کشتار، به حاکمان کشورمان بگوییم، اعمال تشنج زا و خشونت آفرین بس است؛ اعمالی که منجر به تحریمهای کمرشکن علیه ملت ما گردیده و بهانه ای برای تصویب سه قطع نامه علیه مردم ما شده تا هر بار فشار بیشتری را بر ما تحمیل کنند.

ما ازحاکمان ایران می خواهیم هر نوع بهانه ای برای جنگ و فشار و تحریم اقتصادی را متوقف و خنثی کنند تا جنگ افروزان ناامید شوند. ما می خواهیم به جهانیان بگوییم که صلح و آزادی و حقوق بشر حق مسلم ماست.

هموطن با شرکت در این فراخوان کشورمان را از یک فاجعه جبران ناپذیر نجات دهیم.

فراخوان دهندگان اولیه:

بابک احمدی

مه لقا اردلان

علیرضا جباری

احمد صدرحاج سیدجوادی

پیمان عارف

محمدعلی عمویی

اسماعیل مفتی زاده

محمد ملکی

محمد نوری زاد

تمامی هموطنان و فعالانی که مایل به حمایت و همراهی با این فراخوان هستند، می توانند پیام خود را به آدرس الکترونیکی زیر ارسال کنند و یا به صفحه فیس بوک کارزار «بخاطر صلح و آزادی» بپیوندند.

ایمیل فراخوان: karzar.solh.azadi@gmail.com


11 پاسخ به “تشکیل کمپین به خاطر صلح و آزادی: به هر قیمتی، جنگ را از کشورمان می رانیم”

 1. ناشناس گفت:

  جا داره من به عنوان یک کارشناس ارشد روابط بین الملل از این دوستان به نوبه خودم تشکر کنم ولی ذکر این نکته خالی از لطف نیست که ماهیت نظام جمهوری اسلامی در همان انتخابات سال 88 بر ملا شد این آقایان اگر قصد داشتند نظام جمهوری اسلامی را حفظ کنند اون فاجعه را در سال 88 به بار نمی آوردند متاسفانه جمهوری اسلامی با سیاست آرمانگرایانه خودش و بنابر خیال خام خود فکر می کند حمایت تمام مردم ایران را در جنگ دوطرفه کسب می کند در حالیکه نمی داند این افکار افکاری پوچ هستند من خودم خواهان جنگ وخونریزی در منطقه نیستم ولی از اونجایی که دیدگاهی واقع بینانه دارم ونیز هیچگاه افکار ایده آلیستی را به درون مغزم راه نمیدم جنگ در منطقه را اجتناب نا پذیر میدانم متاسفانه سران نظام ایران ونیز حتی عده ای از مردم ما فقط نیمه پر لیوان را در نظر می گیرند یا به تعبیر عامیانه تر یک روی سکه را می بینند حال نیمه پر لیوان فقط حمله یکجانبه اسرائیل به ایران می باشد وبه هرکسی در باره این موضوع هم نشین می شی در پاسخ به تو میگوید اسرائیل جرات حمله به ایران را ندارد من با این حرفها موافقم ولی آن روی سکه چیز دیگری است اسرائیل با توجه با آراء متعصب دین یهود در مقابل مسلمانان ونیز بهره گیری وسوء استفاده از کاندیداهای ریاست جمهوری آینده آمریکا قصد دارد حداکثر استفاده را از این ماجرا ببرد .بنا بر ظن نگارنده این مطلب اسرائیل به احتمال قریب به یقین در پیش از انتخابات 6 نوامبر ریاست جمهوری آمریکا اقدام به بمباران تاسیسات ایران میکند ونیز برای اینکه اوباما را مجبور به این چراغ سبز کند زمان وساعت حمله را به وی اعلام نخواهد کرد از طرفی اوباما مجبور خواهد شد برای اینکه 4 سال ریاست جمهوری خود را با توجه به نقش لابی های صهیونیست ونیز گروه آیپک تضمین کند اسرائیل را در زمینه نظامی همراهی خواهد کرد از طرفی با توجه به نقش گسترده تحریمها ونیز بحث انتخابات 88 ونیز و اعلام موجودیت جنبش سبز نظام جمهوری اسلامی تا حدودی مشروعیت خود را از دست داده است وبه گمان بنده جمهوری اسلامی خواهان یه درگیری تازه در منطقه است تاشاید بار دیگر بتواند مشروعیت از دست رفته خود را از طریق یک نبرد نظامی بدست آورد

 2. ناشناس گفت:

  در رابطه با بیانیه باید عرض کنم که هیچ ایرانی شرفتمندی حاضر به پذیرش جنگ از هر نوع آن نیست ۰ اما نه به هر قیمتی! آنچنانکه در بیانیه عنوان شده است ۰ در انتخاب واژه ها و جملات بیشتر دقت کنید، و جایی برای شک و شبهه نگذارید۰ ذلال و شفاف سخن بگویید، چرا که همواره مردم هشیار و بیدار همه چیز را در مد نظر دارند۰

 3. ناشناس گفت:

  جمهوری اسلامی از عمد میخواهد که جنگ راه بیاندازد و تمام مشگلات مملکت رو بر دوش جنگ بیاندازد.با حرفی که دیروز آقای جعفری زد و باعث تحریک اسرائیل شد.اینها دارن سعی میکنن اسرائیل رو هر چه بیشتر تحریک کنن.خامنه ای و احمدی نژاد توی اجلاس باز هم از محو و حذف شدن اسرائیل گفتن و حالا هم حرفهای جعفری.توی 8 سال جنگ با عراق تمام مشگلات جامعه رو در پشت جنگ خلاصه کردن و الان هم که مملکت ورشکسته شده دوباره دارن اقدام برای جنگ میکنن.درسته که ایران وطن من هست ولی یکبار رفتم برای دفاع و وقتی برگشتم دیدم تمام آقایون و آقازاده هاشون دارن از زندگیشون لذت میبرن و بر ثروتشون میافزایند.اینبار ما نگاه میکنیم اونا و لباس شخصی ها برن ببینم چه غلطی میکنن.آیا مثل ما غیرت دارن؟که جوابش مشخصه عمرآ غیرت داشته باشن.یعنی ثابت کردن که ندارن.

 4. marzie.fouladfar گفت:

  من یه شهروند عادیم و به هیچ عنوان در حد تحلیل اوضاع و پیش بینی اتفاقاتی که ممکن هست در آینده رخ بده نیستم. تنها چیزی که با اندک مطالعه هایی که داشتم دستگیرم شده این نکته است که جنگها بر ثروت آدمهای ثروتمند و روسای کشورها و ابر بانکها و از این دست گروهها افزوده و باعث کشته شدن و بیچاره تر شدن انسانهای عادی می شود، جریان مشترکی که در تمام جنگها در کشورهای مختلف و بارها و بارها روی داده. ولی متاسفانه این مردم عادی هستند که در هر جنگ گول فریبهای دولتهاشون رو می خورند و داوطلبانه به جبهه های جنگ می روند و ناآگاهانه به ثروت و قدرت دولتمردان می افزایند.

 5. ناشناس گفت:

  من به نوبه ی خود حمایت و پشتیبانی خود را از بیانیه فوق اعلام داشته و دوستان و هموطنان عزیز را نیز دعوت میکنم که در این امر مهم ملی و میهنی یاری رسان باشند.

 6. ناشناس گفت:

  به نظر من هدف مسئولین و حکومت وقوع جنگ است تا
  1)جوانان و نیروهایی که خواستار تغییر و اصلاحات هستند در این جنگ کشته شوند تا دیگر سروصداهایی که ساز مخالف با حکومت میزنند بخوابد
  2)در شرایط نابسامان جنگ میتوانن جیبهایشان را پرتر کنند
  3)در شرایط نابسامان جنگ میتوانن شخصیتهای برجسته مخالفین را ترور و سر به نیست کنند
  4)تمام مشکلاتی که نتیجه کارهای اشتباه این چند ساله بوده و فجایعی که بوجود خواهد آمد رو میتوانن گردن جنگ بندازند
  5)صدا مخالفت مردم فقیر با حکومت میخوابد
  6)بعد جنگ(فکر میکنن بعد جنگ هنوز سرکارند!)فعلا تا چند سالی مردم انتظار پیشرفت از حکومت و کشور ،و کلا هیچ انتظاری از حکومت نخواهند داشت
  7)پروژه شهداسازی شان انجام میشود و میتوانن چند سال دیگر هم راحت حکمرانی کنند
  8)حضرت آقا به آرزوی داشتن یک جنگ در کارنامه رهبری اش میرسد و آرزو به دل نمیماند! و همچنین از خود چهره ای مخالف آمریکای جهانخوار در خاطره های مسلمانان جهان باقی میگذارد مثل امام ره( ..در خواب بیند..)
  9)مسئولین کشوری به خواسته ی رئسایشان(امریکا و اسرائیل و انگلیس) که نابودی و تجزیه کامل ایران بوده است جامه ی عمل میپوشانند و به هدفی که برایش ماموریت داشتند و برای آن نفوذ کرده بودند، میرسند!!
  .
  اما بر چه اساس میگویم وقوع جنگ حتمی است:
  1)کمبود ارز در بازار در ماههای اخیر و بخصوص برداشت نکردن از حساب ذخیره ارزی در روزهای اخیر و تزریق نکردن از این ذخیره به بازار برای استفاده از آن برای خرید سلاح و مهمات از بازار سیاه میباشد!!
  2)اسرائیل شعبان بیمخ است!!
  3)خواندن کامنت اول همین خبر!!
  4)…
  .
  در کل من یک آدم عامی و ساده هستم که امیدوارم همه این حرفها و دلایل حاصل ذهن معیوب و مشوش من باشد و جنگی رخ ندهد
  آمین!

 7. Elahe Omidi گفت:

  با درود بر شما عزیزان
  ‏ آفتاب صلح و دوستی را ارج می نهییم وسایه شوم جنگ را برسر کودکان و جوانانمان برنخواهیم تافت .

 8. Ensane AZad گفت:

  g
  hgاز این اقدام سجاعانه این دوستان نهایت تشکر و سپاس راداریم و ما نیز به نوبه خود ازاین جنبش صلح و آرادی برای برقراری استقلال .آرادی و دموکراسی در میهنمان حمایت میکنیم. انسان آزاد
  ام

 9. امیر گفت:

  عجیبه جدا که هیچ کلمه ای از دموکراسی و سکولاریسم درون این حرفها نیست… نگید هنوز در توهم وترس از این واژه ها هستیم و میخواهیم هنووووز هم با هرس و پسوند و پیشوند، حق همه مردم، حقوق بشر و ازادی و … را بدست آوریم….. و اگه هنوز طرف صحبت با “حاکمیت” است که وای به حال خراب ما که هنوز که هنوزه مردم رو آدم حساب نمیکنیم … و صحبت با “زور و سرکوب و شکنجه و حذف و… ” رو فراخوان آزادی!! میکنیم …………………. مطمئنم شجاعت و جسارت و هوشمندی این انسانهایی که همه با تمامیت خواهی مخالفند و اکنون در زندان همان تمامیت خواهی، جور کش مظاهر ایستادگی ومقاومت …. در آن میزان است که با حرکت پشت مردم ، “ازادی خواهی” رو نه در تحمیل راه حل و مسیر خود، … که در قدم اول، در اتحاد با تمام مخالفان تمامیت خواهی، زیر پرچم دموکراسی خواهی، بلند و رسا فریاد بزنند

 10. امیدسبز گفت:

  از سایت محترم کلمه در خواست میکنم در صورت امکان پتیشنی همچون جمع آوری امضا برای دیدار بان کیمون از میرحسین- اینبار به هدف اعلام صلح طلبی مردم ایران و نفرت از جنگ- در سایت بگذارند تا کاربران با اطمینان خاطر آنرا امضا و سپس نامه را برای ارگانهای بین المللی بفرستید با تشکر

 11. صابر قوامی گفت:

  امروز هم وزیر دفاع دولت کودتا صحبت از جنگ بزرگ کرد و به نوعی در باره نعمت بودن آن داد سخن داد .

  واقعا هموطنان عزیز بیایید تا دیر نشده وایران و کشور های منطقه در منجلاب جنگی خانمان برانداز فرو نرفته اند با پشتیانی از چنین کمپین هایی راه را بر آنانی که بر طبل جنگ میکوبند سد کنیم . جا دارد که شورای هماهنگی راه سبز نیز در این مورد قدری فعالتر برخورد کند.